Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

elzu σε ευχαριστώ πολύ, πιστευω πως μπορώ να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα. Δηλ να συσχετίσω τον μισθό που θα διαπραγματευτώ με το ενοικιο, ή με τον βασικό μισθό πχ. (Αν και προς το παρόν η μετανάστευση στην Γερμανία είναι μια πολύ πρώιμη σκέψη...)

Σχετικά με το επίδομα για κάθε παιδί, το παίρνεις ούτως ή άλλως ή στην περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς δεν εργάζεται?

Και ένα ακομα ερώτημα...φαντάζομαι η δημόσια υγεία στην Γερμανία σε καλύπτει ε? ή χρειάζεσαι κάποια πρόσθετη ιδιωτική ασφάλεια?

αν θυμαμαι καλα μονον ο οδοντιατρος δεν περιλαμβανετε στην krankenversicherung(ασφαλιση υποχρεωτικη)?κοριτσια γερμανιας?

το επιδομα παιδιου το παιρνεις ουτως η αλλως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου elzu!

εσεις πως σχεδιασατε την μεταναστευση?πηγε πρωτα ο συζυγος να τσεκαρει εδαφος και να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να ακολουθησετε και εσεις?

ετσι το σκεφτομαι και εγω,αλλα φοβαμαι μην παθουν πατατρακ τα μικρα μου!:(

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια μικρη ερευνα μολις τωρα.πγη:spiegel online/οι ακριβοτερες πολεις(ενοικιο)στη γερμανια 2011

1.θεση MUNCHEN (μεσος ορος ενοικιου ανα τετραγωνικο μετρο) 11,60E

3.FRANKFURT 9,70/μ

6.HEIDELBERG 9,30/M

9.KONSTANZ 9.10/M

11.TUBINGEN 9,10/M

14.STUTTGART 8,90/M

17.HAMBURG 8,80/M

22.KOLN 8,50/M

25.LEINFELDEN-ECHTERDINGEN (H POLI MOY!)8,40/M

26.DUSSELDORF 8,40/M

34.BOBLINGEN 8,20/M

35.LUDWIGSBURG 8,20/M

38.SINDELFINGEN 8,20/M

41.ERLANGEN 8,10/M

44.ESSLINGEN 8,10/M

46.FILDERSTADT 8,00/M

49.REGENSBURG 8,OO/M

50.KARLSRUHE 8,00/M

εβαλα επιλεκτικα ισως τις πιο γνωστες,ειναι οι 50 πιο ακριβες περιοχες για ενοικιο στη γερμανια για το 2011.οποιος θελει να δει κι'αλλες,ειναι στο spiegel-online,die teuersten staedte deutschlands 2011

ο νοτος τσουζει κοριτσια!ενα λεπτο να σας βρω και τις 50 πιο φτηνες...

Link to comment
Share on other sites

οι 50 φτηνοτερες περιοχες για ενοικιο στη γερμανια 2011(επιλεκτικα)

1.STΑβfurt 4.10/M

2.PLAUEN 4.10/M

3.GOERLITZ 4,20/M

4.ZITTAU 4,20/M

5.ZEITZ 4,40/M

6.IDAR-OBERSTEIN 4,40/M

7.GERA 4,40/M

8.STENDAL 4,50/M

9.SCHOENEBECK(ELBE) 4,50/M

10.BRANDENBURG AN DER HAVEL 4,50/M

13.CHEMNITZ 4,60/M

16.ZWICKAU 4,60/M

20.WITTENBERG 4,70/M

38.LEIPZIG 4,90/M

39.MAGDEBURG 4,90/M

47.BREMERHAVEN 4,90/M

50.SAALE 5,00/M

Λοιπον,μη με ρωτησει κανεις που στον κορακα ειναι αυτες οι πολεις,διοτι ειλικρινα δεν εχω ιδεα!!!!!!!μονο απο τις τελευταιες ξερω κανα δυο!!παντως ειναι στην ανατολη οι πιο πολλες αντε και στην μεση της γερμανιας (με το ζορι):)

Link to comment
Share on other sites

και κατι ωραιο ακομα.οι 10 πιο φιλικες προς το παιδι πολεις της γερμανιας για το 2009(ποσο να εχει αλλαξει?).γκαλοπ απο την εφημεριδα handelsblatt

1.BERLIN( πολοι παιδικοι σταθμοι,νηπιαγωγεια,παιδικες χαρες,πολιτιστικα)

2.HAMBURG(μεγαλα παρκα,πολλες παιδικες χαρες)

3.KOELN (πολιτιστικα)

4.MUENCHEN (πλουσια πολη)

5.DUESSELDORF (πολλα καλα σχολεια)

6.DRESDEN(ανεκτικη στην φασαρια)

7.FRANKFURT (πολλοι παιδικοι σταθμοι,νηπιαγωγεια)

8.AACHEN (ομορφο περιβαλλον)

9.STUTTGART

10.DORTMUND

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου elzu!

εσεις πως σχεδιασατε την μεταναστευση?πηγε πρωτα ο συζυγος να τσεκαρει εδαφος και να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να ακολουθησετε και εσεις?

ετσι το σκεφτομαι και εγω,αλλα φοβαμαι μην παθουν πατατρακ τα μικρα μου!:(

Με εμας ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα γιατι θα πηγαινε σε συγγενη να δουλεψει, αλλα τελικα μας κοροιδεψε οποτε τωρα παμε σε εναν αλλο συγγενη του ανδρα μου...θα παει για δυο εβδομαδες να μεινει σε αυτον και να ψαξει για δουλεια και αν βρει...μετα απο λιγο θα ακολουθησουμε και εμεις...αν παλι δεν βρει θα παω εγω για δυο εβδομαδες και μετα θα ακολουθησει αυτος με την μικρη...γιατι εγω σαν μιση γερμανιδα και γερμανιδα υπηκοος θα βρω πιο ευκολα δουλεια γιατι μιλαω και την γλωσσα και θα εχω βοηθεια απο το κρατος για το επιδομα ενοικιου και ανεργιας...οσο για το επιδομα παιδιου ξερω οτι το παιρνουν ολοι...ή σε εσενα θα το δηλωσεις ή στον ανδρα σου και αυτος θα παιρνει τα 180 ευρω απλα πρεπει να ειναι ολα τα χαρτια μεταφρασμενα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αυτα που μεχρι στιγμης εχω βρει εγω...και εμεις στουτγκαρδη θα παμε...ο ανδρας μου φευγει σε 2ο μερουλες...τωρα για αυτα που ρωτας...ο βασικος ειναι τα 1200 αλλα οι κρατησεις που γινονται ειναι αναλογα σε ποια κατηγορια εισαι...στην βασικη κατηγορια που ειναι οι περισσοτεροι θα σου μενουν στο χερι περιπου 900 ευρω...τωρα για τα επαγγελματα ειναι αναλογα την ταριφα και δεν τα εχω βρει πουθενα...για 90-100 το ενοικιο θα ειναι στο μοναχο απο 700-1500...αλλα μεσα σε αυτα θα εχεις την θερμανση, το κρυο νερο και τα κοινοχρηστα...αν βγουν παραπανω απο οτι εκαψες τα παιρνεις πισω ή το αντιθετο...για την φυλαξη παιδιων υπαρχουν βρεφικοι σταθμοι στους οποιους ομως πρεπει να γραφτεις αρκετα νωρις γιατι γεμιζουν...και πληρωνεις παλι αναλογα με το οικογενειακο εισοδημα...η μαμα μου, γερμανιδα βρεφονιποιοκομος πριν 26 χρονια ομως μου ειπε οτι τοτε επαιρνε και μωρακια 2 εβδομαδων...δεν πιστευω να εχει αλλαξει και πολυ αυτο...η δικια μου αν ολα πανε καλα και παμε μετα τα χριστουγεννα θα ειναι 8 μηνων...μεχρι να τελειωσει η χρονια σκεφτομαι να βρω κοπελα αν δεν βολεψουμε τις δουλειες μας σε διαφορετικες βαρδιες...για τα παιδια σου θα παιρνεις μεχρι να γινουν 18 περιπου 180 ευρω καθε μηνα, για το μωρακι αλλα 300 νομιζω μου ειχε πει η Δημητρα , μεχρι να γινει ενος ετους.Οι εγγραφες παλι διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη...εκει που θα παμε εμεις οι εγγραφες γινονται μαρτιο-απριλιο και η χρονια αρχιζει τον σεπτεμβριο...εμενα ολα αυτα που σου λεω μου τα εχει πει η Δημητρα, αλλα εχω καιρο να την δω.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...να ρωτησω κατι τωρα εγω αν ξερει καποια κοπελα...εγω που εχω γερμανικη υπηκοοτητα, οταν παω γερμανια θα δικαιουμε ναι μου πληρωνουν το σπιτι και στην αρχη να παιρνω καποιο επιδομα ανεργιας???

ναι σαν υπηκοος δικαιουσε!τυχερουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,μη με ρωτησει κανεις που στον κορακα ειναι αυτες οι πολεις,διοτι ειλικρινα δεν εχω ιδεα!!!!!!!μονο απο τις τελευταιες ξερω κανα δυο!!παντως ειναι στην ανατολη οι πιο πολλες αντε και στην μεση της γερμανιας (με το ζορι):)

Υπάρχει και το google map βρε Melydia μου, το βάζουν αυτο το όνομα που σπάς την γλωσσα σου και τσούκ τους βγάζει που είναι χεχε:D:D:D:D

Με εμας ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα γιατι θα πηγαινε σε συγγενη να δουλεψει, αλλα τελικα μας κοροιδεψε οποτε τωρα παμε σε εναν αλλο συγγενη του ανδρα μου...

Θυμάσαι Ελζού μου που τα έλεγα για τους συγγενεις???? Ότι θέλουν μεγάλη ΠΟΛΥ μεγάλη προσοχή γιατι οι περισσότεροι κοροιδεύουν???


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Melydia σε ευχαριστώ και εσένα. Αν λοιπόν ένα ενοίκιο στο Μόναχο είναι 1000? ενώ για ένα παρόμοιο σπίτι εδώ είναι 600? μιλάμε για μια αύξηση κόστους της ταξης του 65%. Με αυτή την λογική σκέφτομαι να κινηθώ και στην διαπραγμάτευση του μισθού μου (αν μιλήσω κάποια στιγμή γιατί προς το παρόν απλά το σκέφτομαι), δηλαδή για να έχουν τα χρήματα που θα παιρνω περίπου την ίδια αγοραστική αξία θα πρέπει να είναι 65% περισσότερα απ'όσα ήδη παίρνω στην Ελλάδα. Θα δω και την σελίδα που προτείνεις, μάλιστα χτες ξεκίνησα μια σχετική έρευνα

Πάντως, αν πάω τελικά Γερμανία θα πάω έχοντας ήδη συμφωνήσει για δουλειά.

Οι κομπιουτεράδες βρίσκουν εύκολα δουλεια? (αυτό ειναι για τον συζυγο)

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια,προβληματιστικα τωρα!

τι διαφορετικα πραγματα ακουω για την Γερμανια!

Φιλοι μου,που μενουν εκει,μου εχουν πει,πως υπαρχουν ευκαιριες,τα πραγματα ειναι καλα,οποιος εχει ορεξη παει μπροστα....

απο την αλλη μπηκα εχθες σε ενα φορουμ με γερμανους,το οποιο ειχε αρκετες πληροφοριες για χαρτουρες και γραφειοκρατιες,και οι ανθρωποι μονο γκρινιαζουν!

ειναι χαλια σου λενε,πληρωνονται λιγο,δεν υπαρχουν ευκαιριες,σκεφτονται να μεταναστευσουν.Μην ερθετε εδω σου λενε δεν αξιζει,καλυτερα να φυγετε αυστραλια,αμερικη,αντε για πιο κοντα αυστρια.Εδω το παρτυ τελειωσε,ψεμματα σας λενε!

τι γινεται???Να ειναι τοσο χαλια?

δεν ξερω,αν υπαρχει βασικος μισθος?νομιζω πως οχι!Ξερω,πως εχουν διαφορων ειδων απασχολησης:1E Jobs,dumping jobs,leiharbeiter,minijobs,zeitarbeit,τι ειναι ολα αυτα?Πρεπει να κανω ερευνα!

Παντως για πληροφορικους εχουν παρα πολλους,οι οποιοι περρισευουν και ειναι ανεργοι!

το αλλο ειναι οτι μαλλον οι γερμανοι πληρωνονται πολλα λεφτα και προσπαθουν να βρουν φτηνο εργατικο,δηλαδη εμας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε κοριτσια,προβληματιστικα τωρα!

τι διαφορετικα πραγματα ακουω για την Γερμανια!

Φιλοι μου,που μενουν εκει,μου εχουν πει,πως υπαρχουν ευκαιριες,τα πραγματα ειναι καλα,οποιος εχει ορεξη παει μπροστα....

απο την αλλη μπηκα εχθες σε ενα φορουμ με γερμανους,το οποιο ειχε αρκετες πληροφοριες για χαρτουρες και γραφειοκρατιες,και οι ανθρωποι μονο γκρινιαζουν!

ειναι χαλια σου λενε,πληρωνονται λιγο,δεν υπαρχουν ευκαιριες,σκεφτονται να μεταναστευσουν.Μην ερθετε εδω σου λενε δεν αξιζει,καλυτερα να φυγετε αυστραλια,αμερικη,αντε για πιο κοντα αυστρια.Εδω το παρτυ τελειωσε,ψεμματα σας λενε!

τι γινεται???Να ειναι τοσο χαλια?

δεν ξερω,αν υπαρχει βασικος μισθος?νομιζω πως οχι!Ξερω,πως εχουν διαφορων ειδων απασχολησης:1E Jobs,dumping jobs,leiharbeiter,minijobs,zeitarbeit,τι ειναι ολα αυτα?Πρεπει να κανω ερευνα!

Παντως για πληροφορικους εχουν παρα πολλους,οι οποιοι περρισευουν και ειναι ανεργοι!

το αλλο ειναι οτι μαλλον οι γερμανοι πληρωνονται πολλα λεφτα και προσπαθουν να βρουν φτηνο εργατικο,δηλαδη εμας!

Σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο.Η μαμα μου που ειναι γερμανιδα μου λεει πως σκεφτονται εκει...εχουν μαθει με το μαρκο και το ευρω δεν μπορουν με τιποτα να το συνηθησουν...1 μαρκο 2ευρω και ετσι σκεφτονται ακομα..σκεφτονται οτι ειναι ολα ακριβα, οτι δεν τους φτανουν τα λεφτα και απο την αλλη μπορει και να μην μας θελουν.,..ακουνε τοσα για εμας και μας πληρωνουν και απο πανω εεε και κατι τους εχει γινει μαλλον...και εγω που μιλαω με τον θειο του ανδρα μου μου λεει οτι εχει δουλειες και κοπελες που ειναι εκει λενε αυτο...πιστευω οτι γερμανοι φοβουνται γιατι μην ξεχνας οτι η μιση τουρκια ειναι εκει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι χαλια σου λενε,πληρωνονται λιγο,δεν υπαρχουν ευκαιριες,σκεφτονται να μεταναστευσουν.Μην ερθετε εδω σου λενε δεν αξιζει,καλυτερα να φυγετε αυστραλια,αμερικη,αντε για πιο κοντα αυστρια.Εδω το παρτυ τελειωσε,ψεμματα σας λενε!

οπου ακούς πολλά πολλά, κράτα λίγα στο μυαλό σου...

τι θα πούν? Ολα είναι τέλεια, ελάτε ΟΛΟΙ οι μετανάστες εδω?


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν θα το ελεγαν αυτο!ομως ακουγοταν ειλικρινα προβληματισμενοι!

Εγω νομιζω,πως δεν εχουν ιδεα κοριτσια τι εστι βερικοκο!το ποσο πολυ πρεπει να δουλευει κανεις για να βγαλει καποια λεφτα!μας εχουν τεμπελιδες,αλλα ουσιαστικα δουλευουμε τις περισσοτερες ωρες στην ευρωπη για τα λιγοτερα χρηματα!

το side στο οποιο αναφερομαι ονομαζεται www.elo-forum.org και εχει μεσα ανθρωπους οι οποιοι γνωριζουν πολλα για τα επιδοματα, γραφειοκρατικα κτλπ.

εμαθα παντως πως δεν χρειαζετε να μισθωνεις σπιτι στην γερμανια για να δηλωθεις.

απο εκει και περα πρεπει να τρεξετε,οσοι εχετε πτυχεια,να δειτε,αν τα αναγνωριζει το κρατος τους.δεν τα αναγνωριζει ολα.για πτυχεια πανεπιστιμιου,νομιζω,δεν ειμαι σιγουρη,πρεπει να βοηθαει το DAAD(deutscher akademischer Auslandsdienst)

Link to comment
Share on other sites

στο blog αυτο εμαθα,πως,1)ως ευρωπαιοι πολιτες,μπορουμε να εγκαταστηθουμε στη γερμανια χωρις να χρειαστει να βγαλουμε αδεια για δουλεια,και πως εχουμε τα ιδια δικαιωματα στα επιδοματα οπως οι υπηκοοι του.

2)πρεπει να δηλωθουμε στο Einwohnermeldeamt εντως 1 εβδομαδας(η 2?) χωρις να ειναι απαραιτητο καποιο συμβολαιο ενοικιου

3)οτι οι υπηρεσιες,ειδικα για τα επιδοματα,ειναι σκληρα καρυδια,και μπορουν να σου συμπεριφερθουν σαν σκουπιδι και να σου βγαλουν το λαδι

4)οτι σαν ανεργος ο καθε ενηλικας παιρνει 328Ε,το καθε παιδι 215Ε(εχω 2)=1068Ε απο τα οποια πρεπει να πληρωσεις τα τσιβια σου.σου αναλαμβανουν το ενοικιο,ομως πρωτα πρεπει να ενημερωθεις,ποσο μεγαλο σπιτι-ενοικιο δικαιουσε να μισθωσεις,απο την στιγμη που θα στο πληρωσει το κρατος

5)αναλαμβανουν και την γιατρικη περιθαλψη

6)οι κοινωνικες παροχες στην γερμανια,ταμειο ανεργειας,... ειναι ψυχοφθορα υποθεση

http://www.spiegel.de/unispiegel/jobundberuf/0,1518,752717,00.html

τσεκαρετε εδω για τα πτυχεια σας

Link to comment
Share on other sites

το blog sto opoio anaferomai ονομαζεται http://www.elo-forum.org/informationen-auslaendische-mitbuerger/80755-griechenland-zurueck-deutschland.html#post953037

εχει ενδιαφερον διοτι εχει πολλες πληροφοριες για χαρτια,επιδοματα κτλπ.!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...