the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Go Back   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 09

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Reply

Thread Tools
Old 01-06-2010, 10:54:44   #4721
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Περαστικά της. Ακου να δεις καλοκαιριατικα το μωρό. Εδώ εχει συννεφια αλλα βράζει από τη ζέστη!

Ο χρήστης stellitsa1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 01-06-2010, 10:59:10   #4722
lucky_star

lucky_star's Avatar

Καλημέρα, καλό μήνα και καλό καλοκαίρι....

Ιωαννα μου και η δικιά μας ψιλοκρύωσε με μύξες και τώρα πια βηχαλάκι με φλεμματακια....θα περάσει. Όσο τρώει και έχει όρεξη το παιδάκι σου και δεν κάνει πυρετό θα περάσει. Το ίδιο εν τω μεταξύ είχαμε περάσει και τον Φεβρουάριο που είχαμε κατέβει Καλαμάτα ... στο τέλος της έμεινε αυτό το ξεροβηχαλάκι, το οποίο μόνο του έφυγε. Απλά ο παιδίατρος μου είπε φυσιολογικό όρο στην μύτη όσο βουλώνει και μας συνέστεισε ένα κολλύριο για να το βάζουμε πρωι και βράδυ, 2 σταγόνες, το Garammat, προς αποφυγήν καμμιάς ωτίτιδας και περαιτέρω μολυνσης....

Πολύ ζέστη και σήμερα.....Η γκρίνια των τελευταίων ημερών έχει μειωθεί. Όρεξη για φαι τρελή, αφου τελειώνει και αυτή συνεχίζει να ανοίγει το στόμα....πίνει αρκετό νεράκι...και όσο για την κινητικότητά της πάει εξαιρετικά. Σηκώνεται προσπαθεί να σκαρφαλώσει, κάνει βηματάκι με την βοήθειά μας, λέει μαμαμαμα και μπαμπαμπα και αντε....χαχαχα τα παλαμάκια δεν τα πολυκάνει τώρα....μιλάει δυνατα και τραγουδάει....Μας έχει τρελάνει όπως καταλαβαίνετε

Make your dreams come true!!!
Ο χρήστης lucky_star δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 02-06-2010, 00:04:24   #4723
nik

nik's Avatar

Καλησπερα και καλο μηνα σε ολες! Ιωαννα μου περαστικα σας. Εμας ειχε αρρωστησει δευτερη μερα του Πασχα με ιωση και ζησαμε ενα δραμα για καμια εβδομαδα. Της διναμε ντεπον και εκανε σαν να την σφαζαμε, αστα. Οι πιο παλιες μαμαδες με διαβεβαιωσαν οτι σε λιγο καιρο αυτα θα τα εχουμε ψωμοτυρι, οποτε υπομονη και σε λιγες μερες θα ειστε μια χαρα.Κατα τα αλλα τι κανετε κοριτσια?

Ο χρήστης nik δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 02-06-2010, 13:31:06   #4724
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Καλημέρα σε όλες. Απο χτες το παιδι μου κανει γυρω γυρω το πάρκο. Πιανεται και περπαταει! Τον εβαλα σε μια κουβερτουλα στο πάτωμα μπουσουλησε πιαστηκε απότο τραπεζάκι του σαλονιου και έκανε βηματακια σιγα σιγα! Από δόντια τιποτα.
Εχει καμια τον beaba τον ατμομάγειρα? Σκεφτομαι νατον πάρω.

Old 02-06-2010, 22:36:11   #4725
nik

nik's Avatar

Βρε βρε τον Βασιλακη!! Απο νωρις γυριστρουλης! Συγχαρητηρια Στελλιτσα ,τελεια νεα! Για τον ατμομαγειρα δεν ξερω να σου πω, εγω ειμαι της κατσαρολας. Ιωαννα μου πως ειναι η μπουμπου?

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Old 03-06-2010, 00:10:55   #4726
astarti

astarti's Avatar

Ιωάννα μου περαστικά στη κορούλα σου...Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα..
Στελλίτσα μπράβο στο Βασιλάκη,θα περπατήσει γρήγορα από ότι φαίνεται...
Nik μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα η βόλτα με το αμάξι...Άμα το κάνεις μία φορά θα πάρεις το κολλάι και μετά ποιός σε πιάνει...
Old 03-06-2010, 11:30:27   #4727
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Kαλημέρα σε όλες. Εχει γινει ατακτος. Δε κάθεται σε ένα σημειο. Γυριζει γυρω στο πάρκο. Πιανεται και περπαταει γυρω γυρω. Πεφτει και ξανασηκώνεται. Χτες στο Ηρα πηγα να πάρω κατι και ειχε βγαλει ενα χαρτακι από ενα ρουχο και το έτρωγε. Το πρόλαβα... Ουφ!
Νικ πες στην Εβελινα σου να ετοιμαστει γιατι θα έρθει ο Βασιλάκης να την πάει βολτα.
Ιωαννα πως ειναι η μικρούλα σου?

Old 03-06-2010, 15:52:08   #4728
verolina

Καλημέρα μαμάδες!

Ο Βασιλάκης μας θα είναι ο πρώτος της παρέας που θα περπατήσει, καθώς φαίνεται!!! Εμείς ακόμα τίποτα, ούτε μπουσούλημα κανονικό, μόνο στέκεται όρθιος στα ποδαράκια του όταν τον κρατάμε και του αρέσει, καθώς φαίνεται.
Το καμάρι μας είναι τα δύο κάτω δοντάκια... Έχουν αρχίσει να τον τρώνε και τα πάνω.

Όσο για τον ατμομάγειρα, δεν έχω, οπότε δεν ξέρω να σας πω. Βράζω το κρέας (κάθε δεύτερη μέρα) και τα λαχανικά (κάθε μέρα) σε μικρό κατσαρολάκι, τα αφήνω να κρυώσουν και μετά στο μούλτι. Με βολεύει έτσι.

Astarti μου σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τα καλά νέα από ΟΕΕ! Εν μέσω κρίσης φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία! Να έχουμε το νου μας! Δεν έχουμε γίνει φίλες στο facebook γιατί δεν έχω δώσει την διεύθυνσή μου εδώ στο φόρουμ. Να την δώσω λοιπόν koutsoukou@gmail.com . Ευχαρίστως δέχομαι αιτήματα φιλίας. Δεν έχω βάλει ακόμα φωτο του μπέμπη μας, αλλά θα βάλω. Εννοείται όποτε θέλετε είστε ευπρόσδεκτες και για καροτσοβουλτούλες στα μέρη μας Αstarti και οι υπόλοιπες!
Old 03-06-2010, 17:13:30   #4729
filoudaki

filoudaki's Avatar

γεια σας κοριτσάκια!

εμεις δεν μπουσουλαμε καθόλου, δεν μας αρέσει απο ό,τι φαινεται! με το που τον βάζω μπρουμητα γυρνάει αμεσως ανάσκελα! οπότε τον βλεπω να περπατάει κάποια στιγμή κατευθείαν. ορθιος του αρέσει τρελά! τον βάζω στο τραπέζι, τον κραταω απο τα χεράκια για ισορροπία, και περπαταει προς το μερος μου. Επίσης του εχω ενα καροτσακι της φισερ πραις και το πιάνει απο την λαβή και το παει βόλτα, με υποστήριξη φυσικά δική μου για την ισορροπία!
τις τελευταίες μερες δεν μου πολυτρώει τα φρουτα! λετε να ναι λογω ζέστης? συνεχίζει να θηλαζει βεβαια και να τρωει και το κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικά!

απο δοντάκια εμεις παμε για το 5ο και 6ο μαζί! ηδη το ένα εχει σκάσει μύτη.και το άλλο ετοιμο είναι.

τα προσκλητήρια και τις μπομπο για την βάφτιση θα τα φτιάξω μόνη μου. Ηδη εχω παραγγείλει την πρώτη ύλη. Απλά φοβαμαι οτι θα αργήσω αρκετα. Αλλά τώρα δεν γινεται διαφορετικά,οποτε θα τα παρουν λιγο καθυστερημένα οι καλεσμένοι! χαχαχα ελπίζω να με βοηθήσει η μαμα μου με το μωρό να μου τον κρατήσει για να τα φτιάξω με ησυχία!

σε περιμένουμε...
Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 03-06-2010, 20:18:51   #4730
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Τενια μασελα του έβαλες? Εμενα ουτε μυτουλα δεν εχει σκασει.... Παντως αν τον πιασω από τα χέρια και προχωράω αργά, περπαταει.....

Old 03-06-2010, 22:07:28   #4731
verolina

Filoudaki, ωραία που θα τα φτιάξεις μόνη σου!
Αν επιτρέπεται, πώς έχεις σκεφτεί να τα κάνεις περίπου, γιατί έχω αρχίσει κι εγώ να κοιτάω σε υλικά για μπομπονιέρες και έχω πελαγώσει... για μόνη μου μόνο τα απλά κουτάκια θα μπορούσα να κάνω. Βέβαια μήπως στο τέλος δεν γλιτώνεις και πολλά, γιατί από ένα σύντομο υπολογισμό που έκανα η διαφορά με μία οικονομική μπομπονιέρα δεν είναι μεγάλη...
Old 03-06-2010, 23:10:07   #4732
lucky_star

lucky_star's Avatar

Filoudaki απο ότι κατάλαβα Τένια σε λένε; Εγώ είμαι η Βίλυ....

Λοιπόν επειδή κι εγώ έφτιαξα μόνη μου τα προσκλητήρια, φαντάσου ότι η βάφτισή μας είναι στις 19 Ιουνίου και ακόμα μοιράζω τα τελευταία. Άλλωστε πιστεύω ότι όσο πιο αργά τους τα δώσεις, τόσο το καλύτερο με πιο κοντινή τις 2 εβδομάδες. Επειδή και εγώ θα φτιάξω τις μπομπο , οι οποίες θα είναι πουγκί από γάζα, φούξια και κίτρινο και σοκοκουφέτα με φυστίκι για τους μεγάλους, τα οποία θα δέσω με κέρινο κορδόνι, στο οποίο θα περάσω 2 κουμπιά σε ροζ ή φούξια και κίτρινο χρώμα και 2 μικρές χαντρούλες αντιστοίχως και απο πάνω απο το κέρινο κορδόνι σατεν κορδόνι στα αντιστοιχα χρώματα. Οι παιδικές θα είναι πουγκί από οργάντζα σε σχήμα καραμέλας όμως, πάλι τα προαναφερόμενα χρώματα, στις οποίες θα μπουν smarties και ξύλινο παιχνίδι σβουρίτσα ή σφυριχτρούλα μικρη. Και στις 2 βέβαια εσωτερικό τούλι. Μου κόστησαν 200 ευρώ για 210 μπομπονιέρες....
Πριν λοιπόν πάω να δω τα υλικά, έκανα μια γύρα σε κανα δυο μαγαζια με μπομπονιέρες και είδα τιμές και τι περίπου θα μου άρεσε και περιττό να σας πω ότι στις παιδικές με το παιχνιδάκι γλιτώνω περίπου 40 λεπτά το κομμάτι. Νομίζω ότι αξίζει....Άσε που έχω και την χαρά της δημιουργίας...Σας έπρηξα... Μπράβο με τα δοντάκια σας....γρήγορα προχωράει

Εμείς ακόμα στα 2 μείναμε...Όσο για την γκρίνια και το κρύωμά ακόμα....κρατά....μάλιστα σήμερα είχε απίστευτη γκρίνια από το πρωι.....πολύ δύσκολη ημέρα....

