Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για γιατρό βρήκα αυτό το forum και πράγματι συγκινήθηκα από τις ιστορίες, την ευαισθησία σας και τον τρόπο που αντιμετωπίζετε τα προβλήματα. Πήρα λοιπόν το θάρρος να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Έχω -μεταξύ άλλων προβλημάτων - υπερπαραθυρεοειδισμό και ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι πρέπει να κάνω χειρουργείο, δεν αποκλείει οι υπάρχοντες όγκοι να είναι κακοήθεις.

Ήθελα τη συμβολή σας από την εμπειρία σας για γιατρούς. Μήπως γνωρίζετε κάποιον χειρουργό εξειδικευμένο στους παραθυρεοειδείς; Έχω ακούσει διάφορα ονόματα, αλλά περισσότερο για θυρεοειδή. Ο γιατρός είπε να είναι απολύτως εξειδικευμένος σε αυτό...Πρόκειται για λεπτή εγχείρηση, οπότε η επιλογή χειρουργού είναι κρίσιμη. Στείλτε μου είτε εδώ είτε με pm.

Επίσης θα ήθελα και κάποιον πολύ καλό ενδοκρινολόγο να μου συστήσετε, γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποιον για να με παρακολουθεί και η περίπτωσή μου είναι αρκετά πολύπλοκη.

Σας ευχαριστώ πολύ, περαστικά σε όλες, καλή δύναμη!

Καλημερα. Καλως ηρθες στη σελιδα μας και γρηγορα περαστικα.

Αν εχεις την καλοσυνη, πες μας για ποια περιοχη της Ελλαδας αναζητεις γιατρους και αν διαθετεις καποια ασφαλιση ωστε οι απαντησεις των μελων να ειναι πιο συγκεκριμενες.

Περιμενουμε απαντηση σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια!!

Είμαι καινούργια στο πρόβλημα του θυρεοειδή και θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες. Τί σύμπτώματα είχατε? Εγώ έχω δυσκολίες στην αναπνοή(όταν εισπνέω πολλές φορές νιώθω ότι δεν μου φτάνει ο αέρας) και επίσης δυσκολεύομαι όταν καταπίνω. Είχε καμιά κοπέλα κάτι ανάλογο?

Πάω για παρακέντηση την Παρασκευή (2.5 εκ. ψυχρός) και φυσικά τα έχω κάνει επάνω μου.... :(

Ευχαριστώ

Γεια σου Ροζα!! Κατ'αρχην θελω να σε διαβεβαιώσω (και θα με θυμηθεις!!) οτι η παρακεντηση ειναι κατιτις λιγοτερο ''ενοχλητικη'' απο το να σου παρουν αιμα για εξεταση!!! οποτε ...ουτε που να το σκεφτεσαι!!! Ο,τι και να δείξει η παρακεντηση μην ανησυχήσεις γιατι, οτι και να είναι είναι καλώς αντιμετωπίσιμο.....Κανε λοιπον την παρακεντηση σου, που πιθανοτατα να μην δείξει κατι, και μετα τα ξαναλέμε.....Γενικά ...παρτο χαλαρα.....δεν αξίζει τον κοπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σας.!!!!!!!!!

Ειχα μερες πολλες να σας ακουσω και μου λειψατε!Σας ευχαριστω ολες και για τις ευχες σας!

Δυστυχως εμενα η διακοπη του χαπιου με πειραξε και ειδικα μετα απο την 4η μερα που το σταματησα γιατι αδιαθετησα κιολας και ο οργανισμος μου καταπονηθηκε ακομα περισσοτερο με ατονια, μαυριλα, κουραση+οτι δουλευα (πρωι-απογευμα).Και αντιθετα με την Ντιτα απο την Κυριακη εχω αρχισει και πρηζομαι κιολας.Με τα κιλα μου βεβαια νομιζω εχω χασει κιολας.

Τελος παντων αν δεν το εχω αναφερει ειμαι απο Χανια και βρηκα θεση για το ιωδιο μονο στην Αθηνα(στο ηρακλειο εβρισκα μονο για αρχες Οκτωβρη) και ανεβαινω αυριο και τελικα την Καθαρα Δευτερα μπαινω. Με τη βοηθεια σας ειμαι σιγουρη οτι ολα θα μου πανε και μενα καλα και οτι θα τον κατατροποσω κι εγω!!!!!Οσο για την κοπωση βεβαια δεν το βαζω κατω(δε θελω ακομα κι εκει να μου το επιτρεψει, η διακοπη του χαπιου, να πεσω κι αλλο)Τωρα βεβαια συμφωνα με τον γιατρο θα κουραστω κι αλλο αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι!!!.

Φιλακια σας και ευχομαι να σας ενημερωσω και για τη δικη μου πορεια συντομα!!!!:wink::P:p:p:p:p:p:p:tongue:

Γεια σου Ελευθερία!!!! Εγω πριστηκα τελικα λιγακι μετα το ιωδιο!!! Αλλα μετα απο 5 ημερες αρχισα το χαπι και σε καμμια βδομαδα επανηλθα σιγα σιγα!!!! Κανε υπομονη. Εγω αυριο Παρασκευη, κλεινω 3 εβδομαδες απο το ιωδιο και αρχισα προχθες γυμναστηριο, αν αυτο σου λεει κατι!! Ξαναβρηκα την ενεργεια μου, δοξα τω Θεω!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol: Κανε υπομονη λοιπον, απο Δευτερα θα μετρας αντιστροφα.....ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας :P

έχω αρκετές ημέρες να μιλήσω μαζί σας και μου λείψατε :P

απο ό,τι διαβάζω τώρα είστε καλά όλοι, δυνατοι και έτοιμοι για να βοηθήσετε κάθε νεο φίλο μας ..;);) ;) Εγώ καθάρισα με τον.. # # #! το ολόσωμο σπινθ\μα ήταν πεντακάθαρο!!!!! τελείωσα!!!!!!! συνεχίζω το Τ4 των 137 και επανεξέταση τον Ιούνιο!!!!!!!!!

Για όλους τους νέους φίλους λοιπόν, μπορώ κι εγώ με την σειρά μου να πω οτι θα χρειαστούν υπομονή, επιμονή και με υψηλό ηθικό και πάντοτε καλή διάθεση το θέμα... θυροειδής ..υπο...ή υπερ..θα τελειώσει σωστά και γρήγορα. Τα προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία, όπως αυξημένο βάρος, μεγάλη βουλημία, αδυναμία και άλλα, ανάλογα την περίπτωση, είναι ας πούμε υποφερτά, διότι είναι προσορινά συμπώματα. Με θέληση αργότερα και πρόγραμμα , τα περισσότερα απο αυτά θα φύγουν. Οι εξετάσεις ή το ιώδιο, είναι κι αυτά θέματα που με υπομονή και με τον σωστο τρόπο και χρόνο θα περάσσουν. Να είστε καλά και δυνατοι

γειά σας:P

Link to comment
Share on other sites

γειά σας :P

έχω αρκετές ημέρες να μιλήσω μαζί σας και μου λείψατε :P

απο ό,τι διαβάζω τώρα είστε καλά όλοι, δυνατοι και έτοιμοι για να βοηθήσετε κάθε νεο φίλο μας ..;);) ;) Εγώ καθάρισα με τον.. # # #! το ολόσωμο σπινθ\μα ήταν πεντακάθαρο!!!!! τελείωσα!!!!!!! συνεχίζω το Τ4 των 137 και επανεξέταση τον Ιούνιο!!!!!!!!!

Για όλους τους νέους φίλους λοιπόν, μπορώ κι εγώ με την σειρά μου να πω οτι θα χρειαστούν υπομονή, επιμονή και με υψηλό ηθικό και πάντοτε καλή διάθεση το θέμα... θυροειδής ..υπο...ή υπερ..θα τελειώσει σωστά και γρήγορα. Τα προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία, όπως αυξημένο βάρος, μεγάλη βουλημία, αδυναμία και άλλα, ανάλογα την περίπτωση, είναι ας πούμε υποφερτά, διότι είναι προσορινά συμπώματα. Με θέληση αργότερα και πρόγραμμα , τα περισσότερα απο αυτά θα φύγουν. Οι εξετάσεις ή το ιώδιο, είναι κι αυτά θέματα που με υπομονή και με τον σωστο τρόπο και χρόνο θα περάσσουν. Να είστε καλά και δυνατοι

γειά σας:P

Συγχαρητηρια Ντιτα. Χαιρομαι που, και για σενα, ο π@#$%ης ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Καλη συνεχεια στη ζωη σου και αν θελεις μενεις μαζι μας για να μοιραστεις την εμπειρια σου με τα νεα ατομα που θα επισκεπτονται το θεματακι μας και πιθανον να εχουν αποριες.

Πραγματικα, χαρηκα παρα πολυ. :-P:-P:-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλους! Χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα τη σελίδα σας γιατί ανήκω κι εγώ στο club με τους ατυχους του θυρεοειδή... αν και ο θυρεοειδης μου λειτουργεί κανονικότατα δεν είναι ούτε υπό ούτε υπέρ, με επισκέφτηκαν δύο όζοι... ο ένας είναι μικρός με διάμετρο 0,45 και ο άλλος μεγαλύτερος 1,54. Ευτυχώς μετά από όλες τις εξετάσεις και την παρακέντηση φυσικά μάθαμε ότι είναι καλοήθεις!! Ο γιατρός μου μου έδωσε το Euthyrox για να τους βοηθήσει να μη μαγαλώσουν και να μη γίνουν κακοήθεις και μου είπε να πάω για επανεξέταση τον Ιούνιο. Το μεγάλο μου ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο χάπι προκαλεί κατακράτηση υγρών και αύξηση βάρους! Και γιατί εφόσον ο θυρεοειδής μου εκκρίνει φυσιολογικά την ορμόνη εγώ παίρνω περισσότερη με το χάπι??? Γιατί αν δεν κάνω λάθος το χάπι είναι η ορμόνη!! Το θέμα μου είναι τα κιλά... έχω παρατηρήσει πρηξίματα και τη ζυγαριά να ανεβαίνει ενώ προσέχω πολύ τη διατροφή μου! Ισχύει αυτό με το χάπι ή είναι ιδέα μου??? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα τη σελίδα σας γιατί ανήκω κι εγώ στο club με τους ατυχους του θυρεοειδή... αν και ο θυρεοειδης μου λειτουργεί κανονικότατα δεν είναι ούτε υπό ούτε υπέρ, με επισκέφτηκαν δύο όζοι... ο ένας είναι μικρός με διάμετρο 0,45 και ο άλλος μεγαλύτερος 1,54. Ευτυχώς μετά από όλες τις εξετάσεις και την παρακέντηση φυσικά μάθαμε ότι είναι καλοήθεις!! Ο γιατρός μου μου έδωσε το Euthyrox για να τους βοηθήσει να μη μαγαλώσουν και να μη γίνουν κακοήθεις και μου είπε να πάω για επανεξέταση τον Ιούνιο. Το μεγάλο μου ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο χάπι προκαλεί κατακράτηση υγρών και αύξηση βάρους! Και γιατί εφόσον ο θυρεοειδής μου εκκρίνει φυσιολογικά την ορμόνη εγώ παίρνω περισσότερη με το χάπι??? Γιατί αν δεν κάνω λάθος το χάπι είναι η ορμόνη!! Το θέμα μου είναι τα κιλά... έχω παρατηρήσει πρηξίματα και τη ζυγαριά να ανεβαίνει ενώ προσέχω πολύ τη διατροφή μου! Ισχύει αυτό με το χάπι ή είναι ιδέα μου??? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ!

Γεια σου Στελλα. Το καλο με σενα ειναι οτι γνωριζεις και αντιμετωπιζεις την παθηση του θυρεοειδη. Το πιο πιθανο ειναι στην επομενη εξεταση (υπερηχο) να συγκρινει ο γιατρος σου την εξελιξη των οζων. Το Euthyrox ειναι αρκετα καλο χαπι. Το παιρνω κι εγω και πολλοι αλλοι εδω μεσα. Η κατακρατηση υγρων και η αυξηση βαρους δε πιστευω οτι ενοχοποιει το χαπι αλλα κυριως τη μειωση του μεταβολισμου λογω "προβληματικου" αδενα. Θα γνωριζεις οτι ο αδενας καθοριζει το βαθμο των καυσεων που κανει το σωμα μας. Εγω αρχικα και με το Τ4 εβαλα κιλα και τωρα με το Εuthyrox παλι δυσκολευομαι να χασω.

Αν θες πες μας ποσο ειναι οι τιμες TSH, T4, T3 (δινοντας και τις φυσιολογικες τιμες του εργαστηριου)

Αν ειδες τη ζυγαρια σου να ανεβαινει ενω προσεχεις τη διατροφη σου, συζητησε το με το γιατρο σου, γιατι πιθανον να χρειαζεσαι μεγαλυτερη δοση.

Ποσο καιρο παιρνεις χαπι και ποσα mg ημερησιως?? Ποτε και πως ανακαλυψες τους οζους???

(Βλεπεις εδω ρωταμε, απανταμε και μαθαινουμε απο τις εμπειριες ων αλλων).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου ξεκίνησε πριν 3 μήνες όταν πρόσεξα κάποια παραπάνω νευράκια, τα χέρια μου να τρέμουν, νύσταζα συνέχεια και γενικά η διάθεσή μου δεν ήταν καθόλου καλή. Μου είπαν λοιπόν να κάνω εξετάσεις για θυρεοειδή. Πήγα σε μία ενδοκρινολόγο, μου έκανε μια πρώτη ψηλάφιση, δεν εντόπισε κάτι και μου είπε να κάνω αιματολογικές εξετάσεις. Όλα ήταν οκ και συγκεκριμένα η Τ4 ήταν 9,8 με φυσιολογικές τιμές 5,5-12 και TSH 1,45 με φυσιολογικές τιμές 0,15-3,5. Ειδε τα αποτελέσματα η γιατρός και μου είπε ότι φαίνεται πως ο θυρεοειδής μου λειτουργεί κανονικά αλλά καλύτερα να κάνω και ένα υπερηχογράφημα για το ενδεχόμενο όζου αν και δεν πίστευε πως θα μου έβρισκαν κάτι. Όταν πήγα για το υπερηχογράφημα ήμουν πάρα πολύ άνετη και βασιζόμενη στα λόγια της πεπεισμένη ότι οκ δεν έχω τίποτα, μάλιστα έλεγα να μην πάω καν αλλά ο άντρας μου δεν σήκωνε κουβέντα. Το υπερηχογράφημα έδειξε τα εξής:

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.

ΣΤΟΝ ΔΕΞΙΟ ΛΟΒΟ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΑΝΗΧΟΙΚΟΣ ΟΖΟΣ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 1,54 ΚΑΙ ΥΠΟΗΧΟΙΚΟΣ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 0,45.

Περιττό να σας πω ότι μου κόπηκαν τα πόδια αφού έκανα τον συνειρμό όζος- ογκος- καρκίνος!

Η γιατρός μου είπε να κάνω άμεσα παρακέντηση και εκεί άλλαξα γιατρο για μία δευτερη γνώμη!

Ο επόμενος γιατρός μου μου είπε να κάνω σπινθηρογράφημα που έδειξε ότι είναι θερμός και μετά ακολούθησε η παρακέντηση που μάθαμε ότι είναι καλοήθεις και τέλος μου έδωσε Euthyrox 50.

Εδώ πρέπει να την πω την αμαρτία μου... επειδή δε μου άρεσε η ιδέα να παίρνω ένα χάπι για μια ζωή ξεκινώντας στα 26 μου άργησα να τα πάρω απόφαση και να μπω στο πρόγραμμα οπότε τον πρώτο μήνα δεν το έπαιρνα κανονικά... από τον Ιανουάριο που άρχισα να παίρνω το χάπι μου τακτικά κάθε πρωί βλάπω αυτά τα πρηξίματα και τα κιλά να αυξάνονται για πλάκα!

Αυτή ήταν η ιστορία μου... συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά είπα να τα γραψω όλα αναλυτικά!

Link to comment
Share on other sites

Στελλα, μη ζητας συγνωμη. Δεν κουραζεις κανεναν. Οποιος δε θελει να μας διαβασει...... απλα....δεν ασχολειται με μας.

Δεν ειναι απολυτο οτι θα παιρνεις το χαπι για ολη σου τη ζωη. Αν καταφερεις και "φας" τους οζους, ισως μετα να κανεις προληπτικους ελεγχους σε ολη σου τη ζωη και μονο οταν βλεπεις οτι κατι παει να γεννηθει, να ξαναπαιρνεις χαπι για οσο χρειαζεται.

Ομως υπαρχει και η περιπτωση, να μη χαθουν οι οζοι ακομη και με την αγωγη που παιρνεις τωρα. Σε αυτη τη περιπτωση ή θα μεγαλωνουν ή θα γεννηθουν και αλλοι ή θα αλλαξουν μορφη.

Προσωπικα, επειδη ο Ιουνιος ειναι "μακρυα" θα σου προτεινα να κανεις μιε επανεξεταση ορμονων στους 2,5-3 μηνες αφοτου αρχισες το χαπι.

Ελπιζω να σου ειπε ο γιατρος σου οτι το χαπι το παιρνουμε 20'-30' λεπτα με αδειο στομαχι. Και αυτο γιατι η ορμονη πρεπει να αποροφηθει ατοφια.

Μπορεις να μας πεις αν αλλαξαν καποια απο τα συμπωματα που ειχες απο τοτε που αρχισες να παιρνεις χαπι?????

Τωρα, αισθανεσαι καλυτερα????

Το ενδεχομενο να χρειαστει να αφαιρεσεις καποια στιγμη τον αδενα τον εχεις σκεφτει???? Και τοτε, ναι, θα παιρνεις χαπι για μια ζωη. Αλλα αυτο ειναι ασημαντο μπροστα στην υγεια μας.

Ενημερωτικα, να σου πω οτι εγω εχω αφαιρεσει τον αδενα σχεδον πριν 3 χρονια και τα παιδια μου εχουν παρομοια περιπτωση με τη δικη σου και ειμαστε ολοι υπο παρακολουθηση και θα ειμαστε για παντα. Δε με απασχολει αυτο αρκει να ειμαστε καλα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να εξαφανιστούν οι όζοι και το χάπι απλά τους εμποδίζει να μεγαλώσουν και να γίνουν κακοήθεις. Την αφαίρεση δεν την έχω σκεφτεί γιατί φοβάμαι πολύ αλλά και γιατί ο γιατρος μου έδωσε την αφαίρεση σαν λύση μόνο για την περίπτωση κακοήθειας.

Όσον αφορά τα συμπτώματα γενικά αισθάνομαι καλύτερα αλλά κάποιες φορές αν μου συμβούν κάποια από αυτά μπορεί να το αποδώσω και στο στρες που όλοι έχουμε λίγο πολύ με όλα αυτά που συμβαίνουν...

Σίγουρα πάντως πρέπει να μιλήσω με το γιατρό μου για το βάρος μου να δω τι μπορεί να μου προτείνει γιατί με απασχολεί πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας!!Α.παλ. μπραβο για το πεντακαθαρο σπινθηρογραφημα!!Παντα καλα νεα να ακους για την υγεια σου απο δω και περα!!Ντιτα χαιρομαι που ξαναβρηκες την ενεργεια σου μετα το ιωδιο!!Καθε μερα θα εισαι και καλυτερα,θα δεις!!Stella2012 καλως ηλθες στη παρεα μας!!Δεν πιστευω οτι το χαπι αυτο προκαλει αυξηση βαρους και ειναι αληθεια οτι οι ενδοκρινολογοι προσπαθουν αρχικα με την θυροξινη να προκαλεσουν σμικρυνση των οζων,οπου σου ευχομαι να επιτευχθει κατι τετοιο!!Επισης συμφωνω με αυτα που σου εγραψε η Georgiamami για τον επανελεγχο και τον τροπο ληψης του χαπιου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Χάρηκα πάρα πολύ όταν είδα τη σελίδα σας γιατί ανήκω κι εγώ στο club με τους ατυχους του θυρεοειδή... αν και ο θυρεοειδης μου λειτουργεί κανονικότατα δεν είναι ούτε υπό ούτε υπέρ, με επισκέφτηκαν δύο όζοι... ο ένας είναι μικρός με διάμετρο 0,45 και ο άλλος μεγαλύτερος 1,54. Ευτυχώς μετά από όλες τις εξετάσεις και την παρακέντηση φυσικά μάθαμε ότι είναι καλοήθεις!! Ο γιατρός μου μου έδωσε το Euthyrox για να τους βοηθήσει να μη μαγαλώσουν και να μη γίνουν κακοήθεις και μου είπε να πάω για επανεξέταση τον Ιούνιο. Το μεγάλο μου ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο χάπι προκαλεί κατακράτηση υγρών και αύξηση βάρους! Και γιατί εφόσον ο θυρεοειδής μου εκκρίνει φυσιολογικά την ορμόνη εγώ παίρνω περισσότερη με το χάπι??? Γιατί αν δεν κάνω λάθος το χάπι είναι η ορμόνη!! Το θέμα μου είναι τα κιλά... έχω παρατηρήσει πρηξίματα και τη ζυγαριά να ανεβαίνει ενώ προσέχω πολύ τη διατροφή μου! Ισχύει αυτό με το χάπι ή είναι ιδέα μου??? Αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ!

Εγώ πάντως από τότε που άρχισα να παίρνω το Euthyrox παρατήρησα ότι έχω μεγαλύτερη όρεξη για φαγητό και περισσότερο για γλυκά, όπως επίσης ότι με το παραμικρό π.χ. γλυκό που θα φάω σήμερα, αύριο θα ζυγιστώ παραπάνω! Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά είναι γεγονός!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από τότε που άρχισα να παίρνω το Euthyrox παρατήρησα ότι έχω μεγαλύτερη όρεξη για φαγητό και περισσότερο για γλυκά, όπως επίσης ότι με το παραμικρό π.χ. γλυκό που θα φάω σήμερα, αύριο θα ζυγιστώ παραπάνω! Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, αλλά είναι γεγονός!

Εχουμε πιο αργο μεταβολισμο. Αυτο ειναι!!!! Κι εγω ετσι ειμαι και οποιαδηποτε ατασθαλια την πληρωνω ...ακριβα. Και με το Τ4 που επαιρνα παλιοτερα, τα ιδια παθαινα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια Ντιτα. Χαιρομαι που, και για σενα, ο π@#$%ης ειναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Καλη συνεχεια στη ζωη σου και αν θελεις μενεις μαζι μας για να μοιραστεις την εμπειρια σου με τα νεα ατομα που θα επισκεπτονται το θεματακι μας και πιθανον να εχουν αποριες.

Πραγματικα, χαρηκα παρα πολυ. :-P:-P:-P:-P

Οπως θα καταλαβαατε, το μηνυμα αναφεροταν στην Αλ.Παλ. και οχι στην Ντιτα οπως εγραψα. Αλλα συντομα θα γραψουμε τα ιδια και για την φιλη Ντιτα που εκανε προσφατα ιωδιο και περιμενει να δει τα αποτελεσματα.

Αλ.Παλ. τα λεμε.....


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να εξαφανιστούν οι όζοι και το χάπι απλά τους εμποδίζει να μεγαλώσουν και να γίνουν κακοήθεις. Την αφαίρεση δεν την έχω σκεφτεί γιατί φοβάμαι πολύ αλλά και γιατί ο γιατρος μου έδωσε την αφαίρεση σαν λύση μόνο για την περίπτωση κακοήθειας.

Όσον αφορά τα συμπτώματα γενικά αισθάνομαι καλύτερα αλλά κάποιες φορές αν μου συμβούν κάποια από αυτά μπορεί να το αποδώσω και στο στρες που όλοι έχουμε λίγο πολύ με όλα αυτά που συμβαίνουν...

Σίγουρα πάντως πρέπει να μιλήσω με το γιατρό μου για το βάρος μου να δω τι μπορεί να μου προτείνει γιατί με απασχολεί πάρα πολύ!!!!

Τι φοβασαι καλε???Η πρωτη εισαι ή η τελευταια???? Ενταξει, ενοειται οτι ευχομαι να παραμεινει ο αδενας σου στη θεση του και να μη βγαζει ενοχλητικα οζακια, αλλα σαν περπιτωση υπαρχει και αν δεν ανταποκριθουν οι οζοι σου στην αγωγη και αν καποια στιγμη αλλαξη η μορφη και η συσταση τους, να χρειαστει να στειλεις ολο τον αδενα στον αγυριστο.

Οπως το ειπες κι εσυ με τον συνειρμο σου. Καλυτερα ενα χειρουργειο αφαιρεσης του αδενα παρα ενας μη αντιμετωπισιμος καρκινος.

Παντως μην το αμελεις. Θελει παρακολουθηση!!!!

Το θεμα των κιλων , απασχολει κι εμενα .......παρα πολυ!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...