Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

      και γω αυτό νομίζω αλλά η κοπέλα στο 1555 μου είπε είναι ανεξάρτητο και την ρώτησα και 2 φορες ! θα με πάρουν εκείνοι είπαν! απ ότι ξέρω μόνο το κυοφορίας ,το λοχείας, και μετά αν κάνω το 9μηνο δικαιουμαι

       

       

       

       

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

ΦΩΤΕΙΝΗ θα συμφωνησω οτι το παιδακι 1 ετους ειναι λιγο τραβηγμενο να μην τρωει κκρεμες κλπ

αλλα οσον αφορα το ξαδερφακι σας δεν καταλαβαινω γιατι το βλεπεις τοσο αρνητικα..σεβομαι τη γνωμη σου, αλλα οι περισσοτερες μανουλες θελουν να θηλαζουν ολη την ωρα..το οτι βγαινουν απο το σπιτι δε σημαινει οτι σταματαει ο θηλασμος..κ οσον αφορα τα πονακια με τους κολικους κ τη δικια μου με το [που τη βαζω στο στηθος ηρεμει..ειτε πιει γαλα ειτε την κανει πιπιλα..τι σημασια εχει..εγω απολαμβανω την επαφη αυτη με το παιδι μου..

σεβαστοι ολοι οι τροποι που μια μανα θελει να μεγαλωσει το παιδι της..


qF9Rp2.png

://

gxHyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κοριτσιαααααααααααααααα: εστειλα μνμ στην ellain ρωτωντας: "Αυριο??"

Και μου απαντησε: "Σημερα? Αυριο? Εσπασαν τα νερα χθες κ ειμαι νοσοκομειο απο το μεσημερι. Αλλα ολα κυλουν πολυ αργα... Θα σας ενημερωσω κοριτσι! Φιλακια Υ.Γ. Ειμαι ακομα μπουκωμενηηη!!"

Λοιπον, αντε ολες να κανουμε βουντου να γεννησει συντομα!!

Πετρουλα, λες σε 2 μηνες να μπορω να θηλαζω χωρις σιλικονης?? Μακαρι... Κατα τα αλλα, ουτε και εγω θελω να της δωσω πιπιλα, συμφωνω με μαμουνι, αλλωστε πιπιλα κανει για λιγο μετα που εχει φαει...

Μαμουνακι εμεις ειχαμε και το αλλο: στην οικογενειακη μεριδα που ανοιξαμε οταν παντρευτηκαμε δηλωσαμε διευθυνση κατοικιας την πραγματικη, ελα ομως που εγω ηθελα ΙΚΑ και λοιπα απο το πατρικο μου. Οποτε διατηρησα το βιβλιαριο υγειας και προφορικα οταν με ρωτουσαν ελεγα και λεω την παλια μου διευθυνση...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη αυτος ειναι ο βασικοτερος λόγος αποθηλασμου, οτι οι μανουλες δυστυχως δεν αντεχουν τον πρωτο καιρό τον πόνο και την ταλαιπωρία..Μετα ολα ειναι πιο ευκολα!!!Το μητρικο γαλα ειναι σαφως πιο ευπεπτο απο το ξενο το οποιο καθεται σαν πετρα στο στομαχακι τους και τα νανουριζει για ωρες ...

Με την λογικη που ενα μωρακι ζηταει πιπιλα για να ηρεμησει -ή ετσι νομιζουμε- με την ιδια λογικη καποιο αλλο ζηταει βυζακι και μανουλα ...

Το στηθος δεν ειναι μονο τροφή, ειναι παρηγορια, στοργη , ανακουφιση, ασφαλεια και τόσα αλλα!!!Σιγουρα οχι βασανο...

Μα, πάντα να συμφωνούμε.....:D


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαμουνακι εμεις ειχαμε και το αλλο: στην οικογενειακη μεριδα που ανοιξαμε οταν παντρευτηκαμε δηλωσαμε διευθυνση κατοικιας την πραγματικη, ελα ομως που εγω ηθελα ΙΚΑ και λοιπα απο το πατρικο μου. Οποτε διατηρησα το βιβλιαριο υγειας και προφορικα οταν με ρωτουσαν ελεγα και λεω την παλια μου διευθυνση...

clelia και μεις το ιδιο παθαμε..ομως στα κεπ μου αλλαξανε και την οικογ.μεριδα..την βαλαμε στο πατρικο μου,,κι εγω παντα την παλια μου διευθυνση παντου θα δινω..μα εδω που μενω τα ικα ιατρεια γραφεια ειναι αθλια..κ εξαλλου δεν ξερω ποσο καιρο θα μενω εδω αφου ειμαι στο ενοικιο...στο πατρικο μου εχω γνωστους γιατρους κ εξυπηρετηση αριστη!!


qF9Rp2.png

://

gxHyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και Καλή μας Εβδομάδα!!!!!

Ηρθε το παπί;;;;; ποια έχει ενημέρωση για να μην τη ζαλίζουμε όλες μαζί την Ελενα; Κλέλια;

Με το καλό να μας έρθει!!!!! <3

Vasdelaki το ξέρουμε ότι είσαι γλυκό κορίτσι τώρα έχεις και την βούλα!

κλωτσάει ο μπεμπίνος;;;;;; <3

Κλέλια: Βουδας!!!!!! καλά σου λεει η Σοφή! (ελπίζω να μην καπνίζει μέσα στο σπίτι.... )

εγώ μάλλον τη γλύτωσα ελαφριά τη μαστίτιδα. Χθες ήμουν πολύ χάλια σήμερα όμως πολύ καλύτερα. Δεν ξαναέκανα πυρετό, το στήθος πονάει πολύ λιγότερο και δεν έχω πονοκέφαλο ή μυϊκούς πόνους. Μακάρι αυτό να ήταν και να μη χειροτερέψει.

περαστικά σου Ελενη!!!! <3 πάει πέρασε!

βρε παιδι μου...τοση προσπαθεια...να θελω να δωσω κατι τοσο μα τοσο καλο στο παιδι μου και να μην μπορω!!τεσπα...εγω θα επιμενω !!...και οσο μασ παει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα τη βρεις την άκρη είμαι σίγουρη, αλλά πρέπει και να χαλαρώσεις λίγο να μην είσαι τόσο πιεσμένη φιλενάδα... λέω εγώ ... <3

Καλημερα κοριτσια!!!

Αγγελικακι να σας ζησει η μπεμπα!!Γερη και δυνατη να ειναι!!!

Λίγες μειναμε, να ξεμπερδευουμε σιγα-σιγα...

Εμεις ειμαστε λίγο αρρωστουληδες οικογενειακώς αλλα το παλευουμε!!

Καλο βραδυ και φιλια σε όλες σας και στα παιδακια σας!!!

Που χάθηκες εσύ; ελεγα γέννησε δεν γέννησε! ευτυχώς μας ενημερώνει η Ηλιάννα! Με το καλό Πετρούλα μου!!!!!! <3

γυρίσαμε και εμείς στο σπιτάκι μας την παρασκεή και τώρα προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στους νέους ρυθμούς. ο μικρός ευτυχώς τρώει και κοιμάται προς το παρόν και ο μεγάλος μου ευτυχώς το έχει πάρει πολύ καλά με το μωρό.

όταν θα έχω χρόνο θα σας διαβάσω και θα γράψω και για τη γέννα μου. φιλάκια

καλώς την!!!!!!! να σου ζήσει αγαπούλα!

θέλουμε όλες τις λεπτομέρειες και φωτογραφίες!!!!!!!!!

<3 <3 <3

Φωτεινή να μην καπνίσετε στο τουτού σας εφόσον θα μπαίνει και το μωρό μέσα, θα κάνετε στάση για τσιγάρο μια χαρά :)

(μην με βάλεις να σου στείλω αρθρα και να τρομάξεις.... )

σημαντικό εφόσον καπνίζεται πριν πιάσετε το παιδί πρέπει να πλένεται τα χέρια σας γιατί συγκεντρώνεται νικοτίνη στα δάχτυλα

Μαμουνάκι καλημερούδια!

Ξέρουμε πότε βγαίνει η Αγγελική ; μήπως βγήκε;;;;;;

Σε όλες πολλά φιλιά και με το καλό και τα τελευταία μωράκια μας!!!!!!!!

Εμεις οδεύουμε σε Ενδοξη Απελευθέρωση από το Κουτιστάν!

Το σαββατο πήγαμε μαγαζιά (κομοδίνα, έπιπλο μπάνιου κλπ ) το βράδυ ήρθαν οι κολλητοί μας για φαγάκι και ταινία, ωραία ήταν! να μας συνδέσουν και την forthnet θα είναι ακόμα καλύτερα!!!!!!!!!

μάκια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια κ καλη μασ εβδομαδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα σχολιαω οτι θυμαμαι απο χτεσ που σασ διαβασα..

μαμουνακι μου ,το ξερω ακουγομαι πολυ πιεσμενη....και μαλιστα οταν διαβαζω τα μηνυματα μου νευριαζω με τον εαυτο μου!!!οντωσ ειμαι αγχωμενη κ πιεσμενη οσο ποτε...