Φιλιά σε όλες σας και τα όμορφα μωρά σας

Old 04-06-2010, 00:08:13   #4733
nik

nik's Avatar

Καλησπερα κοριτσακια! Απ' οτι διαβαζω τα μωρακια του κλαμπ μας ειναι τρομερα! Το ενα περπατα και εξολοθρευει ετικετες (χαχα πολυ γελασα), το αλλο εχει σχεδον 6 (!!!!!!) δοντια , εχουμε μια γοργονα (της Ολιβ) ,τι να πω.... Ασε η δημιουργικοτητα των μαμαδων!! Βρε κοριτσια που τη βρισκετε την υπομονη να φτιαξετε μπομπονιερες. Εμεις την βαφτιζουμε 18/7 και ακομη δεν εχουμε ξεκουνηθει να παμε να τις βρουμε. Βεβαια για να λεμε την αληθεια , εμενα δεν πιανουν καθολου τα χερια μου οποτε δεν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο. Κατα τα αλλα το σημερινο κοτοπουλο πηγε ...ακλαφτο Στελλιτσα μου στον καδο των σκουπιδιων. Νευριασα πολυ και της κραταγα μουτρα. Εκεινη η πονηρη με εκοβε με το βλεμμα και μου εσκαγε χαμογελα και οταν καταλαβε οτι δεν της μιλαω με κοιταγε σοβαρη χωρις να μιλαει. Απο μεσα μου γελουσα, αλλα για αρκετη ωρα πηγαμε ετσι. Σας φιλω!!

Old 04-06-2010, 08:20:44   #4734
lucky_star

lucky_star's Avatar

Καλημέρα κορίτσια!!!

Nik μου πολύ γέλασα με την φάση που περιέγραψες το ίδιο κάνει και η δικιά μου όταν νευριάζω και της μιλάω σοβαρά....χαχαχα. Όσο για το ότι δεν πιάνουν τα χέρια σου...κι εγω έτσι πίστευα, αλλά μην φανταστείς ότι κάνω φοβερά πράγματα. Για τις μπομπο θα μαζευτούμε 3-4 φίλες, με καφεδάκι και μουσικούλα το άλλο Σάββατο και θα τις φτιάξουμε παρέα. Έχει πλάκα. Μόλις τα ετοιμάσω, θα βάλω φωτογραφίες.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Old 04-06-2010, 10:20:32   #4735
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Νικ η Ευελινα θελει να ειναι κομψη για το καλοκαιρι.

Old 04-06-2010, 11:22:19   #4736
joannakip

joannakip's Avatar

Καλημερα κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας η μικρη αρχισε να παει καλυτερα αλλα δινουμε αγωνα μαχης με πολυ γκρινια για να πιει το σιροπι...
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 04-06-2010, 14:25:27   #4737
filoudaki

filoudaki's Avatar

Quote:
Originally Posted by lucky_star View Post
Filoudaki απο ότι κατάλαβα Τένια σε λένε; Εγώ είμαι η Βίλυ....

Λοιπόν επειδή κι εγώ έφτιαξα μόνη μου τα προσκλητήρια, φαντάσου ότι η βάφτισή μας είναι στις 19 Ιουνίου και ακόμα μοιράζω τα τελευταία. Άλλωστε πιστεύω ότι όσο πιο αργά τους τα δώσεις, τόσο το καλύτερο με πιο κοντινή τις 2 εβδομάδες. Επειδή και εγώ θα φτιάξω τις μπομπο , οι οποίες θα είναι πουγκί από γάζα, φούξια και κίτρινο και σοκοκουφέτα με φυστίκι για τους μεγάλους, τα οποία θα δέσω με κέρινο κορδόνι, στο οποίο θα περάσω 2 κουμπιά σε ροζ ή φούξια και κίτρινο χρώμα και 2 μικρές χαντρούλες αντιστοίχως και απο πάνω απο το κέρινο κορδόνι σατεν κορδόνι στα αντιστοιχα χρώματα. Οι παιδικές θα είναι πουγκί από οργάντζα σε σχήμα καραμέλας όμως, πάλι τα προαναφερόμενα χρώματα, στις οποίες θα μπουν smarties και ξύλινο παιχνίδι σβουρίτσα ή σφυριχτρούλα μικρη. Και στις 2 βέβαια εσωτερικό τούλι. Μου κόστησαν 200 ευρώ για 210 μπομπονιέρες....
Πριν λοιπόν πάω να δω τα υλικά, έκανα μια γύρα σε κανα δυο μαγαζια με μπομπονιέρες και είδα τιμές και τι περίπου θα μου άρεσε και περιττό να σας πω ότι στις παιδικές με το παιχνιδάκι γλιτώνω περίπου 40 λεπτά το κομμάτι. Νομίζω ότι αξίζει....Άσε που έχω και την χαρά της δημιουργίας...Σας έπρηξα... Μπράβο με τα δοντάκια σας....γρήγορα προχωράει

Εμείς ακόμα στα 2 μείναμε...Όσο για την γκρίνια και το κρύωμά ακόμα....κρατά....μάλιστα σήμερα είχε απίστευτη γκρίνια από το πρωι.....πολύ δύσκολη ημέρα....

