Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

daisy84 13/9/09 2940gr 48cm αγόρι

Luthien 23/9/09 3460gr 53cm κορίτσι

uΝιQuE_mammy 26/9/09 4000gr 53cm αγόρι

RIA P 1/10/09 2520gr 48cm αγόρι

Νatasa2002 2/10/09 3250gr 50cm αγόρι

asterti 3/10/09 3040gr 50cm κορίτσι

mpempoulis 5/10/09 3570gr 55cm αγόρι

frosobal 5/10/09 3350gr 54cm και 3190gr 52cm αγόρια

Katvall 10/10/09 κορίτσι

mariazante 14/10/09 3480gr 52cm κορίτσι

joanakip 14/10/09 3570gr 52cm κορίτσι

miriki 17/10/09 3740gr 50cm αγόρι

filoudaki 18/10/09 αγόρι

stelitsa 24/10/09 αγόρι

cristinapgr 29/10/09 4200gr 55cm αγόρι

nik 29/10/09 3550gr κορίτσι

goofy 29/10/09 3200gr 48cm αγόρι


ntJAp3.pngdeIep3.pngoYt2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια μου...σας έχασα και μεταφερθήκαμε κιόλας...

Χριστινάκι μου να σου ζήσει ο παίδαρος:)...έπεσα έξω μια μέρα τελικά και δεν βγήκε τη μέρα του ΟΧΙ. Να δω πότε θα βρω χρόνο να μπω στο msn να τα πούμε και τηλεφωνικώς ίσως πιο αναλυτικά...

Εμείς σαραντήσαμε την Τετάρτη που μας πέρασε αλλά δεν έχουμε βρει χρόνο να κυκλοφορήσουμε (εννοώ με το μωρό). Οι μόνες βόλτες ήταν 2 φορές στην παιδίατρό του (στις 39 μέρες είμαστε πλέον 4850gr και 59cm...να δω που θα φτάσει το θηρίο) και 2 φορές στη μαμά μου...Ήθελα αυτό το Σάββατο να πάμε σε mall που έχει και άπλα για τα καρότσια, κάνεις τα ψώνια σου και γενικά έχεις πολλές επιλογές αλλά η ουρά των αυτοκινήτων ήταν τεράστιααααα οπότε το αφήσαμε για το επόμενο.

Έχω γυρίσει στη δουλειά από την προηγούμενη Δευτέρα (ευτυχώς με τα πιτσιρίκια στα φροντιστήρια δεν έχω κενό χρόνο και έτσι δεν προλαβαίνω να σκεφτώ πόσο μου λείπει το αγοράκι μου) και τρέχω όπως καταλαβαίνετε σαν την παλαβή (βλέπετε την ώρα που γράφω άρα καταλαβαίνετε). Προσπαθώ να κάνω δουλειές όσο κοιμάται γιατί τις άλλες ώρες θηλάζουμε, είμαστε αγκαλίτσα, τραγουδάμε κτλ. Τις ώρες που λείπω τον κρατάει ευτυχώς η μαμά μου. Του δίνουμε συμπλήρωμα γιατί φαίνεται ότι με το στήθος μου παίζει και κάθεται με τις ώρες ή δεν έχει τόσο όσο του χρειάζεται οπότε όσες ώρες είμαι στο σπίτι τον έχω στο στήθος για να αναπληρώνουμε όση επαφή χάνουμε τις ώρες που λείπω.

Να φανταστείτε δεν έχω χρόνο ούτε καν να βγάλω με το θήλαστρο για να αφήνω γάλα. Για να πω την αλήθεια με το θήλαστρο που έχω (αν και το swing της medela το είχαν προτείνει ως το καλύτερο και αυτό πήρα) τις 2-3 φορές που προσπάθησα να βγάλω κατάφερα να αντλήσω 30ml σε ένα τέταρτο. Μου φάνηκε λίγο και επίσης μου την έδωσε γιατί αμέσως μόλις σταμάτησε φαινομενικά να "τραβάει" γάλα το θήλαστρο πάτησα το στήθος με το χέρι μου και έβγαζε μια χαρά. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα ή κάτι δεν κάνω καλά. Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να το ξαναδοκιμάσω γιατί είναι κρίμα αν τελικά υπάρχει αρκετό γάλα και του αρκεί να μην του το δίνει η μαμά μου όσο λείπω.

Ευτυχώς κολικούς δεν έχουμε, είναι ήσυχος γενικά και όταν φάει καλά κοιμάται 3, 4 ακόμη και 5 ώρες συνεχόμενες. Όταν όμως απλά χαζεύει στο στήθος και τον παίρνει ο ύπνος με το που πάω να τον αφήσω στο κρεβατάκι του ξυπνάει και πάμε πάλι από την αρχή. Η μόνη περίπτωση που γκρινιάζει κάπως είναι όταν σφίγγεται για να κάνει κακάκια αλλά του περνάει γρήγορα και κάνει και κάτι απίστευτες γκριμάτσες.

Τα δε χαμόγελα πάνε και έρχονται και μας έχει τρελάνει στην κυριολεξία. Πολλές φορές χαμογελάει σε άσχετες φάσεις π.χ. όταν θηλάζει οπότε χάνει το στήθος και μετά το ψάχνει έχοντας το χαμόγελο της joconda ή όταν σφίγγεται οπότε βλέπεις από τη μύτη και πάνω ζορισμένη φάτσα και από τη μύτη και κάτω να είναι μέσα στην καλή χαρά και φυσικά γελάμε απίστευτα. Είναι πολύ δυνατό μωρό (από την αρχή της δεύτερης εβδομάδας σήκωνε κεφάλι και πόδια όταν τον βάζαμε μπρούμυτα) και συνεχίζει ακάθεκτος. Νομίζω σε λίγο καιρό θα τρώμε ξύλο...ήδη του φεύγουν κάτι ανάστροφες όταν τον έχω στο στήθος και κάνει χαρές κουνώντας χέρια πόδια.

Λόξυγγα έχουμε όσο περνάει ο καιρός πιο σπάνια οπότε τον βάζω στο στήθος και όταν λείπω η μαμά μου του δίνει πιπίλα. Πιπίλα ευτυχώς δεν θέλει πολύ και την φτύνει κάνοντας μια γκριμάτσα αηδίας αλλά μερικές φορές του τη δίνουμε με το ζόρι για να ησυχάσει μέχρι να του ετοιμάσουμε το γάλα ή να επιστρέψω και να τον θηλάσω ή να ετοιμάσουμε το νερό για το μπάνιο του.

Στις 24 θα κάνουμε και τα πρώτα μας εμβόλια και 28 θα ταξιδέψουμε για Κύπρο. Έχω μια λαχτάρα και αγωνία παράλληλα εφόσον θα είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψουμε με το μικρούλη μας. Αλήθεια με τη γρίπη και τα εμβόλια τι σκέφτεστε να κάνετε? Εγώ προβληματίζομαι πολύ γιατί είμαι όλη μέρα σε επαφή με παιδιά (ήδη έκλεισαν 3 σχολεία στις περιοχές μας λόγω κρουσμάτων που βρέθηκαν) και άρχισα να προβληματίζομαι μήπως πρέπει να εμβολιαστώ για να μην κολλήσω και τη μεταφέρω εγώ στο παιδί. Δεν ξέρω ειλικρινά ούτε και οι γιατροί συμφωνούν οπότε μας μπερδεύουν χειρότερα.

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά από τη μια η forthnet με κάποια προβλήματα λόγω της μετάβασης στο ιδιόκτητo που δεν μπορούσα να μπω, από την άλλη η δουλειά και η έλλειψη χρόνου...μου λείψατε και είπα να σας τα πω μαζεμένα...

Φιλάκια πολλά σε όλα τα μπεμπάκια και τις μανούλες τους! :)


ntJAp3.pngdeIep3.pngoYt2p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλεναδιτσες μου,

τρομαξα να σας βρω εδω και αχγωθηκα αλλα επιτελους σας ανακαλυψα!!!καλοριζικο το καφε μας!!

λια μου μια απο τα ιδια οσον αφορα το μπεμπε ησυχος με αφηνει να κανω τις δουλειες μου και γενικα οτι θελω!!βολτες δεν παμε ακομα αλλα υπομονη θα ερθει και αυτη η στιγμη!!!

οσο για το γαλα εχω μπολικο φτου φτου!!εχω το θηλαστρο της avent και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!!βγαζω 3-4 και 5 φορες την ημερα απο 200-240ml την φορα!

οποτε θες να μιλησουμε στειλε πμ να σου δωσω τηλεφωνα κτλ

η στειλε μαιλ [email protected]!!!!!!!

αντε καλε μανουλες ελατε να μιλησουμε!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες στο νέο μας καφέ.

Εμένα δυστηχώς μου κόπηκε το γάλα στο στήθος και πλέον του δίνω μόνο ξένο γάλα , μάλλον σταμάτησε η παραγωγή επειδή με είχαν πείσει απο το μαιευτήριο να δίνω συμπλήρωμα στο μωρό επειδή ήταν αδυνατούλι και κάποια στιγμή σταμάτησε να θέλει το στήθος μου ο μικρός μου και δεν έτρωγε καλά :( και σαν να μην έφτανε αυτό έχουμε και παλλινδρόμηση και αλλάζουμε πάαααααλι γάλα.

Σήμερα σαραντίζουμε και εμείς και ανυπομονώ να κάνει καμια καλή μέρα να βγούμε βόλτα γιατί βαρεθήκαμε τόσες μέρες μέσα στο σπίτι :D.

Να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας.


as1cCt_0g410010MTAwMzNsfDM3OGpsfGVpbWFzdGUgcGFudHJlbWVub2k.gifan1cF1V0g410010Mjg5ZHw1MzM2MTAxZGF8dG8gZ290emlsYWtpIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το καινούριο καφέ!

Σ αυτή τη λίστα δεν είμαι:(... Κορίτσι, 3650, 53

Χριστίνα,μπορείς να μου στείλεις περισσότερες info για το θήλαστρο γιατί θέλω να αγοράσω κ γω;

Χθες το βράδυ έκλαιγε πολύ δυνατά για πολύ ώρα, χωρίς προφανή λόγο... Το μεσημέρι έφαγα για 1η φορά μετά από πολλούς μήνες, μιας κ δεν έτρωγα καθόλου στην εγκυμοσύνη, μύδια, γαρίδες, σολωμό, χαβιάρι... λέτε να φταίει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το θηλαστρο ειναι της αvent ειναι το ηλεκτρονικο: ηλεκτρονικο θηλαστρο isis iQ UNO! ετσι το λενε!!εμενα με βολευει δεν με ποναει αν και οι θηλες μου ειναι ερεθισμενες απο τον μικρο!!ειναι βολικο!!τιμη 119€ http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=SCF292/01&slg=el&scy=GR καπου εδω θα βρεις λεπτομερειες!!!αααααααα τα θαλασσινα απαγορευονται επειδη ειναι αλλεργιογονα μπορει το μικρο σου να το πειραζουν τα θαλασσινα!!!!προσοχη!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιουπι!!!καλα εισαι φρωσακι μου? τι κανουν τα βλασταρια σου?

εμενα ξεκινησε κολικους και δεν κοιμηθηκαμε το βραδυ!!περα απο να τον βαζω μπρουμυτα τι αλλονα κανω????πε μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σας βρήκα!!! Χριστίνα εμείς έχουμε λίγα πονάκια, αλλά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Τον έχω όλη την ημέρα στο στήθος και ηρεμεί κάπως. Μήπως να το παλέψεις μπας και πιάσει στήθος και παρηγορηθεί λίγο;

Επεξεργάστηκαν by miriki

sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Διάβαζα ότι βοηθάει και το να το φοράς με μάρσιππο αγκαλιάς. Ακόμα δεν αξιώθηκα να παραγγείλω, αλλά θα το κάνω σύντομα. Αν εμένα μου έχουν πέσει τα χέρια που γεννήθηκε 3740 φαντάζομαι εσύ τι θα έχει πάθει.


sbxre6a2f.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...