the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Go Back   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Ιατρικά & Υγεία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Reply

Thread Tools
Old 03-02-2011, 19:07:07   #241
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Originally Posted by sonia64 View Post
Λενια καλησπερα!Ας αφησουμε τον υπερηχο!Τι σου ειπε ο γιατρος σου για τις τιμες του Τ3 και Τ4 που ειναι ανεβασμενες(ειδικα η Τ3 παρα πολυ),οτι ειναι πολυ καλες και δεν θα σου τις διορθωσει με φαρμακευτικη αγωγη?Αν ναι,πηγαινε τουλαχιστον στη μια ενδοκρινολογο του νησιου να δεις τι θα σου πει και αυτη,πριν ξεκινησεις την επομενη εξωσωματικη!Αν οχι σε αυτην,τουλαχιστον σε εναν παθολογο!!

καλησπερα sonia ο γιατρος για της τιμες Τ3 & Τ4 μου ειπαι οτι ειναι ενταξει (αλλα εγω δεν ησυχασα) δεν ξερω για πιο λογο μου το ειπαι, μαλλον για να παιδευομε το πιο συγουρο να μην χασει την πελατια του, εγω εχω κουραστη αλλα δεν παραδινω τα οπλα τοσο ευκολα μεχρι να πετυχω.
Στο νησι εχουμε μια ενδροκρινολογο που δυστοιχος οπως σας ειπα και πριν μου εκλεισε ραντεβου για Απριλη( ειμαι τοσο τυχερη και σε αυτο )

Ελπιζω Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ να με αξιωση να ξανα μεινω εγκυος & να παρω το παιδακι μου! στην αγκαλια μου!
Ο χρήστης ΛΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 03-02-2011, 19:33:21   #242
sonia64

Λενια μηπως θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με αυτην τηλεφωνικα και να της εξηγησεις οτι επειγεσαι,λογω της προγραμματισμενης εξωσωματικης?Μια φορα πηρα τηλεφωνο στο νοσοκομειο για ενα ραντεβου(για αλλο προβλημα που ειχα),μου λενε να παω σε εναμισυ μηνα και οταν τους ειχα πει οτι ηταν επειγον μου κλεισανε σε μια εβδομαδα!Αλλα και να μην γινει ετσι και ενας παθολογος γνωριζει αν ειναι καλα τα αποτελεσματα η οχι.Κι αυτος μπορει να σε βοηθησει και να σε συμβουλευσει.Ειλικρινα,οχι μονο εγω, αλλα και ολα τα κοριτσια απο οτι βλεπεις, θελουμε παρα πολυ να εισαι γερη και δυνατη ,προτου μεινεις εγκυος και να αποκλειστουν ολα τα ενδεχομενα απο κατι ασχημο!Ολα θα πανε καλα και θα γινεις μανουλα!!!
Ο χρήστης sonia64 δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 03-02-2011, 19:36:29   #243
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Originally Posted by georgiamami View Post
Λενια μου, ζητω συγνωμη αν παρερμηνευσα τα γραφομενα σου αλλα εγω ελαβα την εντυπωση οτι σε καθησυχασε ο γιατρος τοσο που θεωρεις τον υπερηχο ανουσιο.Δηλαδη απο τις εξετασεις σου ο γιατρος θεωρει περισσοτερο σημαντικη την χοληστερινη και οχι την τυχον υπαρξη οζων!!!!!! Εχω εκπλαγει οχι με σενα αλλα με τον γιατρο σου!!!
Ισως ομως να ειμαστε κι εμεις υπερβολικες γιατι οπως ειπα, εχουμε δυανυσει τον ποταμο και βρεθηκαμε στην αντιπερα οχθη. Ευχομαι να ειναι ολα αυτα περιττα γαι τη δικη σου περιπτωση γιατι σιγουρα θελουμε μονο το καλο ολων μας!!!
georgia μου, δεν θεωρω τον υπεριχο ανουσιο ισα-ισα πολυ σημαντικη εξεταση και δεν με εχει καθησυχασει ο γιατρος ειδη με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις...... μου ειπαι για την χοληστερινη γιατι ειναι παρα πολυ αυξημενη για τυχων καρδιοπαθεια γιατι ειναι κληρονομικο.

Ελπιζω Η ΑΓΙΑ ΕΙΡΗΝΗ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ να με αξιωση να ξανα μεινω εγκυος & να παρω το παιδακι μου! στην αγκαλια μου!
Old 03-02-2011, 20:00:45   #244
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Λενια μηπως θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με αυτην τηλεφωνικα και να της εξηγησεις οτι επειγεσαι,λογω της προγραμματισμενης εξωσωματικης?Μια φορα πηρα τηλεφωνο στο νοσοκομειο για ενα ραντεβου(για αλλο προβλημα που ειχα),μου λενε να παω σε εναμισυ μηνα και οταν τους ειχα πει οτι ηταν επειγον μου κλεισανε σε μια εβδομαδα!Αλλα και να μην γινει ετσι και ενας παθολογος γνωριζει αν ειναι καλα τα αποτελεσματα η οχι.Κι αυτος μπορει να σε βοηθησει και να σε συμβουλευσει.Ειλικρινα,οχι μονο εγω, αλλα και ολα τα κοριτσια απο οτι βλεπεις, θελουμε παρα πολυ να εισαι γερη και δυνατη ,προτου μεινεις εγκυος και να αποκλειστουν ολα τα ενδεχομενα απο κατι ασχημο!Ολα θα πανε καλα και θα γινεις μανουλα!!!
sonia μου, θα πηγαινα σημερα το απογευμα σε παθολογο αλλα λογο κακοκαιριας το ανεβαλα θα παω αυριο και οτι μου πει θα σας ενημερωσω και εγω σκεφτηκα να πω στην ενδοκρινολογο για εξωσ.( βλεπεις εμεις ζουμε σε κλειστη κοινωνια) και το θεωρουν ΄'κακο΄΄ οταν ενα ζευγαρι μπαινει σε αυτη την διαδικασια αλλα θα το πω το λογο μηπως με δεχτει πιο συντομα.
sonia μου σε ευχαριστω!!!! οπως και τα υπολοιπα κοριτσια!!!! για το ενδιαφερων σας για μενα, να ειστε παντα χαρουμενες, δυνατες και οτι αλλο επιθυμειτε στη ζωη σας !!!!