Φιλιά σε όλες σας και τα όμορφα μωρά σας
Γεια σου Βιλυ! Μ αρεσε πολύ η ιδέα σου για τις μπομπο! Εγώ μονο τα σχέδια για τα προσκλητήρια εχω βρει! Ειναι μια βασική ιδέα που ξεσήκωσα απο κάπου, αλλα την εμπλούτισα με δικες μου ομορφιές! Δεν ξέρω πως θα βγει το τελικό αποτέλεσμα, θα είναι εκπληξη, αλλα θα ανεβάσω φωτο αφου τις φτιάξω! Περιμένω καποια εργαλεία απο Αγγλία και δυστυχώς τα παρήγγειλα αργά, οποτε θα αργήσουν! Τελευταια στιγμή θα μοιράσω προσκλητήρια! χαχα

Οταν λες γάζα τί εννοείς? Η οργάντζα πώς είναι ακριβώς? Απο πού τα προμηθευτηκες τα υλικά αυτά?

αααα και περαστικά σας! και στην Ιωάννα!!!!

σε περιμένουμε...
Old 04-06-2010, 14:28:13   #4738
filoudaki

filoudaki's Avatar

Quote:
Originally Posted by nik View Post
Καλησπερα κοριτσακια! Απ' οτι διαβαζω τα μωρακια του κλαμπ μας ειναι τρομερα! Το ενα περπατα και εξολοθρευει ετικετες (χαχα πολυ γελασα), το αλλο εχει σχεδον 6 (!!!!!!) δοντια , εχουμε μια γοργονα (της Ολιβ) ,τι να πω.... Ασε η δημιουργικοτητα των μαμαδων!! Βρε κοριτσια που τη βρισκετε την υπομονη να φτιαξετε μπομπονιερες. Εμεις την βαφτιζουμε 18/7 και ακομη δεν εχουμε ξεκουνηθει να παμε να τις βρουμε. Βεβαια για να λεμε την αληθεια , εμενα δεν πιανουν καθολου τα χερια μου οποτε δεν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο. Κατα τα αλλα το σημερινο κοτοπουλο πηγε ...ακλαφτο Στελλιτσα μου στον καδο των σκουπιδιων. Νευριασα πολυ και της κραταγα μουτρα. Εκεινη η πονηρη με εκοβε με το βλεμμα και μου εσκαγε χαμογελα και οταν καταλαβε οτι δεν της μιλαω με κοιταγε σοβαρη χωρις να μιλαει. Απο μεσα μου γελουσα, αλλα για αρκετη ωρα πηγαμε ετσι. Σας φιλω!!
Αχ Νικ και εμεις την ιδια μερα τον βαφτίζουμε!! Λες να ειμαστε και την ίδια εκκλησία? χαχαχαχαχα Εμεις βαφτίζουμε στην Ζωοδόχο Πηγη στο αλσος Φιλαδελφείας.

σε περιμένουμε...
Old 04-06-2010, 14:32:30   #4739
filoudaki

filoudaki's Avatar

Quote:
Originally Posted by olive View Post
Πάντως κοριτσάκια μεγαλώνουν ε? Ακούνε σε απλές εντολές πχ βγάλε/βάλε πιπίλα/χαιρετα/παλαμάκια κλπ και έχει πολύ πλάκα, γίνονται ανθρωπάκια σούπερ
Αχ ολιβ εμενα δεν κανει ουτε παλαμακια ουτε χαιρεταει, παρότι τον παροτρυνω! Μπραβο στο μικρακι σου!!!!

Παντως καταλαβαίνουν απίστευτα πολλά πραγματα! προχθες πριν φυγω για το ιατρειο πλακωθήκαμε με τον αντρα μου, και ο μικρός καθόταν αμιλητος. Τον φίλησα και εφυγα, και οταν γύρισα το βραδυ εκανε σαν τρελος να ερθει στην αγκαλια μου, και κορίτσια σας λεω με αγκάλιαζε σαν μεγάλος ανθρωπος! Σου λεει, νόμιζα οτι δεν θα ξαναγυρίσεις μανουλα... ποσο χαίρομαι που σε ξαναβλέπω!

σε περιμένουμε...
Old 04-06-2010, 16:19:11   #4740
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Tενια ειναι τεμπελης! Αντρες! Οσο και να τον παροτρυνεις αν δεν θελει δεν θα το κάνει... Τον θηλάζεις ακόμα?
Μπραβο στα κορίτσια που φτιαχνουν μονες του τις μπομπονιερες και τα άλλα....

Old 04-06-2010, 16:54:46   #4741
nik

nik's Avatar

Καλησπερα κοριτσια! Μολις πριν λιγο γυρισα απο τη δουλεια και εκατσα να δω τα νεα σας. Ειστε καλα? Ιωαννα μου υπομονη. Και εμας ετσι εκανε. Ασε οταν επρεπε να της κανουμε Ortisalin εν τω μεσω της νυκτος! Σιγουρα ξυπνουσαμε την πολυκατοικια, ευτυχως ειναι ευγενικοι και ελεγαν πως δεν μας ακουνε (ναι , σιγα). Και το προγραμμα ειχε ντεπον, αποφραξη μυτης και αντιβηχικο. Καταλαβαινεις τα γλεντια!! Στελλιτσα τι να πω? Εχω ενα πεισματαρικο μωρο. Και μου το ειχαν πει οτι οι Σκορπιοι ειναι εντονες προσωπικοτητες αλλα τα λογια ηταν μικρα... Tενια εμεις παμε Σπατα, στην Αγια Δυναμη, εκει οπου παντρευτηκαμε. Ο δολοφονος χτυπαει,βλεπεις παντα δυο φορες,χαχα! Οποτε θα εχουμε ποσταρισματα βαφτισης απο δυο μεριες ταυτοχρονα. Βιλυ μου καλη επιτυχια με τις μπομπο! Ακουγεται πολυυυυ καλη φαση. Θα περιμενουμε τις φωτογραφιες και αν ειναι καλες ,γιατι οχι? Στο επομενο θα σε προτιμησουμε . Φιλακια σε ολες!!

