Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Καλημέρα!:D Μια ερώτηση κυρίως προς όσους ζούν και εργάζονται στην Γερμανία.Τι επίπεδο γερμανικών χρειάζεται για να βρείς σήμερα μια οποιαδήποτε δουλεία.Με βασικές γνώσεις (πχ επίπεδο Β1 - Β2) γίνεται κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!:D Μια ερώτηση κυρίως προς όσους ζούν και εργάζονται στην Γερμανία.Τι επίπεδο γερμανικών χρειάζεται για να βρείς σήμερα μια οποιαδήποτε δουλεία.Με βασικές γνώσεις (πχ επίπεδο Β1 - Β2) γίνεται κάτι?

Μαλλον δεν εχει και πολλες κοπελες απο Γερμανια.Δεν ειναι και η Δημητρα εδω να μας βοηθησει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μαλλον δεν εχει και πολλες κοπελες απο Γερμανια.Δεν ειναι και η Δημητρα εδω να μας βοηθησει...

καλημερα...ειμαι κατοικος Γερμανιας τα τελευταια χρονια ...τα γεμανικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα και ηταν ακομη χειροτερα οταν ξεκινησα να εργαζομαι...βεβαια παντα παιζει ρολο το που ακριβως θελεις να εργαστεις.υπαρχουν δουλειες που απαιτουν καλες γνωσεις γερμανικων κι αλλες λιγοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια της Γερμανιας μπορούν να μου πούν κάτι?

Διάβασα σήμερα σε νέο θέμα του tromaktiko ότι οι Γερμανοι παίρνουν την μεγαλύτερη συνολική αιτήσια άδεια (μαζί με εθνικές εορτές και αργίες) 40 ημέρες, μετά έρχονται οι Ελληνες - Πορτογάλοι με 33 και τέλος οι Ρουμάνοι με 27....

Ισχύει κάτι τέτοιο???

Eγω παντως...δυο δουλειες εχω αλλαξει εδω στη Γερμανια ...και οι μερες αδειας μου δεν ξεπερνουν τις 33...δεν γνωριζω αν αλλαζει κατι σε ειδικες περιπτωσεις οπως Δημοσιοι Υπαλληλοι η μαμαδες κλπ

Link to comment
Share on other sites

melitta σε ευχαριστουμε!Σε ποια περιοχη μενεις?Ηταν ευκολη η προσαρμογη σου?Βεβαια αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλα θα ηθελα να ξερω...εγω μολις περασει το καλοκαιρι λεω να παω στο γερμανικο προξενειο στην θεσ/νικη να κοιταξω για γερμανικο διαβατηριο...αλλα μου ειπαν οτι θα το κανω πιο ευκολα απο την γερμανια.Δεν ξερω αν μπορει καποια να μου απαντησει σε αυτο...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melitta σε ευχαριστουμε!Σε ποια περιοχη μενεις?Ηταν ευκολη η προσαρμογη σου?Βεβαια αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλα θα ηθελα να ξερω...εγω μολις περασει το καλοκαιρι λεω να παω στο γερμανικο προξενειο στην θεσ/νικη να κοιταξω για γερμανικο διαβατηριο...αλλα μου ειπαν οτι θα το κανω πιο ευκολα απο την γερμανια.Δεν ξερω αν μπορει καποια να μου απαντησει σε αυτο...

καλησπερα Elzu!!!!Μενω 40 km μακρια απο Stuttgart.Οχι δεν ηταν ευκολη η προσαρμογη κι ομολογω πως ακομη δυσκολευομαι ...γεννηθηκα και μεγαλωσα στην ελλαδα (Αθηνα)μεχρι τα 30 μου σχεδον....ξαφνικα μετακομισα σε μια χωρα με τελειως διαφορετικη κουλτουρα,κλιμα,γλωσσα ....κλπ αφηνοντας τα παντα πισω μου....οικογενεια ,συγγενεις,φιλιες,δουλεια...ηρθα εδω κι επρεπε ολα να τα ξαναφτιαξω απο την αρχη...ακομα και για να μιλησω επρεπε να μαθω πρωτα τη γλωσσα...Ας πουμε οτι ακομα ειμαι στην περιοδο προσαρμογης....αλλα καθε μερα και καλυτερα....

Εσενα ποια ειναι η σχεση σου με τη Γερμανια ???

Για το Διαβατηριο που ρωτας δεν γνωριζω ακριβως να σου πω...Εισαι εδω γεννημενη ?εχει καποιος απο τους γονεις σου Γερμανικη υπηκοοτητα??

Θα περιμενω απαντησουλα σου...

Link to comment
Share on other sites

melitta μου καλημερα.Εμεις θα παμε , μαλλον να το θεσω καλυτερα ο ανδρας μου θα παει αρχικα στο ingolstadt και μετα θελει να κανει βιογραφικα σε διαφορες εταιρειες οι οποιες ειναι ολες στην stuttgart.Λες να γινουμε και γειτονακια?:):)

Οσο για την σχεση μου, ειμαι γεννημενη εκει ( Frankfurt ) απο μανα γερμανιδα και εχω μεγαλωσει με αυτην την νοοτροπια...του θα παρω την κορη μου μονο οταν την θελω κατι....θα την δω μια φορα τον μηνα...πιο μικρη πηγαινα καθε χρονο το καλοκαιρι για εναν μηνα εκει...τα τελευταια χρονια ομως ( λογο γκομενικων ) χιχι δεν εχω παει...θα παω μια και καλα τωρα...τον Απριλιο λεμε να παμε στον μπαμπα μας με την μπεμπα η οποια θα χρονισει τοτε...αλλα δεν με βλεπω να αντεχω τοσο καιρο χωρια και μαλλον θα παμε νωριτερα.Οσο μενω στην Ελλαδα, τοσο περισσοτερο θελω να φυγω...μας εφερε ο θειος απο Γερμανια ενα πακο pampers και 3 γαλατα της μικρης....τα 120 pampers 21,5 και το ενα γαλα 9 και κατι...και στα φαρμακεια πιο ακριβα...11 και κατι...εδω εγω το παιρνω 21,80....γιατι?το ιδιο ακριβως πραγμα...δεν μπορω να το κατανοησω...εκει θα παρεις και ενα επιδομα παιδιου.Εκει θα εχεις και ενα ΣΩΣΤΟ πεζοδρομιο να κανεις καροτσαδα ηρεμα και ωραια με το παιδι σου...εδω..ανεβα κατεβα γιατι ο καθε ..... παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο...η οικογενεια...μονο να σχολιαζει ξερει, να ασχοληται με εμας... η ακριβως το αντιθετο...οποτε λεμε και σε αυτο το θεμα....μακρια και αγαπημενοι...συγνωμη αν σας κουρασα...ειναι και πρωι πρωι με εχει παισει κατι...melitta θα ηθελα να κρατησουμε επαφη...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ξυπνια τετοια ωρα γιατι ετοιμαζομαι να παω θεσσαλονικη να παρω τις μπομπονιερες της μικρης μου...και να περασω απο το jumbo να της παρω κανενα ρουχαλακι γιατι μεγαλωνουν τα σκατακια...βλεπω στο ιντερνετ...c&a 3,5 ευρω εσωρουχακι...εδω αν βρω με 5 θα πω ειναι φθηνα...αχχχχχ κοριτσια που εισαστε εκει...εχετε δουλεια, εχετε λεφτα , μπορειται να αγορασετε κατι σωστο και να μην δωσετε ολο τον μισθο σας...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

melitta μου καλημερα.Εμεις θα παμε , μαλλον να το θεσω καλυτερα ο ανδρας μου θα παει αρχικα στο ingolstadt και μετα θελει να κανει βιογραφικα σε διαφορες εταιρειες οι οποιες ειναι ολες στην stuttgart.Λες να γινουμε και γειτονακια?:):)

Οσο για την σχεση μου, ειμαι γεννημενη εκει ( Frankfurt ) απο μανα γερμανιδα και εχω μεγαλωσει με αυτην την νοοτροπια...του θα παρω την κορη μου μονο οταν την θελω κατι....θα την δω μια φορα τον μηνα...πιο μικρη πηγαινα καθε χρονο το καλοκαιρι για εναν μηνα εκει...τα τελευταια χρονια ομως ( λογο γκομενικων ) χιχι δεν εχω παει...θα παω μια και καλα τωρα...τον Απριλιο λεμε να παμε στον μπαμπα μας με την μπεμπα η οποια θα χρονισει τοτε...αλλα δεν με βλεπω να αντεχω τοσο καιρο χωρια και μαλλον θα παμε νωριτερα.Οσο μενω στην Ελλαδα, τοσο περισσοτερο θελω να φυγω...μας εφερε ο θειος απο Γερμανια ενα πακο pampers και 3 γαλατα της μικρης....τα 120 pampers 21,5 και το ενα γαλα 9 και κατι...και στα φαρμακεια πιο ακριβα...11 και κατι...εδω εγω το παιρνω 21,80....γιατι?το ιδιο ακριβως πραγμα...δεν μπορω να το κατανοησω...εκει θα παρεις και ενα επιδομα παιδιου.Εκει θα εχεις και ενα ΣΩΣΤΟ πεζοδρομιο να κανεις καροτσαδα ηρεμα και ωραια με το παιδι σου...εδω..ανεβα κατεβα γιατι ο καθε ..... παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο...η οικογενεια...μονο να σχολιαζει ξερει, να ασχοληται με εμας... η ακριβως το αντιθετο...οποτε λεμε και σε αυτο το θεμα....μακρια και αγαπημενοι...συγνωμη αν σας κουρασα...ειναι και πρωι πρωι με εχει παισει κατι...melitta θα ηθελα να κρατησουμε επαφη...

καλημερα Elzu...μεσα σου κρυβεις ενα θυμο και μια αγανακτηση για την Ελλαδα και καταλαβαινω το γιατι.... και ειναι λογικο...Σιγουρα εδω εχεις ενα σεβαστο επιδομα για το παιδακι σου καθε μηνα ....παρκα ,πρασινο και σωστα πεζοδρομια για να κανεις καροτσαδα οπως λες.Το φαγητο καθως και ειδη ενδυσης και υποδησης κοστιζουν σαφως φθηνοτερα και στον τομεα της ευρεσης εργασιας δεν πας παρακαλετος η μεσω γνωστου ,φιλου η συγγενη...Αν αξιζεις υπαρχει αξιοκρατια ...δεν χανεσαι.....Για να μην σε κουραζω...(ουτως η αλλως δεν σου ειναι αγνωστα ολα αυτα)υπαρχουν πολλα θετικα στη ζωη εδω...και αν γνωριζεις και την γλωσσα με την οποια εχω τραβιξει εγω προσωπικα μεγαλο ζορι....τοτε ανεπιφυλακτα σου προτεινω Γερμανια....Ομως η Ελλαδα να ξερεις απο Προσωπικη εμπειρια ...δεν ξεχνιεται ευκολα και θα σας λειψει συντομα....παρολα τα μειονεκτηματα της....Εγω παντως θα σε περιμενω για γειτονακι μου..Φιλακια!!!!!!!!!!!!:-):smile::-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

stellinula εγω απο αγγλικη σελιδα δεν θα μπορουσα ποτε να παραγγειλω...δεν ξερω και πολλα...απο γερμανικη σελιδα το ειχα ψαξει και εγω αλλα και παλι δεν ηταν στα 11 αλλα στα 14 και ειπα εεεεε μαζι με τα μεταφορικα τοσο οσο εδω θα βγει,,,με 2-3 ευρω ισως διαφορα...αλλα τι σου ειναι ε???Εδω ουτε επιδομα παιδιου και τα πραγματα ειναι πολυ πιο ακριβα αλλα θα μπω στις σελιδες που λες να δω αν μπορω να κανω κατι και εγω...

Γεια σας κορίτσια,

elzu τα έχουμε ξαναπεί νομίζω πριν από λίγο καιρό πριν μεταφέρουνε το θέμα,ε; Εγώ νοσταλγώ την Ελλάδα κι εσύ ονειρεύεσαι τη Γερμανία.

Θα σας γράψω ό,τι γνωρίζω για αυτά που συζητάτε και αφορούν τη ζωή στη Γερμανία.

Το επίδομα παιδιού στη Γερμανία είναι στα 160 ευρώ,από όσο ξέρω.

Θα ξαναρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρη.

Η Ελλάδα είναι όντως μια ακριβή χώρα,αλλά δεν θα έλεγα και τη Γερμανία φτηνή.Ισχύει το "ό,τι πληρώνεις,παίρνεις " κι εδώ και παντού στον κόσμο.

Αν θέλεις ρούχα από το παζάρι/λαϊκή κλπ. και στην Ελλάδα είναι φτηνά.

Αν θέλεις (και αντέχει η τσέπη) κάτι ποιοτικό,τότε το πληρώνεις πιο ακριβά.

Τα παπούτσια τους είναι όλα πλαστικά (και για εμένα την ελληνομεγαλωμένη και ψιλο-κακόγουστα),αν θέλει κανείς δερμάτινα θα τα πληρώσει,γύρω στα 80 ευρώ είδα (φτηνά) χαμηλά μποτάκια για εμένα και στα 120 κάποια σαφώς καλύτερα-όχι μάρκα.

Όσον αφορά τις τροφές,σαφώς η Ελλάδα έχει καλύτερη ποιότητα στα φρούτα και λαχανικά που έρχονται στην εποχή τους.

Εδώ στη Γερμανία για μένα η διατροφή είναι μεγάλο πρόβλημα,πολλά λαχανικά που τρώω,απλά δεν υπάρχουν.Όλα σχεδόν έρχονται από άλλες χώρες,κάτι που για μένα λέει ότι είναι επιβαρυμένα με έξτρα φάρμακα για να φτάσουν ως τον καταναλωτή.Και δεν είμαι από αυτές που αγοράζω κεράσια το χειμώνα.

Πήρα προχθές ροδάκινα και γύρω από το κουκούτσι η σάρκα ήταν καφέ(3,99 το κιλό από Ισπανία) κάτι που προκάλεσε η μεταφορά με το ψυγείο προφανώς.

Η τομάτα έρχεται από τα θερμοκήπια του Βελγίου και της Ολλανδίας,ε,δεν μυρίζει τίποτα.

Να μου πείτε:και τι κάνουν οι γονείς;τι ταϊζουν τα έρμα τα παιδάκια τους;

Η απάντηση είναι μία:Βιολογικά.Και πανάκριβα.Εκεί αγοράζεις με το κομμάτι και όχι με το κιλό.

Μα λίγα λόγια επιλογές υπάρχουν παντού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πήρα προχθές ροδάκινα και γύρω από το κουκούτσι η σάρκα ήταν καφέ(3,99 το κιλό από Ισπανία) κάτι που προκάλεσε η μεταφορά με το ψυγείο προφανώς.

Η τομάτα έρχεται από τα θερμοκήπια του Βελγίου και της Ολλανδίας,ε,δεν μυρίζει τίποτα.

Να μου πείτε:και τι κάνουν οι γονείς;τι ταϊζουν τα έρμα τα παιδάκια τους;

Η απάντηση είναι μία:Βιολογικά.Και πανάκριβα.Εκεί αγοράζεις με το κομμάτι και όχι με το κιλό.

Άσχετο με το θέμα, αλλά βλέπω ότι και στη Γερμανία ισχύουν τα ίδια όπως στην Αγγλία. Κι εμείς βιολογικά αγοράζουμε όσο μπορούμε, αλλά είναι πανάκριβα! Φαντάζομαι όμως ότι στη Γερμανία έχει καλύτερα κρέατα και ψωμιά (σε σχέση με την Αγγλία πάντα). Ισχύει;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λετε κοριτσια ναι εχετε δικιο για τα φρουτα και τα λαχανικα αλλα και εδω αυτα πλεον δεν ειναι και τοσο φθηνα...δηλαδη τα παραπανω λεφτα που θα δωσεις για τα υπολοιπα ισοβαθμιζονται με τα ακριβα φρουτα και λαχανικα εκει...παντως παντα οταν πηγαινα στην γιαγια μου θυμαμαι πολλα διαφορετικα ηδη σαλαμιων και κασεριων για πρωινο....μπαααα...εγω νομιζω δεν με κραταει πλεον τιποτα στην Φλωρινα...Τον ηλιο και την θαλασσα θα τα βλεπουμε το καλοκαιρι και την οικογενεια επισης...γιατι και εδω μαζι που ειμαστε δεν βλεπομαστε και καθε μερα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

;

Γεια σας κορίτσια,

elzu τα έχουμε ξαναπεί νομίζω πριν από λίγο καιρό πριν μεταφέρουνε το θέμα,ε; Εγώ νοσταλγώ την Ελλάδα κι εσύ ονειρεύεσαι τη Γερμανία.

Θα σας γράψω ό,τι γνωρίζω για αυτά που συζητάτε και αφορούν τη ζωή στη Γερμανία.

Το επίδομα παιδιού στη Γερμανία είναι στα 160 ευρώ,από όσο ξέρω.

Θα ξαναρωτήσω για να είμαι 100% σίγουρη.

Η Ελλάδα είναι όντως μια ακριβή χώρα,αλλά δεν θα έλεγα και τη Γερμανία φτηνή.Ισχύει το "ό,τι πληρώνεις,παίρνεις " κι εδώ και παντού στον κόσμο.

Αν θέλεις ρούχα από το παζάρι/λαϊκή κλπ. και στην Ελλάδα είναι φτηνά.

Αν θέλεις (και αντέχει η τσέπη) κάτι ποιοτικό,τότε το πληρώνεις πιο ακριβά.

Τα παπούτσια τους είναι όλα πλαστικά (και για εμένα την ελληνομεγαλωμένη και ψιλο-κακόγουστα),αν θέλει κανείς δερμάτινα θα τα πληρώσει,γύρω στα 80 ευρώ είδα (φτηνά) χαμηλά μποτάκια για εμένα και στα 120 κάποια σαφώς καλύτερα-όχι μάρκα.

Όσον αφορά τις τροφές,σαφώς η Ελλάδα έχει καλύτερη ποιότητα στα φρούτα και λαχανικά που έρχονται στην εποχή τους.

Εδώ στη Γερμανία για μένα η διατροφή είναι μεγάλο πρόβλημα,πολλά λαχανικά που τρώω,απλά δεν υπάρχουν.Όλα σχεδόν έρχονται από άλλες χώρες,κάτι που για μένα λέει ότι είναι επιβαρυμένα με έξτρα φάρμακα για να φτάσουν ως τον καταναλωτή.Και δεν είμαι από αυτές που αγοράζω κεράσια το χειμώνα.

Πήρα προχθές ροδάκινα και γύρω από το κουκούτσι η σάρκα ήταν καφέ(3,99 το κιλό από Ισπανία) κάτι που προκάλεσε η μεταφορά με το ψυγείο προφανώς.

Η τομάτα έρχεται από τα θερμοκήπια του Βελγίου και της Ολλανδίας,ε,δεν μυρίζει τίποτα.

Να μου πείτε:και τι κάνουν οι γονείς;τι ταϊζουν τα έρμα τα παιδάκια τους;

Η απάντηση είναι μία:Βιολογικά.Και πανάκριβα.Εκεί αγοράζεις με το κομμάτι και όχι με το κιλό.

Μα λίγα λόγια επιλογές υπάρχουν παντού.[/quote

Αγαπητη φιλη sususe,νομιζω οτι οι περισσοτεροι Ελληνες που ζουν στο εξωτερικο αναπολουν και νοσταλγουν την Ελλαδα...ειμαστε πολυ πατριωτες ...αντιστροφως αναλογα ομως,ειναι και πολλοι οι Ελληνες που βιωνοντας την καθημερινοτητα της Ελλαδας,ονειρευονται ενα καλυτερο τροπο διαβιωσης που θα τους εξασφαλιζε μια ηρεμη και χωρις αγχος καθημερινοτητα...τι εννοω????κανεις δεν αμφισβητει τις ομορφιες της Ελλαδας ,τον ηλιο και τις πανεμορφες παραλιες της με τα πεντακαθαρα νερα της...ομως αυτο δεν ειναι το παν....και πανω απο ολα δεν τρωγεται....ποιον να πρωτοσκεφτω.... τους συνταξιουχους που παιρνουν οι περισσοτεροι πενταροδεκαρες...???τους μισθους των περισσοτερων οι οποιοι ειναι της πεινας...???το πενυχρο σχεδον ανυπαρκτο επιδομα για τα παιδια...???την αξιοκρατια η οποια δεν υπαρχει πουθενα σχεδον...???και αλλα πολλα ...παρα πολλα πιστεψε με ...που εφοσον εισαι στην Ελλαδα μεγαλωμενη οπως γραφεις θα γνωριζεις κι εσυ..............

Δεν ξερω σε ποια πολη εζησες και ποιες ειναι οι εμπειριες σου ....γιατι οι συνθηκες στην επαρχια ειναι συνηθως πολυ καλυτερες απο Αθηνα και αν μη τι αλλο ....σου εξασφαλιζουν σιγουρο καθαρο αερακι ,καθαρες παραλιες μυρωδατες ντοματουλες ..(σε πολλες περιπτωσεις και βιολογικες)...αγνο φρεσκο τυρακι...κλπ

Αν εχεις λοιπον συνηθισει την ντοματα του χωριου....η ντοματα βελγιου του θερμοκηπιου ...σαφως και δεν θα ταιριαζει στη γουστα σου...να σου πω ομως οτι κι εγω στις αρχες που ηρθα στην Γερμανια ...οταν πηγα Ελλαδα για διακοπες...και συγκεκριμενα στην οικογενεια μου στην Αθηνα ...πηγα με μια λαχταρα να αγορασω ντοματουλες ελληνικες μυρωδατες οπως λες....και το μονο που βρηκα ,ηταν αν θελεις πιστεψε με ,ντοματουλες Βελγιου...

Θελω να πω οτι παντου βρισκεις ...τα παντα...ετσι ειναι ...κι εδω αν θελω πιο φρεσκα και ντοπια πραγματα...θα παω στην αντιστοιχη λαικη τους και εννοειται θα το πληρωσω και ακριβοτερα...αν θελω να πληρωσω λιγοτερα...θα παω στο Super Market .Γιατι οπως πολυ σωστα γραφεις....."οτι πληρωσεις παιρνεις"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το ιδιο ομως ισχυει και για την Ελλαδα ....κι εδω ακριβως πρεπει να γινει η συγκριση....τι μισθο παιρνει ο μεσος Ελληνας στην Ελλαδα και τι στη Γερμανια....εχεις αναλογιστη αγαπητη φιλη ποσο κοστιζει το φθηνοτερο αλευρι και γαλα στην Γερνανια?????(αγαθα πρωτης αναγκης)Ο.25 cent το αλευρι και 0.45 cent το γαλα(Και μιλαω για το φθηνοτερο γιατι παντα σκεφτομαστε αυτον που δεν εχει ....αυτος που εχει και 2.00 να το πληρωσει ...εεε ...δεν θα τον πειραξει και τοσο.....)

Ωστοσο γραφεις οτι αντιμετωπιζεις προβλημα με τα λαχανικα εδω στη Γερμανια αφου πολλα της προτιμησεως σου ...δεν τα βρισκεις και ερχονται απο αλλες χωρες.....συγνωμη ...αλλα στη Γερμανια βρισκεσαι ...απο που ηθελες να ερχονται ???Ειναι λογικο οτι δεν θα ερχονται απο Ελλαδα...κι επιτρεψε μου να σου πω πως τοσο μεγαλη γκαμα φρουτων και λαχανικων ( σαφως αναμεσα τους και μη εποχης) δεν ειχα ξαναδει στη ζωη μου...

Σε αυτο που θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...ειναι η μοδα με την οποια δεν χουν κανενα ειδος σχεσης ...η μαλλον εχουν ...κακη σχεση....

Εγω οταν πρωτοηρθα και ειδα τον κοσμο και τις βιτρινες τους εβαλα τα κλαματα και ελεγα στον αντρα μου πως δεν θελω να γινω ετσι...ομως αν καποιος εχεις στυλ και αποψη μπορει να βρει πολλα ρουχα και να τα προσαρμοσει αναλογως στα γουστα και στα μετρα του....μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα καταστηματα ,ειναι υποκαταστηματα μεγαλων,γνωστων εταιριων που υπαρχουν και στην Ελλαδα....αρα ιδια πραγματα κατα καποιον τροπο.....

και κατι ακομα ...το φθηνο ...η καλυτερα το οικονομικο γιατι πρεπει να παραπεμπει παντα σε παζαρι???ειναι πολυ λαθος εκτιμηση ....αν εισαι κατοικος Γερμανιας θα εχεις δει παρα πολλες φορες διαφορα τεστ ποιοτητας στα οποια τις περισσοτερες φορες τα οικονομικοτερα κανουν και τη διαφορα.....

Τωρα ναι με τα παπουτσακια....δεν θα το κρυψω εχω κι εγω ενα μικρο προβληματακι ....οπως και με τα κομμωτηρια τους....αλλα ειπαμε ....εχουν κακη σχεση με την μοδα.... τι να κανουμε?????????????

Συμπερασμα...πουθενα δεν μπορεις να βρεις το ιδανικο πακετο.....εεεεεεεεεεε............και ειμαστε και ανθρωποι ....δεν ευχαριστιομαστε με αυτο που εχουμε και παντα αναζητουμε αυτο που δεν εχουμε.............κατι αναλογο με τις ξανθιες και τις μελαχρινες....οι ξανθιες ονειρευονται να γινουν μελαχρινες και οι μελαχρινες ξανθιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και για οσους δεν με καταλαβαν....αγαπω την Ελλαδα...ειναι μεσα στο αιμα μου ...ειναι η πατριδα μου και καποια στιγμη θα ηθελα να επιστρεψω σε αυτην ....αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι τελεια.............δυστηχως :(

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ναι με τα παπουτσακια....δεν θα το κρυψω εχω κι εγω ενα μικρο προβληματακι ....οπως και με τα κομμωτηρια τους....αλλα ειπαμε ....εχουν κακη σχεση με την μοδα.... τι να κανουμε?????????????

Για τα παπουτσάκια το καταλαβαίνω, γιατί και στην Αγγλία κυκλοφορεί πολλή πλαστική σαβούρα (φτηνά, πλην αισχρά...) αλλα με τα κομμωτήρια τι παίζει;;;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

πολύ χαίρομαι γι αυτόν το διάλογο.

Μεγάλωσα στην Αθήνα και ήρθα πριν εφτά χρόνια Γερμανία.Δεν είχα καμία σχέση με κάποιο χωριό (δυστυχώς) βιολογικά κρέατα και φρούτα (πάλι δυστυχώς).Αλλά η οικογένειά μου έδινε μεγάλη προσοχή στην ποιότητα του φαγητού,χωρίς υπερβολές βέβαια.Ίσως γι αυτό προσέχω τι αγοράζω όπου κι αν ζω.

Το ότι τα λαχανικά και φρούτα της Μεσογείου έρχονται από ....μεσογειακές χώρες στη Γερμανία το ανέφερα μόνο και μόνο για την επιβάρυνση που αποδεδειγμένα έχουν σε pestizide/φυτοφάρμακα.Έλεγχοι και πιστοποιήσεις γίνονται,αλλά να μην είμαστε αφελείς,δειγματοληπτικά γίνονται,όπως παντού

Έχετε δίκιο όταν λέτε όμως για πιστοποιήσεις,έχουν μανία με αυτές και πολλές φορές φθηνά προϊόντα βγαίνουν καλύτερα από ακριβότερα και "φίρμες".

Όσον αφορά τα κομμωτήρια(μένω σε μεγάλη πόλη) υπάρχει μια υπερπροσφορά που ρίχνει δραστικά τις τιμές.Ενδεικτικά,ένα γρήγορο λουσιματάκι πιστολάκι έχει 10 ευρώ,πολλές φορές και κουρέματα 10 ευρώ,αλλά....δεν εγγυώμαι για το αποτέλεσμα.Καμιά φορά βλέπεις τραγελαφικά κουρέματα!

Η (ελληνικής καταγωγής )κομμώτριά μου μου έλεγε ότι οι Γερμανίδες δεν έχουν την τρέλα με τα μαλλιά που υπάρχει στην Ελλάδα κι ότι βασικά κουρεύονται 2-3 φορές το χρόνο,ανάλογα φυσικά το κούρεμα.Να πάνε για χτένισμα το Σάββατο επειδή θα βγούνε.....απλά δεν υπάρχει.Η αλήθεια ίσως είναι κάπου στη μέση γιατί και τις ανταύγειές τους κάνουν-ακόμα και σε κοριτσάκια του Δημοτικού είδα ανταύγειες και έπαθα-και ψεύτικα κολλάνε και βάφουν πολύ τα μαλλιά τους.

Πάντως με μακριά μαλλιά για ένα κόψιμο,βάψιμο(φρεσκάρισμα χρώματος) και πιστολάκι δίνω 55-60 ευρώ,ποσό που δεν θεωρώ υπερβολικό.

Και μια και μιλάμε για τιμές:το πιο φτηνό άσπρο αλεύρι έχει 0,29 λεπτά και το πιο φτηνό γάλα 0,46 λεπτά το λίτρο.

Τα ψωμιά είναι πολύ νόστιμα και σε μεγάλη ποικιλία,όπως και τα γλυκά τους.

Από την άλλη τα φάρμακα (ακόμα και με τη συμμετοχή Ταμείου) είναι απλά φωτιά.Θυμάμαι το σοκ όταν αγόρασα πρώτη φορά ασπιρίνη και μου ζήτησαν 5,40-πριν εφτά χρόνια.

elzu, πάρε φάρμακα μαζί σου,θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...