Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Σ' ευχαριστώ!

      Μου είπε ότι οποιαδήποτε ώρα μπορούν να σπάσουν τα νερά. Δυστυχώς μου ειπε Δεν μπορεί να το προβλέψει κανένας.. Παρεμπιπτόντως εγώ πριν μια εβδομάδα κατάλαβα ότι δεν δικαιούμαι το επίδομα αδείας κύησης και λοχειας λόγω του ότι δεν εχω 200 ενσιμα τα τελευταία 2 έτη οπότε δεν θα μου εγκρίνει η Δυπα την 9μηνη άδεια!!!! Τραγικό 

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Μα ούτε και σαν χειραποσκευή επιτρέπεται.

Απο τα Ντιουτι Φρι επιτρεπεται. Εκει πωλειται ελαιολαδο..γιαυτο λεω οτι των Ντιουτι Φρι το ελαιολαδο μαλλον δεν το..θεωρουν ευφλεκτο!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε κι αυτοί πρέπει να βγάλουν κανένα φράγκο, κλέφτες θα γίνουν; :tongue:

Πάντως σοβαρά τώρα, είναι σημαντικό να υπάρχει περιορισμός, αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να φέρει 10 κιλά ελαιόλαδο μέσα στο αεροπλάνο. Αν αυτό το κάνουν 20 άτομα, τότε σαφώς υπάρχει πρόβλημα, όχι να το κάνουν 200 άτομα (π.χ. αρχές Σεπτεμβρίου, πτήση με Έλληνες φοιτητές...).


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ε κι αυτοί πρέπει να βγάλουν κανένα φράγκο, κλέφτες θα γίνουν; :tongue:

Πάντως σοβαρά τώρα, είναι σημαντικό να υπάρχει περιορισμός, αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να φέρει 10 κιλά ελαιόλαδο μέσα στο αεροπλάνο. Αν αυτό το κάνουν 20 άτομα, τότε σαφώς υπάρχει πρόβλημα, όχι να το κάνουν 200 άτομα (π.χ. αρχές Σεπτεμβρίου, πτήση με Έλληνες φοιτητές...).

Μπιγκι τι μου θυμησες....

Οι καλες εποχες που κουβαλουσα 45 κιλα βαρος (εγω ειμαι 50), ενας Θεος ξερει πως τα καταφερα και δε μου βγηκε η μεση και μετεφερα ολο αυτο το βαρος αγγλια..Βεβαια στην καρτα επιβιβασης εγραφε οτι ειχα μονο 25 κιλα :tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες supply teachers εννοείς βοηθοί?

Supply teachers είναι οι αναπληρωτές, αυτοί που πάνε από σχολείο σε σχολείο και καλύπτουν τα κενά λόγω ασθένειας, αδειών κ.λπ. Δουλεύουν μέσω agency.

Οι βοηθοί λέγονται classroom assistants ή teaching assistants. Δες αυτό το λινκ που εξηγεί περισσότερα: http://www.teaching-assistants.co.uk/job-information-for-teaching-assistants.htm


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια! Πλησιάζει επικίνδυνα η ημέρα που θα πρέπει να μετακομίσουμε στο Leeds και ψάχνομαι και άκρη δεν βγάζω. Μήπως κάποια από εσάς έχει 3χρονο παιδάκι? Διάβασα σε ένα κυβερνητικό site ότι σε αυτήν την περίπτωση δικαιούμαστε 15 ώρες/εβδομάδα δωρεάν. Δεν μπορώ όμως να αποφασίσω τι να επιλέξω και τι ακριβώς να ψάξω.

Sure Start Children's Centres,

Nursery schools and classes

Preschools and playgroups

Day nurseries ???????

