Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      Εννοείτε ότι πρέπει να τους το πεις ότι έκανες την εξέταση Κ το αποτέλεσμα. Γενικά κορίτσι μου μην ντρέπεσε τους γιατρούς εσύ πρέπει να τους τρέχεις για να σε προσέξουν . Αν δεν μιλάς δεν δίνουν σημασία. Πάντως μην ανχωνεσε συμβαίνει πολλές φορές να είναι χαμηλή η προγεστερόνη στις εξωσωματικές γιατί ο οργανισμός δεν προλαβαίνει να παράξει την δική του επειδή γίνετε με τεχνητό τρόπο Κ η απορρόφηση των φαρμάκων δεν είναι πάντα επιτυχημένη γρήγορα από όλους τους οργανισμούς.

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Παιδια δε θα πιστεψετε σε τι περιπετεια βρισκομαι εδω και 4 μερες.Ειμαι εισαγωγη στο ΠΕΠΑΓΝΗ Κρητης με πολυ χαμηλα αιμοπεταλια και λευκα και περιμενω αυριο καποιες απαντησεις απο το μυελο των οστων που μου πηραν για να δουμε αν ειναι λευχαιμια.Μου λενε πως δεν εχουν ξανασυναντησει τοσο χαμηλες τιμες και να οφειλονται στο ιωδιο.Σημερα μου εφεραν το λαπτοπ και σας γραφω.Εχω τρομοκρατηθει.:cry::(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδια δε θα πιστεψετε σε τι περιπετεια βρισκομαι εδω και 4 μερες.Ειμαι εισαγωγη στο ΠΕΠΑΓΝΗ Κρητης με πολυ χαμηλα αιμοπεταλια και λευκα και περιμενω αυριο καποιες απαντησεις απο το μυελο των οστων που μου πηραν για να δουμε αν ειναι λευχαιμια.Μου λενε πως δεν εχουν ξανασυναντησει τοσο χαμηλες τιμες και να οφειλονται στο ιωδιο.Σημερα μου εφεραν το λαπτοπ και σας γραφω.Εχω τρομοκρατηθει.:cry::(

Δεσποινάκι ψυχραιμία...δλδ τι, δεν μπορεί να οφείλεται σε κάποιον άλλο παράγοντα;; Και τι είδους τρομοκρατία είναι αυτή, πριν δουν αποτελέσματα και βγάλουν διάγνωση να λένε στον ασθενή τι υπάρχει περίπτωση να είναι;;

Πάντως από μία πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα ότι υπάρχει περίπτωση τα χαμηλά αιμοπετάλια να οφείλονται στην αντίδραση του οργανισμού σε κάποιο φάρμακο αλλά και σε πάρα πολλές άλλες αιτίες... για αυτό σου λέω μην πανικοβάλλεσαι, μπορεί να είναι αντίδραση στο ιώδιο, μπορεί και χίλια δυο. Οι γιατροί είναι υποχρεωμένοι να εξασφαλίσουν ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό πρώτα αλλά κακώς σε πανικοβάλλουν χωρίς να είναι σίγουροι!!!!

Κάνε λίγο υπομονή ρε κορίτσι, στην φάση που είσαι δεν θα έπρεπε να έχεις επιπρόσθετες ανησυχίες πανάθεμά τους!!

Σου στέλνω κάθε θετική μου σκέψη, μην μου στενοχωριέσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔεσποιναΚ ευχομαι να ειναι ολα καλα!Μηπως ειναι κατι παροδικο και με τον καιρο θα ανακαμψει ο οργανισμος σου.Στο γραφω αυτο,γιατι κι εγω ειχα κατω απο τα κατωτερα ορια, και λευκα αιμοσφαιρια και αιμοπεταλια και ο παθολογος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι ειναι απο το ραδιενεργο ιωδιο.Εκανα τοτε κι εγω εξετασεις ,αλλα τελικα ηταν απο την θεραπεια.

Ψυχραιμια ,μπορει να μην ειναι τιποτα!!Μην στεναχωριεσαι ,ολα θα πανε καλα!!Περιμενουμε νεα σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολα τα ΑΘκια!!!!

Δεσποινακι, θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.

Αδιανοητο το γεγονος οτι σε πανικοβαλαν οι γιατροι με πιθανες διαγνωσεις...... Οπως λενε και τα παιδια, υπαρχουν κι αλλες αιτιες που προκαλουν παρομοιες καταστασεις αρα....ας μην προδικαζουμε τιποτα, και ας ευχομαστε-ελπιζουμε για το καλυτερο.

Ποτε θα εχεις απαντηση???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,ΔέσποιναΚ κουράγιο,είναι από τη θεραπεία και είναι παροδικό.Είναι από τις παρενέργειες που οι γιατροί ξεχνάνε σκόπιμα να αναφέρουν για να μην ανησυχήσουν τον ασθενή.Εμφανίζεται συνήθως 4 μήνες μετά τη θεραπεία και γι αυτό πρέπει να προσέχουμε τις λοιμώξεις και γενικά να φροντίζουμε το ανοσοποιητικό μας.Καλά αποτελέσματα και θετική σκέψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας παΙδια,ελπιζω να ειναι καλα η δεσποινα εχω αναστατωθει πολυ απο χτες αλλα και γω πιστευω οτι ειναι απο τις παρενεργειες του ιωδιου και θα ειναι παροδικο .θα ρωτησω το γιατρο μου.εκανα το πρωι tsh και θυρεοσφαιρινη και αυριο πρωι διακοπες στο πεπαγνη...πηρα τα απαραιτητα και ειμαι ετοιμη...δεσποινα κοντα θα ειμαστε αλλα ευχομαι να εχεις βγει οσο θα ειμαι μεσα και ολα αυτα να πανε και να μην ξαναρθουν ,οπως και σε ολους μας παιδια ...να στε καλα και θα τα πουμε απο το σκ που ελπιζω οτι θα εχω βγει,φιλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα και παρολο που οι αιματολογικες δειχνουν να εχουν πεσει τα λευκα στα 1200 απο 1340 επειδη τα αιμοπεταλια ειναι καπως σταθερα στα 60 και τα κυταρα του μυελου δεν δειχνουν αλοιωση με στελνουν σπιτι.Φυσικα μου ειπαν να προσεχω αν δω κοκκινες κουκιδες στο σωμα ή πυρετο να τους παρω τηλεφωνο και να παω αμμεσως.Κανονικο ραντεβου για επανελεγχο εχω τη Δευτερα.Για να μου πουν σιγουρα περιμενουμε και την απαντηση απο το Δημοκριτο στην Αθηνα που ελεγχει τον καριωτυπο.Μου ειπαν πως δεν τους εχει ξανατυχει κατι αναλογο απο ιωδιο και μαλιστα ενα μηνα μετα την προσληψη.Απο τη μια σκεφτομαι πως αν ηταν κατι πολυ σοβαρο δε θα με αφηναν να φυγω και απο την αλλη φοβαμαι μηπως δεν φταιει τελικα το ιωδιο.Προς το παρον παω σπιτι.:?

Καλη δυναμη σε οσους μπαινουν για ιωδιο και με το καλο να γυρισετε σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια βγηκαν τα πρωτα αποτελεσματα και παρολο που οι αιματολογικες δειχνουν να εχουν πεσει τα λευκα στα 1200 απο 1340 επειδη τα αιμοπεταλια ειναι καπως σταθερα στα 60 και τα κυταρα του μυελου δεν δειχνουν αλοιωση με στελνουν σπιτι.Φυσικα μου ειπαν να προσεχω αν δω κοκκινες κουκιδες στο σωμα ή πυρετο να τους παρω τηλεφωνο και να παω αμμεσως.Κανονικο ραντεβου για επανελεγχο εχω τη Δευτερα.Για να μου πουν σιγουρα περιμενουμε και την απαντηση απο το Δημοκριτο στην Αθηνα που ελεγχει τον καριωτυπο.Μου ειπαν πως δεν τους εχει ξανατυχει κατι αναλογο απο ιωδιο και μαλιστα ενα μηνα μετα την προσληψη.Απο τη μια σκεφτομαι πως αν ηταν κατι πολυ σοβαρο δε θα με αφηναν να φυγω και απο την αλλη φοβαμαι μηπως δεν φταιει τελικα το ιωδιο.Προς το παρον παω σπιτι.:?

Καλη δυναμη σε οσους μπαινουν για ιωδιο και με το καλο να γυρισετε σπιτι.

Έλα βρε Δέσποινα και περιμέναμε όλοι νεα σου!! Εγώ πιστεύω ότι τέτοια ευθύνη δεν θα την έπαιρνε γιατρός αν συνέτρεχε σοβαρός λόγος. Θα σε κρατούσαν μέσα και θα σιγουρεύονταν, απλώς σου μπήκε η ιδέα τώρα...να είδες και στη Σόνια ειχε τύχει...άντε τώρα να ξεκουραστείς και μη το σκέφτεσαι...μπορεί να μην έχει τύχει στους συγκεκριμένους παρόμοια περίπτωση και αν ήσουν Αθήνα πχ. να σου έλεγαν ότι συμβαίνει συχνά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΔεσποιναΚ,χαιρομαι που τουλαχιστον σε αφησαν να πας σπιτι,οποτε δεν ανησυχουν ιδιαιτερα!!!Ελειπα ολη μερα και μολις μπηκα σπιτι , το πρωτο που σκεφτηκα ειναι να δω αν μας εγραψες και πως εισαι!!

Εχεις παρει 150 μιλικιουρι και πιστευω οτι μια τοσο μεγαλη ποσοτητα ραδιεν. ιωδιου μπορει να κανει τετοια αντιδραση!Οι περισσοτεροι εχουμε παρει 100 και μερικοι 70.Θελω να πιστευω οτι φταιει το ιωδιο.

Καλα αποτελεσματα σου ευχομαι και απο το Δημοκριτο(ποτε θα τα παρεις?) και στον επανελεγχο την Δευτερα.Προσπαθησε να ξεχαστεις και ριξτο λιγο εξω οσο μπορεις!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα παιδιά,ΔέσποιναΚ καλά αποτελέσματα ,εύχομαι να πάνε όλα καλά .Νικηχα καλό κουράγιο και σε σένα και σύντομα να χουμε και τα καλά σου νέα.Καλή δύναμη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.Η αληθεια ειναι πως δε μπορω να ξεχαστω ιδιαιτερα αφου μετα απο τετοια ψυχρολουσια και χωρις ξεκαθαρες απαντησεις δεν παω πουθενα εκτος απο το σπιτι της μαμας μου και λιγο στο μαγαζι μας αλλα οχι μεσα στον κοσμο.Μια ωρα εξοδος ειναι βεβαια απειρως καλυτερη απο το νοσοκομειο.Που θα παει θα περασουν οι μερες και θα ερθει η Δευτερα και ελπιζω ολα να παρουν το σωστο δρομο.Απο το Δημοκριτο αργουν λιγο μεχρι και μηνα.Μεχρι τοτε εγω πρεπει να χω παρει τα πανω μου.Μια ξαδελφη μου με παρακινει να παρω και απο αλλου γνωμη γιατι καποιος γνωστος της ειχε παρομοια εικονα και τελικα ειχε κολλησει μικροβιο απο καποιο χειρουργιο.Εμενα μου φαινεται τραβηγμενο.Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα ΔέσποιναΚ,ξέρω ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αλλά η μητέρα μιάς πολύ καλής μου φίλης είχε πάθει το ίδιο μετά από ιώδιο,γι αυτό ήμουν ενημερωμένος σχετικά.Προσπάθησε να στρέφεις τη σκέψη σου αλλού για να μετριάζεις το άγχος,εύχομαι όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα Κ και μενα μου φαινεται τραβηγμενο,Δεν ειναι τυχαια και η δικια μου περπτωση που ειχα κατω απο τις κατωτερες τιμες και τα λευκα και τα αιμοπεταλια,μετα το ιωδιο.Εγω πηρα 100 μιλ.Αν επαιρνα 150 οπως εσυ,σιγουρα θα ηταν ακομα πιο κατω.Τοτε ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο μετα απο το ραδ.ιωδιο να κατεβαινουν αυτες οι τιμες.Βεβαια μου εκανε εξετασεις αιματος για αλλους καρκιν.δεικτες και ηταν ολα καλα!!Παντα φοβουνται και θελουν να αποκλεισουν αλλα πραγματα.Ας δουμε την Δευτερα τι εξετασεις θα κανεις.Σου ευχομαι ολοψυχα καλα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...