Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Κική μου όταν έχεις μικρή κουζίνα όπως εγω επιβαλεται να σκαρφιστεις για να μην τρελλαθεις:D

Κι εμένα το ίδιο είναι η κουζίνα μου. 'Οταν κάνω γλυκά π.χ. κουλουράκια να δεις τι γίνεται... ένας χαμός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα ολη μερα!!!ερωτηση!θελω να παρω μια σκουπα που πλενει ομως δεν θελω να παρω αυτες τις τεραστιες κουμουτσες!!!εχει καμια τετοια?κ φυσικα να μην αξιζει μια περιουσια!!!!ζηταω πολλα?το ξερω!!!ομως βαρεθηκα τις σκουπες με τα φιλτρα,κ θα θελα να πλενω κ το πλακακι του πατωματος ή το χαλακι της κουζινας μου ξεκουραστα!!!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, καλημερα, αυτο με την καθαριοτητα της σκουπας δεν το ηξερα. θα το κανω αυριο κιολας!!!!και εγω θελω ν παρω μια που να πλενει. οποια εχει η ξερει, ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Καλέ πόσα γράψατε από χθες!!

Θελω να σας πω κι εγώ τον πόνο μου και να ακούσω τις ιδέες σας

Πώς μπορώ να διατηρώ την κουζίνα μου καθαρή;

Κάθε μέρα τις περισσότερες ώρες που βρίσκομαι σπίτι τις περνώ στην κουζίνα!

Δεν προλαβαίνω να καθαρίζω και πάντα είναι ακατάστατα

Φετος με το μωρό την άφησα και άστρωτη γιατί λυπήθηκα τη μοκετα

Εχω inox συσκευές που δείχνουν πάντα βρώμικες,inox νεροχυτη που μονίμως είναι μέσα στα άλατα

Συνέχεια πλένω και λερωνω,πλένω και λερώνω, μπλέντερ και πιατάκια του μωρού και μπουκάλια και λεμονοστιφτη

Εχω και τον άντρα μου και τα ανακατώνει

Η κουζίνα είναι μεγάλη με πολλούς χώρους και πολλά ντουλάπια.Εκεί τρώμε κι εκεί περνάμε πολλές ώρες της ημέρας.

Στα ντουλάπια με τα τροφιμα και στο ψυγείο γίνεται μονίμως της τρελής

Για να μην πω στο νεροχυτη

Με αυτήν την κατάσταση εχω ερθει στα όριά μου

Και να φανταστείτε ότι μόλις κάτι λερωνεται φροντιζω να το πλένω και να το βαζω στη θεση του

Πείτε ιδέες οργάνωσης κουζίνας και διατηρησης καθαριότητας

Αν υπάρχουν τροποι δηλαδή

Καλημέρα σε όλες μας!!

Αρχικά, φίλη μου, προσπάθησε να αποδεχτείς πως συνήθως, στα περισσότερα σπίτια, η κουζίνα είναι κάπως έτσι! Σκέψου το αυτό και μην νομίζεις πως καμιάς από μας η κουζίνα είναι έτοιμη για φωτογράφιση σε περιοδικό life style! ;) Και πόσο μάλλον όταν έχεις παιδιά, άντρα και περνάτε εκεί τον περισσότερο χρόνο σας! Αν το αποδεχτείς αυτό είναι το μισό βήμα για να χαλαρώσεις.

Το αμέσως επόμενο είναι να οργανωθείς! Και όταν λέω να οργανωθείς, να ξέρεις πως αυτό θα πάρει κάποιο διάστημα. Δεν θα γίνει σύντομα. Οπότε χαλάρωσε και μην πιεζεσαι περισσότερο. Ολα θα γίνουν, στο χέρι σου είναι.

Να σου πω μερικά tip που ακολουθώ εγώ και εσύ κρατάς οτι σου κάνει και τα φέρνεις στα δικά σου μέτρα: :)

1) Προσπάθησε να έχεις {όσο γίνεται και χωρίς να πιέζεσαι υπερβολικά} τον νεροχύτη σου καθαρό. Εννοείται αυτό είναι δύσκολο, το ξέρουμε όλες καλά, γι' αυτό λέω προσπάθησε κατά το δυνατό! Οταν ο νεροχύτης είναι άδειος η κουζίνα μας φαίνεται αμέσως πιο... "άνετη".

2) Οργάνωσε τα ντουλάπια σου, ειδικά εσύ που έχεις χώρους. Κάνε 1 ντουλάπι μόνο με τάπερ. Επέλεξε αυτά που θες, αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι και αυτά που περισσεύουν ΔΩΣΤΑ! Σου γεμίζουν χώρο, κυκλοφορούν και σε... τσαντίζουν! Εγώ το χω δηλώσει και στο παλιό θέμα: ΜΙΣΩ ΤΑ ΤΑΠΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θέλω να έχω μόνο αυτά τα λίγα, που χρειάζομαι! Και παρά τις "απειλές" της γιαγιάς μου πως "θα ξεμείνω" κλπ... ποτέ δεν ξέμεινα! Εχω όσα χρειάζομαι!

3) Προσπάθησε, αφού έχεις χώρους, να έχεις τα περισσότερα σκεύη σου "κρυμμένα" στα ντουλάπια. Μην γεμίζεις τον πάγκο της κουζίνας σου γιατί τα βλέπεις και.... Εγώ σκέψου, στον πάγκο της κουζίνας μου έχω 2-3 μεγάλα διακοσμητικά, το ένα εκ των οποιίων είναι ενα ένα φαναράκι στα χρώματα της κουζίνας μου, το οποίο και φροντίζω να ανάβω ακόμα και όταν κάνω δουλειές γιατί μου δημιουργεί μια αίσθηση ηρεμίας. Επέλεξε λοιπόν ένα ντουλάπι που μέσα να βάζεις τα σκεύη χειρός {π.χ. στίφτη, μπλέντερ, μούλτι κλπ} και μην τα έχεις πάνω στους πάγκους σου.

4) Επειδή ξέρω αυτά τα.... μικρο-κέρατα {τα λέω εγώ!! xixixxi} που κυκλοφορούν και μας διαολίζουν εγώ έχω κάνει το εξής. Αγόρασα από το ΙΚΕΑ ένα όμορφο, μαλακό, λευκό καλαθάκι και εκεί μέσα βάζω οτι μπορείς να φανταστείς! Από στυλό, καρτ βιζίτ μέχρι να τις τακτοποιήσω, μέχρι ηχοσυστήματα των αυτοκινήτων κλπ. Ετσι, ξέρεις που να τα βρεις πάντα, είναι τακτοποιημένα συνεχώς και δεν τριγυρίζουν στους πάγκους σου!

5) Για τις inox συσκευές ένα έχω να σου προτείνω: baby oil! Βάλε λιγάκι σε ένα κομμάτι βαμβάκι και πέρασε τες.... θα με θυμηθείς!!!! Προσοχή όμως, αυτή η λύση είναι για συσκευές που δεν βρέχονται με νερό. Δηλαδή το εξωτερικό μέρος του πλυντηρίου πιάτων / ψυγείο, αποροφητήρας κλπ. Για βρύσες, νεροχύτη κλπ., χρησιμοποίηση αυτά τα είδη που χρησιμοποιούν στο εμπόριο κατά των αλάτων... :)

6) Μέσα σε ένα συρτάρι μου, έχω αγοράσει μία μικρή (όχι αυτές τις τεράστιιες που πιάνουν ολόκληρο το συρτάρι) θήκη για μαχαιροπίρουνα και εκεί έχω πάντα πρόχειρα και τακτοποιημένα: αναπτήρες, τα αντι-κλείδια από όλες τις εσωτερικές πόρτες του σπιτιού, κορδέλες που χρησιμοποιώ συχνά κ.α. Ετσι, και τακτοποιημένα είναι όλα και το μάτι μου ξεκουράζεται όταν τα βλέπει αλλά και νιώθω ήρεμη αφού ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι τι!

7) Ξεφορτώσου! Αν στα μαχαιροπίρουνα σου, ας πούμε, γίνεται ένα χάος... ξεσκάρταρε και κράτα μόνο τα καλά! Μην κρατάς 10 διαφορετικά πιρούνια, μαχαίρια κλπ.... Το ίδιο και με τα ποτήρια! Και τα πιάτα... και τις κούπες! Οτιδήποτε το βλέπεις και σε εκνευρίζει δώστα! Δώστα στη μαμά, στη θεία, στην εκκλησία σου...σε κάποιον άλλον που θα του είναι χρήσιμα! Εσύ, ξεφορτώσου τα! Θα δεις πως θα νιώσεις!

Φιλιά και εδώ είμαι να συζητήσουμε ότι άλλο θες απο τα παραπάνω ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω κι εγώ αυτό αλλά ρίχνω δυο βανίλιες σε σκόνη στο πάτωμα και τις ρουφάω με τη σκούπα . Σε κάθε σκούπισμα μοσχοβολάει βανίλια!!

Μπράβο! Μπορεί να γίνει και έτσι! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πλενω τα φίλτρα με dettol πράσινο μήλο, επίσης σούπερ μυρωδιά.

Ναι ε? Μυρίζει ωραία?

Εγώ να σου πω. Παλιότερα, που ήταν άλλα τα λεφτά που βγάζαμε, έπαιρνα διάφορα απορρυπαντικά. Πλέον, παίρνω μόνο χλωρίνη και ένα ειδικό για τα άλατα.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

-να πω ότι μου άρεσε πολύ η ιδέα με τις υφασμάτινες σακκούλες. πού τις βρίσκουμε;

-μου άρεσε η ιδέα με το μαλακτικό στο ξεσκονόπανο. δεν λεκιάζει -νωτίζεται το έπιπλο; χρειάζεται ξέβγαλμα με πανί με νερό;

-τέλεια η ιδέα για τις βανίλιες στην ηλ. σκούπα, όπως κ για το σαμπουάν στα μέρη της σκούπας.

-το στεγνωτήριο μπορεί να μπει σε βεράντα; δεν βρέχεται; χάνει απόδοση;

σε ό,τι αφορά την οργάνωση γραφείου, έχω σκοπό να πάρω πολυθήκη για έγγραφα τρέχοντα.

για το νεροχύτη μου έχω μια διπλή θήκη στη μια μπαίνει το απορρυπαντικό πιάτων, στην άλλη το σφουγγάρι κ το βετέξ.

για τα άπλυτα έχω ένα ψάθινο μεγάλο καλάθι όπου βάζω τα άπλυτά μας χύμα στο κύμα. μέσα είναι από ύφασμα το κάλυμμα, το οποίο το πλένω κ μοσχοβολούν τα ρούχα. ο άντρας μου τα διπλώνει πριν τα βάλει στο καλάθι, οπότε μου διευκολύνει το σιδέρωμα, το οποίο ομολογώ μου αρέσει. είμαι περίπτωση.

σε ό,τι αφορά τα κοσμήματά μου έχω 2 έξυπνες κοσμηματοθήκες με πολυχώρους, για σκουλαρίκια, δαχτυλίδια, κολιέ... κ την έχω καταβρει.

ωστόσο, κράτησα κ 2 μικρές μπιζουτιέρες, όπου έχω τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια κοσμημάτων, για άμεση ανεύρεση. δεν μου αρέσουν καθόλου τα καρφιά, παραμάνες κλπ.

της μιρκής τα κοκαλάκια τα έχω σε ένα κουτάκι του τζάμπο, διάφανο, ευρύχωρο κ είναι μια χαρά, μαζί με τα κολιέ της, τα ψεύτικα.

τα κοσμήματά της σε ένα μεγάλο κουτί, όμορφο, όπου μέσα υπάρχουν μικρότερα κουτάκια με κοσμήματα! τακτοποιημένο κ αυτό!

σε τμήμα της ντουλάπας έχουμε όλα τα πανωφόρια κ έτσι είναι μια χαρά όλο το χρόνο!

τάπερ έχω μόνο όσα χρειάζομαι κ αυτά έχω επιλέξει να είναι σε μέγεθος από αυτά που μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο, παρότι έχω χώρους στην κουζίνα.

αυτά για αρχή. τρέλα το θέμα Ειρήνη μου!

