Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα!!!

Πρωινη πρωινη σημερα, εχω του κοσμου τη δουλεια, θα χαθω μετα!

Σαρδελακι σε ειχα στο μυαλο μου συνεχεια. Μπορει ο μικρος να εχει πυρετο, αλλα δεν ειναι επιθετικος, εφοσον τον ντεπον τον κραταει 5ωρο ειστε μια χαρα.

Να σας πω λιγο την αναλυση που μου εχει κανει ο παιδιατρος στο θεμα του πυρετου, ειδικα αν ο πυρετος ειναι πολυ υψηλος και πολυ επιθετικος και αν θελετε συζητηστε το με τον παιδιατρο σας. Εμενα η συγκεκριμενη αναλυση, δεδομενου οτι ο Σωτηρης ακομα και στον απλο πονολαιμο ανεβαζει 39,5 για πλακα, με εχει βγαλει ασπροπροσωπη.

Οι πιο πολλοι παιδιατροι λενε ντεπον πονσταν ανα 3ωρο. Αυτο σημαινει στο 24ωρο οτι δινουμε 4 δοσεις ντεπον και 4 δοσεις πονσταν. Εχουμε δλδ στη διαθεση μας 8 δοσεις φαρμακου (4+4) μεσα στο 24ωρο. Το πιο βασικο ειναι να γραφουμε σε ενα τετραδιο ακριβως τι φαρμακο δινουμε και τι ωρα το δινουμε. Αυτο για να μη χασουμε την μπαλα. Δεν ειναι αναγκη ομως να ειναι εναλλαξ... Αν για παραδειγμα το παιδι εχει 39 και ειναι να δωσουμε ντεπον, μπορουμε να δωσουμε πονσταν για να το πιασει καλυτερα, κι ας εχει παρει στην προηγουμενη δοση παλι πονσταν. Αν δλδ το παιδι εχει 39,5 και δωσουμε ντεπον και δεν το πιασει ή το κατεβασει μονο μεχρι το 38,5 (μας εχει τυχει) εκει δεν περιμενουμε να περασει το τριωρο για να δωσουμε πονσταν. Ουτε κραταμε το παιδι με 39 ας πουμε μεσα στην μπανιερα για 3 ωρες μεχρι να δωσουμε πονσταν. Δινουμε κανονικα το πονσταν με δυο βασικες προυποθεσεις. Το διαστημα απο το ντεπον στο πονσταν και αντιστροφα να μην ειναι λιγοτερο απο 1 ωρα και το πονσταν απο το πονσταν ή το ντεπον απο το ντεπον να εχουν μεταξυ τους 4 με 6 ωρες διαφορα. Επισης να μην υπρβαινουμε τις 4 + 4 δοσεις στο 24ωρο, αυτο εννοειται. Με αυτο τον τροπο αντιμετωπιζουμε τους πολυ δυνατους πυρετους, εμεις τουλαχιστον. Γραφοντας ολες τις δοσεις, μετα ειναι απλα μαθηματικα... Εμας μας εχει βοηθησει απιστευτα, αλλα ξαναλεω επειδη ο Σωτηρης δε μενει ποτε στο 38, αλλα κανει παντα πολυ υψηλους πυρετους. Επιζω να εγινα κατανοητη γιατι ειναι λιγο μπερδεμα...


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζω........

Μαρινα μου, θα γυρισει η μικρη! Σκεψου θετικα. Νομιζω οτι τα δευτερα παιδια γυριζουν μεχρι την τελευταια στιγμη. Δεν ειμαι σιγουρη, αλλα νομιζω οτι καπου το εχω διαβασει. Εχεις δικιο, μετα απο μια φυσιολογικη γεννα, ειναι κριμα να κανεις καισαρικη.... Αλλα και τι να κανεις? Αμα εχει αλλη γνωμη η μπουμου...

Αρμα αστερι η Ευουλα, ηταν να μην παρει μπρος!!!

Ιωαννα γιατι βγηκατε στο μπαλκονι? Φοβηθηκες για λαρυγγιτιδα? Η απλα για να παρει οξυγονο ο μικρος απο τον πολυ βηχα?

Ριτα περαστικα!!! Καλα ο Γρηγορης ειναι γιγαντας! Και μετα λεμε για τον Σωτηρη οτι ειναι ψηλος!!!:D:D:D

Κοριτσια για πειτε μου τη γνωμη σας. Την αλλη εβδομαδα εχουμε το χριστουγεννιατικο παρτυ για τα παιδακια της εταιρειας που δουλευω. Θα ειναι πολυ ωραια και θελω να τον παω, θα εκστασιαστει αλλα φοβαμαι απο την αλλη, μην αρπαξουμε τιποτα με τοσα παιδια. Εσεις τι θα κανατε???


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η Μαργαριτα ειχε την πιο τελεια καισαρικη αντιθετα απο μενα που μεχρι και μετα απο 2 μηνες σερνομουν ...ειναι θεμα οργανισμου..

Για αργιες στον παιδικο..μας εστειλαν σημειωμα.Ειμαστε κλειστα 24/12, 31/12,4/1 και 5/1


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Joa πριν από 2 χρόνια η μικρή μου κόρη φαγώθηκε να την πάρω ένα πουπουλένια πάπλωμα, εγώ ήμουν αντίθετη γιατί ξέρω ότι είναι αλλεργιογόνο.

Τον πρώτο χειμώνα όρχησε το μπούκωμα αλλά δεν το δώσαμε σημασία μια και η Κάλλη δεν μας έδειξε σημάδια αλλεργίας πότε όπως η Βίκυ και ο μπαμπάς μας. Περιση πάλι τα ιδία, εγώ την έλεγα ότι είναι το πάπλωμα αλλά η νεολαία έχει τα δικά της μυαλά,:rolleyes::rolleyes::rolleyes: και δεν ήθελε να το αποχωριστεί. Όταν το είχα δώσει στο καθαριστήριο και σκεπαζόταν με κουβέρτα έτσι καταλάβαμε ότι ευθύνεται αυτό για τον βήχα και μπούκωμα που είχε το παιδί. Ψάξτε έτσι όπως σε είπε και η arma μήπως είναι κάτι που το πειράζει μέσα στο σπίτι

Ριτα δεν εισαι καλα????

766465oyrqo9stj4.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε τιποτα χνουδωτο στο δωματιο του και το παπλωμα του ειναι ενα απλο βαμβακερο ..Αμα συνεχιστει ο βηχας θα το ψαξω ακομη περαιτερω...

Ριτακι περαστικαααααα


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σαρδελάκι μου γι'αυτό τον λόγο λένε πονστάν πάνω από 38.5 για να μην κάνει υποθερμία. Όπως σου είπα αν δεν ανεβαίνει και του έχεις δώσει ντεπόν τον κρατάς. Καλά έκανες και έδωσες στις 5 ώρες πάλι ντεπόν(δεν χάθηκε ο κόσμος για μια ωρίτσα). Εναλάξ ντεπόν - πονστάν ο γιατρός εννοεί αν έχει πυρετό υψηλό, όχι αν δεν έχει καθόλου. Αν στις 3-4 ώρες δεν έχει ανεβάσει δεν δίνεις τίποτα. Αν μετά ανεβάσει πολύ ανάλογα με το πόσο δίνεις ντεπόν ή πονστάν αν είναι πάνω από 38.5

μαράκι μου με κατατόπισες ...μου τα εξήγησες τόσο όμορφα...ευχαριστώ! ;)


m57Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα θα γίνουν απλά το κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του! Το λέω για να παρηγοριέμαι που δε λέμε κουβεντούλες και ζουλεύω!!!

Ναι Μαρίνα μου, εμένα πάντως η Εύα είχε αργούς ρυθμούς σε όλα εκτός από την αντίληψη. Δλδ άρχισε να καταλαβαίνει τι της λέμε και να το κάνει από πολύ νωρίς. Γενικά όμως..αστα! Πάντως η ομιλία είναι ένα θέμα που δεν με αγχώνει καθόλου. Όλα μου τα ανήψια μίλησαν μετά τα 2-2 1/2 και είναι όλα τους αστέρια. Τα είπαν ολα μαζεμένα :lol:

Ριτάκι χιεροτέρεψες ε? Ρε γμτ..έκανες και πυρετό? Περαστικά ρε φιλενάδα!

Σαρδελάκι μου χαίρομαι που σε βοήθησα!


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχουμε τιποτα χνουδωτο στο δωματιο του και το παπλωμα του ειναι ενα απλο βαμβακερο ..Αμα συνεχιστει ο βηχας θα το ψαξω ακομη περαιτερω...

Να δοκιμάσεις να τον σκεπάσεις και με κάτι άλλο να δεις. Επίσης πρόσεξε την θερμοκρσία του δωματίου. Μία παιδοδερματολόγος που πήγα πέρυσι την Εύα μου έλεγε ότι το βράδυ η θερμοκρασία πρέπει να είναι 18-20 βαθμούς και ειδικά αν υπάρχει μπούκωμα, βήχας κτλ. Πολύ σημαντικό επίσης και ο υγραντήρας αν έχεις αρκετή ζέστη.


an1cCua0g410010MTA5bGR8NDc3ODg4ZGF8aSBleWEgbWFzIGVpbmFp.gif

an1cJNb0g410010MjJkfDUwMjMyNjQ3dmF8dG8gYW50cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα ana εγω καλυτερα να μη σου απαντησω διοτι με τη φρικη που εχω φαει θα δισταζα πόλυ να τον παω...

Δε ξερω ισως τελικα τον πηγαινα αλλα θα ειχα αγχος μεγαλο..


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νατάσα μου όλο καινούργια με μαθαίνεις...σήμερα μάθαμε τον επιθετικό πυρετό...για έξηγησε ...

Εχω κανει διαριβη παιδι μου, γι'αυτο!

Οταν ο πυρετος ειναι υψηλος (39,5 - 40) και δεν πεφτει ευκολα, ουτε γρηγορα τοτε ειναι επιθετικος. Μου εχει τυχει να δωσω ντεπον και να πεσει μεχρι το 38,5 οχι παρακατω. Και αυτο μετα απο μιαμιση ωρα που εχω δωσει το φαρμακο. Αυτο συμβαινει το πρωτο 24ωρο της ιωσης και οπως λεει ο παιδιατρος θελει μεθοδο για να του σπασουμε τον τσαμπουκα (του πυρετου)!


t7fQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειδα αρμα αλλα επισης ακουσα και για ενα κοριτσακι υγιεστατο 6 ετων που πεθανε στη Γαλλια απο τη νεα γριπη..

Το θεμα νομιζω ειανι η γριπη και οχι το εμβολιο..


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...