Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012


Ειρήνη

Recommended Posts

Κορίτσια νομίζω ότι μου πέτυχε η συνταγή για τα μπισκότα! :D

Είναι αυτή εδώ: http://www.bakerella.com/mix-things-up/

Σας τη γράφω στα ελληνικά:

  • 1 1/3 φλυτζανιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 1 κτγ baking powder
  • 1 κτγ μαγειρική σόδα
  • 1/4 κτγ αλάτι
  • 1 φλυτζάνι κουάκερ (να γράφει cooking - για μαγείρεμα)
  • 3/4 φλυτζανιού m&ms (ένα σακουλάκι βγαίνει - είναι προαιρετικό, για χρώμα)
  • 3/4 φλυτζανιού σταγόνες κουβερτούρας (ένα σακουλάκι επίσης)
  • 1/2 φλυτζάνι καστανή ζάχαρη
  • 1/2 φλυτζάνι άσπρη ζάχαρη
  • 1/3 με 1/2 φλυτζάνι καρύδια κομμένα

Τα παραπάνω υλικά μπορείς να τα βάλεις σε στρώσεις, σε βάζο χωρητικότητας ενός λίτρου για να το κάνεις δώρο.

Εκτέλεση:

Στα παραπάνω υλικά προσθέτουμε:

  • 1 ελαφρά χτυπημένο αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι βούτυρο ελαφρά λιωμένο στο φούρνο μικροκυμάτων
  • 1 κτγ εσάνς βανίλια

Ζυμώνουμε με το χέρι - η ζύμη που βγαίνει είναι αρκετά σκληρή και κολλάει - και πλάθουμε μπαλάκια μεγέθους κεφτέ. H Bakerella λέει ότι βγαίνουν 26-28 κομμάτια, εμένα μου βγήκαν λιγότερα γιατί τα έπλασα πιο μεγάλα. Τα τοποθετούμε σε λαδόκολλα και τα ψήνουμε για 10' στους 175 Κελσίου.

Πανεύκολο!! Θα ποστάρω και φωτό παρακάτω :D


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

32047400.jpg

Τα-ταν! Ωραία δεν είναι;; Τα άφησα 5 λεπτά παραπάνω γιατί τα φοβήθηκα, τελικά κακώς γιατί μου σκούρυναν κάπως και τα m&ms ψιλό-έλιωσαν. 10 λεπτά θέλουν μόνο! Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω τα βάζα ενός λίτρου, ελπίζω να έχουν τα jumbo :)


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όνειρο!

green-1.jpg

Όνειρο δεν λες τίποτα "μάνα μας".

Πολύ μου αρέσει αυτό το στυλ. Τόσα χρόνια κάνω κοκκινωπά δέντρα με πράσινο, ή χρυσό ή πορτοκαλοχρυσά, ή ασημοκόκκινα. Φέτος είπα να πρωτοτυπήσω, μιας και οι καναπέδες μου είναι λαχανί, και να κάνω δέντρο σε χρώματα, λευκό, διάφανο, ασημί, λίγο χρυσό και με λίγες πινελιές πράσινου, σιέλ, τυρκουάζ. Να δω πως θα μου βγει. Θα είναι πιο δροσερό και χειμωνιάτικο το όλο στυλ φέτος (μιας και θα κρυώνουμε που θα κρυώνουμε λόγο ανέχειας) ;)

Link to comment
Share on other sites

βρε θηρίο :D πότε πρόλαβες και έκανες τζάκι?:D:D:D

Αντε βρεεεεε, δεν ξέρεις εσύ;;;;

Αυτά είναι από τα καινούρια, τα "κινητά τζάκια"!!!

Σήμερα το θέλεις σε αυτό τον τοίχο, το βάζεις.

Αύριο το βαρέθηκες εδώ;;;; Το παίρνεις στον ώμο και το βάζεις στον απέναντι. Ερχεται μάλιστα πακέτο και με την κορνίζα του σε ότι χρώμα θέλεις. Εεε, η Ειρήνη μας το πήρε σε λευκό για να ταιριάζει με όλα.

Σωστά μάνα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα δωράκια σε βαζάκια να πω κάτι προς διευκόλυνσή σας.

Βρείτε συνταγές (κατά προτίμηση δοκιμασμένες από εσάς) οι οποίες στην εκτέλεσή τους ζητούν να ανακατέψετε όλα τα στερεά μαζί και όλα τα υγρά μαζί. Έτσι, τα στερεά τα δωρίζετε εσείς ήδη όλα μαζί και οι δωρολήπτες βάζουν τα υγρά.

Μπορείτε να κάνετε εναλλαγές στα χρώματα. Δηλαδή κάτω κάτω λευκά υλικά, στη μέση καφέ και από πάνω πάλι λευκά κ.ο.κ.

Όμορφη διακόσμηση, καλοδιατυπωμένη την συνταγή και καλή τους όρεξη!

131589620333392009_VoB15T80_b.jpg

Η παραπάνω εικόνα ας πούμε, είναι πανέμορφη. Μόνο που δεν είναι πρακτική. Γιατί για να φτιάξεις ζεστή σοκολάτα, χρειάζεσαι πρώτα την σοκολάτα σε σκόνη η οποία είναι τοποθετημένη στον πάτο. Βέβαια, αν τα marsmallows ήταν τελευταία, θα γινόταν χάλια όλο το κονσεπτ. Πρακτικές και ευκολες συνταγές λοιπόν για να μη κάνουμε τέτοια λάθη!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χαθηκα τοσες μερες αλλα δεν προλαβαινα να μπω και να γραψω με τιποτα. ισα που διαβαζα ελαφρως τη συνεχεια. καναμε και εμεις μια συνθεση με κερια και μπαλες μικρες χριστουγεννιατικες αλλα δεν προλαβε να μακροημερευσει ουτε καν να βγει φωτογραφια δυστυχως. ορθια εμειναν τα 2 κερια εκ των τεσσαρων. μολις την κανω ξανα θα την βγαλω φωτο.

εκανα και εγω στολιδια με αλατοζυμη αλλα ακομα δεν τα βαψαμε. μολις τα ετοιμασω κανονικα επισης θα βαλω φωτο. ουφ. να δω ποτε θα τα καταφερω...

επισης θα επιχειρησω και τα πορτολκαλαι με τα γαρυφαλλα. αγορασα και γαρυφαλλακια απο το μαρκετ που δεν ειχα.

να πω οτι πηγα τζαμπο αλλα πολυ στα γρηγορα και δεν καταφερα να δω γιρλαντες ουτε και πολλα στολιδια. αληθεια τζαμπο ποσο εχουν τις γιρλαντες; ειδα καμια σας;

Link to comment
Share on other sites

32047400.jpg

Τα-ταν! Ωραία δεν είναι;; Τα άφησα 5 λεπτά παραπάνω γιατί τα φοβήθηκα, τελικά κακώς γιατί μου σκούρυναν κάπως και τα m&ms ψιλό-έλιωσαν. 10 λεπτά θέλουν μόνο! Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω τα βάζα ενός λίτρου, ελπίζω να έχουν τα jumbo :)

Απλα υπεροχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


as1cJRN0g410000MzAwNDlkfDAwNzMwNWR8T3VyIGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif
Link to comment
Share on other sites

να σας βαλω ομως κατι δωρα που εκανα:

161bt.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και εδω μπισκοτα που εκανα αλλα πριν λιγο καιρο:

005yjl.jpg

Uploaded with ImageShack.us

οταν ξανακανω σε πιο χριστουγεννιατικα σχεδια θασας τα παρουσιασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια νομίζω ότι μου πέτυχε η συνταγή για τα μπισκότα! :D

Είναι αυτή εδώ: http://www.bakerella.com/mix-things-up/

Σας τη γράφω στα ελληνικά:

  • 1 1/3 φλυτζανιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις
  • 1 κτγ baking powder
  • 1 κτγ μαγειρική σόδα
  • 1/4 κτγ αλάτι
  • 1 φλυτζάνι κουάκερ (να γράφει cooking - για μαγείρεμα)
  • 3/4 φλυτζανιού m&ms (ένα σακουλάκι βγαίνει - είναι προαιρετικό, για χρώμα)
  • 3/4 φλυτζανιού σταγόνες κουβερτούρας (ένα σακουλάκι επίσης)
  • 1/2 φλυτζάνι καστανή ζάχαρη
  • 1/2 φλυτζάνι άσπρη ζάχαρη
  • 1/3 με 1/2 φλυτζάνι καρύδια κομμένα

Τα παραπάνω υλικά μπορείς να τα βάλεις σε στρώσεις, σε βάζο χωρητικότητας ενός λίτρου για να το κάνεις δώρο.

Εκτέλεση:

Στα παραπάνω υλικά προσθέτουμε:

  • 1 ελαφρά χτυπημένο αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι βούτυρο ελαφρά λιωμένο στο φούρνο μικροκυμάτων
  • 1 κτγ εσάνς βανίλια

Ζυμώνουμε με το χέρι - η ζύμη που βγαίνει είναι αρκετά σκληρή και κολλάει - και πλάθουμε μπαλάκια μεγέθους κεφτέ. H Bakerella λέει ότι βγαίνουν 26-28 κομμάτια, εμένα μου βγήκαν λιγότερα γιατί τα έπλασα πιο μεγάλα. Τα τοποθετούμε σε λαδόκολλα και τα ψήνουμε για 10' στους 175 Κελσίου.

Πανεύκολο!! Θα ποστάρω και φωτό παρακάτω :D

γλυκια μου μαριλου. που εχουμε να τα πουμε τοσο καιρο, οταν ακομα ειχαμε ζωντανο το θεμα του υπνου διπλα, τι ωραια συνταγη. ηθελα να βρω μπισκοτα με βρωμη. σιγουρα θα τα κανω...

Link to comment
Share on other sites

ραβτ, ηθελα να σε ρωτησω για το λικερ μανταρινι. πως το κανεις;

εγω εβαλα να κανω λικερ κυδωνι και λιμοντσελο. το κυδωνι νομιζω εινια αρκετα χριστουγεννιατικο. επισης εκανα σοκολατακια με δαμασκηνο (επισης αρκετα χριστουγεννιατικο σοκολατι νομιζω), συνταγη και προτασεις διπλα στη μαγειρκη, αλλα τα ξαναγραφω και εδω αν θελετε.

Link to comment
Share on other sites

32047400.jpg

Τα-ταν! Ωραία δεν είναι;; Τα άφησα 5 λεπτά παραπάνω γιατί τα φοβήθηκα, τελικά κακώς γιατί μου σκούρυναν κάπως και τα m&ms ψιλό-έλιωσαν. 10 λεπτά θέλουν μόνο! Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρω τα βάζα ενός λίτρου, ελπίζω να έχουν τα jumbo :)

Δείχνουν φανταστικά!!! μιαμι μιαμι!!


n3oUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nόνη ,είναι υπέροχη η φωτό με τα χιόνια!Εεεε!Αν φύγετε ,περιμένετε και εμένα ,ε????

Μαμά του Κωσταντίνου ,είναι πολύ πολύ ομορφος ο στολισμός στο δωμάτιο!Και του χρονου να είστε καλά,να το ξαναστολίσετε!

Ειρήνη ,να φτιαξεις κατι ανάλογο ε τη συνθεση που εχεις ποσταρει,είναι πολύ ωραία και θα ταιριαζει και με τα ριχταρια τα καφε που πήρες!

Χρυσουλάκι μου δε φεύγουμε χωρίς εσένα εννοείται!!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...