Old 03-02-2011, 21:29:54   #245
georgiamami

georgiamami's Avatar

Quote:
Originally Posted by ΛΕΝΙΑ View Post
georgia μου, δεν θεωρω τον υπεριχο ανουσιο ισα-ισα πολυ σημαντικη εξεταση και δεν με εχει καθησυχασει ο γιατρος ειδη με εχει βαλει σε πολλες σκεψεις...... μου ειπαι για την χοληστερινη γιατι ειναι παρα πολυ αυξημενη για τυχων καρδιοπαθεια γιατι ειναι κληρονομικο.
Λενια μου, εχω κι εγω χοληστερινη και ας μην τρωω τροφες που την ανεβαζουν. Επισης εχω κληρονομικοτητα σε καρδιοπαθειες και αγγειοπαθειες. Επαθα θρομβωση και μονο απο την εναρξη χαπιων για ρυθμιση του θυρεοειδη (πριν την αφαιρεση). Εχω ανεπαρκεια φλεβων και με καθημερινο κινδυνο σπασιματος αρρωστων φλεβων και θρομβωσεων. Και ολα αυτα τα ανακαλυψα απο την εμονη μου να βρισκω την αιτια που προκαλει κατι κακο στο σωμα μου. Ζω μια φυσιολογικη ζωη, προσεχω τη διατροφη μου και αθλουμαι για να αντισταθμισω την καθιστικη δουλεια που κανω. Και εχω γνωρισει γιατρους και γιατρους!!!!!!! Ελαχιστοι αξιζουν πραγματικα. Περα απο το γεγονος της κλειστης κοινωνιας που ανεφερες σου θυμιζω το ιατρικο απορρητο. Δοκιμασε να ρωτησεις στις σελιδες που σου προτεινα σε προηγουμενο ποστ, ειναι ανωνυμα. Αν οχι, δοκιμασε να παρεις τηλεφωνο καποιον ενδοκρινολογο και να ζητησεις τηλεφωνικα τη γνωμη του επειδη αδυνατεις να τον επισκεφτεις αμεσα.

Απο την εμπειρια μου, σου λεω οτι πρωτα πρεπει να ρυθμισεις τις τιμες των ορμονων και μετα να προχωρησεις σε εξωσωματικη.
Φιλικα
Old 03-02-2011, 22:05:19   #246
sonia64

Λενια εχει δικιο η Γεωργια!Δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα γιατρο να διαρρεει καποιο ιατρικο απορρητο!Δεν το κανει κανεις!Εκτος του οτι απαγορευεται,ειναι κατακριτεο ακομα και απο αυτον που το ακουει!Δεν θα εχει κανενας μετα εμπιστοσυνη οποιοδηποτε γιατρο,για αυτο δεν το κανει κανενας επιστημονας!Πραγματικα η ρυθμιση των ορμονων πιστευω οτι ειναι πρωταρχικης σημασιας,αφου ειναι πανω απο το κανονικο!Ειναι ολοφανερο αυτο!Τον μικροβιολογο μονο να ρωτησεις θα σου πει και αυτος τα ιδια!!
Old 03-02-2011, 23:15:13   #247
sonia64

Απευθυνομαι σε ολα τα κοριτσια,οτι απο οτι εψαξα ο Καπετανακης ειναι κορυφη γιατρος και Γυναικολογος και Ενδοκρινολογος ,απο τους καλυτερους στην εξωσωματικη και απο τους πρωτους επιστημονες που βοηθησε παρα πολλες γυναικες να αποκτησουν παιδακι!Εγω σταματαω να δινω συμβουλες,γιατι πιστευω οτι σιγουρα καποιο λαθος πρεπει να εχει κανει η Λενια.Αφου πηρε τις εξετασεις με φαξ και εκρινε εκεινος τι συμβαινει, δεν νομιζω να ειναι πρεπον να λεμε τις δικες μας εμπειριες!
Old 04-02-2011, 06:03:03   #248
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Απευθυνομαι σε ολα τα κοριτσια,οτι απο οτι εψαξα ο Καπετανακης ειναι κορυφη γιατρος και Γυναικολογος και Ενδοκρινολογος ,απο τους καλυτερους στην εξωσωματικη και απο τους πρωτους επιστημονες που βοηθησε παρα πολλες γυναικες να αποκτησουν παιδακι!Εγω σταματαω να δινω συμβουλες,γιατι πιστευω οτι σιγουρα καποιο λαθος πρεπει να εχει κανει η Λενια.Αφου πηρε τις εξετασεις με φαξ και εκρινε εκεινος τι συμβαινει, δεν νομιζω να ειναι πρεπον να λεμε τις δικες μας εμπειριες!
SONIA, τι εννωεις οτι εχω κανει λαθος? δεν μπορεις να γνωριζεις καλυτερα απο μενα στο θεμα εξωσ. Οταν σας ειπαι τα λεγομενα του γιατρου μου αρχισατε να κρινετε........ και να λετε οτι πρεπει να παρω και 2η γνωμη απο αλλο γιατρο, ακομα και πως θα παρω τα ωαρια που εχω στην καταψυξη και να τα παω σε αλλο κεντρο & αλλα διαφορα.....
Το γνωριζω οτι ο γιατρο ειναι κορυφη τον ξερω τοσα χρονια, δεν περιμενα να μου δωσετε πληροφοριες.
Με πολυ σιγουρια απαντας για το ατομο μου "οτι σιγουρα εχω κανει λαθος"
Ολοι δινουν συμβουλες και παιρνουν το ρολο του γιατρου.

