Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Dosoula να`σαι παντα καλα!!Ετσι ακριβως ειναι με την ομαδα των γιατρων του Θεαγενειου!!Και μενα με βοηθησαν πολυ και μου συμπαρασταθηκαν!!Πολλες φορες με εξυπηρετησαν κι απο το τηλεφωνο πολυ προθυμα!!Ακριβως και εγω στο παρα πεντε γλυτωσα την βιοψια των λεμφαδενων (ισως και εγχειρηση), αν και μενα η θυρεοσφαιρινη ειναι ακομα στο 0,5.Θα παρω τα καινουργια αποτελεσματα τον Οκτωβριο και τοτε θα μου πουν τι θα γινει!!Και παλι καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μary78, μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!!Συμφωνώ με τη dosoula, ΤSH είναι μη ανιχνεύσιμη οπότε δε νομίζω να "ταλαιπωρηθείς" άλλο, αλλά και πάλι το ραδιεν.ιώδιο είναι το μαγικό φίλτρο, μια ασπίδα προστασίας, ασφάλεια ζωής...εγώ έτσι το σκεφτόμουν αν μου έλεγαν οτι πρέπει να το κάνω!!!

Ναι, έχει φασαρία η διαδικασία αλλά τα κάνεις όλα αν είναι να επιστρέψεις στην πολύτιμη "ρουτίνα" σου...προσωπικά έχω κάνει θυσίες και για στόχους που δεν άξιζαν και τόσο πολύ όσο η υγεία μου!

Link to comment
Share on other sites

dosoula, σου εύχομαι αυτή η δευτέρα να κυλήσει νερό και γρήγορα-γρήγορα να περάσουν οι μήνες για το παιδάκι που λαχταράς .Αφού λες οτι το παλεύεις θα το καταφέρεις, είσαι πεισματάρα από ότι κατάλαβα και έχεις τη βοήθεια του Θεού!Πέρασαν ανεπιστρεπτί οι λανθασμένοι χειρισμοί των παλιών γιατρών και τώρα είσαι στο σωστό δρόμο.

Ενα μπράβο αξίζουν και οι άντρες σας, είστε τυχερές που τους έχετε συμπαραστάτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sonia, γειά σου και από μενα!!!!Πώς είσαι;;;Ο Οκτώβρης πλησιάζει -εγώ ακόμη είμαι στη πρωτοχρονιά, πώς περνάει αυτή η χρονιά τόσο γρήγορα;;!!!!!!!!οπότε λίγη υπομονή ακόμη...

Missbhavin και LitsaN, καλωσορίσατε στη παρεούλα μας!!!!!!!!!!Συμφωνώ απόλυτα σε όσα σας συμβούλευσαν εδώ, δεκτές όλες οι "ανόητες" απορίες , όλοι έτσι ήμασταν στην αρχή...όλα καλά θα πάνε, αφού από ότι διαβάζω η συγκεκριμένη γιατρός είναι άρτια καταρτισμένη και κατα γενική ομολογία καταξιωμένη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας φιλες και φίλοι

καλό μήνα και καλό φθινόπωρο σε όλους :P

Μary, Sonia, Elli, Dosoyla( με το καλό να μας έρθεις κοπελα μου), χαίρομαι που είστε όλες καλά :D πάντα έτοιμες με την αισιοδοξία, την συμβουλή, την συμπαράσταση και τον καλό λόγο!!

Τα νέα πρόσωπα της παρέας μας, πράγματι έχουν ανάγκη απο την δική σας συμπαράσταση που τόσο απλόχερα δίνετε!!! και τα καταφέρνετε απίστευτα καλά :P:p:p

Προσωπικά, δεν έχω ιδέα για όλες αυτές τις ιατρικές ορολογίες που μας ανέφεραν, όμως το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι η παρέα αυτη έχει το <χάρισμα > να μεταδίδει μια τοσο θετικη ενέργεια, που αυτόματα τα αγχωτικά

ερωτήματα βρίσκουν την λύση τους, και κοιτάζεις το αύριο με μεγαλυτερη αισιοδοξία:P

Σας χαιρετώ και ευχαριστώ για ...το καφεδάκι.. που ήπιαμε μαζί και πάλι:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια καλησπερα και απο μενα. Το καλοκαιρι ακομη κρατει, αλλοι λειπουν ακομη, αλλοι επεστρεψαν, αλλοι μπηκαν ηδη στο καθημερινο προγραμμα και αλλοι αρνουνται να το κανουν. Ομως η επιτευξη της υγειας μας ειναι ο στοχος και για χαρη της θα κανουμε πολλες θυσιες. Οσοι εχουμε περισση δυναμη ας την μοιραστουμε με τους πιο αδυναμους που σε λιγο κι αυτοι με τη σειρα τους θα γινουν δυνατοτεροι (οπως γιναμε κι εμεις μετα απο τις δοκιμασιες που περναμε) και θα ερθουν κι εκεινοι στη θεση μας για να δινουν δυναμη και να λυνουν αποριες στους νεους επισκεπτες του cafe μας.

Αλεξανδρα, τα πιο πολυτιμα καφεδακια που πινουμε ειναι αυτα που ειναι εποικοδομητικα και ευχαριστα. Ελπιζω ολοι οσοι μπαινουν εδω, να απολαμβανουν το πολυ ανθρωπινο καφεδακι που τους προσφερουμε.

Σε λιγο καιρο θα ανασυνταχθουμε ολοι και θα ειμαστε πιο τακτικοι θαμωνες. Για την ωρα, ας απολαυσουμε το καφεδακι μας, και .........στην υγεια μας!!!!:tongue::tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!!

Ήθελα να σας πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκριση :D

Η μητέρα μου έκλεισε ραντεβού με έναν πυρηνικό Δευτέρα πρωί, οπότε θα έχω κάποια νέα αύριο. Τετάρτη κανονικά το ραντεβού στο Θεαγένειο.

elli1981, georgiamami καλώς σας βρήκα.

dosoula σου εύχομαι καλή επιτυχία με δύναμη και αισιοδοξία. Περιμένω νέα σου από Τρίτη. Διάβασα ότι προσπαθείς για παιδάκι, δε ξέρω τι έχεις κάνει μέχρι τώρα αλλά ίσως μπορέσω να βοηθήσω σε κάποιες πληροφορίες. Οτιδήποτε χρειαστείς από Τρίτη, αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία μου και να τα πούμε λίγο καλύτερα.

sonia64 σ'ευχαριστώ πολύ, είναι μεγάλη βοήθεια να μπορείς να μοιραστείς την αγωνία σου με ανθρώπους που ξέρουν το πρόβλημα από "μέσα".

Είμαι πολύ πιό ήρεμη τώρα που μου είπατε για την ομάδα του Θεαγένειου και για το πόσο καλά λειτουργούν.

Ελπίζω και εύχομαι μόνο τα καλύτερα για όλες μας και φυσικά πάντα με υγεία, έστω και αν χρειαστεί προσπάθεια γι' αυτό!!!

Φιλιά σε όλες σας,

με εκτίμηση LitsaN

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!!LitsaN.,επισης πολλα χαιρετισματα στην Ολλανδια(μικρη πηγαινα πολυ συχνα Ροττερνταμ και Αμστερνταμ στην θεια μου).Χαιρομαι που καθησυχες λιγο με τις πληροφοριες που σου δωσαμε.Και οι πυρηνικοι γιατροι ειναι εξαιρετικοι επιστημονες και μου σταθηκαν παρα πολυ οποτε τους χρειαζομουν!!Αν χρειαστεις καποια βοηθεια μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα.Dosoula περιμενω τα νεα σου μολις βγεις!!Καλη επιτυχια στη θεραπεια σου!!Γιωργια,Αλεξανδρα και Ελλη την καλημερα μου και καλη εβδομαδα σε ολες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι μου φιλοι καλησπερα!!!!!Σημερα γυρησα σπιτι εκατσα τελικα 2 βραδια στην απομονωση αλλα Δοξα το θεο όλα καλα!!!!Περα του οτι δεν θελω να βλεπω πια αλλο νερο ουτε να ακουω γαι φαγητο γιατι εχει ανακατευτει το στομαχι μου κατα τα αλλα ειμαι μια χαρα.Ξεκινησα και το χαπι μου ξανα οποτε μερα με την μερα θα περασει και ο υποθυρεοειδισμός.Την Δευτερα θα κανω και ολοσωμο σπινθηρογραφημα και πιστευω οτι θα βγει καλο να τελειωσω και με αυτο.Εννοειται βεβαια οτι η στενη παρακολουθηση με εξετασεις απο την ενδοκρινολογο δεν θα σταματησουν θα συνεχισουμε την στενη παρακολουθηση. Σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση.Litsa N χαιρομαι πολυ που σε ηρεμησαμε με το Θεαγενειο και οσο για το παιδακι σιγουρα θα χρειαστω τις συμβουλες σου αλλα τωρα απαγορευεται ρητα η αναπαραγωγη για 1 χρονο λογω ιωδιου.Οποτε οπως καταλαβαινεις κανω εγχειρησεις και ιωδια για να απαλαγω απο το προβλημα που εχω για να συνεχισω μετα ανενοχλητη τη ζωη και την προσπαθεια για ενα παιδακι. Περιμενουμε τα νεα της μαμας σου!!!!α.παλ,sonia64,georgiamami,elli1981 ευχομαι ολες και ολοι να ειστε καλα!!!!Φιλια σε ολη την ομορφη παρεα μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Dosoula, kaθε βημα που κανεις παρακατω σε φτανει πιο κοντα στο στοχο σου. Με υπομονη και συνεση, θα φτασεις στο τελος της δοκιμασιας σου και μετα θα απολαυσεις την απολυτη ευτυχια. Καλωσορισες "σπιτι"!!!!! Τα λεμε......


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


dosoula με το καλό τώρα που γύρισες στο σπίτι και να ξέρεις ότι η σκέψη μας είναι μαζί σου.

Σε σχέση με τη μητέρα μου, τα έχω χάσει λίγο να πω την αλήθεια.

Τη Δευτέρα πήγε στον πυρηνικό και της είπε όλα καλά, θα ρυθμίσουμε μόνο το χάπι σου.

Σήμερα πήγε Θεαγένειο, της σταμάτησαν το χάπι και άρχισαν Τ3. Πρέπει να το διακόψει στις 26/9, παράλληλα με δίαιτα, και στις 10/10 θα κάνει αιμοληψία για HTG και TSH και παράλληλα λήψη ιωδίου.

12/10 σπινθηρογράφημα και 13/10 ξεκινάει θυρορμόνη.

Τα αποτελέσματα αργούν?

Τι συμβαίνει και ο πυρηνικός λέει άλλα και το νοσοκομείο άλλα?

Να συμβουλευτεί και τρίτο?

Πέστε μου παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί δε ξέρουμε τι να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

dosoula με το καλό τώρα που γύρισες στο σπίτι και να ξέρεις ότι η σκέψη μας είναι μαζί σου.

Σε σχέση με τη μητέρα μου, τα έχω χάσει λίγο να πω την αλήθεια.

Τη Δευτέρα πήγε στον πυρηνικό και της είπε όλα καλά, θα ρυθμίσουμε μόνο το χάπι σου.

Σήμερα πήγε Θεαγένειο, της σταμάτησαν το χάπι και άρχισαν Τ3. Πρέπει να το διακόψει στις 26/9, παράλληλα με δίαιτα, και στις 10/10 θα κάνει αιμοληψία για HTG και TSH και παράλληλα λήψη ιωδίου.

12/10 σπινθηρογράφημα και 13/10 ξεκινάει θυρορμόνη.

Τα αποτελέσματα αργούν?

Τι συμβαίνει και ο πυρηνικός λέει άλλα και το νοσοκομείο άλλα?

Να συμβουλευτεί και τρίτο?

Πέστε μου παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί δε ξέρουμε τι να κάνουμε.

Αγαπητη LitsaN μην στεναχωριεσαι μια ερωτηση γιατι πηγατε σε πυρηνικο?Οι ενδοκρινολογοι απο οτι ξερω ειναι αυτοι που ρυθμιζουν το χαπι αλλα και το αν θα παρεις ιωδιο.Την ιδια διαδικασια εκανα και εγω απο 1/8 εως 20/8 επαιρνα Τ3 χωρις το χαπι του θυροειδη παραλληλα με διαιτα και απο 20/8 εως 5/9 δεν επαιρνα τιποτα εως σημερα που βγηκα απο το νοσοκομειο και αρχισα το χαπι. εκανα και εγω την μερα του ιωδιου τις HTG και TSH και TG αλλα επειδη εδω στο νοσοκομειο δεν κανουν εξετασεις τις εκανα εξω λιγη ωρα πριν παω στο νοσοκομειο.Το σπινθηρογραφημα θα το κανω στο νοσοκομειο την Δευτερα νυστικη και θα ξανακανω εξετασεις.Σε καμια βδομαδα με 10 μερες βγαινουν τα αποτελεσματα του σπινθηρογραφηματος.Οσο για τις εξετασεις τις εχω παρει ηδη αφου τις εκανα εξωτερικα.Παντως αυτη ειναι η διαδικασια που σας ειπαν στο Θεαγενειο που χρειαζεται για να παρεις ιωδιο με διακοπη χαπιου αφου δεν υπαρχει η ενεση thyrogen. Καλυτερα να παρει το ιωδιο να εχει το κεφαλι της ησυχο.Τι εχει τελικα θυλωδες η θυλακιωδες καρκινωμα τι σας ειπε η Χρυσουλίδου?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη LitsaN μην στεναχωριεσαι μια ερωτηση γιατι πηγατε σε πυρηνικο?Οι ενδοκρινολογοι απο οτι ξερω ειναι αυτοι που ρυθμιζουν το χαπι αλλα και το αν θα παρεις ιωδιο.Την ιδια διαδικασια εκανα και εγω απο 1/8 εως 20/8 επαιρνα Τ3 χωρις το χαπι του θυροειδη παραλληλα με διαιτα και απο 20/8 εως 5/9 δεν επαιρνα τιποτα εως σημερα που βγηκα απο το νοσοκομειο και αρχισα το χαπι. εκανα και εγω την μερα του ιωδιου τις HTG και TSH και TG αλλα επειδη εδω στο νοσοκομειο δεν κανουν εξετασεις τις εκανα εξω λιγη ωρα πριν παω στο νοσοκομειο.Το σπινθηρογραφημα θα το κανω στο νοσοκομειο την Δευτερα νυστικη και θα ξανακανω εξετασεις.Σε καμια βδομαδα με 10 μερες βγαινουν τα αποτελεσματα του σπινθηρογραφηματος.Οσο για τις εξετασεις τις εχω παρει ηδη αφου τις εκανα εξωτερικα.Παντως αυτη ειναι η διαδικασια που σας ειπαν στο Θεαγενειο που χρειαζεται για να παρεις ιωδιο με διακοπη χαπιου αφου δεν υπαρχει η ενεση thyrogen. Καλυτερα να παρει το ιωδιο να εχει το κεφαλι της ησυχο.Τι εχει τελικα θυλωδες η θυλακιωδες καρκινωμα τι σας ειπε η Χρυσουλίδου?

Litsa μου κατι ακομα θα κανει μονο σπινθηρογραφημα η θα μπει σε απομονωση για ιωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα!LitsaN. με καλυψε η Dosoula σε οσα ηθελα να σου γραψω.Οι πυρηνικοι οταν λενε οτι θα ρυθμισουν το χαπι,εννοουν οτι θα κοψει την θυρορμονη της για ενα διαστημα,θα της δωσουν Τ3 που ειναι μια ζωικη θυρεοειδικη ορμονη και βοηθαει να μην πεσει αποτομα στον υποθ/σμο,αλλα σταδιακα(μου τα ειπαν οι γιατροι αυτα) και της γραφουν σε ενα χαρτι το προγραμμα που θα ακολουθησει σχετικα με τις εξετασεις,θεραπεια και χαπια.Δεν χρειαζεται να τρεχετε σε αλλους γιατρους,γιατι αυτοι εχουν ενα πολυ σωστο χρονοδιαγραμμα,με συγκεκριμενες ημερομηνιες,που θα πρεπει να τηρηθουν ευλαβικα και θα μπερδευτειτε αν πατε αλλου.Να τους εχετε εμπιστοσυνη,αυτη ειναι η γνωμη μου!Εγω 2 χρονια δεν εχω παραπονο απο ολα αυτα που ακολουθησα εκει μεσα και σε προσεχουν πολυ!LitsaN.μου εστειλες ενα ΠΜ,αλλα δεν ανοιγει και δεν μπορω να το διαβασω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες....

Καλό χειμώνα να έχουμε,αν και δεν το βλέπω,ούτε καλός θα είναι, ούτε και χειμώνας μ΄αυτή τη ζέστη που κάνει θα είναι χαχαχαχα

Δροσούλα υπομονή λίγο,οταν τελειώσει ο βαρύς υποθυρεοειδισμός θα εισαι πολύ καλύτερα,οσο για τη φίλη τη Λίτσα;το χάπι του ιωδίου 131 στο νοσοκομείο το κανονίζει ο πυρηνικός,το θυρορμόν η τ4 που το παίρνουμε εφ΄όρου ζωής το κανονίζει ο ενδοκρινολόγος,πάντα βάσει των εξετάσεων αίματος που βλέπει..

Μη σκάτε βρε κορίτσια,δεν είναι τραγικά τα πράγματα απλά το γνωστό ρητό που γράφει η γεωργία πάντα στίς αναρτήσεις ,να μην το γράψω πάλι γιατί της το έχω κλέψει πολλές φορές χαχαχαχα..

πάμε όλοι γερά και δύνατα...

καλό βράδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...