Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

και ξαφνικα εβλεπε παιδια συνομηλικα να βρεχουν τα ρουχα τους ενω εκεινος ξερει οτι δε λερωνουμε τα ρουχα μας(σκεφτειτε πως ειναι στα ματια του)...και γενικα τον ενοχλησε αυτο.Ισως ειναι το μονο σημειο μεχρι στιγμης που τον ειδα να προβληματιζεται σε σχεση με το σχολειο..σου λεει τι γινεται εδω?Γενικα ειχε πολλες αποριες πανω στο θεμα ενω εμεις δεν του το καναμε μεγαλο θεμα ποτε... ,και ετσι ζητησα να μη μου αγχωνουν το παιδι χωρις λογο εφοσον ειναι σε αλλη φαση απο τα υπολοιπα ας τον πανε με μεγαλυτερα τις ωρες που κανουν αυτη τη διαδικασια.Τωρα ολα μια χαρα μαλιστα λεει οτι δειχνει εκεινος στα αλλα πως παει στην τουαλετα και ειναι πολυ περηφανος (τον εκαναν αρχηγοπουλο δλδ χαχα)

Ελα βρε Ρίτα..Δλδ ο Γρηγορης μεχρι να αρχισει να κανει τσισα και κακα στο γιογιο δεν εβρεχε την πάνα του??Δλδ μεχρι τοτε δεν τον ενοχλουσε κι οταν αρχισε να τα κανει στο γιογιο ξαφνικα ενοχλήθηκε απο το λέρωμα αλλων παιδιων???Μηπως τον ενοχλησε η συμπεριφορα των δασκαλων και το ξεσπασμα των παιδιών??Μηπως οι δασκαλες πιεζουν λίγο παραπάνω τα παιδακια και εκεινα ξεσπουν και ενοχλήθηκε ο Γρηγορης???

Και που να το ενταξουν δλδ το παιδι απο τη στιγμη που 8 στα 10 παιδακια πριν τα 2,5 δεν εχουν ακομη καθαρισει..

Συγγνωμη αλλα καπως μου φανηκε ετσι οπως το διαβασα...


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Ελα βρε Ρίτα..Δλδ ο Γρηγορης μεχρι να αρχισει να κανει τσισα και κακα στο γιογιο δεν εβρεχε την πάνα του??Δλδ μεχρι τοτε δεν τον ενοχλουσε κι οταν αρχισε να τα κανει στο γιογιο ξαφνικα ενοχλήθηκε απο το λέρωμα αλλων παιδιων???Μηπως τον ενοχλησε η συμπεριφορα των δασκαλων και το ξεσπασμα των παιδιών??Μηπως οι δασκαλες πιεζουν λίγο παραπάνω τα παιδακια και εκεινα ξεσπουν και ενοχλήθηκε ο Γρηγορης???

Και που να το ενταξουν δλδ το παιδι απο τη στιγμη που 8 στα 10 παιδακια πριν τα 2,5 δεν εχουν ακομη καθαρισει..

Συγγνωμη αλλα καπως μου φανηκε ετσι οπως το διαβασα...

Ακριβως οπως στο λεω ηταν χωρις να εχει ατυχηματα.

Τα αλλα παιδια δεν εβρεχαν την πανα τους αλλά τα ρουχα τους.Βαλε τον Ανσταση αναμεσα σε 13 αλλα παιδια που καποια γκρινιαζουν γιατι θελουν την πανα τους ,άλλα φωναζουν γιατι βραχηκαν,κλαινε γιατι δε θελουν να πανε στην τουαλετα,καθαριστριες σφουγγαριζουν,δασκαλες τα αλλαζουν ρουχα κτλ κτλ... τι κι αν φορουσε πανα στο παρελθον δε θα διαταραχτει?

Ερχοταν σπιτι και μου ελεγε ''λευτερακης εκανε τσισα πανω του'' δεν πειραζει Γρηγορη μου ακομα δε ξερει να πηγαινει τουαλετα ο Λευτερης θα μαθει και αυτος...,''Λευτερης κλαει θελει πανα βρακακι(δ) εν ειναι μωρο,περπατει ,μιλαει'

'Ωραια Γρηγορη μου δεν ειναι μωρο απλα δεν ξερει ακομα να πηγαινει τουαλετα,θα μαθει...

΄΄μαμα φιλοι μου ειναι μωρα'' γιατι Γρηγορη?...κενο....

Ηταν σε συγχιση.

Ενοχληθηκε φυσικα απο το να βλεπει παιδια να τα κανουν πανω τους και να κλαινε για την πανα τους.Μην το βλεπεις απο τη δικη μας μερια αλλα απο τη μερια ενος παιδιου που ειναι σε ενα συνολο και παρατηρει τι κανουν τα αλλα..και ενδεχομενως θελει να τα μιμηθει.Και εγω εκει τσαντιστηκα με το σχολειο..δεν ειναι δυνατον να υποβαλεις σε τετοια διαδικασια ενα παιδι που ακομα προσαρμοζεται να λειτουργει σε συνολο και ακομα προσπαθει να νιωσει ασφαλεια με τις δασκαλες.

Οταν εγω εγραψα το Γρηγορη ηξεραν πολυ καλα οτι δε φοραει πανα και μαλιστα τους ειχα ρωτησει απο τον Φλεβαρη περισυ...''ειναι καλυτερο να τον στειλω τωρα την Ανοιξη ενω κοντευει να κοψει την πανα ή να το αφησω για αργοτερα για να μην μπερδευτει...''και μου ειχαν πει βεβαιως κυρια μου απο Σεπτεμβρη καλυτερα για να ειναι το παιδι μια χαρα και να παει με παιδακια 2,5 και ανω που δεν φορουν πανα...

Τεσπα μεγαλη ιστορια...δε θα την αναλυσω περαιτερω απλα το ανεφερα γιατι φανταζομαι οτι οπως ο Γρηγορης ενοχληθηκε απο την εκπαιδευση αυτη φαντασου ποσο θα ενοχληθηκαν αλλα παιδακια που προσπαθουν να τους μαθουν τη χρηση της τουαλετας ξαφνικα..και το ειπα μπας και συμβαινει αυτο.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κούκλες!!!!

Τι κάνετε; Εμείς καλά, ο μικρούλης μας έκανε εμετό στον ύπνο του χθες αλλά όλα οκ! Δεν χάνει το κέφι του αυτό το παιδί!!!!!

Στο θέμα του παιδικού και τουαλέτας εμάς επειδή στην τάξη της Αναστασίας τα περισσότερα παιδάκια είναι με πάνα όταν επέστρεφε έλεγε: Στο σχολείο όλα τα παιδάκια κάνουν κακά στο βρακί τους" και μου είπαν και οι δασκάλες ότι καθε φορά που θα άλλαζαν παιδάκι πήγαινε και ρωτούσε: Γιατί η αθηνούλα φοράει πάνα; Είναι μωρό;" (κάπως έτσι μάλλον το είχε διαχωρίσει μέσα της...) Αλλά αυτά όλα στην αρχή, τώρα δεν έχει αναφέρει κάτι...


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι να είστε πάντα ευτυχισμένοι με τον καλό σου και να σε προσέχει όπως τώρα!

Να τα εκατοστήσεις γλυκιά μου Πικουλίνα!

Πετρούλα πολύ ωραία τα είπες για τον Χρηστάκο! Δίκιο έχεις μου φαίνεται!

Ο ΓΙώργος πάντως στην αρχή που βγάλαμε την πάνα 3-4 φορές έκανε τσίσα πάνω του (φυσικά δεν τα έλεγε γιατί ήταν κάπου πέρυσι το Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά που βγάλαμε την πάνα στο σπίτι μετά το ατύχημα με τα κακά που την έβγαζε και τα έκανε στην κούνια γκρρρ) και τώρα ακόμα αν δεν τον βάλουμε κατά τις 12 κοιμισμένο να κατουρήσει μπορεί να λερωθεί στον ύπνο του. Για το σχολείο πάντως μάλλον επειδή βλέπει και τη μικρή πια στο γιογιό, λέει ότι φοράνε πάνα τα παιδάκια και κάποια λερώθηκαν πάνω τους. Πάντως μου φαίνεται πολύ σωστή η διαδικασία να τα πηγαίνουν οι δασκάλες στο δύωρο όλα μαζί-χωρίς βέβαια να πιέζουν αν κάποιο παιδάκι δε θέλει- αφού δεν έχουν τη δυνατότητα όλες οι μαμάδες να μείνουν 2-3 εβδομάδες με το παιδί στο σπίτι για να ξεκινήσουν εκεί τη διαδικασία!


mGKop3.png60Jvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο Ντελενη μου το συζητησα και με αλλες μαμαδες!!!...Ολα την ιδια αντιδραση εχουν λοιπον...και οφειλαν οι παδαγωγοι να το ξερουν( αυτο ηθελα να τονισω)και ας εφαρμοσουν αλλη μεθοδο οπως αυτη που λεει η Μαρινα ...ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι τους κανει εντυπωση αναρωτιουνται και μπερδευονται...


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας με θεμα τουαλετας δεν παιζει θεμα...τους εχω πει οτι δεν θελω να πιεσουν το παιδι με αυτο το θεμα και οτι θα ασχοληθουμε με το θεμα αυτο οταν ειναι ετοιμος (δεν τον θεωρω ετοιμο ακομη..) στον παιδικο απο την ταξη του χρηστου μονο ενα παιδακι 2,5 χρονων εχει κοψει την πανα και απο οτι μου εχει πει η κοπελα δεν ξεκινουν αυτες τετοιες διαδικασιες εκτος και αν εχει ενημερωσει ο γονιος σχετικα..

Βεβαια αν ερχοταν μια εβδομαδα σπιτι η Σοφια θα την εκοβε χαχαχα...τι σου κανει ο ερωτας..


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε ξερω αν οι αλλοι γονεις εχουν ή οχι συμφωνησει σε αυτη την εκπαιδευση στο σχολειο ουτε με νοιαζει κιολας.Ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο και οτι κρινει καλυτερο για το παιδι του(ας μην επαναλαμβανομαι)ομως αρνουμαι να πληρωνω 400 ευρω το μηνα (και αυτο τους ειπα)για να εχω τετοια θεματα απο το πουθενα ενω θα μπορουσαν να το ειχαν προβλεψει και να τον ειχαν βαλει (οπως και τελικα εκαναν λεγοντας μου οτι οντως η κινηση τους ηταν αστοχη) με 3χρονα την ωρα που το εκαναν αυτο.Αν ο Γρηγορης πηγαινε σε δημοσιο σταθμο ολα τα 2,5 ετων για να τα παρουν δε φορουν πανα αρα δε θα ειχαμε τετοια ερωτηματα και συζητησεις στο σπιτι.Οχι να πληρωνω και τα λεφτα μου και να εχω και προβληματισμους απο πανω...

Φουντωσα παλι...χαχα


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλες μου...όλες καλά;

Μαράκι μου έχεις γενικά πρόβλημα με το θυροειδή; Μην χαλιέσαι κοπελάρα μου. Θα πας στον ενδοκρινολόγο και θα βρεθεί λύση. Έτσι κι αλλιώς το πρώτο τρίμηνο πέρασε...εκείνο είναι και το πιό σημαντικό να είναι ρυθμισμένος σωστά ο θυροειδής. Εγώ έτρεχα σαν την παλαβή σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μ΄αυτό το θέμα κι ακόμη τρέχω. Είναι κάτι που ρυθμίζεται. Ποιά ορμόνη είναι πεσμένη;

Να τα χιλιάσετε κούκλα μου ...να είστε πάντοτε ευτυχισμένοι και με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας!

Πετρούλα καλό το χάμπουργκερ;

Σήμερα γεννάει μιά φίλη μου...περιμένω να μου τηλεφωνήσουν...έχει πάει με ραντεβού στο Παπαγεωργίου για Κ.Τ. από το πρωί και όποτε την πάρουν φυσικά!


m57Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ριτα ειμαι σιγουρη οτι ο Γρηγορης πιθανον να μην ειχε ατυχηματα..δεν αναφερθηκα σε αυτο, ουτε φυσικα και στην απορία του γιατι τα αλλα παιδακια τα κανουν στο βρακακι τους..Την απορία αυτη την εχει και ο Αναστασης και το εχει κατανοησει -πιστεύω- βλέποντας και τον αδερφο του μιας και το αλλαγμα της πανας του μικρου το εχουμε αναλάβει μαζι με την ελπίδα στο μελλον να το αναλάβει εξολοκληρου αυτος...χαχα!

Μου εκανε εντυπωση που ειπες οτι ενοχλήθηκε τόσο και ηταν η μονη του αντιδραση με τον παιδικο και ξαναρωταω..μηπως φταινε οι δασκαλες???

Γιατι να γνωριζει ο Γρηγορης οτι ο Λευτερακης τα εκανε πάνω του και να εχει τετοια εμμονη ο Γρηγορης??Δεν θα επρεπε κι εκεινες να ειναι πιο διακριτικες, μιας και ειπες οτι αγχωνουν το παιδι..


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο σου λεω...μου παραδεχτηκαν οτι ηταν αστοχες(το εχω και γραπτως)...αυτο λεει πολλα.

Για τη μεθοδο τους λεω, οχι για το γεγονος.Εξαλλου εμεις δεν εχουμε μωρο σπιτι οπως πολλες φιλες μου ή δε βλεπει ο Γρηγορης τακτικα παιδακια να τα αλλαζουν οι γονεις τους και ολο αυτο τον μπερδεψε.Εμεις βγαλαμε την πανα και στο μυαλο του Γρηγορη ''πανες τελος'' ολο αυτο μου το ταραξε το αγορι....χαχα


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τον Ανσταση αναμεσα σε 13 αλλα παιδια που καποια γκρινιαζουν γιατι θελουν την πανα τους ,άλλα φωναζουν γιατι βραχηκαν,κλαινε γιατι δε θελουν να πανε στην τουαλετα,καθαριστριες σφουγγαριζουν,δασκαλες τα αλλαζουν ρουχα κτλ κτλ... τι κι αν φορουσε πανα στο παρελθον δε θα διαταραχτει?

Αυτο τωρα το ειδα, μαλλον το προσθεσες μετα...

Δεν ηξερα οτι ειναι τετοια η κατασταση και επικρατει αυτο το κλίμα..Πίστευα οτι η δασκαλα αντιλαμβανεται το ατυχημα του παιδιου και με τρόπο το αλλάζει και το επιστρεφει στην ταξη χωρις να εχουν αντιληφθει τα αλλα τι γινεται..

Απο την αλλη διαβαζω οτι τα περισσότερα παιδακια στο τμημα του φορουν πάνες- οχι μονο ο Λευτερακης- και ειναι κι αυτο στα μειον..

Γιατι λοιπόν αφου υπήρχε η δυνατοτητα να μπει με λίγο μεγαλύτερα παιδακια δεν εγινε εξαρχης??Εσυ γιατι δεν το προτεινες???


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσθεσα μετα για να σου πω τι περιπου καταλαβα οτι εκαναν.

Μολις το πηρα χαμπαρι και σιγα σιγα αντιληφθηκα οτι σε εκεινη τη φαση αυτο εκαναν τους ενημερωσα.Και μου ειπαν ''οντως ειμαστε σε φαση που τα μαθαινουμε αποκοπη απο την πανα και προφανως ο Γρηγορακης εντυπωσιαζεται με ολα αυτα που βλεπει γυρω του και για αυτο σας το συζηταει ''.

Μετα τους το εκανα και γραπτως οτι θα επρεπε να ειχε ενημερωθει για να το χεριζομαι αναλογα και σπιτι και τελικα μου τον εβαλαν σε μεγαλυτερο τμημα για λιγες μερες,του εδωσαν και πρωτοβουλιες μετα και το ξεχασε και ολα καλα.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως καλο θα ειναι να επιστρεψει στο τμημα του παλι ο Γρηγορης ...αλλες δρατηριοτητες ειναι για παιδακια 2 1/2 χρονων και αλλες δραστηριοτητες για 3 χρονα ...6 μηνες εχουν μεγαλη διαφορα...Μεσα σε εξι μηνες τα παιδακια αποκτουν πολυ μεγαλυτερη δεξιοτητα στο μολυβι και στο ψαλιδι απο οτι τα 2 1/2 χρονα!!


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...