Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Όχι εγω ειμαι εγω και είναι σίγουρο δηλαδη αυτο, μη με μπερδευεις και παλιά είχα ξανθο το μαλλί και κάποια grey cells σίγουρα τα εχω κάψει! :tongue:

Ρε κορίτσια ξέχασα τον πιο βασικό, τον τιτανοτερραστιο λόγο που μου αρέσει η Αγγλία!

SHOPPING!!!!!!

Αν είναι δυνατον! Ασυγχωρητη! 4 χρόνια που ερχομουν εδω, πάντα σε εκπτώσεις, έφευγα με μια βαλίτσα καινούργια και τα παλιά τα έφερνε στην δικιά του την εβδομαδα που ερχόταν. Μα πόσο πεζή ειμαι ε? Μπορω και πιο πολυ.

Μμμμ... δεν εχω γνωρίσει Σουηδους. Τεσπα, τώρα είναι αργά, τώρα θα γίνω μάνα. :tongue:

Και την ζωη μου εδω μπορω ΣΤΑΝΤΑΡ να την βελτίωσω αν κερδίσω σήμερα το national lottery. :P


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι εγω ειμαι εγω και είναι σίγουρο δηλαδη αυτο, μη με μπερδευεις και παλιά είχα ξανθο το μαλλί και κάποια grey cells σίγουρα τα εχω κάψει!

ΟΚ σίγουρα δεν είσαι εγώ. Δεν έχω υπάρξει ποτέ ξανθιά.

Καλά, δεν το συζητώ, αν κέρδιζα το λόττο θα έφευγα την επόμενη μέρα :tongue:

Μα καλά κι εσύ, το shopping βρήκες να ξεχάσεις; Το μεγαλύτερο αγγλικό σπορ;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πικαμπου, εγω δεν εκανα συγκριση με Ελλαδα για τις μειωσεις μισθων και τις εργασιακες σχεσεις. Το ανεφερα απλα..ειμαι σιγουρη οτι και Ελλαδα παιζουν τετοια σεναρια και χειροτερα. Παρεπιπτοντως η ημιαπασχοληση ειναι μορφη ελαστικης εργασιας. Αρα αν παιζει ελαστικη εργασια παιζει και ημιαπασχοληση. εγω παλι θεωρω οτι εχει γινει πολυ πιο διαδεδομενη στην Ελλαδα η δουλεια παρτ ταιμ.

Νατασσα ο καθενας εχει τον τροπο ζωης του και τις αποψεις του...Δεν τσακωνομαστε ουτε καποιος ειπε κατι που οδηγει σε καβγα. Εγω εχοντας ζησει και στις δυο χωρες σαφεστατα προτιμω την Ελλαδα παρολο που θεωρω την νοοτροπια σε μικρες πολεις πολυ narrow minded. Εσυ μπορει να προτιμας το Λονδινο, ο καθενας ειπαμε εχει τις δικες του προτεραιοτητες...

Μου αρεσει πολυ η πολυπολιτισμικοτητα και νιωθω πολυ τρυφερα οταν πηγαινω τα ρουχα μου Ελλαδα σε ενα καθαριστηριο που το χουν δυο Αγγλοι:tongue: Παει και ο αντρας μου και πιανει την κουβεντα...Ακομα και οι απεναντινοι μας στην Κρητη ειναι Αγγλοι. Αυτο που βρηκα εδω θελω να το εχω και εκει:P

Υ.Γ. Πικα θενκς για το μπουμπουκι αλλα σε λιγο θα νιωθω κακτος:tongue:

Υ.Γ. Εμενα τον αντρα μου στην Ελλαδα τον κανουν για Σκανδιναβο (τωρα που ειπατε για Σουηδους) και του την εχουν πεσει στην Ελλαδα :evil::evil:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγω ειμαι εγω και είναι σίγουρο δηλαδη αυτο, μη με μπερδευεις και παλιά είχα ξανθο το μαλλί και κάποια grey cells σίγουρα τα εχω κάψει! :tongue:

Ρε κορίτσια ξέχασα τον πιο βασικό, τον τιτανοτερραστιο λόγο που μου αρέσει η Αγγλία!

SHOPPING!!!!!!

Αν είναι δυνατον! Ασυγχωρητη! 4 χρόνια που ερχομουν εδω, πάντα σε εκπτώσεις, έφευγα με μια βαλίτσα καινούργια και τα παλιά τα έφερνε στην δικιά του την εβδομαδα που ερχόταν. Μα πόσο πεζή ειμαι ε? Μπορω και πιο πολυ.

