Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Εγω κοριτσια απλα σας λεω οτι ολα τα παιδια ειναι δυσκολα ειναι αδυνατον να τους κανουμε παντα αυτο που θελουν...αλλιως θα τρελαθουμε

Δεν εχει σημασια ποιος το ταιζει κοιμιζει κτλ φτανει να ακολουθει την γραμμη σου.

Εγω για τον εαυτο μου μιλησα και σας ειπα οτι δε μπορουσα να συννενοηθω με τη μανα μου σε τετοια θεματα για αυτο και αποφασισα οτι αποφασισα.

Δεν μιλησα για τους υπολοιπους σε καμμια περιπτωση.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

κικο μου αμυγδαλιτιδα χωρις πυρετο μου κανει λιγο περιεργο και η αμυγδαλιτιδα συνηθως δεν κανει βηχα αλλα αν δεν την προλαβεις στην αρχη σου κανει μια οξια αμυγδαλιτιδα και κατι 40 πυρετο σου το λεω γιατι εχω περασει πολλες εχω πολυ ευαισθησια στις αμυγδαλες.


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites

παντως γενικως σε συζητηση που ειχα με την κοπελα του παιδικου και με την παιδιατρο οι γνωμες διιστανται ..

η παιδιατρος λεει οτι σε ενα παιδι τοσο δραστηριο σαν τον χρηστο να μην το περιοριζουμε γιατι περιοριζουμε και την δημιουργικοτητα του ..

η παιδαγωγος παλι λεει οτι επειδη ο Χρηστος ειναι λιγο κακομαθημενος καλο ειναι να τον αφηνουμε λιγο να κλαιει και να μην γινεται το δικο του , κατα πασα πιθανοτητα σε 5 λεπτα θα καταπιαστει με κατι αλλο και θα το ξεχασει ...

βεβαια αμα τον αφησεις και κλαιει ο Χρηστος εχει και ευαισθησια στον λαρυγγα και να εχουμε ξανα μανα λαρυγγιτιδα ..


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδαγωγος παλι λεει οτι επειδη ο Χρηστος ειναι λιγο κακομαθημενος καλο ειναι να τον αφηνουμε λιγο να κλαιει και να μην γινεται το δικο του , κατα πασα πιθανοτητα σε 5 λεπτα θα καταπιαστει με κατι αλλο και θα το ξεχασει ...

εγω ειδα στην πραξη οτι γινεται ακριβως ετσι οπως το λεει η παιδαγωγος.σε 5 λεπτα αφου βλεπει οτι δεν του περναει αλλαζει γραμμη πλευσης.

Τεσπα ο καθενας πραττει αναλογα με τις αντοχες του εγω προσωπικα αρνουμαι να περναω τη μερα μου ακουγοντας τον Γρηγορη να κλαιει και να φωναζει για να του περασει το δικο του και προτιμησα να αναλωσω λιγο χρονο παραπανω προκειμενου να καταλαβει οτι δεν γινεται να τα κανουμε ολα οπως τα θελει.

Αλλες μαναδες και τις παραδεχομαι εχουν τεραστιες αντοχες και επι χρονια αντεχουν να ειναι στο ρυθμο των μικρων τους.

Απλα πιστευω οτι θελει σταθεροτητα σε οτι τους λεμε.

Πχ τα αφηνετε να πιασουν το φουρνο οσο και να φωναζουν?Φανταζομαι οχι..ετσι και στα υπολοιπα σημαντικα θεματα προσπαθω να ειμαι καθετη.Αλλοτε το πετυχαινω αλλοτε οχι.

Φευγω φιλια σε ολες!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πχ τα αφηνετε να πιασουν το φουρνο οσο και να φωναζουν?Φανταζομαι οχι..ετσι και στα υπολοιπα σημαντικα θεματα προσπαθω να ειμαι καθετη.Αλλοτε το πετυχαινω αλλοτε οχι.

Φευγω φιλια σε ολες!

ο δικος μας ο φουρνος δεν καιει χαχαχα :D:D:D:D


33fdd32819.png459830qyqjkq81to.gif6dc7cf086f.png
Link to comment
Share on other sites

Κικο μου περαστικά σας. Ελπίζω να παρει κάτι σύντομα να ανακουφιστεί το πουλάκι μου. Καλύτερα βέβαια να πήγαινες να τον ακούσει, να μην σου δώσει φάρμακα από το τηλ.

Λοιπόν επειδή παιδεύτηκα πααααααααρα πολύ στο θέμα του φαγητού με την Εύα, έχω να πω πως το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και θέλει τον χρόνο του. Εγω επειδή είχα την δυνατότητα να κάτσω με τις ώρες και να ανακαλύπτω τι μπορεί να κάνει την Εύα να ανοίξει το στόμα, το έκανα χωρίς να δεχτώ την βοήθεια κανενός. Άφησα την μαμά μου να την ταίσει αφού είχα βρει εγώ τα κουμπιά της Εύας πρωτα και τα έμαθα και σε εκείνη. Δεν θα άντεχα το ''είδες? με εμένα τρώει..κλπ''. Αν τώρα η μαμά μου, κρατούσε την Εύα για να δουλεύω σίγουρα δεν θα μπορούσα να είμαι τόσο αυστηρή. Το έχω ξαναπεί, είμαι της γνώμης πως όταν καποιος σε εξυπηρετεί δεν έχεις και πολλά περιθώρεια για ''κανόνες''.