κόρες θα είμαι εδώ γύρω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι εγώ συμμάζεψα αυτές τις μέρες τα συρτάρια μου με τα μαχαιροπίρουνα, κουτάλες και λοιπά. Έβαλα ότι δε χρησιμοποιώ και πολύ συχνά π.χ. σπάτουλες, κουπ πατ , μύτες από κορνέ κι άλλα τέτοια μέσα σε ταπεράκια και τα έβαλα σε ένα ντουλάπι ψηλά . Έτσι και τα οργάνωσα καλύτερα και είναι όλα μαζεμένα και τα συρτάρια μου ξαλάφρωσαν. Μαζί με αυτά κι εγώ φυσικά:D:D:D:D!!!!

Link to comment
Share on other sites

το λάτρεψα το θεματάκι.;);)

το διάβασα όλο και είναι όλα πολύ όμορφα κ πρακτικά.

μπράβο Ειρήνη:P

Ευχαριστώ Linaki μου! Χαίρομαι που σου αρέσει!

Καλώς ήρθες! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όσον αφορά τη γενική καθαριότητα μισώ την γενική που πρέπει να τα κάνουμε όλα σε 1-2 μέρες! παλιά το έκανα , πλέον δεν το αντέχω. φροντίζω μέσα στην καθημερινότητά μου να ασχοληθώ μια μέρα με το καθάρισμα των καλοριφέρ(αν γίνεται τακτικά δεν θέλει ιδιαίτερο τρίψιμο, ένα βιτέξ με υγρό γενικού καθαρισμού) , την άλλη βδομάδα μια μέρα μαζί με το ξεσκόνισμα κάνω και τα πολύφωτα, άλλη φορά τις εσωτερικές πόρτες, μια μέρα το συνθετο, μια μέρα την κουζίνα(ντουλάπια , συρτάρια) , μια μέρα τα ψηλά (ντουλάπες απο πάνω , κλιματιστικό κλπ) και έτσι είναι συνέχεια καθαρά. δηλαδή δεν φτάνω στο σημείο να πω πωπω σκόνη πρέπει να κάνω γενική!


Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω αύριο κιόλας. Δε χωράει άλλη αναβολή :rolleyes:!

Οποτε βρεις χρόνο... Τι είπαμε? ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ!

Εγώ το κάνω αυτό, κατά διαστήματα, όταν το θυμάμαι και όταν έχω χρόνο. Το έχω στο μυαλό μου όμως γιατί είναι σημαντικό! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ολη μερα!!!ερωτηση!θελω να παρω μια σκουπα που πλενει ομως δεν θελω να παρω αυτες τις τεραστιες κουμουτσες!!!εχει καμια τετοια?κ φυσικα να μην αξιζει μια περιουσια!!!!ζηταω πολλα?το ξερω!!!ομως βαρεθηκα τις σκουπες με τα φιλτρα,κ θα θελα να πλενω κ το πλακακι του πατωματος ή το χαλακι της κουζινας μου ξεκουραστα!!!

Δυστυχώς δεν έχω. Μπορεί κάποια άλλη φίλη να βοηθήσει?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όσες κρατάτε νάιλον σακούλες απο σούπερ μάρκετ για σκουπίδια πχ ξέρω έναν ωραίο τρόπο για να τις διπλώνετε ώστε να μην πιάνουν όγκο και να είναι όμορφα τακτοποιημένες, λοιπόν:

''απλώνουμε'' την σακούλα πάνω σε ένα πάγκο, πιάνουμε το ένα χερούλι και το αντίστοιχο σημείο στον πάτο της σακούλας και διπλώνουμε μέχρι το μέσον της σακούλας, εφαρμόζουμε το ίδιο και απο την άλλη μεριά καβαλόντας το προηγούμενο δίπλωμα, η σακούλα έχει γίνει μια λωρίδα. όχι απο την μεριά που είναι τα χερούλια, απο την άλλη διπλώνουμε τη λωρίδα στην άκρη της ώστε να δημιουργηθεί ένα τρίνωνο και συνεχίζουμε να διπλώνουμε τρίνωνο πάνω στο τρίγωνο, όταν φτάσουμε στο τέλος της σακούλας βάζουμε τα χερούλια μέσα στο τρίγωνο και έτοιμη διπλωμένη!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...