αλλα σκεψου ..εχω δυο μωρα ,και τα δυο αρρωστα ..ολο το βραδυ μολισ καταφερω να κοιμηθει η μια ξυπναει η αλλη(παρολο που δεν ξυπνουσε εωσ τωρα..),με το στηθοσ δεν πανε τα πραγματα οπωσ θα θελα...συν οτι πρεπει να τρεχω και για ολεσ τισ δουλειεσ του σπιτιου αφου δεν υπαρχει βοηθεια...

ακομα κ τωρα που τα γραψα,νευριαζω...δεν θελω να σασ πριζω..θα προσπαθησω να τα καταφερω ,ωστε να μην ζαλιζω κ εσασ αλλο!!!!!!!!!!!!!;)

εν τω μεταξυ .......ριξε μασ βρε τσιπ μια σκορδοβροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κοριτσια στειλτε την θετικη ενεργεια του οκτομπερ παουερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ενα θα πω!!!!!!!!!!!!!!!!η αγγελικη απο το σαββατο εχει και δοιαροια...συν εμμετο σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!προσ το παρον ο ντοκτορ ειπε διατροφη!!!!και μακρυα το μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελπιζω να ειναι μονο κ μονο απο τα δοντακια τησ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακομα κ τωρα που τα γραψα,νευριαζω...δεν θελω να σασ πριζω..θα προσπαθησω να τα καταφερω ,ωστε να μην ζαλιζω κ εσασ αλλο!!!!!!!!!!!!!;)

εν τω μεταξυ .......ριξε μασ βρε τσιπ μια σκορδοβροχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!κοριτσια στειλτε την θετικη ενεργεια του οκτομπερ παουερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ενα θα πω!!!!!!!!!!!!!!!!η αγγελικη απο το σαββατο εχει και δοιαροια...συν εμμετο σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!προσ το παρον ο ντοκτορ ειπε διατροφη!!!!και μακρυα το μωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ελπιζω να ειναι μονο κ μονο απο τα δοντακια τησ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πρωτον σταμάτα τα χαζά, εδώ να τα λες όλα!!!!! τί το έχουμε το october power????? <3

λοιπόν πάμε : Περαστικά σας γρήγορα !!!!!!!!!

Ολη η θετική ενέργεια στο αγγελικάκι, τη πριγκ. Νο2 και στο β@ζί για να κατεβάσει πολύ γαλατάκι!!!!!!!

ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ ΣΚΟΡΔΑ!

Link to comment
Share on other sites

βρε τσιπουρα μου...εσκασα στα γελια λεμε!!!!!!!!!!!!!ειδικα για τα σκορδα στο β@ζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μαμουνακι οσον αφορα το αιμα..εγω ακομα!!!στισ προηγουμενεσ 2 καισαρικεσ ειχα το πολυ 10-15 ημερεσ...τωρα ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μολισ πω οτι καθαρισα και βγαλω την σερβιετα να τα παλι κ ερχονται..


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέεεερα!!

Δεν έχω νεότερα από ellain. Υποψιάζομαι όμως ότι έχει γεννήσει και μέχρι να συνέλθει, να χαζεύει το μωρό, να την διακόπτουν τα τηλ, οι γιατροί που την εξετάζουν κλπ θα χρειαστεί κάμποση ώρα...

Ειρηνάκι μου θα φας μια σφαλιάρα που λες ότι μας πρήζεις!! Ο λόγος που σε μαλώνω όταν σε διαβάζω πεσμένη δεν είναι ότι μας πρήζεις, είναι ότι θέλω να σε ανεβάσω και να σε κάνω να μην τα βλέπεις όλα μαύρα... Συμφωνώ με τσιπούρα! Και όντως γέλιο το σκόρδο στο βυζί!! :tongue:. Περαστικά στην μεγάλη σας!!!

Τσιπούρα κοντεύεις και μετά θα απλώνεις την κορμάααααρα σου την ταλαίπωρη στο σπιτάκι σας και θα ξεκουράαααζεσαι και θα κάνεις σεχ (ΧΑ!!).

Λοιπόν να γράψω και εγώ για τον θηλασμό, διότι χθες κρατούσα την κλανιάρα μου (chic) αγκαλιά και δεν μπορούσα να γράψω πολλά: εννοείται πως με κάλυψε η Πετρούλα... Αν με ρωτήσεις την γνώμη μου για τον θηλασμό, που την ταΐζω αποκλειστικά κοντά 40 μέρες, θα σου πω ότι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο... Παρά τα μικροπροβληματάκια του. Εδώ άλλες έχουν σοβαρότερα προβλήματα και παρόλα αυτά το παλεύουν και τον προτιμούν.

Το θέμα είναι πόσο αποφασισμένη είναι κάποια να θηλάσει αποκλειστικά, εγώ ήμουν από πριν, με πείσμωσαν και κάποιες άσχημες αντιδράσεις και λογάκια από συγγενείς/φίλους και είπα "Θα θηλάσω να χτυπιέστε κάτω". Και εννοείται πως δεν σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να έχω γάλα ελαφρύ (αν είναι να πάω στην ΝΟΥΝΟΥ να μου δίνουν ποσοστά για light εβαπορέ) ή να μην έχω γάλα ή άλλες σαχλαμάρες που επίσης μου έλεγαν (ΚΑΙ παιδίατροι). Και δεν πτοούμαι που κάποιες φορές που την ζυγίζω μου βγάζει κάτι κουλά νούμερα, ότι έχει πάρει πχ 110 γραμ την εβδομάδα (τις περισσότερες δείχνει ότι έχει πάρει από 250-380 γραμ). Την ζυγαριιά την χρησιμοποιώ επειδή την αγοράσαμε, ο τωρινός παιδίατρος δεν μας είπε να την ζυγίζουμε...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι σε θελω power κλελια μου!!!!!!!!!!!!!!μπραβο σου!!!μου θυμιζεισ εμενα στην αγγελικη....βρε τι μαστητιδα επαθα,τι καντιντιαση(φτου κακα απο μασ....τρομεροσ πονοσ...),ματωμενεσ θηλεσ και συνεχεια το μωρο στηθοσ...δυστυχωσ εμεισ καναμε ΜΟΝΟ μαραθωνιουσ θηλασμουσ!!!!!!!!!!!μονο!!δεν ηταν τοσο απλα κ ευκολα τα πραγματα σε εμασ...και παρολο τα οσα μου ελεγαν πεισμωνα και συνεχιζα....δυστυχωσ ομωσ η αγγελικη απο 2550 στον μηνα πηρε σχεδον 100 γραμμαρια....(ειμασταν ομωσ η τρομερη εξαιρεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).οπωσ μου εξηγησαν μετα καποια μωρα ,συνηθωσ τα πιο μικροκαμωμενα δεν εχουν την δυναμη να τραβηξουν ικανοποιητικα (γι αυτο και οι μαραθωνιοι...).αναγκαστηκα εδωσα και συμπληρωμα,τισ πρωτεσ ημερεσ εκλαιγα που δεν τακαταφερα...συνεχιζα ομωσ να την θηλαζω...

τωρα μια και με ρωτουσεσ χτεσ....δινω και λιγο ξενο...προσπαθω να το κοψω ή εστω καθε τοσο να το ελλατωνω...

απο τισ πρωτεσ μερεσ που το παλευα με αποκλειστικο ειχαμε και παλι μονο μαραθωνιουσ...αυτη την φορα θα το παλευα αλλα δυστυχωσ ειναι η αγγελικη...δεν μπορω να εχω στην αγκαλια μονο το αλλο μωρακι!!γι αυτο και προσπαθω με χιλιουσ τροπουσ και ματζουνια να αυξησω την παραγωγη,μηπωσ ή με το θηλαστρο(δινοντασ συμπληρωμα το αντλουμενο)ή μηπωσ μονο με το στηθοσ να θηλαζει τα καταφερουμε...

αυτα....


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου μια χαρά θα τα καταφέρεις!! Λίγο-λίγο θα ξεμάθει το ξένο γάλα. Αφού θες, θα το πετύχεις!! Όσο για τους μαραθώνιους θηλασμούς, τι να κάνουμε, θα στρώσουν τα σκατούλια μας!!

Εμένα μου κάνει αυτούς τους μαραθώνιους το βράδυ: από τις 22:00-2:00 είναι με το βυζί στο στόμα. Δεν κάνει πιπίλα, μια χαρά τρώει. Αποκοιμιέται για 5-10' και πάλι θέλει. Ζητάει επίμονα μάλιστα, αν καθυστερήσω να της δώσω ή θέλω να δω αν όντως πεινάει ή με δουλεύει, τότε κλαίει! Τι την πιάνει την βυζανιάρα!! Αλλά είπαμε: δεν γκρινιάζω διότι είναι το καλύτερο μωρό του κόσμου και δεν με παιδεύει στον θηλασμό!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...