the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Διάφορα Ενημερωτικά Καφέ

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-11-10, 16:03   #11401
ΟΛΓΑ79

Το avatar του χρήστη ΟΛΓΑ79

Προεπιλογή

ειπα να εμφανιστώ για να μην μου παρεις την πρωτιά χιχιχι!
Λοιπον και βεβαια εχουν αποψη απο τοσο δα σκατουλια για τις κρεμες!Εμενα απο την αρχη δεν τις συμπάθησαν και εξακολουθουν μεχρι σήμερα να μην τις τρωνε.
Οσο για την μπουμπου προφανως σιχαινεται το γαλα γιάυτο και το πινει με λιγο ρυζαλευρο
Πιο παιρνεις?ειναι σκετο ή βανιλια?Δοκιμασε της nutricia ρυζαλευρο-βανιλια!Αλλα οχι κατι αλλο προς το παρον
Εφ'οσον η μικρη ειναι λιγόφαγη εχει βγει της νουνου κατι που το βαζεις στο γαλα και τα κραταει ειδικα το βραδυ.Νομιζω νουνου καληνυχτα αν δεν κανω λαθος.Δεν θυμαμαι ομως αν κανει ακομα.Για ριξε μια ματια.Σου κοιμουνται την νυχτα?

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΣΟΥΥΥΥΥΥΥ....::::::
Να εισαι καλα και ευτυχισμενη μπουμπουκα χωρις νευρα και μελαγχολίες!!!
Αγορακια εχεις πολυ ζορικα αντρακια νομιζω.Και εμεις φακες φαγαμε σημερα!Και τα μωρα μαζι

Ο χρήστης ΟΛΓΑ79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-10, 18:18   #11402
Jasmini

Το avatar του χρήστη Jasmini

Περιοχή: Rhodes
Προεπιλογή

Happy birthday to yououou...
happy birthday to yououou...
happy birthday dear agorakiaaaa...
happy birthday tooooo youuuuuu....!!!!

Κοριτσάκι μου σου εύχομαι χιλιόχρονη να είσαι, ήρεμη και ευτυχισμένη με την οικογένειά σου!!!

Καλά δεν θα το πιστέψετε...μάλλον τρίτωσε το κακό. Έκοψα άλλο ένα δάχτυλο σήμερα. Όντως Όλγα μου θα κάνω έναν αγιασμό...εεεε...δεν μπορεί 3 μέρες συνεχόμενα...
Twins μάλλον τα μικρά σου προτιμούν τις στερεές τροφές ή μπορεί να μην τους άρεσε το συγκεκριμένο γάλα.
Παλιά 17-11-10, 19:01   #11403
nunu

Το avatar του χρήστη nunu

Περιοχή: Egaleo
Προεπιλογή

Agorakia χρόνια πολλά!!! Να σε χαιρόμαστε!!! Καμιά μαρμελάδα θα κεράσεις???χεχε!!

Που σαι συ καλέ?? Όλγα για σένα λέω!!! Καλά είμαστε εμείς, ταλαιπωριόμαστε λίγο αλλά πιστεύω θα είναι περαστικά.

Που λέμε για στέρεη τροφή και προτιμήσεις να σα πώ να γελάσετε. Μου έλεγε η πεθερά μου ότι τότε δίνανε κρέμες από 3-4 μηνών ο δικός μου όμως ο μπέμπης (ο σύζυξ) έκλαιγε απαρηγόρητος και ξεσήκωνε τη γειτονιά. Ερχεται λοιπόν μια ξενυχτισμένη γειτόνισα και της λέει μήπως το παιδί πεινάει? τι μαγειρέψατε σήμερα? Μακαρόνια? δώστου μακαρόνια!!!!
Και το μωρό ηρέμησε, περιττό να σας πώ ότι μετά από λίγους μήνες δεν χώραγε στην στράτα, έχω φωτό στην οποία ξεχειλίζει!!! και φυσικά τα μακαρόνια είναι το αγαπημένο του φαγητό μέχρι και σήμερα!!!

Ο χρήστης nunu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-10, 19:56   #11404
melenia21

Το avatar του χρήστη melenia21

Προεπιλογή

Witch μετά από αυτό που έγραψες τρομοκρατήθηκα...-τον τελευταιο καιρο ενιωθα μια πιεση χαμηλα στον κολπο και την τελευταια εβδομαδα υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αν σηκωθω ορθια κατι θα πεσει!!!

Η πίεση που νιώθω είναι΄σχεδόν όλη μέρα και δεν μπορώ να κουβαλήσω την κοιλιά μου πλέον...

Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω αν τα έχω αγοράσει όλα όσα χρειάζονται και πλέον ούτε για πλάκα δεν κυκλοφορώ έξω..άργησα να στροφάρω με αγορές όλοι μου έλεγαν ότι βιάζομαι και τελικά όλα τα έκανα τελευταία στιγμή...

Ακόμα δεν πήραμε ούτε τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο... Και όλοι με καθησυχάζουν και μου λένε ότι και νωρίτερα να γίνει θα μου τα αγοράσουν όταν θα είμαι στο μαιευτήριο..

Αλήθεια έχετε να προτείνετε κάτι σε καθισματάκια; Αξίζει να πάρεις κάποια από τα ακριβότερα ή και με οικονομικό είσαι οκ;

Και τέλος στην αρχή θα τα κοιμίζω στην κρεβατοκάμαρά μας στην ίδια κούνια και όταν μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε στο δωμάτιό τους σε ξεχωριστή. Εσείς πότε τα βάλατε σε ξεχωριστή κούνια;

Agorakia χρόνια πολλά!!!

Ο χρήστης melenia21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-10, 20:02   #11405
melenia21

Προεπιλογή

Και κάτι ακόμα..τις συσπάσεις πώς τις καταλαβαίνεις; Τα πετρώματα; Εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει τίποτα.. κάποιες φορές η κοιλιά μου σκληραίνει αλλά τότε συνήθως τα μωράκια κουνιούνται, είναι και τα 2 με το κεφαλάκι πάνω και πετάγονται 2 εξογκώματα, ενώ η κοιλιά μου γίνεται τετράγωνη.

Ειναι σκληρή όμως μόνο πάνω στα κεφαλάκια, χαμηλά είναι κανονική.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 17-11-10, 21:03   #11406
nufi

Το avatar του χρήστη nufi

Προεπιλογή

agorakia να σε χαιρομαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χρονια πολλα κ πολυ πολυ καλα!!!
Παλιά 17-11-10, 21:09   #11407
twins2010

Το avatar του χρήστη twins2010

Προεπιλογή

Να μαι και μένα...
Κατ' αρχήν θα απαντήσω στη Μελένια

Melenia... Εγώ για να καταλάβεις γέννησα ακριβώς στην εβδομάδα που είσαι. Στον υπέρηχο μου έλεγαν ότι ήταν 2.250 και 2.000 και τελικά ήταν 2.000 και 1.850. Δεν το λέω για να σε τρομάξω, γιατί ακόμα και τόσο μικρούλια, μια χαρά ήταν στην υγεία τους. Η αλήθεια είναι ότι με τις αγορές καλό θα είναι να τις διευθετήσεις τώρα, γιατί όταν γεννηθουν τα δίδυμα, θα έχεις ελάχιστο ελευθερο χρόνο. Τα καθισματάκια είναι απαραίτητα. Βασικό είναι να δεις αν τηρούν κάποια στανταρ και από εκεί και πέρα να θυμάσαι ότι η τιμή εξαρτάται από μη απαραίτητα στοιχεία, οπως π.χ. το ηχητικό σήμα ζώνης.

Για το δωμάτιο, εγώ τα έχω από την αρχή σε ξεχωριστή κουνια και σε δωμάτιο μόνα τους και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αλλα κορίτσια τα είχαν σε μια κούνια στο δωμάτιο των παιδιών και επίσης δεν είχαν πρόβλημα. Οπότε, ακολούθησε τη θέληση σου και τις ανάγκες σου.

Και για τα συμπτώματα. Εγώ 2 εβδομάδες περιπου πριν γεννήσω νόμιζα ότι τα μωρά κινούνταν πολύ. Και ήταν συσπάσεις. Και σε εμένα έσπασαν τα νερά, αλλά ήδη ήμουν στο νοσοκομείο, οπότε δεν αγχώθηκα.

Γενικά, να έχεις το βαλιτσάκι έτοιμο (κοιτα σε παλιότερα post μας τι χρειάζεται) και να μην ανησυχείς για τίποτα.

Ο χρήστης twins2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-10, 21:14   #11408
Jasmini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melenia21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Witch μετά από αυτό που έγραψες τρομοκρατήθηκα...-τον τελευταιο καιρο ενιωθα μια πιεση χαμηλα στον κολπο και την τελευταια εβδομαδα υπηρχαν στιγμες που νομιζα οτι αν σηκωθω ορθια κατι θα πεσει!!!

Η πίεση που νιώθω είναι΄σχεδόν όλη μέρα και δεν μπορώ να κουβαλήσω την κοιλιά μου πλέον...

Αγχώνομαι γιατί δεν ξέρω αν τα έχω αγοράσει όλα όσα χρειάζονται και πλέον ούτε για πλάκα δεν κυκλοφορώ έξω..άργησα να στροφάρω με αγορές όλοι μου έλεγαν ότι βιάζομαι και τελικά όλα τα έκανα τελευταία στιγμή...

Ακόμα δεν πήραμε ούτε τα καθισματάκια για το αυτοκίνητο... Και όλοι με καθησυχάζουν και μου λένε ότι και νωρίτερα να γίνει θα μου τα αγοράσουν όταν θα είμαι στο μαιευτήριο..

Αλήθεια έχετε να προτείνετε κάτι σε καθισματάκια; Αξίζει να πάρεις κάποια από τα ακριβότερα ή και με οικονομικό είσαι οκ;

Και τέλος στην αρχή θα τα κοιμίζω στην κρεβατοκάμαρά μας στην ίδια κούνια και όταν μεγαλώσουν και δεν θα χωράνε στο δωμάτιό τους σε ξεχωριστή. Εσείς πότε τα βάλατε σε ξεχωριστή κούνια;

Agorakia χρόνια πολλά!!!
Melenia μου, εγώ, από καθισματάκια αυτοκινήτου πήρα της inglesina το huggy 0-13kg. Πληρούν τα πρότυπα ασφαλείας και είναι ελαφριά (3 κιλά). Εξαρτάται αν χρειάζεσαι 0-13κιλά όπου χρησιμεύουν και ως ριλάξ ή 0-18κιλά που είναι σταθερά στο αυτοκίνητο. Καλό είναι όμως όποιο και να διαλέξεις να τηρεί τα πρότυπα ασφαλείας και ας είναι πιο οικονομικό.

Εγώ τα έβαλα σε ξεχωριστές κούνιες από 2 μηνών περίπου. Κι αυτό γιατί ήταν ατίθασα μωρά και παίζανε ξύλο . Για την ακρίβεια όμως κατά κανόνα κοιμούνται μαζί μου στο κρεβάτι μου.
Παλιά 17-11-10, 21:16   #11409
twins2010

Προεπιλογή

Και τώρα οι παλιές μου φιλενάδες... πότε θα γνωριστούμε καλέ;

Agorakia, να χαίρεσαι τα 22 σου χρονια! Με το καλό και στα 23. Φυσικά θα μας κερασεις μαρμελάδα.

Παρεμπιπτόντως, την Κυριακή έχω την πραγματική μου γιορτη. Το ξέρω, το ξέρω, μου ευχηθηκατε το δεκαπενταύγουστο, αλλά το παίζω σε 2πλο ταμπλω!!!!

Jasmini, αν και δεν πιστεύω στο μάτι, μάλλον μου φαίνεται ή ότι κάποιος σας κακομελετάει, ή που τα μαχαίρια στο σπίτι σας απέκτησαν δική τους βούληση! Αλλά, ως ρεαλίστρια, ένα έχω να πω: ξεκουράσου κορίτσι μου και άσε τις πολλές δουλειές. Το ξέρω ότι σου αρέσει να έχεις το σπίτι υπο έλεγχο, το θυμάμαι ότι έκανες δουλειές με τη δουλειά τουρλα, αλλά χρειάζεσαι και τα 10 δαχτυλάκια σου!

Για τις στερεες τροφες θα σας πω στο επόμενο ποστ γιατί έχω να πω πολλά και ενδιαφέροντα που θα σας χρησιμεύσουν σε όλες σε λίγο καιρό.

Επίσης να σας πω ότι δοκίμασα τα Pampers Simply Dry (οικονομική σειρα) και δεν μου άρεσαν καθόλου. Κάθε ώρα το μωρό θέλει άλλαγμα!!!

Παλιά 17-11-10, 21:27   #11410
twins2010

Προεπιλογή

Συνεχίζω το μονολογό μου για να σας πω την πρόοδο της έρευνας μου για τις παχύρρευστες τροφές.

Οι κρέμες που τρώμε είναι βανιλια - ρυζαλευρό. Προς το παρόν έχω δοκιμάσει τη Nestle και τη Nutricia, για το λόγο ότι δεν έχει καμια από τις 2 ζάχαρη, ενώ άλλες (π.χ. Milupa, Νουνου και Γιώτης) έχουν. Η Nestle έχει πιο ωραίο άρωμα και ίσως καλύτερη γεύση, η Nutricia είναι πιο γλυκια και διαλύεται πιο εύκολα. Η Nestle κάνει σβώλους, εκτός αν τη φτιάξετε σε μπιμπερό και το ανακινήσετε πολύ καλά.

Το συμπλήρωμα που αναφέρει η Ολγα είναι το "Κοιμάμαι και Μεγαλώνω" της Νουνου, το οποίο είναι συμπληρωμα δημητριακών που προστιθεται στο βραδυνο γάλα για να το κάνει πιο θρεπτικο και να κοιμηθει το παιδί καλύτερα. Ομως, εκτός από αυτό, υπάρχουν εδώ και καιρό στην αγορά τα παρακάτω προϊοντα που κάνουν την ίδια δουλειά (δεν μπορείτε να πείτε έχω κάνει την έρευνα μου)

1. Ανθος Ορύζης Γιώτης.
2. Aptamil Plus με συμπληρωμα δημητρικών
3. Almiron Goodnight

Εγώ πήρα το Ανθος Ορύζης, ως την πιο δοκιμασμένη λύση. Είναι ρυζάλευρο με βανιλια, αλλά χωρίς προσθετο γάλα.

Θα σας τα ξαναπώ όλα όταν θα έρθει η στιγμή! Προς το παρόν, συνεχίζω την έρευνα!!!

Παλιά 18-11-10, 00:24   #11411
melenia21

Προεπιλογή

Μ αυτά που μου λέτε λεω να κάνω μια επίσκεψη άμεσα στον γιατρό μου να μας τσεκάρει..

twins2010 τα μωράκια μπήκαν σε θερμοκοιτίδα ή δεν χρειάστηκε; Και εγώ τα νιώθω να έχουν μια έντονη κινητικότητα τελευταία ειδικά το ένα από τα δυο.

Και αυτό που νιώθω σήμερα όλη μέρα είναι έντονο μπούκωμα χαμηλά. Θέλω συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο και τελικά σχεδόν τίποτα δεν έχω..

Δε θέλω να σκέφτομαι αρνητικά αλλά η ιδέα της θερμοκοιτίδας με φοβίζει ιδιαίτερα, έχω ακούσει ένα σωρό μωρά που τα βάζουν και κολλάνε κάποιο μικρόβιο ή επίτηδες ειδικά στο Μητέρα, λόγω των χρημάτων, χωρίς να έχουν κάτι.

Παλιά 18-11-10, 01:08   #11412
twins2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μ αυτά που μου λέτε λεω να κάνω μια επίσκεψη άμεσα στον γιατρό μου να μας τσεκάρει..

twins2010 τα μωράκια μπήκαν σε θερμοκοιτίδα ή δεν χρειάστηκε; Και εγώ τα νιώθω να έχουν μια έντονη κινητικότητα τελευταία ειδικά το ένα από τα δυο.

Και αυτό που νιώθω σήμερα όλη μέρα είναι έντονο μπούκωμα χαμηλά. Θέλω συνέχεια να πηγαίνω στο μπάνιο και τελικά σχεδόν τίποτα δεν έχω..

Δε θέλω να σκέφτομαι αρνητικά αλλά η ιδέα της θερμοκοιτίδας με φοβίζει ιδιαίτερα, έχω ακούσει ένα σωρό μωρά που τα βάζουν και κολλάνε κάποιο μικρόβιο ή επίτηδες ειδικά στο Μητέρα, λόγω των χρημάτων, χωρίς να έχουν κάτι.
Ο μπέμπης που γεννήθηκε 2.000 δεν χρειάστηκε καθόλου θερμοκοιτίδα. Η μπέμπα που ήταν 1.850 μπήκε για 14 μέρες λόγω βάρους.

Και εγώ, όπως νομίζω ότι οι περισσότερες κοπέλες εδώ, φοβάμασταν πάρα πολύ το ενδεχόμενο της θερμοκοιτίδας, αλλά τελικα, κοιτώντας το εκ του αποτελέσματος είναι απλά μια απαραίτητη φροντίδα προς το μωρό.

Μικρόβιο τα δικά μου δεν κόλλησαν, αν και ήταν σε δημόσια νοσοκομείο, αλλά αυτό που λες ότι το κάνουν επίτηδες ελπίζω να μην είναι πραγματικότητα. Αν ΄δεις κάτι τέτοιο, χρειάζεται καταγγελία.

Ενδέχεται οι συχνές επισκέψεις στην τουαλέτα να είναι μόνο από το άγχος σου. Επειδή γέννησα εγώ πρόωρα, δεν σημαίνει ότι θα γεννήσεις και εσύ .

Παρ' όλα αυτά, μια επίσκεψη στο γιατρό θα σε καθησυχάσει, μια που είσαι και κοντά στο τελικό νήμα.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 18-11-10, 01:12   #11413
twins2010

Προεπιλογή

Και για να σας καληνυχτήσω, θα σας δώσω τη συνταγή για το ρυζόγαλο:

150ml νερό
5 μεζούρες Almiron (εγώ βάζω pdf που έχει γεύση γρασίδι)
2-3 μεζούρες Ανθος Ορύζης.

Ελπίζω να μην το κάνετε... το γράφω για να γελάσω με τις απελπισίες μου.

Και κάτι τελευταίο... εσείς που χρησιμοποιείτε το Almiron AR, πως σας φαίνεται η γεύση του; Το πήρα μήπως και ξεγελάσω τη μπέμπα, αλλά μου μύριζε... ψαρίλα!!!!!!

Φιλάκια ταίστρες μου γλυκες.... σας εύχομαι ένα ήσυχο βράδυ.

Παλιά 18-11-10, 08:36   #11414
ΟΛΓΑ79

Προεπιλογή

καλημερααααα
twins μετα απο δυο παιδια νομιζω ηρθε η ωρα να σταματησεις να γιορταζεις με τις παρθενες!χαχαχα

Μελενια μου δεν χρειαζεται αγχος.Οσο για την θερμοκοιτίδα οι περισσότερες το περασσαμε.Πρεπει να εισαι προετοιμασμενη.Που θα γεννησεις?
Μαλλον αυτα που σου εγραψα εχθες δεν τα διαβασες.Την μερα που γεννησα ειχα παει στον γιατρο και τιποτα δεν εδειχνε γεννα.Οποτε χαλαρα απλα να εισαι ετοιμη
Αυτα που νιωθεις και λες οτι ειναι τα κεφαλακια τους ειναι συσπάσεις και οχι τα μωρα

Παλιά 18-11-10, 09:35   #11415
twins2010

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες!!!!!!! Ελπίζω να περάσατε ήσυχα τη νύχτα και τα άρρωστα μωράκια να αισθάνονται καλύτερα!

Ολγά, θα γιορτάζω πεισματικά το Νοέμβριο για να δημιουργώ αμφιβολίες και εντυπώσεις . Φυσικά, αυτό δε σημαίνει ότι δεν δέχομαι ευχές και δώρα τον Φεβρουάριο, τον Απρίλιο, τον Ιούλιο, τον Αύγουστο και το Σεπτέμβριο. Μόνο σφαλιάρες δεν δέχομαι παρακαλώ.....

Παλιά 18-11-10, 10:22   #11416
ΟΛΓΑ79

Προεπιλογή

ερχεται μια πιασεεεεεεε!

Παλιά 18-11-10, 10:35   #11417
twins2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΟΛΓΑ79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ερχεται μια πιασεεεεεεε!
Τι έρχεται, τι έρχεται; Μια μηλόπιτα με παγωτό; Στείλε μου σε παρακαλώ όλο το ταψί!!!

Δεν με λες καλή μου, που ήσουν τόσο καιρό και χάθηκες; Ολα καλά;

Παλιά 18-11-10, 11:17   #11418
melenia21

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΟΛΓΑ79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μελενια μου δεν χρειαζεται αγχος.Οσο για την θερμοκοιτίδα οι περισσότερες το περασσαμε.Πρεπει να εισαι προετοιμασμενη.Που θα γεννησεις?
Μαλλον αυτα που σου εγραψα εχθες δεν τα διαβασες.Την μερα που γεννησα ειχα παει στον γιατρο και τιποτα δεν εδειχνε γεννα.Οποτε χαλαρα απλα να εισαι ετοιμη
Αυτα που νιωθεις και λες οτι ειναι τα κεφαλακια τους ειναι συσπάσεις και οχι τα μωρα

Όλγα μου τα διάβασα απλά είμαι λίγο φοβιτσιάρα τελικά και δεν θέλω να παραδεχτώ ότι πλησιάζει ο καιρός!
Κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό μου κάνει και κολπικό υπέρηχο και μου λέει πόσο αντέχει ακόμα ο τράχηλος. Πριν μια εβδομάδα ήταν 3,8χιλ και μου είπε ότι στο 1 εκ γεννάμε και ηρέμησα.

Τα κεφαλάκια των μωρών - συσπάσεις τα νιώθω τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα πλέον.

Τέλος χτες το βράδυ είχα έναν απαίσιο ύπνο, πονάκια στη μέση και όλο το βράδυ αγκαλιά με τη λεκάνη λόγω συχνοουρίας.

Στο Μητέρα θα γεννήσω.

Μια φίλη με δίδυμα έπαιρνε κάτι χαπάκια για τις συσπάσεις τα γιουτοπάρ, αν δεν κάνω λάθος και γέννησε με τη βοήθειά τους 37 εβδομάδα. τα ξέρετε;

Παλιά 18-11-10, 11:27   #11419
twins2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τέλος χτες το βράδυ είχα έναν απαίσιο ύπνο, πονάκια στη μέση και όλο το βράδυ αγκαλιά με τη λεκάνη λόγω συχνοουρίας.

Στο Μητέρα θα γεννήσω.

Μια φίλη με δίδυμα έπαιρνε κάτι χαπάκια για τις συσπάσεις τα γιουτοπάρ, αν δεν κάνω λάθος και γέννησε με τη βοήθειά τους 37 εβδομάδα. τα ξέρετε;
Τα γιουτοπάρ τα δίνουν για τις συσπάσεις. Ομως έχουν αρκετές παρενέργειες, όπως ίσως θα σου πει και η φίλη σου. Κατ' αρχήν προκαλούν φοβερές ταχυπαλμίες (με αποτέλεσμα να δίνουν παράλληλα και καποια ελαφρά ηρεμιστικά), τρόμο και άγχος. Απ' ότι μου είχε πει ο γιατρός μου, τα δίνουν μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης.

Αλλά για αυτά, όπως είπαμε, μην αγχώνεσαι. Αλλά θα ξαναπώ το άλλο: το βαλιτσάκι το έφτιαξες; Και ότι άλλο θέλεις ρώτησε μας τώρα που έχεις χρόνο.

Παλιά 18-11-10, 12:26   #11420
witch

Το avatar του χρήστη witch

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όλγα μου τα διάβασα απλά είμαι λίγο φοβιτσιάρα τελικά και δεν θέλω να παραδεχτώ ότι πλησιάζει ο καιρός!
Κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό μου κάνει και κολπικό υπέρηχο και μου λέει πόσο αντέχει ακόμα ο τράχηλος. Πριν μια εβδομάδα ήταν 3,8χιλ και μου είπε ότι στο 1 εκ γεννάμε και ηρέμησα.

Τα κεφαλάκια των μωρών - συσπάσεις τα νιώθω τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα πλέον.

Στο Μητέρα θα γεννήσω.

τα πηρα εγω αυτα τα χαπια και οντως προκαλουν ταχυκαρδια και ανεβαζουν την πιεση αν θυμαμαι καλα.παρ ολα αυτα δεν ειχα προβλημα επειδη η πιεση μου ηταν ηδη χαμηλη.ενα τρεμουλο το ειχα ομως.το αποτελεσμα ειναι οτι εκαναν τη δουλεια τους και εφτασα τις 36 εβδομαδες.
Παλιά 18-11-10, 12:33   #11421
witch

Προεπιλογή

καλημερα σε ολες σας!πως ειναι τα μπεμπιδια μας?

jas πως τα πατε?πως ειναι τα μικρα?εσυ σκοπευεις να συνεχισεις να κοβεις κανα δυο δαχτυλα την ημερα?για προσεχε λιγακι γιατι μαλλον καπως εισαι τωρα τελευταια....με την ψυξη πως πας?ελα να σε τριψω!σου εγγυωμαι οτι θα εισαι καλα σε 24 ωρες!!!

agorakia αν και καθυστερημενα χρονια σου πολλα.να σε χαιρομαστε!πως ειναι τα μικρακια σου με την γκρινια?εσυ πως εισαι?

twins εσεις σταματησατε την αποστειρωση?

αχ αυτο το μωβ swatch απωθημενο μου εχει μεινει!
Παλιά 18-11-10, 12:54   #11422
ionelita

Το avatar του χρήστη ionelita

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Καλημερα κορητσια!Ευχαριστω για το καλοσορισμα!Περαστικουλια στα αροστουλια αγγελακια σας!Σας διαβαζω οσο συχνα μπωρω και μου ανεβαζετε συχνα το ηθικο με την σκεψη οτι πρωτα ο Θεος θα μπω και 'γω στην θεση σας.μετρω της μερες μεχρη να κανω την αυκενικη διαφανεια στης 2 δεκεμβριου.Εσεις σ=ποσες ευδομαδες εισασταν οταν την κανατε αυτη την εξεταση?Εγω θα ειμαι 11 ευδομαδες και 4 μερουλες.Θα φανει και το ρινικο οστο?
Ο χρήστης ionelita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-10, 13:35   #11423
twins2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο witch Εμφάνιση μηνυμάτων
twins εσεις σταματησατε την αποστειρωση?
Το Σάββατο που θα κλείσουμε τον 5ο μήνα βάζουμε τον αποστειρωτή πίσω στο κουτί του!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ionelita Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κορητσια!Ευχαριστω για το καλοσορισμα!Περαστικουλια στα αροστουλια αγγελακια σας!Σας διαβαζω οσο συχνα μπωρω και μου ανεβαζετε συχνα το ηθικο με την σκεψη οτι πρωτα ο Θεος θα μπω και 'γω στην θεση σας.μετρω της μερες μεχρη να κανω την αυκενικη διαφανεια στης 2 δεκεμβριου.Εσεις σ=ποσες ευδομαδες εισασταν οταν την κανατε αυτη την εξεταση?Εγω θα ειμαι 11 ευδομαδες και 4 μερουλες.Θα φανει και το ρινικο οστο?
ionelita, στην εξέταση αυτή εκτός απ' την αυχενική διαφάνεια μετράνε το ρινικό οστούν και το μήκος τραχήλου. Είναι υπέροχη στιγμή γιατί είναι σχηματισμένα τότε και βλέπεις χεράκια και ποδαράκια να κινούνται. Εγώ την έκανα ανάμεσα στην 12η και τη 13η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά.

Παλιά 18-11-10, 13:37   #11424
witch

Προεπιλογή

κι εγω 12η εβδομαδα την εκανα.

εμας η παιδιατρος μας ειπε να σταματησουμε την αποστειρωση λιγο νωριτερα στους 4μιση μηνες περιπου και το βρισκω λογικο να σου πω την αληθεια.και ανυπομονωωωωω!!!!!!!!
Παλιά 18-11-10, 14:46   #11425
ΟΛΓΑ79

Προεπιλογή

Τα γιουτοπαρ εγω δεν τα πηρα καθολου.Και οταν ειχα ρωτησει τον γυναικολογο δεν τα ηθελε
Η αποστειρωση ειναι αλήθεια οτι δεν εχει και πολυ νοημα απο την στιγμη που βαζουν στο στομα τους διαφορα.
Ομως στα μπιμπερο απο το γαλα μονο την συνεχισα λιγο ακομα
Ionelita μου με το καλο τα μπεμπε!Και εγω 12 προς 13η την εκανα την αυχενικη

Παλιά 18-11-10, 14:52   #11426
nufi

Προεπιλογή

hello!

τι κανετςε τσουπρες?

αυχενικη κ εγω 12 με 13

ανυπομονω κ εγω για τη ληξη συναγερμου αποστειρωσης!!φτανει!
προς το παρον βαζουν τα χερια στο στομα,σε λιγο που θα βαζουν τα παντα...οντως ποιο το νοημα?
Παλιά 18-11-10, 14:59   #11427
nufi

Προεπιλογή

κατι λεγατε για κρεμουλες συγκαματων..
εμεις βαζουμε τωρα μια της fissan που μου φαινεται αρκετα ηπια, μια κ δε την εχουμε τοση αναγκη πια..
παλιοτερα βαζαμε sudocrem που ειναι πολυ καλη, αλλα μαλλον πολυ δυνατη κ ισως too much για τωρα..
εχετε βρει καμια αλλη καλη?
καλα, η witch χρησιμοποιει την παραγωγη της!!
Παλιά 18-11-10, 15:04   #11428
nufi

Προεπιλογή

να το παρεις το swatchaki witchaki κ θα το λες switchaki! (εξυπναδες!!)
ναι, οταν το ειδα σε σκεφτηκα...κ επισης πηγαμε προσφατα σ ενα γαμο που ειχε στη διακοσμιση λιλαμωβ, κ η νυφη μετα στο γλεντι εβγαλε τις γοβες κ φορεσε μωβ σταρακια! με το νυφικο εννοειται! κ ειμαι σιγουρη οτι εχεις!
Παλιά 18-11-10, 15:05   #11429
ΟΛΓΑ79

Προεπιλογή

εγω sudocream τους βαζω απο την αρχη και δεν μου εχουν συγκαει ποτε εως τωρα
Οι αλλες μπορει να ειναι καλες αλλα ειναι τοσο πηχτες που μου την δινουν στα νευρα

Παλιά 18-11-10, 15:08   #11430
nufi

Προεπιλογή

ναι η sudocrem εχει κ ωραια υφη..απλως νομιζω οτι ειναι λιγο δυνατη κ πλεον τη βαζω μονο το πρωι που εχουμε ν αλλαξουμε πανα πιο πολλες ωρες
Παλιά 18-11-10, 15:09   #11431
nufi

Προεπιλογή

παω για ταισμα cu later!!
Παλιά 18-11-10, 15:13   #11432
joy79

Περιοχή: ATHENS-GREECE
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nufi Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι λεγατε για κρεμουλες συγκαματων..
εμεις βαζουμε τωρα μια της fissan που μου φαινεται αρκετα ηπια, μια κ δε την εχουμε τοση αναγκη πια..
παλιοτερα βαζαμε sudocrem που ειναι πολυ καλη, αλλα μαλλον πολυ δυνατη κ ισως too much για τωρα..
εχετε βρει καμια αλλη καλη?
καλα, η witch χρησιμοποιει την παραγωγη της!!
Εμείς συνεχίζουμε sudocrem και δεν είχουμε παράπονο, αν εξαιρέσεις τότε με την αντιβίωση της μπέμπας που χρειαστηκαμε kenakob.
Παλιά 18-11-10, 16:44   #11433
Jasmini

Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια.
Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα. Τα μικρά όμως έχουν αρκετή γκρίνια και δεν με αφήνουν λεπτό. Για να μαγειρέψω ευτυχώς ήταν εδώ ο σύζυξ και τα απασχολούσε. Έφτιαξα λαζάνια σπέσιαλ και μαντέψτε.....δεν έκοψα ακόμα άλλο δάχτυλο
Ναι ρε βρε witch, έλα να με τρίψεις εσύ, γιατί ο άντρας μου βαριέται και εγώ υποφέρω...
Εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα της frezyderm η οποία είναι πάρα πολύ καλή αλλά λίγο ακριβή γμτ.
Παλιά 18-11-10, 16:47   #11434
Jasmini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ionelita Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ την έκανα στις 12 και κάτι εβδομάδες. Ναι, φυσικά θα φανεί ο ρινικό οστό.
Παλιά 18-11-10, 19:21   #11435
Jasmini

Προεπιλογή

Παρέλαβα τα χαλιά μου και έστρωσα το πρώτο μου χαλί, στο σαλόνι!!!
Έβαλα και την πρώτη πινελιά Χριστουγέννων, στολίζοντας ένα έλκηθρο κηροπήγιο!!!
Παλιά 18-11-10, 19:50   #11436
twins2010

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jasmini Εμφάνιση μηνυμάτων

Παρέλαβα τα χαλιά μου και έστρωσα το πρώτο μου χαλί, στο σαλόνι!!!
Έβαλα και την πρώτη πινελιά Χριστουγέννων, στολίζοντας ένα έλκηθρο κηροπήγιο!!!
Με γειες, με γειές.

Και σε ευχαριστούμε που μας θύμισες ότι κοντεύουν τα Χριστούγεννα!!!!!!!

Παλιά 18-11-10, 21:08   #11437
witch

Προεπιλογή

μα ποσο ωραια ειναι τα χριστουγεννα με ολα αυτα τα λαμπακια!!!!σαν να εχει καθυστερησει φετος η διακοσμηση και μαλλον θα φταιει η ζεστη-κριση.

μια πολυ ωραια ελαφρια κρεμουλα με βαση το λαδι (για να μην ξεχνιομαστε) ειναι της johnson's soothing naturals και πολυ οικονομικη.στον σκλαβενιτη ειχα παρει 2 στην τιμη της μιας.

θελετε να βαλω τη χυτρα μου και να φτιαξω σε ολες σας κρεμουλα?θα βαλω και ετικετα witch baby cream!

nufi πιστευεις πραγματικα οτι δεν θα ειχα κανει κατι τετοιο στον γαμο μου???????μονο που δεν προλαβα να κεντησω τα all star οπως το ειχα σκεφτει για να τα κανω νυφικα οποτε φορεσα ασημι μποτακι adidas.
Παλιά 18-11-10, 21:09   #11438
witch

Προεπιλογή

jas ωραια τα χαλια δηλαδη?ικανοποιημενη απο ποιοτητα κτλ?θελω να παραγγειλω κι εγω ενα απο εκει αλλα αν σου πω ποιο θα με κραζεις!
Παλιά 18-11-10, 21:31   #11439
nufi

Προεπιλογή

witch you rock!!
μπραβο,πολυ ωραιο το υποδημα το παρτυνυφικον!!
Παλιά 18-11-10, 21:49   #11440
twins2010

Προεπιλογή

Θέλω και εγώ witch baby cream.

Σας είπα για την πίτσα που έφτιαξα χτες; Εβλεπα τώρα το τοπ σεφ που φτιάχνανε πίτσες και η δική μας ΄(γιατί την έφτιαξα μαζί με το μάγουλο) ήταν σαφώς ανώτερη. Πίτσα 4 εποχές.... φθινόπωρο: ζαμπον μανιτάρια, χειμώνας: ζαμπόν - μήλο, άνοιξη: μπέικον (γιατί έμοιαζε με κόκκινα λουλουδάκια) και καλοκαίρι: τόνος.

Και τώρα θα φάω μια φέτα τσουρέκι από το παρασκευαστήριο με καραμελωμένα αμύγδαλα.

Θα με χωράει μετά ή πόρτα;;;;

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές