Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Σαφώς άλλο πράγμα η γκαρσονιέρα και άλλο το σπίτι, και ως προς το ενοίκιο και ως προς τους λογαριασμούς. Εγώ όταν είπα για 1000 λίρες, υπολόγιζα για ένα καλό τριάρι σε μέτρια περιοχή, τώρα αν βολεύεσαι με μια μέτρια γκαρσονιέρα σε άσχημη γειτονιά, βρίσκεις και με 400 λίρες. Κατ' αναλογία, αν θέλεις σπίτι με κήπο σε ωραία περιοχή, θα υπολογίσεις 1000 λίρες την εβδομάδα, όχι το μήνα.

Οι λογαριασμοί είναι άλλοι το χειμώνα και άλλοι το καλοκαίρι, επίσης εξαρτάται αν έχεις μετρητή, αν πληρώνεις με DD, αν έχεις κάποιο deal για παροχή γκαζιού και ηλεκτρικού από την ίδια εταιρία κ.λπ. Και με τη λογική να το δεις, άλλο ηλεκτρικό χαλάς τώρα που έχουμε φως μέχρι τις 9-10 το βράδυ και άλλο το χειμώνα που νυχτώνει από τις 4. Αναλόγως και για θέρμανση. Εξαρτάται επίσης για πόσα άτομα πληρώνεις. Εμείς από τότε που φέραμε το μωρό στο σπίτι πληρώνουμε τα διπλάσια λεφτά για νερό απ' ό,τι πληρώναμε πριν :shock:

Όσο για τα εστιατόρια, οι τιμές παίζουν πολύ. Αν πας σε μια παμπ το μεσημέρι που έχουν lunch deals και πάρεις ένα jacket potato και ένα αναψυκτικό, δεν θα πληρώσεις πάνω από 7-8 λίρες. Αν όμως βγεις βράδυ και πας για παράδειγμα σε ένα Thai Square (που δεν το λες και ακριβό), δύσκολα θα δώσεις λιγότερο από 40 λίρες. Μου έχει τύχει να φάω σε γκουρμέ παμπ που η μπριζόλα είχε 24 λίρες. Μπορείς όμως να φας και σε Wetherspoon's ή σε Garfunkel's ή σε ινδικό ή σε κινέζικο μπουφέ που είναι φτηνότερα. Βασικά εξαρτάται τι ψάχνεις.

Πάντως εγώ ποτέ δεν έχω φάει σε εστιατόριο με λιγότερες από 15 λίρες. Αν κάποιος το έχει καταφέρει, ας μας πει πού να πάμε! Γενικά βρίσκω το φαγητό στην Αγγλία πιο ακριβό απ' ότι στην Ελλάδα, με εξαίρεση τα McD.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kala ennoeitai pos ta exoda einai perissotera to xeimona k ennoeitai pos oso megalutero einai to spiti toso akrivotera ola. Apla theoro oti an prepei na allaxeis xora k xanaxekinas apo tin arxi opos leme oti exe upopsi sou ton katotero mistho etsi exe upopsi sou kai ta ligotera exoda. me ton kairo pou tha exei kapoios kalutero mistho tha mporei na paei k se kalutero/megalutero spiti kai na vgainei suxnotera gia fagito kai na pigainei k se kalutera resturant.

I alitheia einai pos otan milao gia fagito exo milao gia pub (oi opoies prosopika me ikanopoioun). A kai ta weatherspoon einai arketa kala kai mou aresoun.

Pantos me 400£ sto Londino de nomizo na vriskeis kati peran apo domateio se share :P


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπός σου είναι να μειώσεις τα έξοδά σου, τότε μπορείς να μείνεις και στην Ελλάδα. Να νοικιάσεις το σπίτι σου στο Χαλάνδρι (ένα παράδειγμα φέρνω) και να πας σε μια γκαρσονιέρα στην Κυψέλη. Ή αν δεν έχεις σπίτι, να φύγεις από το ενοίκιο και να πας να μείνεις με συγγενείς ή να βρεις συγκατοίκους σε μια πιο φτηνή περιοχή. Ή να φύγεις τελείως από την Αθήνα και να πας σε μια πιο μικρή πόλη ή ακόμα καλύτερα τώρα το καλοκαίρι σε κάποιο νησί, όπου θα βρεις και δουλειά.

Στο Λονδίνο δεν έρχεσαι για να μειώσεις τα έξοδά σου, όχι μόνο γιατί η ζωή είναι πολύ ακριβή, αλλά και γιατί τα αυξάνεις μετακομίζοντας. Δηλαδή στα έξοδά σου πρέπει να συνυπολογήσεις το κόστος μετακόμισης (αεροπορικά εισιτήρια, ταξί κ.λπ.) και το κόστος του πήγαινε-έλα στην Ελλάδα για διακοπές και για να δεις την οικογένειά σου σε τακτά χρονικά διαστήματα. Όλα αυτά πρέπει να καλυφθούν από τον μισθό που θα έχεις τώρα (εκτός αν έχεις κάποιες οικονομίες στην άκρη για αυτό το σκοπό), και όχι από τον μισθό που ίσως έχεις σε 2, 3 ή 5 χρόνια αν η οικονομία δεν έχει πάρει την κάτω βόλτα, αν μπορέσεις να στεριώσεις σε μια καλή δουλειά, αν σου κάνουν αύξηση, αν σου ανανεώσουν το συμβόλαιο, αν δεν σε απολύσουν, αν... αν... Αλλιώς η μετακόμιση στο Λονδίνο είναι ρίσκο.

Εν πάση περιπτώσει, η Άρια ρώτησε με πόσα χρήματα μπορεί να ζήσει μια οικογένεια αξιοπρεπώς στο Λονδίνο. Για μένα "αξιοπρεπώς" δεν σημαίνει σε γκαρσονιέρα, ούτε με συγκατοίκους, ούτε να πρέπει να υπολογίζω πόσα λεμόνια θα πάρω στο σούπερ μάρκετ. Κατά τη γνώμη μου και από την εμπειρία μου, για να ζήσεις αξιοπρεπώς στο Λονδίνο και να μπορείς να πηγαίνεις πού και πού Ελλάδα (ή διακοπές κάπου που έχει ήλιο και η θάλασσα δεν είναι παγάκι), πρέπει να έχεις ένα εισόδημα της τάξης των 30.000-35.000 λιρών, και εφόσον μιλάμε για οικογένεια, να έχει και ο σύζυγος ένα ανάλογο εισόδημα. Αν δεν μπορείς να βρεις δουλειά με τέτοιο μισθό, τότε ή πας σε μια πιο φτηνή πόλη ή συμβιβάζεσαι ότι για ένα Χ χρονικό διάστημα δεν θα ζήσεις "αξιοπρεπώς".


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Pantos me 400£ sto Londino de nomizo na vriskeis kati peran apo domateio se share :P

Χαχα σε αυτό μάλλον έχεις δίκιο! Παραείμαι αισιόδοξη :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απαντουσα με βαση τι θεωρω "αξιοπρεπη" διαβιωση. Αν μου ελεγε καποιος οτι θελω παση θυσια να ερθω στο Λονδινο ειναι εφικτο? Τοτε θα υπολογιζα οτι πιο φτηνο πχ το φτηνοτερο ενοικιο σε σπιτι με συγκατοικους, το φτηνοτερο γευμα σε -οχι και τοσο καλο- chinese diner και τα λοιπα.

Για τα βιολογικα εχω να πω οτι οντως ειναι πιο φτηνα σε σχεση με Ελλαδα αλλα ρε παιδια λιγοι ψωνιζουν βιολογικα. δηλαδη αν συγκρινω τιμες αλλων προιοντων ειναι σαφως ακριβοτερα. Αυτα που ειναι πιο φτηνα ειναι σιγουρα τα χαρτικα, απορρυπαντικα, κλπ. Στην Ελλαδα βοηθαει πολυ και το συστημα με τα κουπονια που δινουν τα σουπερ μαρκετ. Εδω απο οτι ξερω το εχουν μονο το Sainsburys και το Tesco. Προσωπικα δε μ αρεσει κανενα απο τα δυο, το πρωτο το βρισκω πολυ ακριβο, και το δευτερο χαλια απο ποιοτητα.

Για το θεμα της διασκεδασης σε αβενα/εστιατοριο..ελατε τωρα πρεπει οοοολοι να παραδεχτουμε οτι στο θεμα του φαγητου εμεις οι Ελληνες ειμαστε ..λαρτζ! Δλδ και στην ταβερνα που θα παμε δε θα παρουμε μια χωριατικη, ενα μπιφτεκι και 2 αναψυκτικα για δυο ατομα..παρεπιπτοντως ετσι θα βγαινε 15 ευρω:tongue: Θα παρουμε και ορεκτικα, και σαλατα, και κρεατικα...και το κιλο το κρασι..και μετα απορουμε γιατι δωσαμε 40 και 50 ευρω. Ας θυμηθουμε ολοι ποσο γελουσαμε τις καλες εποχες με το αγγλικο και γερμανικο συστημα του "2 χωριατικες κ 2 μπυρες" που παραγγελναν στις ταβερνες ενω εμεις στο παραδιπλα τραπεζι τελειωναμε ενα βουνο παιδακια....


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mallon den to exigisa polu kala giati opos fainetai den me katalaves.

De leo pos erxesai sto Londino gia na meioseis ta exoda sou se kamia periptosi. to kaneis gia na auxisei (mellontika) ta esoda sou. Kathe epilogi mas einai ena risko. Akoma k to na metakomiseis stin kupseli exei megalo risko (kai polla exoda episeis).

An gia paradeigma den exeis katholou douleia stin Ellada kai theleis na prospathiseis na ftiaxeis ti zoi sou stin Agglia einai pithano stin arxi na valeis arketo nero sto krasi sou. Kaneis ena vima piso gia na pareis fora;)

Nai fusika ta xrimata pou les einai aparaitita alla gia kanena 6mino mexri na taktopoiitheis mporeis na ziseis k se mikrotero spiti.

Sti sunexeia ola tha erthoun kai stin teliki an den erthoun tha xereis oti toulaxiston prospathises.

Pantos apo to na meno se suggeneis tha protimousa me sugkatoikous :P!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω απαντουσα με βαση τι θεωρω "αξιοπρεπη" διαβιωση. Αν μου ελεγε καποιος οτι θελω παση θυσια να ερθω στο Λονδινο ειναι εφικτο? Τοτε θα υπολογιζα οτι πιο φτηνο πχ το φτηνοτερο ενοικιο σε σπιτι με συγκατοικους, το φτηνοτερο γευμα σε -οχι και τοσο καλο- chinese diner και τα λοιπα.

Για τα βιολογικα εχω να πω οτι οντως ειναι πιο φτηνα σε σχεση με Ελλαδα αλλα ρε παιδια λιγοι ψωνιζουν βιολογικα. δηλαδη αν συγκρινω τιμες αλλων προιοντων ειναι σαφως ακριβοτερα. Αυτα που ειναι πιο φτηνα ειναι σιγουρα τα χαρτικα, απορρυπαντικα, κλπ. Στην Ελλαδα βοηθαει πολυ και το συστημα με τα κουπονια που δινουν τα σουπερ μαρκετ. Εδω απο οτι ξερω το εχουν μονο το Sainsburys και το Tesco. Προσωπικα δε μ αρεσει κανενα απο τα δυο, το πρωτο το βρισκω πολυ ακριβο, και το δευτερο χαλια απο ποιοτητα.

Για το θεμα της διασκεδασης σε αβενα/εστιατοριο..ελατε τωρα πρεπει οοοολοι να παραδεχτουμε οτι στο θεμα του φαγητου εμεις οι Ελληνες ειμαστε ..λαρτζ! Δλδ και στην ταβερνα που θα παμε δε θα παρουμε μια χωριατικη, ενα μπιφτεκι και 2 αναψυκτικα για δυο ατομα..παρεπιπτοντως ετσι θα βγαινε 15 ευρω:tongue: Θα παρουμε και ορεκτικα, και σαλατα, και κρεατικα...και το κιλο το κρασι..και μετα απορουμε γιατι δωσαμε 40 και 50 ευρω. Ας θυμηθουμε ολοι ποσο γελουσαμε τις καλες εποχες με το αγγλικο και γερμανικο συστημα του "2 χωριατικες κ 2 μπυρες" που παραγγελναν στις ταβερνες ενω εμεις στο παραδιπλα τραπεζι τελειωναμε ενα βουνο παιδακια....

ego eimai fun tou sainsbury pantos!

oso gia to fagito exo ontos diaforetika paragelnoume stin ellada diaforetika stin Agglia. Alla einai k diaforetikes oi merides! p.x Otan pas stin pub i 1 merida exei ap'ola kai ta mpiftekia k tis patates k ti salata. opote de xreiazete na pareis kai orektika k salata, ase pou kapoies fores i mpura einai mesa stin timi. emeis pantos trome polu (kai fainetai :oops:)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οοοολοι να παραδεχτουμε οτι στο θεμα του φαγητου εμεις οι Ελληνες ειμαστε ..λαρτζ! Δλδ και στην ταβερνα που θα παμε δε θα παρουμε μια χωριατικη, ενα μπιφτεκι και 2 αναψυκτικα για δυο ατομα..παρεπιπτοντως ετσι θα βγαινε 15 ευρω:tongue: Θα παρουμε και ορεκτικα, και σαλατα, και κρεατικα...και το κιλο το κρασι..και μετα απορουμε γιατι δωσαμε 40 και 50 ευρω. Ας θυμηθουμε ολοι ποσο γελουσαμε τις καλες εποχες με το αγγλικο και γερμανικο συστημα του "2 χωριατικες κ 2 μπυρες" που παραγγελναν στις ταβερνες ενω εμεις στο παραδιπλα τραπεζι τελειωναμε ενα βουνο παιδακια....

Πες τα!!!! :lol: Πάντως εγώ μπορώ να σου προτείνω σούπερ μεζεδοπωλεία στην Αθήνα όπου μπορείς να φας τον αγλέουρα με λιγότερα από 20 ευρώ το άτομο. Και μιλάμε για καλαμαράκια, μπριζόλες στα κάρβουνα, χταποδάκι, παϊδάκια, όχι για ένα αμφίβολης ποιότητας burger πασαλειμένο με σάλτσες για να μην καταλαβαίνεις τι τρως.

Όσο για τα βιολογικά, δεν έχω πάρει ποτέ βιολογικά στην Ελλάδα. Στην Αγγλία παίρνω περισσότερο για τη γεύση και κυρίως κρέας επειδή φοβάμαι τις τρελλές αγελάδες :P Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι φαγητά που μαγειρεύω στην Αγγλία με το καλύτερο κρέας που μπορώ να βρω, όταν τα μαγειρέψω στην Ελλάδα με ό,τι κρέας βρω στο κρεοπωλείο του σούπερ μάρκετ, απλά απογειώνονται. Ειδικά όταν μιλάμε για χοιρινό ή κοτόπουλο, η διαφορά είναι απίστευτη. Και δεν αλλάζω κάτι στον τρόπο που μαγειρεύω, έτσι; Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στη γεύση των προϊόντων καθαυτών.

Η ποιότητα του Tesco έχει πέσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. Παλιά ψώνιζα κυρίως από Tesco, αλλά πλέον πάω Sainsbury's. Κι ας έδωσα προχθές σχεδόν 3 ευρώ!!!!!!!!!!!!! για τέσσερα σύκα (όχι τέσσερα κιλά, τέσσερα σύκα) που πήγαν κατευθείαν στα σκουπίδια :evil:

Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα κουπόνια (αν εννοείς τα loyalty cards) στην Ελλάδα έχουν μεγαλύτερη αξία απ' ό,τι στην Αγγλία. Εδώ τα loyalty schemes είναι κοροϊδίες, ψωνίζεις ένα χρόνο στο ίδιο σούπερ μάρκετ και παίρνεις δωροεπιταγή 10 λίρες...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

An gia paradeigma den exeis katholou douleia stin Ellada kai theleis na prospathiseis na ftiaxeis ti zoi sou stin Agglia einai pithano stin arxi na valeis arketo nero sto krasi sou. Kaneis ena vima piso gia na pareis fora!

Αν δεν έχεις καθόλου δουλειά στην Ελλάδα, σαφώς πας όπου μπορείς να βρεις δουλειά. Αλλά πρέπει ο μισθός που θα πάρεις να καλύπτει τα τρέχοντα έξοδά σου ΚΑΙ τα έξοδα μετακόμισης. Τώρα αν σε συμφέρει καλύτερα το Λονδίνο ή κάποια άλλη πόλη στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, αυτό εξαρτάται από το τι δουλειά ψάχνεις και πόσο είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς.

Αν έχεις δουλειά στην Ελλάδα και σκέφτεσαι να μετακομίσεις για να διατηρήσεις ή να καλυτερεύσεις την ποιότητα ζωής σου, τότε το πράγμα αλλάζει. Πρέπει να συνυπολογήσεις πολλούς παράγοντες που δεν μετράνε όταν φεύγεις για να εξασφαλίσεις τα προς το ζην.

Από το να ζω με τους γονείς μου κι εγώ θα προτιμούσα να ζήσω με συγκατοίκους, αλλά μόνο αν ήμουν μόνη μου. Όταν έχεις παιδί, νομίζω το να υπολογίζεις να ζήσεις με συγκατοίκους είναι άκυρο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Koita gia tin poiotita ton trofimon exo antitheti apopsi. Katarxin kaluteri geusi de simainei panta kai kaluteri poiotita. Edo ginontai perisoteroi elegxoi kai giauto eimai pepismeni pos i poiotita einai kaluteri (oxi oti den uparxoun kai kakis poititas trofima apla mporeis na ta xehoriseis).

Pantos exo katalixe4i pos i geusi einai thema sunitheias. Kai emena perissotero mou aresoun sunithos ta fagita stin Ellada (oxi mono se sugkrisi me tin Agglia alla kai se alles xores). Auto omos ginete mallon giati ta exoume sunithisei etsi.

Oso gia to kotopoulo 1000 fores edo apo oti stin Ellada! Oi sunthikes diaviosis ton koton (:?) stin Elllada einai athlies eno stin Agglia kaluteres. Kai fusika kotopoulo panta Organic (diaforetika einai tigka stin ormoni k to antiviotiko!) Kai min arxisete na lete gia tis kotoules sto xorafi tou theiou/patera klp giati den exoume oloi auti tin politeleia :tongue:


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτα με τις καρτες κλπ ναι οντως ειναι κοροιδια. Εγω οταν πρωτορθα εβγαλα οτι καρτα υπηρχε απο Τοπσοπ, μεχρι Ντεμπεναμς, Μπουτς, οτι θελεις...και τελικα μετα απο ενα χρονο ψωνια οπως λες και εσυ μου διναν πχ δωρο 5 λιρες. Γιαυτο και δεν εκανα καν τον κοπο να γραφτω στην καρτα του Cooperative που ειναι λιγο ακριβο αλλα εχει γενικα καλης ποιοτητας προιοντα και ειναι κοντα στο σπιτι μου. εμεις παμε Μορισονς, παλια πηγαιναμε και Ασντα που ειναι το φτηνοτερο απο ολα μαλλον αλλα απο ποιοτητα μη συζητατε.

Νατασσα, νομιζω οτι για τα βιολογικα παιζει ρολο και ποσα θες να ξοδεψεις στο σουπερ μαρκετ. δλδ εμεις εχουμε ενα προυπολογισμο και αν παιρναμε βιολογικα θα τον ξεπερνουσαμε κατα πολυ. Ελλαδα ψωνιζουμε απο λαικες κλπ και λαχανικα/φρουτα ειναι πολυ φτηνα. Κρεατα απο γνωστο χασαπη παντα.

Για το φαγητο στην ταβερνα ε ειδατε οτι αλλα παραγγελνουμε Ελλαδα αλλα εδω? Για πηγαινε σε μια παμπ να παραγγειλεις τοσα πραγματα να δεις ποσα θα δωσεις..η μεριδα στην παμπ δε θεωρω οτι ειναι τεραστια βεβαια αντε να χει 5 πατατες και μια χουφτιτσα μαρουλακι. Αλλο το μαρουλακι αλλο η χωριατικη σαλατα στη γαβαθα που τρως και ευχαριστιεσαι! Δε ξερω αλλα ποτε δε θεωρησα τις μεριδες εδω μεριδαρες! Ενταξει ειναι χορταστικες καποιες φορες, αλλα οχι και τιποτα εξτρα λαρτζ! Τωρα που το γραφω νιωθω λιγο γουρουνι βεβαια αφου εσεις λετε οτι τρωτε και σκατε:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις καθόλου δουλειά στην Ελλάδα, σαφώς πας όπου μπορείς να βρεις δουλειά. Τώρα αν σε συμφέρει καλύτερα το Λονδίνο ή κάποια άλλη πόλη στην Ελλάδα ή το εξωτερικό, αυτό εξαρτάται από το τι δουλειά ψάχνεις και πόσο είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς.

Αν έχεις δουλειά στην Ελλάδα και σκέφτεσαι να μετακομίσεις για να διατηρήσεις ή να καλυτερεύσεις την ποιότητα ζωής σου, τότε το πράγμα αλλάζει.

Από το να ζω με τους γονείς μου κι εγώ θα προτιμούσα να ζήσω με συγκατοίκους, αλλά μόνο αν ήμουν μόνη μου. Εφόσον έχεις παιδί, νομίζω το να υπολογίζεις να ζήσεις με συγκατοίκους είναι άκυρο.

Kala enoeita oti me paidi de se dexontai kai oi alloi! :P:p

Pantos etsi opos einai i katastasi stin Ellada akoma k an exeis douleia simera einai para polu pithano oti den tha tin exeis avrio, i oti tha tin exeis(auti i kapoia alli) me mistho 450€ gia full time, i oti tha tin exeis alla tha sou xrostane 2-3klp mines!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

αυτα με τις καρτες κλπ ναι οντως ειναι κοροιδια. Εγω οταν πρωτορθα εβγαλα οτι καρτα υπηρχε απο Τοπσοπ, μεχρι Ντεμπεναμς, Μπουτς, οτι θελεις...και τελικα μετα απο ενα χρονο ψωνια οπως λες και εσυ μου διναν πχ δωρο 5 λιρες. Γιαυτο και δεν εκανα καν τον κοπο να γραφτω στην καρτα του Cooperative που ειναι λιγο ακριβο αλλα εχει γενικα καλης ποιοτητας προιοντα και ειναι κοντα στο σπιτι μου. εμεις παμε Μορισονς, παλια πηγαιναμε και Ασντα που ειναι το φτηνοτερο απο ολα μαλλον αλλα απο ποιοτητα μη συζητατε.

Νατασσα, νομιζω οτι για τα βιολογικα παιζει ρολο και ποσα θες να ξοδεψεις στο σουπερ μαρκετ. δλδ εμεις εχουμε ενα προυπολογισμο και αν παιρναμε βιολογικα θα τον ξεπερνουσαμε κατα πολυ. Ελλαδα ψωνιζουμε απο λαικες κλπ και λαχανικα/φρουτα ειναι πολυ φτηνα. Κρεατα απο γνωστο χασαπη παντα.

Για το φαγητο στην ταβερνα ε ειδατε οτι αλλα παραγγελνουμε Ελλαδα αλλα εδω? Για πηγαινε σε μια παμπ να παραγγειλεις τοσα πραγματα να δεις ποσα θα δωσεις..η μεριδα στην παμπ δε θεωρω οτι ειναι τεραστια βεβαια αντε να χει 5 πατατες και μια χουφτιτσα μαρουλακι. Αλλο το μαρουλακι αλλο η χωριατικη σαλατα στη γαβαθα που τρως και ευχαριστιεσαι! Δε ξερω αλλα ποτε δε θεωρησα τις μεριδες εδω μεριδαρες! Ενταξει ειναι χορταστικες καποιες φορες, αλλα οχι και τιποτα εξτρα λαρτζ! Τωρα που το γραφω νιωθω λιγο γουρουνι βεβαια αφου εσεις λετε οτι τρωτε και σκατε:tongue:

Na min aisthanesai gourouni, o kathenas xerei to stomaxi tou! emena mou fainontai kales oi merides. isos ekei pou pame na einai ok. o andras mou pantos sunithos xortainei aneta, kamia fora pairnei k kanena mpineliki akoma stin pub.

To xanaleo i Wetherspoon exei polu kali sxesi poiotitas/timis/meridas!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Στο κοτοπουλο θα διαφωνησω...εδω παιρνω ΠΑΝΤΑ απο χασαπη για να ναι της προκοπης..και ενταξει δε μπορω και δεν εχω τη δυνατοτητα να δωσω 17-20 λιρες για ενα κοτοπουλο!

ελλαδα ψωνιζω απο χασαπη αλλα η γευση του κοτοπουλου ειναι σαφως καλυτερη. Ουτε βγαζει αυτη την αηδιαστικη "κοτιλα" που εχει εδω το κοτοπουλο του σουπερ μαρκετ (εκτος απο βιολογικα). Δε ξερω, πιστευω δε μπορεις να συγκρινεις σωστα οταν καταναλωνεις μονο βιολογικα διοτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα και αγοραζει τα συνηθισμενα προιοντα.

Τα battery hens η' οπως αλλιως λεγονται εχουν απαγορευτει εδω αλλα και παλι στην Ελλαδα ποτε δεν ειχαμε τις τεραστιες μοναδες κτηνοτροφιας και τη μαζικη παραγωγη που εχουν εδω. Οι χασαπηδες στις περισσοτερες των περιπτωσεων προμηθευονται κοτοπουλα απο ντοπιους κτηνοτροφους.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

exei parei kamia sas kouponia apo loyalty card se kanena katastima stin ellada ektos tou Vasilopoulou? kai ego 100 kartes kai den exo parei pote tpt.

parepimptontos emena to co-opperative de mou faresei polu an kai exo dipla mou opote otan varieme na pao sto sainsbury perno apo ekei.

oso gia ta organic kataleigo oti prepei na meionoume tis posotites gia na auxanoume tin poitita ton trofon mas.

ase pou kai ego ta organic ta xekinisa otan eimoun egkuos. opote eleni mou otan me to kalo erteiekeini i ora to xanakoitas


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...