Μμμμ... δεν εχω γνωρίσει Σουηδους. Τεσπα, τώρα είναι αργά, τώρα θα γίνω μάνα. :tongue:

Και την ζωη μου εδω μπορω ΣΤΑΝΤΑΡ να την βελτίωσω αν κερδίσω σήμερα το national lottery. :P

Α ναι ε Τραβελ? Οποια βαφει το μαλλι ξανθο καιει και γκρει σελς??:evil: Θα σε καταγγειλω ρε για discrimination!

Εγω ρε παιδια γιατι οπου και να παω δεν εχω προβλημα με το συγκεκριμενο σπορ? Σοπινγκ κανω και εδω κανω και Ελλαδα και στην Ανταρκτικη να με πας παλι θα βρω να κανω..:-P Φετος με την κριση εχει πολυ φτηνα κατω, λεω να επενδυσω:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια γιατι οπου και να παω δεν εχω προβλημα με το συγκεκριμενο σπορ? Σοπινγκ κανω και εδω κανω και Ελλαδα και στην Ανταρκτικη να με πας παλι θα βρω να κανω..:-P Φετος με την κριση εχει πολυ φτηνα κατω, λεω να επενδυσω:tongue:

Πω πω μην μου το θυμίζεις. Είχα πάει πέρσυ τέτοιο καιρό και είχα σηκώσει το Benetton για ρούχα για τον μικρό, τα είχαν όλα με 70% έκπτωση........


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bρηκα επισημα στοιχεια εγκληματικοτητας και για Αγγλια και για Ελλαδα! Αρια φορ γιου! Μπορεις να κλικαρεις στην περιφερεια Μακεδονιας οπου ζεις για να δεις τα στατιστικα στοιχεια. Καποια εγκληματα οπως πχ Επαιτεια, ζωοκλοπες δε νομιζω να σε αφορουν:tongue:

http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2011/jul/14/crime-statistics-england-wales

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=18342&Itemid=52〈=〈=


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια που είπαν ότι η εγκληματικότητα στο Λονδίνο είναι μεγαλύτερη από την Αθήνα και γενικότερα η εγκληματικότητα στην Αγγλία είναι μεγαλύτερη από την εγκληματικότητα στην Ελλάδα για αντίστοιχα μέρη. Βασικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Βέβαια δεν είναι και Σικάγο, μπορείς να ζήσεις με ασφάλεια αρκεί να πάρεις τα απαραίτητα μέτρα: δεν κυκλοφορείς αργά το βράδυ, αποφεύγεις τους μικρούς και κακοφωτισμένους δρόμους, κλειδώνεις πάντα παράθυρα και πόρτες, κρατάς αποστάσεις από αγνώστους, ιδιαίτερα μεθυσμένους κλπ. Στην Ελλάδα ανησυχείς κυρίως για κλοπές, εδώ ανησυχείς και για τη σωματική σου ακεραιότητα.

Πέραν αυτού, σαφώς μπορείς να φτιάξεις μια καλή ζωή εδώ. Θέλει όμως επιμονή, υπομονή, αναθεώρηση πολλών πραγμάτων, και μια δουλειά που να πληρώνει καλά σε σχέση με τα αγγλικά δεδομένα, όχι με τα ελληνικά. Γιατί μπορεί 3000 λίρες να ακούγονται τρελλά λεφτά αλλά για Λονδίνο δεν είναι και καμιά περιουσία, ειδικά αν θέλεις να μπορείς να πληρώνεις ιδιωτική ασφάλεια υγείας, ιδιωτική σύνταξη, ασφάλεια ζωής και να μπορείς να φας σε ένα εστιατόριο της προκοπής μία φορά στο τόσο - και όταν λέω της προκοπής, δεν εννοώ τα Nando's.

Πάνω απ` όλα όμως πρέπει να αντέχεις τη μοναξιά, γιατί η κοινωνία εδώ είναι λιγότερο ανοιχτή απ` ότι στην Ελλάδα και γιατί για μας είναι πιο δύσκολο να ενταχτούμε λόγω της διαφοράς στην κουλτούρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο καιρό λείπετε από την Ελλάδα και πως την θυμάστε, αλλά τα πράγματα έχουν πλέον αγριέψει πολύ. Όχι μόνο στην Αθήνα. Ενδεικτικά, ένα ακόμη δυστηχές γεγονός το οποίο συνέβει πολύ πρόσφατα:

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=214925

Δράκοι by the way υπήρχαν από τότε που ήμουν κοριτσάκι, υποθέτω και παλιότερα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2 χρόνια πηγαινοέρχομαι Ελλάδα λόγω εργασίας του συζύγου. Δεν έχω δει μεγάλη διαφορά (ίσως σε κάποιες περιοχές της Αθήνας, αλλά όχι γενικά) σε σύγκριση με πριν από 5 χρόνια. Και επίσης θυμάμαι πολύ καλά τι γινόταν τη δεκαετία του 1990 με τις κλοπές και τις διαρρήξεις, καθώς μου είχαν ανοίξει το σπίτι 2 φορές και πολλών άλλων γειτόνων επίσης.

Δράκος υπήρχε και στο Σέιχ Σου, δεν μου λέει τίποτα. Σου αντιπροτείνω αυτό το άρθρο, το οποίο είναι τραγικό όχι μόνο για το συμβάν του βιασμού καθαυτό αλλά και για την αδιαφορία του κόσμου να εξυπηρετήσει μια νεαρή κοπέλα σε ώρα ανάγκης.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2156000/Women-raped-Joseph-Moran-thrown-bus-20p-short-fare.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, ωστόσο επειδή δεν μένω Λονδίνο αδυνατό να καταλάβω τι εννοείτε όταν αναφέρετε ότι η εγκληματικότητα στην Αγγλία είναι μεγαλύτερη και τα εγκλήματα σοβαρότερα. Φόνοι, ληστείες, βιασμοί και αποτρόπαιες πράξεις θεωρώ ότι γίνονται παντού. Ακόμη και στη Νορβηγία, θυμηθείτε το πρόσφατο φονικό εκείνου του παλιοφασίστα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω θα σας θέσω μια άλλη ερώτηση ώστε να μπορέσετε να αξιολογησετε τα νούμερα που διαβάζετε, συγκρίνεται μια χώρα 10 εκατομμυρίων ανθρώπων με μια που έχει 60; Δεν ειναι λογικό οτι όλα θα ειναι σε μεγαλύτερο βαθμό;;;

12 χρόνια περπατώ στους δρόμους κ 3 το πρωι χωρίς να φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

Καλά και εσύ, λίγο απερίσκεπτο δεν είναι αυτό; (sorry, δεν κρίνω, απλά μου ακούγεται επίφοβο)

Από τότε που οι γονείς μου με άφηναν να βγαίνω με τις φίλες μου, στα 14, όπου επέστρεφα σπίτι στις 10:00, στο δρόμο από τη στάση του λεωφορείου μέχρι το σπίτι κοίταγα καλά καλά γύρω μου και προχωρούσα με βήμα ταχύ, μονίμως φοβισμένη μη συμβεί κάτι. Το ίδιο θα έκανα και εδώ. Νομίζω ότι οπουδήποτε μπορεί να παραμονεύουν άρρωστοι στο μυαλό που ψάχνουν για το επόμενο θύμα τους.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σας θέσω μια άλλη ερώτηση ώστε να μπορέσετε να αξιολογησετε τα νούμερα που διαβάζετε, συγκρίνεται μια χώρα 10 εκατομμυρίων ανθρώπων με μια που έχει 60; Δεν ειναι λογικό οτι όλα θα ειναι σε μεγαλύτερο βαθμό;;;

Δεν συγκρίνουμε τους απόλυτους αριθμούς, συγκρίνουμε τα ποσοστά. Τα ποσοστά είναι πάντα τοις εκατό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, ούτε για εδώ ούτε για εκεί. Ξέρουμε ποσοστά;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια σας παρεθεσα τις εμπειριες μου και εχω και αλλες ακομα αλλα δε θελω να κουρασω...

Απο αυτες και μονο στανταρντ η Αγγλια εχει μεγαλυτερη εγκληματικοτητα και δεν το λεμε εμεις αυθαιρετα το λενε τα ποσοστα.

Στην Ελλαδα γινονται κυριως διαρηξεις και κλοπες. Εδω αγγλια επειδη ο κοσμος ειναι "συνηθισμενος" στην εγκληματικοτητα δεν παιρνει τοση εκταση στα μιντια. Ποσες κοπελες εξαφανισμενες εχετε μετρησει εδω τους τελευταιους 12 μηνες? Ποσα εγκληματα κατα της ζωης? Ποσα πτωματα (ακεφαλα και μη) εχουν βρει σε ποταμια και σε χαντακια?

Εδω υπαρχει ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ για τους σηριαλ κιλερς μονο του Γιορκσαιρ. Για ολη την Αγγλια θα θελες τομο. Το περιστατικο με την κοπελα στην Παρο βεβαια και πηρε διασταση απο τα μηντια ακριβως επειδη ειναι τοσο φρικτο και ασυνηθιστο!!!

Να ρωτησω, προσφατα δεν γυρευαν καποιον και ειχαν βαλει και το προσωπο του σα δελτια ειδησεων? Δεν ειχε σκοτωσει 2 γυναικες χωρις λογο..εμπαινε στα σπιτια το βραδυ κ τις σκοτωνε? Αληθεια αυτο ποσο τρελλη διασταση θα παιρνε στα ελληνικα δελτια ειδησεων?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...