Ποια έχει εμπειρίες επί του θέματος? Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη για μένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμ.... επειδή τώρα είδα ότι υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στις αρχικές σελίδες για όλα αυτά, μάλλον θα γίνω πιο συγκεκριμένη και θα ρωτήσω μόνο για τις προσωπικές σας εμπειρίες...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Alice

ο γιος μου ειναι 2 χρονων κ πηγαινει παιδικο σταθμο. αυτο που θα σε βοηθησει ειναι να κατανοησεις το εκπαιδευτικο συστημα της Αγγλιας. γνωμη μου εινια καλυτερα να ξεκινησεις σε παιδικο που να εχει preschool το transition ετσι ειναι πιο ευκολο

σε οτι μπορω να βοηθησω χαρα μου αλλα να ξερεις πως στηνΑγγλια η καθε περιοχη εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο μια αλλην κ πολυ μεγαλη σημασια που δουλευεις κ τι προσφερει κ η δουλεια σου. εμενα πχ εχει παιδικο σταθμο η ιδια η "εταιρεια" που στεγαζεται σε ενα κτιριο απεναντι απο το γραφειο μου ....μενω πολυ μακρια απο Λονδινο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!Σκεφτομαστε με τον αντρα μου να μετακομισουμε Λονδινο, εχουμε και συγγενεις εκει αλλα θέλω πρωτα να δω τι γινεται εκει με το θεμα της δουλειας.

Ειμα δασκαλα για παιδια με ειδικες αναγκες, εχω μεταπτυχιακο απο ελληνικο πανεπιστημιο και δουλευω εδω και 5 χρονια σε σχολεια.

Ηθελα να ρωτησω ποσο ευκολο ειναι να βρω δουλεια ως δασκαλα στο Λονδινο και αν θα αναγνωριστει η προυπηρεσία μου εκει.

Με το QTS τι παιζει?Το χρειαζομαι οπωσδηποτε για να διδαξω?Πως μπορω να το πάρω?

όταν λεει οτι ο μισθος ξεκιναει απο 27000 λιρες εννοει φανταζομαι χωρις τις κρατησεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Σκεφτομαστε με τον αντρα μου να μετακομισουμε Λονδινο, εχουμε και συγγενεις εκει αλλα θέλω πρωτα να δω τι γινεται εκει με το θεμα της δουλειας.

Ειμα δασκαλα για παιδια με ειδικες αναγκες, εχω μεταπτυχιακο απο ελληνικο πανεπιστημιο και δουλευω εδω και 5 χρονια σε σχολεια.

Ηθελα να ρωτησω ποσο ευκολο ειναι να βρω δουλεια ως δασκαλα στο Λονδινο και αν θα αναγνωριστει η προυπηρεσία μου εκει.

Με το QTS τι παιζει?Το χρειαζομαι οπωσδηποτε για να διδαξω?Πως μπορω να το πάρω?

όταν λεει οτι ο μισθος ξεκιναει απο 27000 λιρες εννοει φανταζομαι χωρις τις κρατησεις ε?

Αρια για να διδαξεις χρειαζεσαι QTS. Πρεπει να μεταφρασεις τα πτυχια σου απο Ελλαδα και να τα στειλεις στο Naric την υπηρεσια αναγνωρισης πτυχιων της Αγγλιας. Αυτοι θα σου απαντησουν αν δικαιουσαι QTS.

Η προυπηρεσια σου θα μετρησει, αλλα βασικα για να δουλεψεις πρεπει να κανεις αιτηση σε συγκεκριμενες δουλειες, και να περασεις απο συνεντευξη και φυσικα να εισαι επιτυχης. Συνηθως, οι δουλειες σε σχολεια διαφημιζονται απο Φεβρουαριο εως Ιουνιο για τον επομενο Σεπτεμβρη. Δε ξερω αν εχει ακομα διαθεσιμες θεσεις, ριξε μια ματια στο www.tes.co.uk

Να θυμασαι οτι εσυ ψαχνεις για Special Schools οχι για mainstream.

Ολοι οι μισθοι που αναφερονται ειναι χωρις κρατησεις. Για να υπολογισεις καθαρο μισθο, αφαιρεσε το 24%. Αυτα οτι αλλο θελεις ρωτα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρια για να διδαξεις χρειαζεσαι QTS. Πρεπει να μεταφρασεις τα πτυχια σου απο Ελλαδα και να τα στειλεις στο Naric την υπηρεσια αναγνωρισης πτυχιων της Αγγλιας. Αυτοι θα σου απαντησουν αν δικαιουσαι QTS.

Η προυπηρεσια σου θα μετρησει, αλλα βασικα για να δουλεψεις πρεπει να κανεις αιτηση σε συγκεκριμενες δουλειες, και να περασεις απο συνεντευξη και φυσικα να εισαι επιτυχης. Συνηθως, οι δουλειες σε σχολεια διαφημιζονται απο Φεβρουαριο εως Ιουνιο για τον επομενο Σεπτεμβρη. Δε ξερω αν εχει ακομα διαθεσιμες θεσεις, ριξε μια ματια στο www.tes.co.uk

Να θυμασαι οτι εσυ ψαχνεις για Special Schools οχι για mainstream.

Ολοι οι μισθοι που αναφερονται ειναι χωρις κρατησεις. Για να υπολογισεις καθαρο μισθο, αφαιρεσε το 24%. Αυτα οτι αλλο θελεις ρωτα!

Σ ευαριστω πολύ Ελένη!Αν και προς το παρον το παλευω να μη φυγουμε γιατι οπως και να το κανουμε σαν την Ελλάδα δεν έχει....

Ασε που πιστευω ότι για να ζησει μια οικογενεια αξιοπρεπως στο Λονδινο πρεπει να ερχονται στο σπιτι τουλαχιστον 3000 λίρες το μηνα καθαρα. χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα να μπει κατι στην ακρη για αποταμιευση...Ακουσα ότι τα ενοικια ειναι πανακριβα, το ιδιο και τα μεσα μαζικης μεταφορας καθως και η βενζινη και η διασκεδαση πχ να πας εξω για φαγητο.

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!Για πειτε μου εσεις απο την εμπειρια σας.

Link to comment
Share on other sites

Άρια γεια σου! Νομίζω ότι σωστά τα έχεις υπολογίσει. Θέλεις γύρω στις 1000 λίρες για ενοίκιο, 1000 λίρες για τον παιδικό (αν έχεις παιδάκι σε μικρή ηλικία), 120 λίρες το άτομο για εισιτήρια, 20-30 λίρες το άτομο για να φάτε έξω, 8-10 λίρες το άτομο για take away, 250 λίρες για λογαριασμούς, και από εκεί και πέρα ό,τι δώσεις σε σούπερ μάρκετ, άλλα ψώνια και προσωπικά σου έξοδα. Αν έχετε παιδί, πιστεύω ότι ακόμα και οι 3000 λίρες θα σας φανούν λίγες στο Λονδίνο. Αν είσαστε οι δυο σας, θα είσαστε ΟΚ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευαριστω πολύ Ελένη!Αν και προς το παρον το παλευω να μη φυγουμε γιατι οπως και να το κανουμε σαν την Ελλάδα δεν έχει....

Ασε που πιστευω ότι για να ζησει μια οικογενεια αξιοπρεπως στο Λονδινο πρεπει να ερχονται στο σπιτι τουλαχιστον 3000 λίρες το μηνα καθαρα. χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα να μπει κατι στην ακρη για αποταμιευση...Ακουσα ότι τα ενοικια ειναι πανακριβα, το ιδιο και τα μεσα μαζικης μεταφορας καθως και η βενζινη και η διασκεδαση πχ να πας εξω για φαγητο.

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με!Για πειτε μου εσεις απο την εμπειρια σας.

Κοιτα , για Λονδινο δε μπορω να πω γιατι δε μενω στο Λονδινο. Αν εσυ ψαχνεις για καθηγητρια θα ξεκινησεις να υπολογιζεις απο starting salary δλδ γυρω στα 21000-25000 λιρες το χρονο μεικτα. Με το πρωτο, θα εχεις στο χερι γυρω στις 1500 λιρες καθαρα το μηνα. Απο αυτο αφαιρεις και το ποσο για τη συνταξη που ειναι γυρω στις 150 λιρες και θα εχεις 1350-1400 το μηνα στην τσεπη.

Για να ζησει ολοκληρη οικογενεια με αυτα τα λεφτα ΜΟΝΟ εκτος Λονδινου και παλι πολυ δυσκολα. Αν δε εχεις να πληρωνεις και παιδικους σταθμους τοτε αδυνατο, εκτος και αν ο συζυγος σου δουλευει και παιρνει αντιστοιχο μισθο.. Εγω θα ελεγα 3000 λιρες ειναι ΟΚ για μια οικογενεια ΕΚΤΟΣ Λονδινου. Υποψην βεβαια οτι και αυτο με σχετικα συντηρητικη ζωη δλδ χωρις πολλες βενζινες, εστιατορια κλπ.

Ενδεικτικα για εκτος Λονδινου για ενα μηνα

Νοικι 500-700

Council Tax 100

Νερο-Ηλεκτρικο 50

Γκαζι 90

Ιντερνετ (απαραιτητο) 50

Κινητα-σταθερα 30

Καρτα απεριοριστων διαδρομων λεωφ. 85 το ατομο

Παιδικος σταθμος 900

Σουπερ Μαρκετ 300

Προσωπικα Εξοδα 100

Ολα αυτα βγαινουν γυρω στα δυομιση χιλιαδες, για μια οικογενεια με ενα παιδι κατω των 3. Αρα με 3000 εισαι οκ γιατι σου μενουν και για τυχον εκτακτα εξοδα, διασκεδαση, κλπ.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Geia sou Aria,

eimai k ego nea sto Londino, apo ton Aprili.

An thelete na meinete ellada sto euxomai olopsuxa na to kataferete alla min skeftesai mono posa xrimata tha xreiazesai sto Londino alla kai posa tha xreiazesai k stin Ellada k an uparxei i dunatotita na ta vgazeis.

Tora gia Londino tha sou po pos ontos ta enoikia einai megala alla gia arxi mporeis na doseis k ligotera apo 1000£. me 700-800£ pcm mporeis na vreis me 1 krevvatokamara. ego p.x to proto 6mino meno se studio me 600£ alla elpizo pos apo Oktovri tha pao kapou ligo kalutera. To paide mexri na ginei 3 ontos "kostizei" apo 800-1200£ gia full time.

gia metakiniseis na upologizeis 200£/atomo (efoson doulevoun kai oi duo) kai sta exo valei k mpolika gia kanena ektakto taxi.

To gas einai pou ftino idios to kalokairi. ego p.x apo ton Aprilio (se polu mikro oms spiti) den exo dosei pano apo 50£. To xeimona fantazomai einai parapano.

To ilektriko (efoson to spiti einai me gas heating) pali den einai megalo exodo (nomizo pali kanena 50riko exo dosei apo ton Aprilio)

To Council tax einai ontos peri is 100£ pcm.

To nero einai 22£ pcm

Ekei pou diafono katheta einai sta estiatoria. Kai trome k polu tromara mas! loipon spania na exo plirosei pano apo 30-35£ me ton andra mou gia fagito kai pota. Genika mou fainete poi ftino apo Ellada.

To SM einai arketa oikonomikotero tou Ellinikou alla edo tha exeis diaforetiki antilipsi. p.x stin Ellada (idios paliotera giati tora me tin krisi ola itan poi duskola) petages kai kanena kremmudi/lemoni/patata/frouto klp giati agorazes p.x apo ti laiki 2 kila. Edo (mporeis na vreis kai etsi alla) sunithos ta agorazeis suskevasmena kai tha pareis liga liga. Anywau emena to SM mou fainete polu pio fthino mias kai agorazo sxedon mono organic/bio proionta k stin ellada itan panakriva eno edo oi times einai fusiologikes.

tora gia kinita ti na sou po nomizo me karta mia xara eimaste gia tora. alloste akoma den exo polles epafes.

Me 25£ an thumamai kala exeis intrenet k stathero.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω για εστιατοριο θα διαφωνησω οριζοντιως και καθετως..

Ενταξει οι λογαριασμοι ειναι συναρτηση και που μενεις. Αλλο ενα στουντιο που ειναι ουσιαστικα γκαρσονιερα και αλλο ολοκληρο σπιτι. Εμεις σε παμπ που υποτιθεται ειναι και φτηνα δινουμε για δυο πιατα και δυο ποτα το ενα αναψυκτικο, περιπου 20 λιρες. Για εστιατοριο παει σιγουρα 40 καμμια φορα και 50 και δε μιλαμε για υπερβολες. Το ενα πιατο σε παμπ/εστιατοριο εχει απο 8-12 λιρες χωρις σαλατες, συνοδευτικα κλπ. Βαλε και μια μπυρα, η' ενα ποτηρι κρασι και ενα αναψυκτικο παει απο 20 εως 30 και αυτο για λιτο γευμα και φτηνο σχετικα μερος (παμπ). Α να προσθεσω οτι αν παρεις μπριζολα η' κατι τετοιο ειναι γυρω στις 17 λιρες το πιατο οποτε παλι το θεωρω αρκετα ακριβο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...