ΌΣο για την διαπαιδαγώγηση γενικά εγώ είμαι της άποψης ''ασε το παιδί να σε οδηγήσει''. Η Εύα ας πούμε αν κάνει κάτι που δεν πρέπει και την μαλώσω με άγρια φωνή, έχω χάσει το παιχνίδι. Αν πάλι την πάρω, της εξηγήσω ότι δεν είναι σωστό και την απσχολήσω με κάτι άλλο, έχει φύγει αμέσως και δεν το έχει ξανακάνει..

Δώρο εγώ σκέφτομαι να της πάρω την κουζίνα της fisher-price.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω!

Κίκο μου νομίζω ότι το καλύτερο είναι αφού πέρασε μία εβδομάδα και δεν είδατε βελτίωση πρέπει να τον ξαναδεί η γιατρός. Εκείνη είναι ειδικός να αποφασίσει για το τι πρέπει να γίνει, αλλά κρίμα να ταλαιπωρείστε τόσο πολύ!

Εμένα ο Γώγος είναι καλύτερα (με πολλά φλέμματα και μύξες βέβαια) αλλά το βράδυ ενώ κοιμόταν μια χαρά από τις 9.15 12.40 άρχισε να κλαίει σπαραχτικά και ό,τι και να κάναμε δεν μπορούσαμε να τον ηρεμήσουμε για 20'.Μου έχει ξανασυμβεί αυτό τελευταία 2-3 φορές και εκείνη την ώρα πανικοβάλομαι! Δεν ξέρω αν ήταν εφιάλτης, αν ήταν η κοιλίτσα του ή ο λαιμός του πάντως σπάραζε το παιδί! Μετά από 20' ηρέμησε και κοιμήθηκε, αλλά άκουγα κάτι μπριτσ-μπριτσ! Το πρωί ήταν χεθμένος μέχρι το λαιμό!

Κι από το ένα θέμα στο άλλο. Θα συμφωνήσω με τη Ρίτα ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να υπάρχουν κάποιοι κανόνες όσο βέβαια αυτό είναι εφικτό για το κάθε παιδάκι. Κι εμείς φαγητό μόνο στο καρεκλάκι τρώμε και για την ακρίβεια όταν είναι η ώρα για φαγητό πάει μόνος του και το σέρνει κοντά στο τραπέζι! Έτσι έμαθε από 7 μηνών, το ίδιο και το γιογιό νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας! Δε γίνεται με το ζόρι, ξέρει ότι έτσι κάνουμε κάθε μέρα! Αυτό που έκοψε ο δικός μου είναι η σαλιάρα! Την τραβάει και τέλος! Κατά συνέπεια σε κάθε γεύμα λερώνουμε και μία μπλούζα!

Deleni ήθελα να σε ρωτήσω και στο άλλο καφέ, για να μη ζαλίζουμε και τις κοπέλες εδώ, πού σκέφτεσαι να κοιμίζεις τα παιδιά όταν με το καλό γεννηθεί και ο μπέμπης σου! Το κρεβατάκι μου άρεσε και εμένα πολύ, αλλά θα κοιμάται η Αναστασία από τώρα εκεί? ¨Η θα σηκώνεται και θα περιφέρεται?Θα τα βάλεις στο ίδιο δωμάτιο? Εγώ σκέφτομαι τους πρώτους 3 μήνες τουλάχιστον να κρατήσω τη μπέμπα στο δικό μας (αν και πιστεύω δεν είναι ότι πιο υγιεινό αφού είναι στενάχωρο το δωμάτιο) αλλά προβληματίζομαι αν πρέπει να πάρω λίκνο ή όχι, γιατί το Γώγο τον είχα μαζί μας στο πορτ μπεμπέ μέχρι 50 ημερών και στο τέλος χωρούσε οριακά. Μετά σκέφτομαι να πάρω μία κουνια που γίνεται ΄κρεβάτι όπως και στο Γιώργο αλλά με μεγάλο μήκος (νομίζω 1,70-1.80 κάτι τέτοιο) και να τα έχω στο ίδιο δωμάτιο.Αλλά θα πρέπει να βγάλω τον καναπέ από το παιδικό και μας βολεύει πολύ αφού αλλάζω εκεί το μικρό και του δίνω το γάλα του! Πουφ μπερδεύτηκα! Πάντως η τιμή δε μου φάνηκε ακριβή για το δικό σας κρεβάτι ειδικά αφού αυξάνεται εξαιτίας του στρώματος που καλά θα κάνεις και θα πάρεις κάποιο καλό!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...