Old 04-02-2011, 09:16:59   #249
sonia64

Λενια μου καλημερα!Δεν θελω,ειλικρινα με τιποτα να σε προσβαλω!Απλως εννοω,οτι μπορει σε καποιες αιματολογικες εξετασεις που σου εκανε ογιατρος και που εσυ πιθανον να μην τις γνωριζεις,να συμπεριελαβε και αυτες του θυρεοειδη οπου εκεινο το διαστημα να ηταν ολα καλα!Ουτε ειπα οτι γνωριζω καλα την ιατρικη ,αφου δεν ειμαι γιατρος!Ολες μας σε παραπεμπουμε σε ιατρικες σελιδες επιστημονων οπως και οι ιδιες μας απο κει αντλουμε πληροφοριες για τον ιδιο μας τον εαυτο.Επειδη εσυ δεν ησουν σιγουρη και μας ρωτουσες για αυτο σε συμβουλευσαμε να παρεις και δευτερη γνωμη.
Old 04-02-2011, 09:37:06   #250
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Λενια μου καλημερα!Δεν θελω,ειλικρινα με τιποτα να σε προσβαλω!Απλως εννοω,οτι μπορει σε καποιες αιματολογικες εξετασεις που σου εκανε ογιατρος και που εσυ πιθανον να μην τις γνωριζεις,να συμπεριελαβε και αυτες του θυρεοειδη οπου εκεινο το διαστημα να ηταν ολα καλα!Ουτε ειπα οτι γνωριζω καλα την ιατρικη ,αφου δεν ειμαι γιατρος!Ολες μας σε παραπεμπουμε σε ιατρικες σελιδες επιστημονων οπως και οι ιδιες μας απο κει αντλουμε πληροφοριες για τον ιδιο μας τον εαυτο.Επειδη εσυ δεν ησουν σιγουρη και μας ρωτουσες για αυτο σε συμβουλευσαμε να παρεις και δευτερη γνωμη.
καλημερα! δεν θελω να παρεξηγηθουμε

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Old 04-02-2011, 09:37:15   #251
georgiamami

georgiamami's Avatar

Καλημερα και απο μενα.
Επειδη το θεμα τινει να παρει αλλη τροπη απο την αρχικη, θα παρακαλουσα, να μην κατακρινουμε καποιον οταν μας συμβουλευει σε κατι. Οπως προαναφερα, συμπεραινουμε καποια πραγματα συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε απο τα ποστ. Μερικες φορες τα στοιχεια αυτα δεν επαρκουν με αποτελεσμα οι υποθεσεις να καταληγουν ως κατευθυνσεις.
Σε καμια περιπτωση δεν ειμαστε ειδικοι να κρινουμε τη δουλεια επιστημονων, που οπως ειπε και η Σονια εμεις μαθαινουμε απο αυτους.
Στην περιπτωση της Λενιας, η ιδια μας ζητησε τη γνωμη μας κι εμεις την ειπαμε.Θυμιζω:
[καλησπερα sonia ο γιατρος για της τιμες Τ3 & Τ4 μου ειπαι οτι ειναι ενταξει (αλλα εγω δεν ησυχασα) δεν ξερω για πιο λογο μου το ειπαι, μαλλον για να παιδευομε το πιο συγουρο να μην χασει την πελατια του,]
Μονη σου Λενια, εθεσες θεμα αμφισβιτησης του γιατρου.
Παντοτε η τελικη επιλογη κινησεων και η ευθυνη της επιλογης ειναι του καθενος που ρωτα.
Λενια, απο μερους μου ζητω συγνωμη αν υπερβαλλαμε (το καναμε μονο απο ενδιαφερον χωρις προθεση προσβολης) και σου ευχομαστε το καλυτερο. Θα χαρουμε στο μελλον να μαθουμε νεα σου!!! Φυσικα και μπορεις να μεινεις στην παρεα μας οσο εσυ θελεις.
Old 04-02-2011, 09:38:56   #252
georgiamami

georgiamami's Avatar

Quote:
Originally Posted by ΛΕΝΙΑ View Post
καλημερα! δεν θελω να παρεξηγηθουμε
Καλημερα. Η ζωη ειναι τοσο μικρη για να τη ασχημαινουμε. Απο εδω και μπρος με ενα χαμογελο πλατυ, συνεχιζουμε.
καλη συνεχεια λοιπον.!!!!
Old 04-02-2011, 10:17:24   #253
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Originally Posted by georgiamami View Post
Καλημερα και απο μενα.
Επειδη το θεμα τινει να παρει αλλη τροπη απο την αρχικη, θα παρακαλουσα, να μην κατακρινουμε καποιον οταν μας συμβουλευει σε κατι. Οπως προαναφερα, συμπεραινουμε καποια πραγματα συμφωνα με τα δεδομενα που εχουμε απο τα ποστ. Μερικες φορες τα στοιχεια αυτα δεν επαρκουν με αποτελεσμα οι υποθεσεις να καταληγουν ως κατευθυνσεις.
Σε καμια περιπτωση δεν ειμαστε ειδικοι να κρινουμε τη δουλεια επιστημονων, που οπως ειπε και η Σονια εμεις μαθαινουμε απο αυτους.
Στην περιπτωση της Λενιας, η ιδια μας ζητησε τη γνωμη μας κι εμεις την ειπαμε.Θυμιζω:
[καλησπερα sonia ο γιατρος για της τιμες Τ3 & Τ4 μου ειπαι οτι ειναι ενταξει (αλλα εγω δεν ησυχασα) δεν ξερω για πιο λογο μου το ειπαι, μαλλον για να παιδευομε το πιο συγουρο να μην χασει την πελατια του,]
Μονη σου Λενια, εθεσες θεμα αμφισβιτησης του γιατρου.
Παντοτε η τελικη επιλογη κινησεων και η ευθυνη της επιλογης ειναι του καθενος που ρωτα.
Λενια, απο μερους μου ζητω συγνωμη αν υπερβαλλαμε (το καναμε μονο απο ενδιαφερον χωρις προθεση προσβολης) και σου ευχομαστε το καλυτερο. Θα χαρουμε στο μελλον να μαθουμε νεα σου!!! Φυσικα και μπορεις να μεινεις στην παρεα μας οσο εσυ θελεις.
Δεν κατακρινα κανεναν, τελος παντων...
γειας σας

Old 04-02-2011, 10:20:57   #254
sonia64

Λενια μου επειδη ενδιαφερομαι παρα πολυ για σενα ,ειλικρινα σαν να ειχε καποιο προβλημα η ιδια μου η αδελφη και επειδη θελω πολυ να γινεις μητερα,πηρα τηλεφωνο την Βιοπαθολογο-Μικροβιολογο μου και τις ειπα τις τιμες σου να μου πει την γνωμη της.Με ρωτησε αν παιρνεις φαρμακα αυτην την περιοδο,γιατι επηρεστηκαν μονο η Τ3 και Τ4.Στον υπερ_θ η TSH θα επρεπε να ειναι μηδενικη.Αρα μου ειπε δυο ενδεχομενα υπαρχουν.Η παιρνεις καποια φαρμακα που επηρεαζουν αυτες τις τιμες(για αυτο σου ειπε ογιατρος οτι ειναι ενταξει) η υπερλειτουργει καποιος θερμος οζος.Εγω θελω να ειμαστε μια ενωμενη παρεα ολες μας και να ανταλλασουμε τις εμπειριες μας και θα ειμαστε φυσικα!Δεν χωραει καμια παρεξηγηση!Ζητω και εγω συγνωμη αν στη προσπαθεια μου να σε βοηθησω υπερεβαλλα!ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!
Old 04-02-2011, 10:33:18   #255
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Λενια μου επειδη ενδιαφερομαι παρα πολυ για σενα ,ειλικρινα σαν να ειχε καποιο προβλημα η ιδια μου η αδελφη και επειδη θελω πολυ να γινεις μητερα,πηρα τηλεφωνο την Βιοπαθολογο-Μικροβιολογο μου και τις ειπα τις τιμες σου να μου πει την γνωμη της.Με ρωτησε αν παιρνεις φαρμακα αυτην την περιοδο,γιατι επηρεστηκαν μονο η Τ3 και Τ4.Στον υπερ_θ η TSH θα επρεπε να ειναι μηδενικη.Αρα μου ειπε δυο ενδεχομενα υπαρχουν.Η παιρνεις καποια φαρμακα που επηρεαζουν αυτες τις τιμες(για αυτο σου ειπε ογιατρος οτι ειναι ενταξει) η υπερλειτουργει καποιος θερμος οζος.Εγω θελω να ειμαστε μια ενωμενη παρεα ολες μας και να ανταλλασουμε τις εμπειριες μας και θα ειμαστε φυσικα!Δεν χωραει καμια παρεξηγηση!Ζητω και εγω συγνωμη αν στη προσπαθεια μου να σε βοηθησω υπερεβαλλα!ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!
Σας ζηταω και εγω συγνωμη, φυσικα και θελω να ειμαστε ενωμενη παρεα!!!

το μνμ που εγραψα πριν, το εγραψα με βαρια καρδια δεν το εννωουσα οταν ειπα ΄΄γεια σας΄΄
ελπιζω να με θελετε

Old 04-02-2011, 10:34:55   #256
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

............

Old 04-02-2011, 10:38:30   #257
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον! περνω σιδηρο περιπου ενα μηνα.
και παλι συγνωμη

Old 04-02-2011, 10:42:35   #258
sonia64

Georgia καλημερα και σε σενα!Για να γελασουμε και λιγο,να σας πω οτι ειδα στον υπνο μου εσενα και την Κate.Ειχατε ελθει με τους αντρες σας στο εξοχικο μου(που δεν εχω)και σας εκανα το τραπεζι με ψητα και αλλα διαφορα.Θυμαμαι οτι ειχα κουραστει αφανταστα,αλλα ημουν πολυ χαρουμενη!!Αν δειτε κανενα κιλο παραπανω σημερα ,απο το λουκουλειο γευμα θα ειναι!Εισασταν και οι δυο μελαχροινες(οπως την κοπελιτσα στο φορουμ κατω απο το ονομα σου)και ειπες οτι εισαι τραγουδιστρια αλλα δεν μας τραγουδησες!!!Μαλλον πειναω πολυ με τις βλεκειες που τρωω και ειμαι και πολυ στο φορουμ,για αυτο βλεπω τετοια ονειρα!
Old 04-02-2011, 10:44:47   #259
sonia64

Λενια φυσικα και σε θελουμε!!Μην το ξαναπεις αυτο!!Θα χαιρομαστε να ακουμε καλα νεα απο σενα!!!
Old 04-02-2011, 12:44:23   #260
sonia64

Σημερα 4 Φεβρουαριου ειναι η παγκοσμια μερα κατα του καρκινου,γι αυτο σε αυτο το φορουμ που συμμετεχουμε και καποια ατομα με καρκινο του θυρεοειδους, θα ηθελα και εγω απο την πλευρα μου να μεταφερω τα λογια που ακουσα απο το ΣΚΑΙ του καθηγητη Ογκολογιας κ.Κωνστ.Συριγου,οτι η εγκαιρη διαγνωση με συχνες εξετασεις,ειναι αυτα που πρεπει να κανουμε ολοι μας και που σωζουν ζωες!!Περαστικα σε ολο τον κοσμο!!
Old 04-02-2011, 12:47:27   #261
kerasw

Καλημέρα!!!
Τι κάνετε???
Συζητώντας με τον ενδοκρινολόγο προχθές, ρώτησα πόσο εύκολο θα είναι να μείνω έγκυος φυσιολογικά και μου είπς πως αν οι τιμές στις εξετάσεις μου είναι φυσιολογικές (fΤ4, fΤ3, TSH, antiTg, Tg) τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα (από τον θυρεοειδή όχι από άλλες αιτίες), αν αυτές οι τιμές δεν είναι ρυθμισμένες κανονικά τότε ακόμα και με εξωσωματική μου είπε θα είναι δύσκολο...
Μου είπε ακόμα ότι σε ένα απόλυτα υγιές άτομο το ποσοστό επιτυχίας μιας εξωσωματικής είναι 33,3333%, περίπου όσο είναι και το ποσοστό να μείνεις έγκυος φυσιολογικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα, το ποσοστό είναι σχετικό και γενικό και ισχύει σε κάθε προσπάθεια, δεν μηδενίζεται, οπότε Λένια μου μην απελπίζεσαι, στο λέω εγώ που (δεν έχω προσπαθήσει όσο εσύ και δεν έχω μπει στην διαδικασία που είσαι τώρα και ξέρω από φίλες και ξαδέλφες πόσο επίπονη είναι) έφτασα στα όρια της απογνωσης και της απελπισίας καθώς κάθε γιατρός μου έλεγε κάτι διαφορετικό, οι εξετάσεις μου είναι αντικρουόμενες και γενικά νόμιζα ότι στην ζωή μου από εδώ και πέρα όλα θα πηγαίνουν χάλια... Πίστεψα πως με τίποτα δεν θα μπορέσω να τα καταφέρω γιατί κάθε φορά που άκουγα κάτι θετικό αμέσως μετά άκουγα κάτι πολύ άσχημο... Έμαθα να φοβάμαι να χαρώ, να είμαι συγκρατημένη στα καλά και να περιμένω μόνο τα χειρότερα... Και είμαι ένα άτομο που οι φίλοι με φωνάζουν το χαμόγελο της κρεστ και την χαρά της ζωής, που πάντα στο μαύρο έβλεπα χρώμα και πίστευα και πιστεύω πως στην ζωή όλα γίνονται για κάποιον λόγο... Δίκαια ή άδικα δεν ξέρω αλλά μαθαίνουμε πολλά...
Ο χρήστης kerasw δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 12:51:23   #262
kerasw

Quote:
Σημερα 4 Φεβρουαριου ειναι η παγκοσμια μερα κατα του καρκινου,γι αυτο σε αυτο το φορουμ που συμμετεχουμε και καποια ατομα με καρκινο του θυρεοειδους, θα ηθελα και εγω απο την πλευρα μου να μεταφερω τα λογια που ακουσα απο το ΣΚΑΙ του καθηγητη Ογκολογιας κ.Κωνστ.Συριγου,οτι η εγκαιρη διαγνωση με συχνες εξετασεις,ειναι αυτα που πρεπει να κανουμε ολοι μας και που σωζουν ζωες!!Περαστικα σε ολο τον κοσμο!!
Περαστικά και καλή δύναμη
σε όλους όσους ταλαιπωρούνται και σ' αυτούς που τους αγαπούν!!!
Η Παναγίτσα να΄ναι πάντα κοντά τους
να τους δίνει ελπίδα και κουράγιο...

Και ας μην ξεχνάμε
η ΠΡΟΛΗΨΗ είναι καλύτερη απ' την θεραπεία...
Old 04-02-2011, 14:10:19   #263
georgiamami

georgiamami's Avatar

Σονια, μαλλον στο υποσυνειδητο μας σκεφτεσαι οπως και στην αγρυπνη σκεψη σου. Ειναι γεγονος οτι εισαι δοτικο ατομο που εχεις μεγαλη καρδια και πραγματικα ειναι τυχεροι οσοι σε γνωριζουν. Το ευχαριστο ειναι οτι περασαμε υπεροχα στο ονειρο σου και δε σου γιναμε εφιαλτης!!!!

Κερασω, συμφωνω κι εγω πως ολα γινονται για καποιο λογο και πιστευω πως γινομαστε πιο δυνατοι μετα απο καθε δοκιμασια. Ευχομαι να λαμπει παντα στο προσωπακι σου το "χαμογελο της κρεστ" ακομη κι αν δεν λαμβανεις ποσοστα διαφημισης!!!!

Λενια μου, κοιταμε το μελλον με αισιοδοξια και ολες μαζι θα γινουμε μια γερη ομαδα που θα βοηθησουμε αλλες κοπελες!!!

4 Φεβρουαριου. Μακαρι να δημιουργησουν γρηγορα το εμβολιο που θα γιατρεψει τους παντες και αυτη η αρρωστια θα ειναι "παρελθον"!!!
Για οσους νοσουν, γρηγορη αναρρωση!!!

Την αγαπη μου σε ολες.
Old 04-02-2011, 16:55:40   #264
kate75

την καλησπέρα μου σε όλες!!
sonia υπομονή περνάν οι μέρες και όλα θα είναι καλά! όσο για το όνειρο ευχαριστούμε για το τραπέζι. έβλεπα κι εγώ τέτοια όνειρα και μάλιστα ότι έτρωγα τα κανονικά φαγητά και ξύπναγα αγχωμένη λέγοντας "ωχ τι έκανα ξεχάστηκα κι έφαγα αλατισμένα! τώρα πάει η εξέταση". και ναι είμαι μελαχροινή.
georgia εύχομαι κι εγώ όλες να μαστε γερές και να βρεθούν φάρμακα και εμβόλια για τον καρκίνο.
Kerasw όλα θα είναι καλά και ναι πρέπει να συνεχίσουμε να χαμογελάμε. από αυτή την ιστορία γινόμαστε πιο δυνατές και φυσικά όλα γίνονται για κάποιο λόγο. κι εγώ το ενστερνίζομαι αυτό.
Λένια εύχομαι να πανε όλα καλά με το θέμα σου. όσον αφορά την Τ3 Ή η Τ4 δεν ήταν φυσιολογικές γιατί εκείνη την περίοδο έπαιρνα αντισυλληπτικά. εύχομαι απο καρδιάς να γίνεις μανούλα. και φυσικά στην παρέα μας δε χωράνε παρεξηγήσεις. απλα΄επειδή όλες σχεδόν περνάμε τα ίδια ενδιαφερόμαστε πραγματικά η μια για την άλλη.
Ο χρήστης kate75 δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 17:34:57   #265
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Καλησπερα κοριτσια!
Να σας ρωτησω κατι άν γνωριζετε, το Νοεμβριο ειχα ξεκινησει την εξωσ. και επαιρνα φαρμακακια(salospir,filisin,ciclacour & utrogestan) λογο της διαδικασιας, υπαρχει περιπτωση να ωφειλονται τα αποτελεσματα των ορμονων απο τα φαρμακα?
Σας ευχαριστω εκ-των προτερων.

Old 04-02-2011, 18:59:21   #266
georgiamami

georgiamami's Avatar

Εγω δεν μπορω να σου δωσω απαντηση σε αυτο. Εκτος απο τις salospir, που τις επαιρνα οταν επαθα τη θρομβωση, τα αλλα δεν τα γνωριζω καθολου
Old 04-02-2011, 19:28:45   #267
sonia64

Καλησπερα κοριτσια!!Προσπαθω να χωνεψω απο το χθεσινοβραδυνο τραπεζι!!Τα προσωπα σας στο ονειρο δε τα θυμαμαι, αλλα αφου επεσα μεσα στο χρωμα των μαλλιων της Kate,παλι καλα!Λενια,δεν τα γνωριζω τα φαρμακα(εκτος απο το Salospir).Aυτη η μικροβιολογος με ρωτησε αν επαιρνες φαρμακα,επειδη απο καποια επηρεαζονται το Τ3 και Τ4. Ο γιατρος σου,επειδη ειναι ο ιδιος που σου κανει τις θεραπειες ,γι αυτο ισως ειναι ησυχος και πραγματι να μην ανησυχει με αυτες τις τιμες,επειδη τις θεωρει αναμενομενες μετα απο καποια φαρμακα που σου δινει.Καλυτερα να ρωτησεις τον ιδιο.Kate και Kerasw,εσεις νοιωθατε πολυ μεγαλη παγωνια στη μυτη,στα ματια και γενικα σε ολο το προσωπο?Επισης απο την εξαντληση ειχατε δυνατους καθημερινους πονοκεφαλους και να μην σας βαστανε τα ποδια?
Old 04-02-2011, 20:07:26   #268
ΛΕΝΙΑ

ΛΕΝΙΑ's Avatar

Quote:
Καλησπερα κοριτσια!!Προσπαθω να χωνεψω απο το χθεσινοβραδυνο τραπεζι!!Τα προσωπα σας στο ονειρο δε τα θυμαμαι, αλλα αφου επεσα μεσα στο χρωμα των μαλλιων της Kate,παλι καλα!Λενια,δεν τα γνωριζω τα φαρμακα(εκτος απο το Salospir).Aυτη η μικροβιολογος με ρωτησε αν επαιρνες φαρμακα,επειδη απο καποια επηρεαζονται το Τ3 και Τ4. Ο γιατρος σου,επειδη ειναι ο ιδιος που σου κανει τις θεραπειες ,γι αυτο ισως ειναι ησυχος και πραγματι να μην ανησυχει με αυτες τις τιμες,επειδη τις θεωρει αναμενομενες μετα απο καποια φαρμακα που σου δινει.Καλυτερα να ρωτησεις τον ιδιο.Kate και Kerasw,εσεις νοιωθατε πολυ μεγαλη παγωνια στη μυτη,στα ματια και γενικα σε ολο το προσωπο?Επισης απο την εξαντληση ειχατε δυνατους καθημερινους πονοκεφαλους και να μην σας βαστανε τα ποδια?
sonia μου, ισως να ειναι απο τα φαρμακα που επερνα αλλα θα ρωτησω και το γιατρο.
σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σας!
καλο βραδυ σε ολα τα κοριτσια!!!
φιλακια

Old 04-02-2011, 21:33:12   #269
kerasw

Λένια μου κι εγώ παίρνω filicine (πάνω από 10 χρόνια) και αντισυλληπτικά πολλά χρόνια (σχεδόν 6) και δεν μου είχαν επηρεάσει ποτέ τις ορμόνες ή κάτι άλλο. Επίσης κατά διαστήματα έπαιρνα και σίδηρο και ασβέστιο που ούτε αυτά μου είχαν δημιουργήσει πρόβλημα πουθενά (ο σίδηρος μόνο δυσκοιλιότητα και πονόκοιλο).
Πήγες στην παθολόγο, τι σου είπε???
Καλό βράδυ σε όλες...
Φιλάκια και καλή ξεκούραση!!! Αύριο ΣΑΒΒΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Old 04-02-2011, 22:04:53   #270
georgiamami

georgiamami's Avatar

Σονια, σημερα στον υπνο σου να μας σερβιρεις πιο ελαφρυ γευμα. Και..... μη ξεχασεις το γλυκο για επιδορπιο. Και στο τελος ... θα πω κι ενα τραγουδι για ολα τα καλα κοριτσια της παρεας μας. Ετσι οπως ειμαι ντυμενη στο avatar, το μικροφωνο μου λειπει. Και.... ειμαι κι εγω ........... σκουροχρωμη!!!! αλλα οχιτοσο οαδυνατη!!!
Καλο ξημερωμα!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Old 04-02-2011, 22:37:02   #271
kate75

καλησπέρα κοπελιές! Λένια δεν τα ξέρω αυτά τα φάρμακα. πάντως εμένα ο εδοκρινολόγος είχε πει ότι η Τ3 ή Τ4 (δεν θυμάμαι καλά) έιχε επηρεαστεί από τα γιασμίν.sonia πέρα από την τρομερή εξάντληση (ώρες ώρες δεν μπορούσα να σηκωθώ απο το καναπέ) και τα νεύρα δεν ένιωθα τίποτα άλλο. Α! είχα και κάτι φουσκώματα! τα μικρά μου έλεγαν : μάνα μήπως είσαι έγκυος; στα φυσιολογικά μου είμαι στα κιλά κανονικά αλλά την περίοδο της δίαιτας πρέπει να είχα πάρει. καλό ύπνο!
Old 05-02-2011, 12:17:31   #272
sonia64

Γεια σας κοριτσια!Τωρα βρηκα λιγη δυναμη να σας γραψω.Και σημερα ειμαι πολυ χαλια και με 4 ωρες υπνο!Ουτε να κοιμηθω δεν μπορω!Τελικα Kate,ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα.Το μονο κοινο,ειναι η μεγαλη εξαντληση!Εμενα οι γιοι μου και ο αντρας μου δεν ξερουν πως να με κανουν να νοιωσω καλυτερα.Εγω το μονο που θελω ειναι να με αφησουν ησυχη!Ηθελα να σε ρωτησω,αν σου εδωσαν στο θεαγενειο αυτο το μπουκαλακι καθαρτικου πριν κανεις ολοσωμο,οπως εκεινο που μας εδωσαν μετα την θεραπεια με το ραδιενεργο ιωδιο.Επισης, αν εχεις ρωτησει,καθε ποτε θα μας κανουν ολοσωμο σπινθ.τα επομενα χρονια(αν φυσικα βγαινουν καθαρες οι εξετασεις)?Georgia,τελικα επεσα μεσα οσο αφορα την εξωτερικη σας εμφανιση!Για το οτι σε ειδα σαν τραγουδιστρια,μαλλον θα πρεπει να με επηρεασε το avatar!
Old 05-02-2011, 12:37:45   #273
sonia64

Kerasw,καλημερα και σε εσενα!Για τα χθεσινα που εγραψες,σε καταλαβαινω απολυτα,ποσο μαλλον οταν περνας αυτη την ασθενεια σε τοσο νεα ηλικια και οταν δεν εχεις ακομα παιδια.Θα δεις ,οτι συντομα θα τα ξεπερασεις ολα και θα εισαι παλι η χαρα της ζωης!Μην απογοητευεσαι,υπαρχει γιατρεια!Ειχες γραψει,οτι περιμενεις απαντηση απο το εξωτερικο.Εστειλες καπου το ιστορικο σου?
Old 05-02-2011, 15:12:59   #274
kerasw

Καλημέρα σε όλες!!!!!!!!!!
Kate και εμένα όταν έπαιρνα τα γιασμιν μου δημιουργούσαν πρόβλημα - όχι στον θυρεοειδή - αλλά μου έριχναν την ψυχολογία, την σεξουαλιή διάθεση και τέτοια και είπε ο γιατρός ότι έχουν πολλά ανδρογόνα και μου τα δημιουργούν αυτά και μου τα άλλαξε...
Σας έδωσαν καθαρτικό??? Γιατί? Εμένα όχι... Αν και λόγω υποθυρεοειδισμού ήμουν αρκετά δυσκοίλια... Μήπως έπρεπε...?
Sonia όλοι οι γιατροί μου είπαν κάθε χρόνο και για τουλάχιστον πέντε χρόνια, μετά θεωρείσαι "ελεύθερος νόσου" παίρνεις λέει "λευκό χαρτί" ότι δηλαδή δεν θα υποτροπιάσει ξανά η νόσος και θα μειωθεί και η δοσάρα του Τ4 που παίρνουμε τώρα!!!
Εγώ μετά από δέκα χρόνια θα θεωρούμαι ελεύθερη νόσου και για τόσο θα κάνω κάθε χρόνο ολόσωμο σπινθηρογράφημα και όλα τα συναφή, λόγω της επιθετικότητας του καρκίνου και των μεταστάσεων στους λεμφαδένες... Εκτός αν χρειαστώ εκ νέου επέμβαση οπότε μηδενίζεται ο χρόνος και μετράμε πάλι από την αρχή 10 χρόνια...
Οι γιατροί του εξωτερικού με ψιλο - χοντρό γράψανε... Δεν έχω λάβει απάντηση εδώ και 1 μήνα... Ελπίζω να μου απαντήσουν, αν και ξέρω ότι όταν δεν σε παρακολουθεί ο γιατρός η λύση που σου δίνει είναι λίγο πρόχειρη και χωρίς να το έχει εμβαθύνει πολύ, καθώς δεν έχει την ευθύνη σου... Θα ήθελα να μάθω όμως πως θα το χειρίζονταν και έξω... Έχω κι εγώ και αμερικανική υπηκοότητα και έχω συγγενείς σε ΗΠΑ, Γαλλία, Καναδά, Σουηδία & Γερμανία αλλά μόνο σε ΗΠΑ τα έστειλα που έχω ξαδέλφια που είναι γιατροί σε νοσοκομεία... Θα δούμε...
Σου στέλνω γλυκά φιλιά (ανάλατα) και μακάρι να μπορούσα να σου στείλω και λίγη δύναμη και αντοχή... Άντε 4 μερούλες ακόμα... Κουράγιο...
Old 05-02-2011, 20:42:37   #275
kate75

καλησπέρα σε όλες!
sonia στο μεγάλο ιώδιο το θεραπευτικό δεν μου έδωσαν καθαρτικό. αυτό το ολόσωμο με είχε παιδέψει το ΄κανα 3 ή 4 φορές γιατί έβλεπαν κατακράτηση του φαρμάκου στον οισοφάγο. εγώ ένιωθα για ένα μήνα αναγούλες και ήταν παλινδρόμηση απο το ΄φάρμακο. στο τέλος έκανα και γαστροσκόπηση και όλα καλά. σε αυτό το ιώδιο πήρα καθαρτικό και το έντερό μου δεν έχει συνέλθει ακόμα καλά καλά. όσο για το κάθε ΄πότε δεν το ξέρω θα κάνουμε σπινθηρ. θα ρωτήσω τώρα 1/3.
σας καληνυχτώ όλες!!!
Old 05-02-2011, 21:14:32   #276
sonia64

Kerasw και Kate,σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας και την συμπαρασταση σας!!Σε εμενα και σε μια αλλη κυρια που καναμε ταυτοχρονα τη θεραπεια με Ι 131,μολις βγηκαμε απο το δωματιο μας,μας εδωσαν 1 μπουκαλακι καθαρτικο να το πιουμε την παραμονη του ολοσωμου μετα το μεσημεριανο φαγητο με αφθονο νερο κτλ.(προφανως γινεται για πιο καθαρη εικονα του σπινθ.)Kate παιδευτηκες πολυ με το ιωδιο!Νοιωθατε καλα ψυχολογικα εκεινο το διαστημα?Εγω 1,5 μηνα μετα, με τη θυροξινη, ξεπερασα τα προβληματα(ολα λογω βαρυ υπο-θ επειδη μαστιγωνεται το νευρικο συστημα και μαλιστα 2 φορες μεσα σε 5 μηνες,μου ειπε η γιατρος).Kerasw,ευχομαι ολα να βγαινουν καθαρα και να μην χρειαστει ποτε να κανεις εγχειριση!Σε ευχαριστω για τα ¨αναλατα" φιλακια.Τωρα δεν με ενδιαφερει ουτε το φαγητο,θελω απλως να μην ποναω και να ειμαι καλα!Τι φαγατε η καθεμια σας ,μολις σταματησε αυτη η διαιτα?Σας καληνυχτω ολες σας!
Old 06-02-2011, 00:54:56   #277
georgiamami

georgiamami's Avatar

Σας διαβαζω και .....σας θαυμαζω!!!!!!!Οσο κι αν αυτο σας φαινεται περιεργο, ειναι πραγματικοτητα. Ο Θεος να σας δινει δυναμη και υπομονη και να δωσει συντομα την υγεια που ποθειτε.
Old 06-02-2011, 07:58:59   #278
sonia64

Καλημερα κοριτσια!!Σημερα σηκωθηκα καλα!!Θα κανω ομως οικονομια δυναμεων,για να μην πεσω παλι!Georgia,καταλαβαινεις ποσο αναγκαιο ειναι για την καθεμια μας, που εχουμε τη συγκεκριμενη ασθενεια,να ερχομαστε σε επαφη με αλλα ατομα ομοιοπαθη και να μπορουμε με λεπτομερειες να ανταλλασουμε βιωματα(οχι ιατρικες συμβουλες).Βρισκουμε πραγματικο και ουσιαστικο στηριγμα,επειδη οι γυρω μας,οσο και να θελουν να μας καταλαβουν,δεν μπορουν να ελθουν στη θεση μας.Αυτο ισχυει βεβαια για ολες τις ασθενειες.Να φανταστεις οποιος ακουει, οτι για να κανεις μια αιμοληψια και ενα απλο σπινθηρογραφημα,πρεπει να περασεις 1,5 μηνα ταλαιπωριας και εξαντλησης,μενει αναυδος!Στους αλλους καρκινους ειναι απλα τα πραγματα(στις διαγνωστικες μονο εξετασεις).Georgia,οσο για τις δυσκολες στιγμες,κοιτωντας τα ματια των παιδιων μου,επαιρνα πολυ μεγαλη δυναμη!!
Old 06-02-2011, 08:44:49   #279
kate75

καλημέρα σας! σήμερα έχει ωραία λιακάδα εδώ! ότι πρέπει για μια βόλτα στην εξοχή. θα το ρίξω για ιδέα και να δούμε.
sonia μου χαίρομαι που είσαι καλά σήμερα.πραγματικά συμφωνώ μαζί σου ότι είναι σημαντικό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες από αυτό που ζούμε. και πραγματικά εκείνες τις δύσκολες μέρες μόλις έπαιρνα τα παιδιά από το σχολείο και τα αντίκριζα άλλαζε αμέσως η ψυχολογία. μας δίνουν κουράγιο και δύναμη πραγματικά.georgia ευχαριστούμε για τη στήριξη!
kerasw όσον αφορά το εξωτερικό από το σερφ που έκανα στην αμερική μπορεί να δίνουν και λιγότερο ιώδιο για θεραπεία. ξεκινούν από 25 mCi ενώ στην ελλλάδα ξεκινάν από 100. στη δικιά μου περίπτωση οι γιατροί διαφωνούσαν αν θα πρέπει να πάρω 100(οι πυρηνικοί) ή 50 (ο ενδοκρινολόγος).
Old 06-02-2011, 11:29:25   #280
sonia64

Kate καλα να τα περασετε,αν πατε στην εξοχη!Δυστυχως αρχισα παλι να μην νοιωθω καλα!Μονο υπομονη μπορω να κανω και χρηση παυσιπονων!Στα πανεπιστημιακα νοσοκομεια της Γερμανιας Χρησιμοποιουν 100mCi ενω αν το υπολλειμα κολοβωματος ειναι μικρο τοτε δινουν 30-50 mCi.Εδω μου ειπαν οτι παιζει ρολο το μεγεθος του/των οζων και το αν ειναι πολλες οι εστιες.Η Παζαιτου και η πυρηνικος η Ραπτου,μου ειπαν οτι ειχα πολλες εστιες και συμφωνησαν για 100mCi.Παντως σε συνολο δεν πρεπει να λαβουμε πανω απο 2000mCi(για ονομα του θεου)!!!Σε μια κλινικη της Γερμανιας που ειδα τυχαια κατα το σερφαρισμα,διοργανωνουν επιστημονικα συμποσια μονο για τους ασθενεις με Ca θυρεοειδους και τους συγγενεις τους,ωστε να τους παρεχεται πληροφορηση, να γινεται ανταλλαγη σκεψεων και να δινεται ψυχολογικη στηριξη μεσα απο ομαδες αυτοβοηθειας.Επισης τονιζεται,οτι σε κατασταση βαρυ υπο-θ απαγορευεται να οδηγαμε!
Reply

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules