Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΒΙΒΛΙΟ-ΦΑΓΕΣ!!!


Recommended Posts

Επίσης, μου άρεσαν πολύ της Ντόρας Γιαννακοπούλου τα Πρόβα Νυφικού και Ο μεγάλος θυμός.

Με μεγάλη λαχτάρα διάβασα και όλα τα υπόλοιπα που έγραψε αλλά ήταν χάλια, εντελώς γραμμένα στο πόδι, δεν με ικανοποίησαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης, της Αναστασίας Καλλιοντζή τα έχω διαβάσει όλα:

- Μη μου λες αντίο (έγινε και σειρά στην τηλεόραση, καλό ήταν)

- Όλα ήταν τόσο μα τόσο υπέροχα (καλούτσικο)

- Πες πως ήταν όνειρο (πολύ ωραίο)

- Έσχατοι καιροί (μου άρεσε πολύ, λίγο βάναυσο ήταν, είχε πολλούς φόνους)

- Θυμάσαι? (είναι σειρά διηγημάτων, καλά ήταν, ευχάριστα)

- Χαμένο χθες (μου άρεσε κι αυτό, αλλά ήταν επίσης βάναυσο, είχε κι αυτό πολλούς φόνους).

Link to comment
Share on other sites

Της Ρόζαμουντ Πίλτσερ τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα. Μου άρεσε το Ψάχνοντας για κοχύλια αλλά τα υπόλοιπα δεν μου άρεσαν. Δεν έχω διαβάσει όμως ακόμη το Ο Γυρισμός, το οποίο νομίζω ότι είναι σε δυο τόμους.

Ιόλη όταν βρεις χρόνο διάβασέ το γιατί θα σου αρέσει πάρα πολύ. Αυτά τα δύο΄είναι πραγματικά τα καλύτερά της.

φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Ωραίο θέμα!

Πριν απο μέρες τελείωσα το βιβλίο του Στιγκ Λάρσον "Το κορίτσι με το τατουάζ". Απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει ως τωρα. Βέβαια, όπως και στα περισσότερα βιβλία, οι πρώτες 100 σελίδες είναι λίγο δύσκολες γιατί έχουν πολλά ονόματα, αλλά στην πορεία είναι πιο εύκολο να τα συγκρατήσεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι τριλογία, έχω πάρει και το 2ο βιβλίο αλλά δεν το έχω ξεκινήσει, κάνω ένα διάλειμμα με το βιβλίο "Ο Γιος της βροχής" της Χρύσας Δημουλίδου.

Θα σας πω εντυπώσεις και γι'αυτό όταν το τελειώσω!

΄Κατερίνα αν σου άρεσε το κορίτσι με το τατουάζ θα λατρέψεις το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά. Μόλις έμαθα ότι κυκλοφόρησε και το τρίτο βιβλίο της τριλογίας το κορίτσι στη φωλιά της σφήγκας.

Τα συστήνω και τα τρία ανεπιφύλακτα ειδικά αν σας αρέσουν τα αστυνομικοπεριπέτειες.

φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι τον Υπερσυντέλικο ξεκίνησα να τον διαβάζω σε μια κακή ψυχολογική φάση και δεν μου άρεσε. Όλοι έλεγαν ότι είναι τέλειο αλλά εμένα δεν μου έκανε την ίδια εντύπωση.

Τελικά, το ξαναδιάβασα και απορούσα γιατί δεν μου άρεσε τόσο την πρώτη φορά.

Μήπως πρέπει να δώσεις μια 2η ευκαιρία στο νησί? Ξέρεις τι, πιστεύω ότι το κάθε βιβλίο έχει το δικό του χρόνο, δλδ μπορεί ένα βιβλίο να το αρχίζεις και να το παρατάς 2-3 φορές και σε κάποια φάση να το πιάσεις στα χέρια σου και να το διαβάσεις σε ένα βράδυ. Μου έχει τύχει άπειρες φορές. Μία που θυμάμαι τώρα ήταν με ένα βιβλίο του Κοέλο "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει". Απίθανο βιβλίο!!!! Ασχετο αλλά το όνομά σου είναι και αγαπημένο μου παιδικό βιβλίο "Ιόλη ή τη νύχτα που ξεχείλησε το ποτάμι" νομίζω είχε γίνει και σειρά.

Καλα ΚατερίναΒ, μέσα μου είσαι!!!!

1) όσον αφορά το "Το νησί", ξετρελάθηκα! Επειδή είμαι και πο Κρήτη, ήταν πολύ οικείες οι περιγραφές, αλλά και η ιστορία σε άφηνε με την εικόνα στο μυαλό σου για μέρες! Πράγμα, βέβαια, που δεν θα το έλεγα για το Γυρισμό, παρόλο που το διάβασα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, νομίζω απλά για να τελειώνω και να πάω στο επόμενο!

2) Τη "Μομο", ήθελα κι εγώ να την προτείνω!!! έκανα πολλά χρόνια δημιουργική απασχόληση παιδιών, και πάντα όταν τέλειωνα τον κύκλο μου με τα παιδιά, ήταν ένα απο τα βιβλία που τους άφηνα σα δώρο!!! Μανούλες, είναι φοβερό βιβλίο για εσάς και τα παιδιά σας, αλήθεια!

Κατερίνα, σε ευχαριστώ, ταυτίστηκα πολύ με την απάντησή σου...

Μανού, είμαι λάτρης της παιδικής λογοτεχνίας, αγαπημένη μου είναι η Ζώρζ Σαρρή!

΄Κατερίνα αν σου άρεσε το κορίτσι με το τατουάζ θα λατρέψεις το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά. Μόλις έμαθα ότι κυκλοφόρησε και το τρίτο βιβλίο της τριλογίας το κορίτσι στη φωλιά της σφήγκας.

Τα συστήνω και τα τρία ανεπιφύλακτα ειδικά αν σας αρέσουν τα αστυνομικοπεριπέτειες.

φιλιά

Αύριο θα το ξεκινήσω το 2ο, για να δούμε!!!!!!!!!!!

Αλλο ένα που σκέφτομαι είναι το "Αθηνά - ευτυχώς που δεν γεννήθηκα όμορφη". Πολύ καλό αλλά δεν μου άρεσε πολύ το τέλος. Σαν να βιαζόταν λίγο.


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα ΚατερίναΒ, μέσα μου είσαι!!!!

1) όσον αφορά το "Το νησί", ξετρελάθηκα! Επειδή είμαι και πο Κρήτη, ήταν πολύ οικείες οι περιγραφές, αλλά και η ιστορία σε άφηνε με την εικόνα στο μυαλό σου για μέρες! Πράγμα, βέβαια, που δεν θα το έλεγα για το Γυρισμό, παρόλο που το διάβασα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, νομίζω απλά για να τελειώνω και να πάω στο επόμενο!

2) Τη "Μομο", ήθελα κι εγώ να την προτείνω!!! έκανα πολλά χρόνια δημιουργική απασχόληση παιδιών, και πάντα όταν τέλειωνα τον κύκλο μου με τα παιδιά, ήταν ένα απο τα βιβλία που τους άφηνα σα δώρο!!! Μανούλες, είναι φοβερό βιβλίο για εσάς και τα παιδιά σας, αλήθεια!

Κατερίνα, σε ευχαριστώ, ταυτίστηκα πολύ με την απάντησή σου...

Μανου τώρα που η κόρη μου έιναι μέσα και έχω την ησυχία μου, θέλω να προσθέσω ότι και εγώ το ίδιο ένιωσα για το νησί, ήταν σαν να έβλεπα ταινία. Ισως γιατί ένα χρόνο πριν ειχαμε περάσει απο αυτά τα μέρη και είχα εικόνα. Απλά τέλειο και απο ξένο συγγραφέα, όχι έλληνα που έχει ζήσει στα μερη αυτά!

Οσο για τη Μόμο, σαν παιδί (την είχα διαβάσει όταν πήγαινα 2α γυμνασίου) μου είχε μείνει αυτό που λέει ο οδοκαθαριστής στη Μόμο, "πρέπει να σκέφτεσαι μονάχα το επόμενο βήμα, μη βλέπεις όοοολο αυτό τον δρόμο" (κάπως έτσι), πρόσφατα που την ξαναδιάβασα όμως διαπίστωσα ότι και εμένα δεν μου μένει καθόλου χρόνος. Ουφ:(


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Η τριλογία του Θεμελη ΑΝΑΤΡΟΠΗ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, ΑΝΑΛΑΜΠΗ με εχουν ξετρελάνει αλλά το Οι Αλήθειες των Αλλων (νομίζω το πιο πρόσφατό του) ειναι ουσιαστική λογοτεχνία. Ειναι νομίζω το καλύτερό του.

Κορίτσια, αμα έχετε καμια καινούργια και ωραία ιδέα περιμένω με ανυπομονησία!!!!!

ΥΓ Τέλειο τόπικ κορίτσια Μπράβοοοοοοο!

Kαλημερα και απο μένα !!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου για τον Θεμελη.Ειναι ο αγαπημενος μου συγχρονος συγγραφεας γιατι πλεον απο ελληνικη λογοτεχνια προτιμω την κλασσικη με ελαχιστες εξαιρεσεις (Θεμελης Σωτη Τριανταφυλλου,Ισιδωρος Ζουργος)

Απο ξενη Λογοτεχνια αγαπημενος μου ειναι ο Τομ Ρομπινς .

Θα τα λεμε λοιπον.

ΥΓ..Κατεριναααααααααααααα γειααααααααα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, της Αναστασίας Καλλιοντζή τα έχω διαβάσει όλα:

- Έσχατοι καιροί (μου άρεσε πολύ, λίγο βάναυσο ήταν, είχε πολλούς φόνους)

- Χαμένο χθες (μου άρεσε κι αυτό, αλλά ήταν επίσης βάναυσο, είχε κι αυτό πολλούς φόνους).

Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασεις Stephen King Ιολακι?:mrgreen:


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα!!! Τώρα σας ανακάλυψα. Μου αρέσει πολύ το διάβασμα αλλά δυστυχώς δεν συγκρατώ τίτλους κ πολύ περισσότερο συγγραφεις.

Όταν ήταν να γεννήσω πήρα ένα βιβλίο γερμανού συγγραφέα το οποίο λέγεται Το Σμήνος. Είναι οικολογικό θρίλερ, περιγράφει την περίπτωση να υπάρχει κ δεύτερη νοήμων ύπαρξη στη γη και πως συνυπάρχουν. Μόνο να έχεις υπομονή στην αρχή, μέχρι να μπεις στο νόημα. Μετά οι σελίδες φεύγουν νεράκι.

Της Ροζμουντ Πιλτσνερ διάβασα κάποια, δεν θυμάμαι ποια. Εύκολα δε μου έκαναν κάτι για να τα θυμάμαι. Τα προτιμώ όμως όταν θέλω κάτι έλαφρυ να περάσει η ώρα.

Να τολμήσω να ρωτήσω τον Νταν Μπράουν τον διαβάζετε? Ξέρετε "ο κωδικος Ντα Βιντσι" κτλ

Επεξεργάστηκαν by kwtina
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα και απο μένα !!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου για τον Θεμελη.Ειναι ο αγαπημενος μου συγχρονος συγγραφεας γιατι πλεον απο ελληνικη λογοτεχνια προτιμω την κλασσικη με ελαχιστες εξαιρεσεις (Θεμελης Σωτη Τριανταφυλλου,Ισιδωρος Ζουργος)

Απο ξενη Λογοτεχνια αγαπημενος μου ειναι ο Τομ Ρομπινς .

Θα τα λεμε λοιπον.

ΥΓ..Κατεριναααααααααααααα γειααααααααα!!!!!!!!!!!

Καλημέραααααααααααααα σε όλα τα κορίτσια!

Από ξένη λογοτεχνία Τιμ Ρόμπινς δεν εχω διαβασει ακομη αν και νομιζω οτι θα επρεπε!!!

Αλλα πρόσφατα μου αρεσε παρα πολυ το Αιχμηρα Αντικειμενα της Τζίλιαν Φλιν!!! Η κοπέλα ειναι δημοσιογράφος και εχει κερδισει πουλιντζερ!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα εχω διαβασει. Το τελευταιο πως σου φανηκε? Το lost symbol εννοω.

'Εχω διαβασει τον κωδικα ντα βιντσι και το ιλουμινατι μονο!

Μου αρεσαν ειδικα ο κωδικας περισσοτερο.

Ειναι πολύ ωραια για να περναει η ωρα και νομιζω οτι οι ταινιες δεν τα ανεδειξαν.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασεις Stephen King Ιολακι?:mrgreen:

Τάρα, έχω διαβάσει Στήβεν Κινγκ και μου αρέσει πάρα πολύ, απλώς, όταν ξεκίνησα να διαβάζω Καλλιοντζή, είχε άλλο ύφος στα βιβλία της και ξαφνικά το έριξε πολύ στα αίματα, όχι ότι δεν ήταν καλά τα βιβλία, ίσα ίσα, απλώς είχα στο νου μου κάτι και μου προέκυψε κάτι άλλο.

Να τολμήσω να ρωτήσω τον Νταν Μπράουν τον διαβάζετε? Ξέρετε "ο κωδικος Ντα Βιντσι" κτλ

Τα έχω διαβάσει όλα εκτός από το τελευταίο "Το χαμένο σύμβολο". Τα βρήκα εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα εχω διαβασει. Το τελευταιο πως σου φανηκε? Το lost symbol εννοω.

Δεν το έχω διαβάσει. Η μικρή κάνει επανάσταση όταν με βλέπει με βιβλίο στο χέρι. Περιμένω τώρα Μ. Εβδομάδα να την πάρει η μαμά μου, να μπορεσω λίγο να ηρεμήσω.

Έχω ξεκοκκαλίσει στην κυριολεξία τον κωδικα, το Ιλυμινάτι οπως κ τον Αρκτικό κύκλο, αυτό είναι πολιτικό θρίλερ.

Κ ναι φίλη μου πιστεύω οτι οι ταινίες όχι μόνο αδικούν τα βιβλία, αλλά έχουν πιάσει το βασικό νόημα μόνο. Απογοητεύτικα και στις δύο περιπτώσεις.

Κανένα αστυνομικό έχετε να προτείνετε, τώρα που θα έιμαι ανευ τέκνου, να γεμίσω την ώρα μου?:-D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει. Η μικρή κάνει επανάσταση όταν με βλέπει με βιβλίο στο χέρι. Περιμένω τώρα Μ. Εβδομάδα να την πάρει η μαμά μου, να μπορεσω λίγο να ηρεμήσω.

Έχω ξεκοκκαλίσει στην κυριολεξία τον κωδικα, το Ιλυμινάτι οπως κ τον Αρκτικό κύκλο, αυτό είναι πολιτικό θρίλερ.

Κ ναι φίλη μου πιστεύω οτι οι ταινίες όχι μόνο αδικούν τα βιβλία, αλλά έχουν πιάσει το βασικό νόημα μόνο. Απογοητεύτικα και στις δύο περιπτώσεις.

Κανένα αστυνομικό έχετε να προτείνετε, τώρα που θα έιμαι ανευ τέκνου, να γεμίσω την ώρα μου?:-D

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα την τριλογία του Larson. Ξεκινάς με το κορίτσι με το τατουάζ και συνεχίζεις non stop.


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...