Old 05-06-2010, 10:42:46   #4742
joannakip

joannakip's Avatar

Καλημερα κοριτσια... εμενα η μικρη μου πλησιαζω στο κεφαλι της και της λεω ντουζ και κανουμε κεφαλιες,χορευει καθε φορα με την μουσικη,χαιρετε τρελα οταν της δειχνω φωτογραφιες που ειμαι εγω με τον αντρα μου,λεει συνεχεια μπαμπαμπα και μερικες φορες δυο μπα και ακουγετε μπαμπα ολοκαθαρα(της εχω βαλει πιπερι στη γλωσσα γιαυτο..χαχαχαχα πλακα κανω)...αλλα οσο και να της δειχνω παλαμακια ,κουπε πε ,τιποτα δεν κανει τεμπελιαζει,ουτε μπουσουλαει την βαζω μπρουμητα και καθετε κανενα λεπτο νευριαζει δεν της αρεσει καθολου...
Old 05-06-2010, 10:59:25   #4743
christinapgr

ιωαννινο μου τι κανεις????????πως ειναι η μικρουλα???και μενα κανει κουτουλιες αλλα του λεω μπουμ!!!!!!μπουσουλαει με την οπισθεν ομως χαχαχα!!!φιλακιααααααα

Make a pregnancy ticker
Ο χρήστης christinapgr δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 05-06-2010, 12:49:18   #4744
dora27

καλημερα στις μανουλες. Βρε κοριτσια, εσεις που βαφτισατε τα ζουζουνια σας, κατι θελω να ρωτησω. Η νονα παιρνει και φανελακια και πυτζαμακια που θα τα βαλει στο πρωτο του μπανακι? το ξερω οτι σε καθε πολη υπαρχουν αλλα εθιμα. Εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη αλλα η νονα ειναι απο αλλη πολη και μου μιλησε και για πυτζαμακια (εκτος απο δευτερο ρουχο), κατι για το οποιο εγω πρωτη φορα ακουγα .Επειδη τα βαπτιστικα τα πηρα εγω απο Θεσσαλονικη και θα μου δωσει τα λεφτα και δεν πηρα φανελακια, αναρωτιεμαι τωρα μηπως θεωρει αυτη αυτονοητο οτι θα εχει το πακετο βαπτιστικων και φανελακια (εκτος απο πυτζαμακια), οποτε θα πρεπει να παω να αγορασω και φανελακια. Εσεις τι κανατε στη βαπτιση?
Old 05-06-2010, 13:06:53   #4745
joannakip

joannakip's Avatar

εμενα ο νονος της μικρης μας πηρε και πυτζαμακια και φανελακια τα οποια δεν ηταν στο πακετο βαφτισης αλλα τα πηρε ξεχωριστα
Old 05-06-2010, 13:09:18   #4746
joannakip

joannakip's Avatar

Χριστινινοοοο καλα ειμαι η μικρη αρχισε να αναρρωνει σιγα σιγα.. εσενα ο δικος σου ειναι σαν τον Ποποτα απο το καφε της Χαρας εμπρος -πισω...(το συνθημα που ελεγε)χαχαχα...

καλα δεν ειναι κανονας τα παιδακια να μπουσουλησουν εχω αρκετα παραδειγματααπο φιλες μου που τα μωρα τους περπατησαν κατευθειαν..μαλλον η δικια μου ειναι κοκετα και δεν θελει να χαλασει τα γονατακια της..χαχαχα
Old 05-06-2010, 14:08:38   #4747
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Οντως κοκκινιζουν τα γόνατα. Εμενα ειναι τη μιση μερα στα γόνατα και την αλλη μση όρθιος. Οταν ειναι γονατιστος στο πάρκο πάντα, κοκκινιζουν τα γόνατα του,

Old 05-06-2010, 21:37:46   #4748
christinapgr

dora να σου πω....το πακετο των βαφτιστηκων ειχε τα λεγομενα λαδοπανα μεσα αλλα ειχε και ενα φανελακι και μποξερακι.....πυτζαμακια εμεις δεν το εχουμε εδω....τωρα αν το φανελακι και το μποξερακι ηταν στο σετ θα σε γελασω αλλα αυριο που θα παμε να κοινωνισουμε με τον νονο θα ρωτησω!!!
ιωαννα μπραβο αυτο ειναι ο μικρος ποποτας!!!να σου πω ομως και κατι....καλυτερα να μην μπουσουλησει γιατι δεν κανει καλο στα γονατακια τους....οποτε ο,τι κατσει!!!!καθε παιδι εχουμε χιλιοπει εχει τους ρυθμους του!!!
ποτε θα τα πουμε μαρη ιωαννα παρε κανενα τηλ τσαμπα ειναι ελεος!!!!!!!!

Make a pregnancy ticker
Ο χρήστης christinapgr δεν είναι συνδεδεμένος   Reply With Quote
Old 06-06-2010, 10:07:02   #4749
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Ναι Χριστινα έχεις δίκιο γα τα γόνατα, κοκκινιζουν. Πλέον μονο στο κρεβάτι μας μπουσουλάει. Κατω δεν τον βάζω. Στο πάρκο Ειναι συνέχεια ορθιος γιατι μαλλον δεν εχει χώρο να μπουσουλήσει. Καθετε κανονικα και παιζει με τις ώρες. Από δόντια ΤΙΠΟΤΑ....
Τενια ο δικός σου μπορει να βαριεται αλλα κοντευει να βγάλει και φρονυμητες,,,,

Old 06-06-2010, 10:08:40   #4750
lucky_star

lucky_star's Avatar

Quote:
Originally Posted by filoudaki View Post
Γεια σου Βιλυ! Μ αρεσε πολύ η ιδέα σου για τις μπομπο! Εγώ μονο τα σχέδια για τα προσκλητήρια εχω βρει! Ειναι μια βασική ιδέα που ξεσήκωσα απο κάπου, αλλα την εμπλούτισα με δικες μου ομορφιές! Δεν ξέρω πως θα βγει το τελικό αποτέλεσμα, θα είναι εκπληξη, αλλα θα ανεβάσω φωτο αφου τις φτιάξω! Περιμένω καποια εργαλεία απο Αγγλία και δυστυχώς τα παρήγγειλα αργά, οποτε θα αργήσουν! Τελευταια στιγμή θα μοιράσω προσκλητήρια! χαχα

Οταν λες γάζα τί εννοείς? Η οργάντζα πώς είναι ακριβώς? Απο πού τα προμηθευτηκες τα υλικά αυτά?

αααα και περαστικά σας! και στην Ιωάννα!!!!
Καλημέρα σας !!!!

Τι κάνετε; Εμείς εχθες είμασταν σχεδόν όλη την ημέρα έξω. Περάσαμε ωραία.

Φιλουδακι μου οι μπομπο για τους μεγάλους είναι από γάζα και οι μπομπο για τα μικρά είναι από οργάντζα. Στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει ένας δρόμος, η Ρόμβης, η οποία εκτος απο μαγαζια με μπομπονιέρες, τις οποίες φτιάχνουν, υπάρχουν κανα δυο μαγαζια με τα υλικά. Η Ρομβης είναι 1 ή 2 στενά πιο πάνω - προς Σύνταγμα κατεύθυνση - παράλληλη της Αγίου Μάρκου. Αν θες να σου πω το μαγαζί πες μου να σου στείλω πμ, μην θεωρηθει διαφημιση.

Νικ Σπατα; Εμείς μένουμε Αρτέμιδα και θα την βαφτίσουμε στον Αγιο Παντλεήμονα, που είναι πίσω από την Δωδωνη προς Βραυρώνα....Εδω οι καλές μπομπο...

Ιωάννα μου και η δική μας λέει μαμαμα και μπαμπαμπα και όπως είπες καμμια φορά το λέει και σωστά. Λέει επίσης και άντε και ατα , και κακακακ τατατατα και ότι να ναι...χαχαχαχα Η δική μας πάλι είναι υπερκινητική, μπουσουλάει, στέκεται στα πόδια της, κάθεται μόνη της απο μπρουμυτα, σηκώνεται μόνη της, σκαρφαλώνει σε προσκέφαλα...χαχαχα

Χριστίνα και εμείς αρχίσαμε με μπουσουλυμα οπισθεν....και είχε πολυ πλακα....

Ντορα πρώτη φορά ακούω για πυτζαμάκια και φανελάκι...δεν το ξέρω καθόλου....μάλλον είναι έθιμο σε κάποιες περιοχές της ελλάδας.

Όσο για τα γόνατα και το μπουσουλητό εννοείται ότι κοκκινίζουν...

Αχ κορίτσια....φάγαμε και την πρώτη μας τούμπα....σε κλάσματα δευτερολέποτυ από τον καναπέ στο χαλί.....και χτύπησε το κεφαλάκι της πίσω, αλλά ευτυχώς πέρασε, μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να την παρακολουθήσουμε το 1ο 24ωρο αν κάνει κανα εμετό, αν εχει υπνηλία, αν δεν ξυπνάει εύκολα, αν δεν έχει όρεξη για φαι και αν δεν έχει διάθεση για παιχνίδι και κίνηση. Αφου το βράδυ την ξυπνάγμα κάθε 2 ώρες κανονικά για να δούμε αν ανταποκρίνεται. Εκείνη βέβαια αφου ξύπναγε το έβλεπε σαν παιχνίδι που της μιλάγαμε και μετα δυσκολευόταν να κοιμηθεί. Τέλος καλό, όλα καλά. Θέλουν χωρίς παύση προσοχη. Και να φανταστείτε ότι ήμουν δίπλα της και την παρακολουθούσα.....

Old 06-06-2010, 17:23:49   #4751
nik

nik's Avatar

Βιλυ σιδεροκεφαλες!! Υποθετω οτι η πρωτη τουμπα εχει ....αλλη χαρη , αλλα απο εδω και στο εξης πρεπει να ειμαστε ψυχολογικα προετοιμασμενες για ολα!
Μπραβο στα μωρακια που ηδη μπουσουλανε. Εμας γονατιζει αλλα ακομη δεν την σηκωνουν τα χερακια της και σκαει με τη μουρη κατω, νευριαζει και βαζει τις φωνες. Στελλιτσα χθες και σημερα εφαγε χωρις πολλες γκρινιες.Οχι οοοοολο βεβαια ,αλλα πανω απο το μισο. Ακολουθησα τη συμβουλη μιας φιλης και δεν εβαλα σελινο, ισως να μην της αρεσε αυτο. Θα δειξει, αλλα οπως και να το κανουμε τουλαχιστον δεν εγιναν τα νευρα μου κροσια. Αυριο εχουμε εμβολιο .
Δωρα μου δυο φορες εχω γινει νονα ,αυτο με τα πυζαμακια δεν το εχω ξανακουσει, ισως ειναι καποιο τοπικο εθιμο.
Ιωαννα πως παει η μπεμπα?

Old 06-06-2010, 17:35:37   #4752
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Νικ στον Λ.... θα την πας? Εμεις θα τον πάμε το απόγευμα στο ιατρειο.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Old 06-06-2010, 23:55:31   #4753
astarti

astarti's Avatar

Γειά σας κοριτσάκια μου...Εμείς όλο έξω είμαστε, βολτούλες...
Κι εμένα η δικιά μου βαριέται, ούτε κουπεπε κάνει, ούτε παλαμάκια, ούτε μπουσουλάει κανονικά....Την βάζω μπρούμυτα και σέρνεται...
Επίσης λέει μαμαμα μπαμπαμπα αλλά και μαμ όταν βλέπει το γάλα της..
Nik κι εγώ το παρατήρησα αυτό με το σέλινο, από τότε που σταμάτησα να της βάζω το τρώει καλύτερα...Επίσης ενώ το μοσχάρι το τρώει, το κοτόπουλο ούτε να το φτύσει...Αύριο θα της βάλω τραχανά, για να δούμε πως θα της φανεί...
Old 07-06-2010, 16:08:41   #4754
stellitsa1978

stellitsa1978's Avatar

Kαλησπέρα σε όλες. Πηγα και πηρα τον beaba σημερα τον 'έχει καμια?

Old 08-06-2010, 00:28:37   #4755
nik

nik's Avatar

Κοριτσακια καλησπερα. Πως ειστε? Εγω κουρελι . Ειναι ο καλος μου αδιαθετος και τρεχω και δεν φτανω. Ολο το πρωι ετρεχα σε γιατρους, Ικα, συκα κτλ... Τελος παντων δεν θα κρατησει για πολυ αλλα ...ουφ! Στελιτσα εγω την παω στον Τσιλι. Με το που την εβαλε στη ζυγαρια αρχισε το λαικο προγραμμα ! Κλαμμα!!! Κακο!!! Και ακομη δεν την ειχε ακουμπησει ο ανθρωπος. Απο τη μια την λυπομουν, απο την αλλη γελουσα. Τι θεριοκομμενο μωρο ειναι αυτο που εκανα, ιδια ο πατερας της. Μη δει γιατρο τρεχει τρεχει ! Μου ειπε πως μπορω να βαζω τωρα διαφορα λαχανικα στις σουπες, εχετε δοκιμασει εσεις κατι αλλο? κανενα ζυμαρικουλι τυπου πεπονακι, αστρακι ή κατι αλλο σε -ακι? Με εχει πιασει οιστρος για γκουρμε μπεμπε κουζινα! Ειναι που τρωει καλα γι αυτο . Παντως σελινο γιοκ! Φαιδρα τι απιστευτος μπεμπης ειναι αυτος!! Να σας ζησει μια σκετη γλυκα! Φιλακια!!

Old 08-06-2010, 08:26:59   #4756
joannakip

joannakip's Avatar

Καλημερα κοριτσια...

καλα ειναι η μικρουλα μου μονο λιγη μυξουλα της εμεινε...οπως ειπε ο γιατρος θα κανει τον κυκλο του 7 μερες και θα περασει...

εμεις τα παμε πολυ καλα με το φαγητο οτι της εχω κανει το εχει φαει
μεχρι στιγμης της εχω δωσει τα εξης: κολοκυθι,πατατα ,καροτο,αρακα,φασολακι,ρυζι,μοσχαρι ,κοτοπουλο,ανθοτυρο και γιαουρτακι.αυτο το μηνα θα της ξεκινησω ζυμαρικα..2 φορες εβαλα κ ελαχιστο κρεμμυδι
Old 08-06-2010, 08:36:54   #4757
lucky_star

lucky_star's Avatar

Καλημέρα μανούλες του Οκτώβρη!!!

Ιωάννα μου περαστικά σας!!!! Μπράβο σου που έχεις αρχίσει και της δίνεις διάφορα....Εμας ο γιατρός δεν μας έχει εμπλουτίσει το φαι τόσο πολυ, φαντάσου είμαστε ακόμα κολοκύθι, πατάτα, καρότο, αστράκι με ντοματούλα και μοσχάρι, κοτόπουλο. Σε λίγες ημέρες βέβαια που έχουμε και εμβόλιο θα τον ρωτήσω.

Νικ εχουμε αρχίσει αστράκι και θα της δώσω και σουσαμάκι. Εν τω μεταξύ θέλω να αρχίσω να της δίνω και τραχανά ή χυλοπίτες, αλλά δεν το κάνω πριν πάμε στον γιατρό, επειδή περιέχουν αυγά....και αυγό μας είπε στον χρόνο, όπως και ψάρι.

Στέλλα μου δεν έχω ιδέα για αυτό που πήρες άσχετη;χαχαχα

Εμείς είμαστε καλά, της έχει περάσει η πολλή γκρίνια που είχε τις τελευταίες 2 εβδομάδες και κοιμάται καλύτερα τώρα....μπουσουλάει σαν τρελή, φαίρνει βόλτες το πάρκο και μάλιστα έχει αρχίσει να τραβάει και την κουρτίνα...χαχαχα. Σηκώνεται, κάθεται, γυρνάει μόνη της....τρελή κίνηση λέμε. Όσο για δόντια δεν έχουμε βγάλει άλλα ακόμα, Στα 2 κάτω είμαστε.

Εχω να πω πάντως ότι τα μωρά σας είναι πανέμορφα, απο φωτο που έχετε βάλει...κουκλιά.....

Κορίτσια, όσες είσαστε στο msn έχω το εξης e-mail: vtassopoulou@hotmail.com

Τις επομένες ημέρες θα βάλω και φωτο απο μπομπο και προσκλητηρια. Τις μπομπο βέβαια θα τις φτιάξω το σάββατο...

Πολλά φιλιά σε όλες σας

Old 08-06-2010, 22:01:25   #4758
astarti

astarti's Avatar

Γειά σας και από μας...Έχουν φτιάξει κούνιες ένα στενό πάνω από το σπίτι μας και έχουν βάλει τις καινούριες κούνιες που κάνουν και για μωρά και πάω εκεί σχεδόν κάθε απόγευμα την δικιά μου και τρελλαίνεται...Βλέπει τα παιδάκια και χαζεύει, τους γελάει, τους μιλάει και κάνει και κούνια...Εκεί να δείτε γέλια που ρίχνει..
Εγώ σήμερα της έδωσα τραχανά για πρώτη φορά...Όχι του εμπορίου, σπιτικό...Ε, νομίζω πως έφαγε με περισσότερη ευχαρίστηση το φαγητό της...Οπότε θα αρχίσω να της βάζω και αστράκι και σησαμάκι και ρυζάκι...Ντομάτα κάνει???Γιατί κι εμείς μέχρι τώρα το κλασσικό τρίπτυχο, κολοκύθι, καρότο, πατάτα αλλά λογικά θα μας πει κι εμάς τώρα να βάζουμε και άλλα λαχανικά..Βέβαια μια φορά είχε φτιάξει η πεθερά μου γουβέτσι μούρλια και της αλέσαμε λίγο και της δώσαμε...Μια χαρά το έφαγε!!!Γενικά ότι τρώμε εμείς μια της αρέσει μόνο τα δικά της φαγητά δεν θέλει...Ανάποδο παιδί..
Νικ περαστικά στον σύζυγο...Αχ αυτοί οι άντρες, όταν αρρωσταίνουν, χειρότεροι από μωρά είναι..
Βίλυ θα σε κάνω add στο msn...
Φαίδρα ο γιός σου είναι κούκλος!!!!!!!!!!!!!!
Old 08-06-2010, 23:09:16   #4759
lucky_star

lucky_star's Avatar

Quote:
Originally Posted by astarti View Post
Γειά σας και από μας...Έχουν φτιάξει κούνιες ένα στενό πάνω από το σπίτι μας και έχουν βάλει τις καινούριες κούνιες που κάνουν και για μωρά και πάω εκεί σχεδόν κάθε απόγευμα την δικιά μου και τρελλαίνεται...Βλέπει τα παιδάκια και χαζεύει, τους γελάει, τους μιλάει και κάνει και κούνια...Εκεί να δείτε γέλια που ρίχνει..
Εγώ σήμερα της έδωσα τραχανά για πρώτη φορά...Όχι του εμπορίου, σπιτικό...Ε, νομίζω πως έφαγε με περισσότερη ευχαρίστηση το φαγητό της...Οπότε θα αρχίσω να της βάζω και αστράκι και σησαμάκι και ρυζάκι...Ντομάτα κάνει???Γιατί κι εμείς μέχρι τώρα το κλασσικό τρίπτυχο, κολοκύθι, καρότο, πατάτα αλλά λογικά θα μας πει κι εμάς τώρα να βάζουμε και άλλα λαχανικά..Βέβαια μια φορά είχε φτιάξει η πεθερά μου γουβέτσι μούρλια και της αλέσαμε λίγο και της δώσαμε...Μια χαρά το έφαγε!!!Γενικά ότι τρώμε εμείς μια της αρέσει μόνο τα δικά της φαγητά δεν θέλει...Ανάποδο παιδί..
Νικ περαστικά στον σύζυγο...Αχ αυτοί οι άντρες, όταν αρρωσταίνουν, χειρότεροι από μωρά είναι..
Βίλυ θα σε κάνω add στο msn...
Φαίδρα ο γιός σου είναι κούκλος!!!!!!!!!!!!!!
Astarti μου ο γιατρός μας είπε όταν αρχίσαμε το αστράκι με το μοσχάρι να της βάζω και λίγη ντομάτα χωρίς την φλούδα. Εμείς της είχαμε δωσει κρεατοσουπουλα που φαγαμε σε κατι φιλους μας ζουμακι και τρελαθηκε με λιγο ρυζακι. Αχ ποτε θα αρχισουμε να τους δινουμε οτι τρωμε και εμεις για να γελαμε....

Old 10-06-2010, 14:15:49   #4760
verolina

Γεια σας μανούλες και μωράκια!

Όλοι καλά; Μας έπιασαν οι ζέστες και ξεπορτίσαμε!
Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις προτάσεις φιλίας. Αχ, τί γλυκά που είναι όλα τα μωράκια!!! Να τα χαιρόμαστε!

Τη Δευτέρα ανέβηκα κέντρο Αθήνα και ψώνισα υλικά για τις μπομπονιέρες. Τις παιδικές θα τις αγοράσω (αλογάκι καρουσέλ τσίγκινο), τις άλλες θα τις φτιάξω μόνη μου. Διάλεξα κάτι πολύ απλό και καθόλου γιαλυστερό (κουτάκι οικολογικό χάρτινο και κορδέλα καρό τιρκουάζ με ξύλινο αλογάκι καρουσέλ για στολιδάκι). Εκτός του ότι δεν μου πιάνουν και πολύ πολύ τα χέρια, δεν είμαι οπαδόςτου φανταχτερού. Φοβάμαι λοιπόν ότι ίσως και να μην πολυαρέσουν, αλλά στην εποχή της κρίσης όλοι δείχνουν κατανόηση, θέλω να πιστεύω. Όταν φιτάξω τις μπομπονιέρες θα σας τις δείξω.

lucky_star περιμένω να δω και τις δικές σου, filudaki εσύ τις έφτιαξες;
Νικ και astarti σας ευχαριστώ πολύ! Όλα τα μωράκια έχουν την μοναδική ομορφιά που τους χαρίζει η αθωότητα!

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules