Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

Cafe Ιουλίου 2013


crochetmania

Recommended Posts

Όλα καλά στον γιατρό,το νινί μας είναι 1900 γραμ κ ο γιατρός είπε ότι μάλλον δε θα γεννηθεί μεγάλο πάνω από 3 κιλά αλλά αυτό θα το ξέρουμε σίγουρα σε 3βδομάδες που θαμε ξαναδεί.Σε 2 βδομάδες μου είπε να κάνω το ντόπλερ.Μου είπε να πίνω πάνω από 3 λιτρα νερό την ημερα γιατί το αμνιακό είναι στα κατώτερα φυσιολογικά αλλά δεν ανησυχούμε.Είπε ότι εξάλλου κ το βάρος του μωρού είναι ανάλογο οπότε δεν έχει θέμα.Αλλά να πίνω πολύ νερό για να το βοηθήσω.Επίσης κομμένες όλες οι δουλειές κ πολύ ξεκούραση για να μην γεννήσω πριν την ώρα μου!Του είπα ότι δεν είναι κ πολύ εφικτό αυτό μ'έναν 2,5χρονο που είναι στα ντουζένια του κ δε σταματάει με τίποτα!Σε γενικές γραμμές όμως όλα είναι καλά κ θα τα ξαναπούμε σε 3 βδομάδες πάλι.Ααα κ το μωρό έχει γυρίσει προς τα κάτω!Τώρα εξηγείται γιατί τα βράδια πεθαίνω στον πόνο από το διάφραγμα κ τις καούρες.

τελεια!!!! τοσο πισω το doppler? εγω θα το κανω τωρα σε 4 μερες εγω παλι καουρες οσο ηταν με το κεφαλι πανω ισχιακη προβολη δλδ,τωρα που ειναι με το κεφαλι κατω δεν εχω πολλες μονο αμα τεντωνεται με ποναει πολυ!


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όλα καλά στον γιατρό,το νινί μας είναι 1900 γραμ κ ο γιατρός είπε ότι μάλλον δε θα γεννηθεί μεγάλο πάνω από 3 κιλά αλλά αυτό θα το ξέρουμε σίγουρα σε 3βδομάδες που θαμε ξαναδεί.Σε 2 βδομάδες μου είπε να κάνω το ντόπλερ.Μου είπε να πίνω πάνω από 3 λιτρα νερό την ημερα γιατί το αμνιακό είναι στα κατώτερα φυσιολογικά αλλά δεν ανησυχούμε.Είπε ότι εξάλλου κ το βάρος του μωρού είναι ανάλογο οπότε δεν έχει θέμα.Αλλά να πίνω πολύ νερό για να το βοηθήσω.Επίσης κομμένες όλες οι δουλειές κ πολύ ξεκούραση για να μην γεννήσω πριν την ώρα μου!Του είπα ότι δεν είναι κ πολύ εφικτό αυτό μ'έναν 2,5χρονο που είναι στα ντουζένια του κ δε σταματάει με τίποτα!Σε γενικές γραμμές όμως όλα είναι καλά κ θα τα ξαναπούμε σε 3 βδομάδες πάλι.Ααα κ το μωρό έχει γυρίσει προς τα κάτω!Τώρα εξηγείται γιατί τα βράδια πεθαίνω στον πόνο από το διάφραγμα κ τις καούρες.

δεν πειραζει swan θα το παχυνεις εσυ το μωρουλι σου!κατα τ'αλλα ολα μια χαρα διαβαζω ωραια!Για τις καούρες δεν σου εδωσε τιποτα να ηρεμησεις?

Ξερεις γιατι δεν με νοιαζει?? ο Αντρας μου παει δουλεια 4 το ξημερωμα και μετα ειμαστε μονοι,το δωματιο το εχω ετοιμο φτιαγμενο απλα ελεγα να τον βγαλω μαζι με το μωρο πια.....θα το δοκιμασω σιγουρα! αλλα δεν θα πιεσω πολυ την κατασταση οι δευτερομανουλες και παθουσες Σαν την Μαιρη Καταλαβαινουν τους δισταγμους μου

Εχεις δικαιο καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το κανεις!Δεν θες να νιωσει οτι το "διωχνεις" για το νεο μωρο!Παντως καλο θα ηταν να το βγαλεις μαζι με το αλλο μωρο για να εχει ενα κινητρο να παει στο αλλο δωματιο!Για να προσεχει το αδελφακι του!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου... Ολλ λα καλά διαβάζω.

Swan μια χαρά το μικρουλι, καλυτερα να βγει κορμαρα και θα εχεις μια χαρά περιθώριο να το παχύ εις εσύ καλά καλά...

Crochet κανεις μπανακια στη Σύρο? Τυχερουλα.... Με το καλό να επιστρέψεις...

Ευτυχώς έχει δροσίσει αρκετά σήμερα.

Το απόγευμα πάμε στο γαία για nst και μετα στον γιατρό για μέτρημα και να οριστικοποιησουμε το ραντεβού της Παρασκευής..

Δεν το πιστεύω οτι την άλλη εβδομαδα τέτοια ωρα θα έχω γεννήσει!!!!


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι καλά που είναι που διαβάζω όλο καλά νέα για τα μωράκια μας! Τόσους μήνες κι αγωνίες έχουμε περάσει όλες μαζί!

Σήμερα πήγα για το 2ο nst κι έπαθα έναν μικρό πανικό - εγώ είχα μείνει στο ΠΗΤ μου 10/7 και μου λέει χαλαρή χαλαρή η γιατρός, ε πόσο είσαι; 35 και 2; σε 2, το πολύ 3 βδομάδες γεννάς. Τι γεννάς; έτσι τα λένε αυτά; Σιγά τη διαφορά θα μου πεις. Αλλά πιστέψτε με σήμερα το συνειδητοποίησα ότι τελειώνουν τα ψέμματα. Ίσα που είχα αρχίσει να σκέφτομαι πώς θα περάσει ένας μήνας ακόμα.

Ευτυχώς πήγα χτες κι έκανα τα τελευταία ψώνια για το μαιευτήριο - λογικά θα προλάβω να τα πλύνω και να σιδερώσω :)


7M7zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Τι καλά που είναι που διαβάζω όλο καλά νέα για τα μωράκια μας! Τόσους μήνες κι αγωνίες έχουμε περάσει όλες μαζί!

Σήμερα πήγα για το 2ο nst κι έπαθα έναν μικρό πανικό - εγώ είχα μείνει στο ΠΗΤ μου 10/7 και μου λέει χαλαρή χαλαρή η γιατρός, ε πόσο είσαι; 35 και 2; σε 2, το πολύ 3 βδομάδες γεννάς. Τι γεννάς; έτσι τα λένε αυτά; Σιγά τη διαφορά θα μου πεις. Αλλά πιστέψτε με σήμερα το συνειδητοποίησα ότι τελειώνουν τα ψέμματα. Ίσα που είχα αρχίσει να σκέφτομαι πώς θα περάσει ένας μήνας ακόμα.

Ευτυχώς πήγα χτες κι έκανα τα τελευταία ψώνια για το μαιευτήριο - λογικά θα προλάβω να τα πλύνω και να σιδερώσω :)

Χαχα δεν το εχεις συνειδητοποιήσει ακόμα ε? Εγώ να δεις!

Την αλλη εβδομαδα προβλεπω να είμαι σε κατασταση πανικού...

Άσε που όλο σκέφτομαι να κάνω αυτό τώρα γιατί μετα τέλος. Λες και θα έρθουν τα μωρά και θα τελειώσει ο κόσμος ενα πράγμα. Η αλήθεια είναι οτι θα αλλάξει η ζωή μας τελείως αλλά και τέτοιος πανικός δικαιολογείται???


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχα δεν το εχεις συνειδητοποιήσει ακόμα ε? Εγώ να δεις!

Την αλλη εβδομαδα προβλεπω να είμαι σε κατασταση πανικού...

Άσε που όλο σκέφτομαι να κάνω αυτό τώρα γιατί μετα τέλος. Λες και θα έρθουν τα μωρά και θα τελειώσει ο κόσμος ενα πράγμα. Η αλήθεια είναι οτι θα αλλάξει η ζωή μας τελείως αλλά και τέτοιος πανικός δικαιολογείται???

αν δικαιολογειτε λεειιιιιιιιι στο πρωτο/α ειδικα ναι!!

την μερα που τον πηρα για να παμε σπιτι να δεις ανχος!!! ετρεμαν τα ποδια μου με το νεογγενητο στο πορτ-μπεμπε:D:D:D:D


79o6p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

βλεπω ετοιμαζεστε ολες για τα γεννητουρια!!αντε με το καλο!!εγω χτες σταματησα με τη δουλεια και τωρα που εχω πολυ ελευθερο χρονο στο σπιτι στρεσαρομαι ακομα περισσοτερο!!την τριτη κλεινω την 36η εβδομαδα και εχω ραντεβου με το γιατρο...αντε να δουμε τι θα μας πει!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με εχει πιασει ενας πανικος η αληθεια ειναι οσο περναει ο καιρος για την επιστροφη στο σπιτι..Ολα καλα θα πανε!:)

Εχω ακομα τραβηγματα χαμηλα αλλα ο γιατρος μου δεν ανησυχεί,λογικο ειναι λεει γιατι θα κατεβαινεθη κοιλια απο δω και περα...


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

nikaki19 εγω στρεσαρομαι για ολα!!και για τον τοκετο και για την επιστροφη στο σπιτι και για ΟΛΑ!!!αφου σημερα πρωτη μερα στο σπιτι και απο το αγχος ανεβασα πιεση 13/8!!!Εχω κοψει τη ζαχαρη λογω τσιμπημενης καμπυλης τωρα θα κοψω και το αλατι...να δω τι θα μου μεινει να τρωω στο τελος!!!Ευτυχως ο μπεμπης μου ειναι καλα και μεγαλωνει!!να δω ποσο θα φτασει!!!παντως η αληθεια ειναι οτι παρολο που δεν εχω παρει πολλα κιλα (7 στο συνολο μεχρι στιγμης) νιωθω οτι εχω βαρυνει πολυ την τελευταια εβδομαδα και νιωθω μια ελλειψη ενεργητικοτητας....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις γιατι δεν με νοιαζει?? ο Αντρας μου παει δουλεια 4 το ξημερωμα και μετα ειμαστε μονοι,το δωματιο το εχω ετοιμο φτιαγμενο απλα ελεγα να τον βγαλω μαζι με το μωρο πια.....θα το δοκιμασω σιγουρα! αλλα δεν θα πιεσω πολυ την κατασταση οι δευτερομανουλες και παθουσες Σαν την Μαιρη Καταλαβαινουν τους δισταγμους μου

Αααααχ πως σε καταλαβαίνω!Κάποια στιγμή φοβήθηκε ο άντρας μου μήπως τυχόν τον κακομαθαίνουμε.Αλλά μιας κ λείπει συχνά λόγω επαγγελματικών ταξιδίων δεν θέλω να έχει ανασφάλειες το παιδί.Θα υποστώ ότι μπορώ αρκεί να είναι κ το παιδί καλά!Κάπου είχα διαβάσει ότι εφόσον δεν προκαλεί προβλήματα στην σχέση του ζευγαριού κ στην καθημερινότητά τους το παιδί μπορεί να κοιμάται στο κρεβάτι των γονιών του.Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή από μόνο του θα βαρεθεί,θα θέλει τον χώρο του,θα τον πιάσουν οι ντροπές του ή δεν ξέρω τι κ θα το σταματήσει από μόνο του χωρίς να του έχουμε προκαλέσει ανασφάλειες.

Πραγματικά συμφωνώ με αυτό.Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα προσπαθήσω να το κάνω να πάει στο κρεβάτι του αλλά όχι ότι θα πιέσω απίστευτα την κατάσταση.

Αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος όχι μόνο στον ύπνο αλλά κ στο μεγάλωμα των παιδιών.Κάθε γονιός κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το παιδί του.

Μακάρι κορίτσια όλα τα μπεμπίνια μας που θα έρθουν να κοιμούνται ήσυχα χωρίς προβλήματα!Για να κοιμόμαστε κ εμείς ήσυχα χαχαχαχαχα


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τελεια!!!! τοσο πισω το doppler? εγω θα το κανω τωρα σε 4 μερες εγω παλι καουρες οσο ηταν με το κεφαλι πανω ισχιακη προβολη δλδ,τωρα που ειναι με το κεφαλι κατω δεν εχω πολλες μονο αμα τεντωνεται με ποναει πολυ!

Βασικά μου κάνει κάθε φορά που με κοιτάζει στο ιατρείο του απλά αυτό είναι το μεγάλο.Κ στο 1ο πάλι τόσο το είχα κάνει.Κάθε γιατρός έχει το δικό του σύστημα,ποιος ξέρει!

δεν πειραζει swan θα το παχυνεις εσυ το μωρουλι σου!κατα τ'αλλα ολα μια χαρα διαβαζω ωραια!Για τις καούρες δεν σου εδωσε τιποτα να ηρεμησεις?

Δεν τον ρώτησα καν να πω την αλήθεια.Να'ναι καλά οι τσίχλες που με ηρεμούν!Ο πόνος στο διάφραγμα δεν παλευέται αλλά έτσι κ αλλιώς δε μπορεί να κάνει εκεί κάτι.Το μωρό απλά τεντώνεται.

Σήμερα πήγα για το 2ο nst κι έπαθα έναν μικρό πανικό - εγώ είχα μείνει στο ΠΗΤ μου 10/7 και μου λέει χαλαρή χαλαρή η γιατρός, ε πόσο είσαι; 35 και 2; σε 2, το πολύ 3 βδομάδες γεννάς. Τι γεννάς; έτσι τα λένε αυτά; Σιγά τη διαφορά θα μου πεις. Αλλά πιστέψτε με σήμερα το συνειδητοποίησα ότι τελειώνουν τα ψέμματα. Ίσα που είχα αρχίσει να σκέφτομαι πώς θα περάσει ένας μήνας ακόμα.

Ευτυχώς πήγα χτες κι έκανα τα τελευταία ψώνια για το μαιευτήριο - λογικά θα προλάβω να τα πλύνω και να σιδερώσω :)

Αχ έτσι έτσι πας αμέριμνη στον γιατρό κ σου λέει ε γεννάς σε 2-3 βδομάδες κ εκεί παθαίνεις τον πανικό!Κ εγώ είχα πανικοβληθεί!Φαντάσου εμένα μου είχε πει σε 1 βδομάδα ότι μπορεί να γίνει (μιας κ είχαμε θέμα).Μάτι δεν έκλεισα εκείνο το βράδυ από το άγχος μου χαχαχαχα

Χαχα δεν το εχεις συνειδητοποιήσει ακόμα ε? Εγώ να δεις!

Την αλλη εβδομαδα προβλεπω να είμαι σε κατασταση πανικού...

Άσε που όλο σκέφτομαι να κάνω αυτό τώρα γιατί μετα τέλος. Λες και θα έρθουν τα μωρά και θα τελειώσει ο κόσμος ενα πράγμα. Η αλήθεια είναι οτι θα αλλάξει η ζωή μας τελείως αλλά και τέτοιος πανικός δικαιολογείται???

Συμφωνώ με την Ελένη!Δικαιολογείται!Γιατί αλλάζει τελείως η ζωή σου!Αλλά είναι τόσο ωραία αλλαγή!!Άντε βρε κορίτσι μπήκες στην τελική ευθεία!Σε λίγες μέρες θα κρατάς τα μωράκια σου αγκαλιά!

καλησπερα κοριτσια!!

βλεπω ετοιμαζεστε ολες για τα γεννητουρια!!αντε με το καλο!!εγω χτες σταματησα με τη δουλεια και τωρα που εχω πολυ ελευθερο χρονο στο σπιτι στρεσαρομαι ακομα περισσοτερο!!την τριτη κλεινω την 36η εβδομαδα και εχω ραντεβου με το γιατρο...αντε να δουμε τι θα μας πει!!

Προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι κ να ξεκουράζεσαι.Μπαίνεις κ εσύ στον μήνα σου!Άντε με το καλό!

Και εμενα με εχει πιασει ενας πανικος η αληθεια ειναι οσο περναει ο καιρος για την επιστροφη στο σπιτι..Ολα καλα θα πανε!:)

Εχω ακομα τραβηγματα χαμηλα αλλα ο γιατρος μου δεν ανησυχεί,λογικο ειναι λεει γιατι θα κατεβαινεθη κοιλια απο δω και περα...

Ξεκουράζεσαι όπως είπε ο γιατρός ή κάνεις πάλι δουλειές?


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιστεύω είναι ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος όχι μόνο στον ύπνο αλλά κ στο μεγάλωμα των παιδιών.Κάθε γονιός κάνει αυτό που πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το παιδί του.

Συμφωνω απολύτως!!!!


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ άγχος προστέθηκε.

Στο nst όλα τέλεια και καμια σύσπαση. Και πάω μετα στον γιατρό και μου λέει οπωσδήποτε την αλλη εβδομάδα γιατί η κοιλιά έχει πιεστεί πολύ και φοβάται και για τα ράμματα. Επίσης τα μωρά δεν έχουν πάρει ιδιαίτερο βαρος απο την προηγούμενη εβδομάδα +-100 γρ και οι πλακούντες είναι grade II. Θα ξανά πάω την τριτη για να ξαναμετρησει και να κλείσουμε για πέμπτη η παρασκευή.

Και με προβλημάτισε και για το rooming in μου είπε να μην το ζητησω γιατί μπορεί τα μωρά να είναι στην παρακολούθηση (εκτός του πρώτου 24ωρου που είναι σίγουρο λόγω ινσουλίνης) για περισσότερες μέρες λόγω βάρους και δεν θα είναι και οτι καλυτερο να είμαι μονη σε ενα δωμάτιο με μωρά των άλλων...


0SB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια μου?πως ειστε σημερα??

Ξκουράζεσαι όπως είπε ο γιατρός ή κάνεις πάλι δουλειές?

Δεν εχω κανει τιποτα απο την τριτη που μου το ειπε.Αυριο ομως δεν θα την γλυτωσω γτ τελειωνει το βαψιμο σημερα.θα φωναξω και την μητερα μου και εναν φιλο μαζι με τον αντρα μου να βαλουν τα επιπλα.Ψιλοπραγματα θα κανω γιατι δεν μπορω να σκιβω τωρα.

Μακάρι κορίτσια όλα τα μπεμπίνια μας που θα έρθουν να κοιμούνται ήσυχα χωρίς προβλήματα!Για να κοιμόμαστε κ εμείς ήσυχα χαχαχαχαχα

:D:D:D:D:D

αντε twinomama πλησιαζει η στιγμη που θα παρεις αγκαλια τα παιδακια σου!!!

ισως.να παιξει ρολο στην ψυχολογια σου το να εισαι με μωρα αλλων στο δωματιο..σκεψουτο και οτι πιστευεις πραξε..Ειναι περιεργες οι ορμονες μετα την γεννα δεν ξερεις πως θα το παρεις εκεινη την στιγμη


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Twin δεν το πιστεύω ότι φτάνει η ώρα! Σε λίγες μόνο μέρες!!! Άντε με το καλό!!! Για το rooming in μάλλον έχει δίκιο ο γιατρός αν είναι σίγουρα τουλάχιστον σε 24 ωρη παρακολούθηση. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να ζητήσεις να μεταφερθείς όταν τελειώσει το 24ωρο κ όλα είναι καλά.

Ephie γιατί τόσο νωρίς; Συγνώμη αν έχω ξεχάσει αλλά είναι το πρώτο σου; Πας για φυσιολογικό;

Swan συμφωνώ απολύτως για τον ύπνο. Η αλήθεια είναι ότι εμάς έχει επηρεάσει την σχέση μας το co-sleeping. Δεν ξεκουραζόμαστε καθόλου αφου κάνει πολύ αστατο ύπνο (παραμιλάει, κλωτσάει, κλαίει κλπ) και ο άντρας μου είναι ολο νεύρα που δεν κοιμάται. Φυσικά εγώ φταίω που από μικρή την έπαιρνα στο κρεβάτι κ την εχω μάθει έτσι κλπ. Τώρα περίπου για κανά 3ωρο-4ωρο κοιμάται στο κρεβάτι της. Την μεταφέρει εκεί ο άντρας μου αφού κοιμηθεί μαζί μου κ μέσα στην νύχτα μας ξανάρχεται συνήθως. Δεν μπορώ να την διώξω όμως... Λέει ότι θέλει παρέα κ δυστυχώς δεν πείθεται με τα κουκλάκια της. Μας είπε πάντως πως όταν έρθει ο αδερφούλης της θα κοιμάται στο δωμάτιό της αφού θα είναι κι αυτός εκεί. Για να δούμε...


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...