Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΤΟ FUN CLUB TΟΥ κ. ΧΑΣΙΑΚΟΥ


Recommended Posts

καλε κοριτσια που χαθηκατε ολες??καλα ειστε??

Γεια σου, Λάμπη μου, εγώ καλά είμαι. Δεν έχω γράψει, γιατί δεν έχω κάτι καινούργιο, διαβάζω όμως το τόπικ, για να μαθαίνω τα νέα σας.

Εσύ πώς είσαι?

Τις έκανες τις εξετάσεις στο Αρεταίειο?

Στο γιατρό πότε θα ξαναπάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σημερα πηγα για τις εξετασεις κ ωσπου να τις κανω ταλαιπωρηθηκα πολυ..τελος καλο ολα καλα..την παρασκευη θα παω να παρω καποια αποτελεσματα κ οι υπολοιπες μου ειπαν σε δεκα μερες..γιατρο εχω την τριτη..σε μια εβδομαδα,,αχ να περασει γρηγορα οι μερες....φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κορίτσια μου!!!!!!!!Την άλλη εβδομάδα έχω το Doppler μου με τον κ. Ελευθεριάδη και έχω μεγάλη αγωνία να συνεχίσει να αναπτύσσεται καλά το κοριτσάκι μου!!!!Αχ, τι αγωνία είναι αυτή!!!Άντε να την γεννήσω να την σφίξω στην αγκαλιά μου!!

Link to comment
Share on other sites

Malina μου,με το καλό!!Αν βάλεις αναζήτηση στο google θα σου βγάλει πολλές επιλογές για τα πράγματα που χρειάζεσαι για το μαιευτήριο.Και στο parents έχει πάρα πολλές πληροφορίες από άλλα κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και είπαμε να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τις κακεντρεχείς καταγγελίες κατά του κ. Χασιάκου, ωστόσο βρήκα αυτό και δεν μπορούσα να μην το βάλω, έτσι για να ακούγεται και η άλλη πλευρά:

http://www.agrolaiki.gr/eidiseis/genikes-eidiseis/5962-2010-05-07-05-00-02.html

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ...ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ Κ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ....ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ, Κ ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΩΣΩ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΣΟ Κ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ....ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ Κ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟΝ ΧΑΣΙΑΚΟ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΤΕ...ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ..ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΓΛΥΚΕΣ,ΑΓΑΠΕΣ Κ ΟΛΟ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΒΑΡΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ...ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ Κ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΧΑΣΙΑΚΟΣ...Κ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ,ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ...ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,3 ΦΟΡΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ...ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ..ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ Κ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ..ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΥΡΙΕ ΧΑΣΙΑΚΟ Κ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΩΣ ΤΩΡΑ..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαμε πει και παλιότερα είναι φανερό ότι του γίνεται πόλεμος μέσα από το Αρεταίειο!!Εγώ όμως τώρα έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για άλλο θέμα:Να γεννήσω τελικά στο Αρεταίειο ή θα έχω προβλήματα με τον καθένα που τον φθονεί τον γιατρό μας??Δεν ξέρω πραγματικά,έχω προβληματιστεί πολύ τον τελευταίο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαμε πει και παλιότερα είναι φανερό ότι του γίνεται πόλεμος μέσα από το Αρεταίειο!!Εγώ όμως τώρα έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για άλλο θέμα:Να γεννήσω τελικά στο Αρεταίειο ή θα έχω προβλήματα με τον καθένα που τον φθονεί τον γιατρό μας??Δεν ξέρω πραγματικά,έχω προβληματιστεί πολύ τον τελευταίο καιρό...

Στο Αρεταίειο να γεννήσεις, Εύη μου, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Η ξαδέλφη μου γέννησε τον Φεβρουάριο και πέρασε μια χαρά, είχε και το μπεμπάκι μαζί της όλη μέρα και η εξυπηρέτηση από τις μαίες ήταν πολύ καλή. Να ζητήσεις δωμάτιο στο ισόγειο, γιατί στον 1ο όροφο άκουσα ότι δεν είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχαμε πει και παλιότερα είναι φανερό ότι του γίνεται πόλεμος μέσα από το Αρεταίειο!!Εγώ όμως τώρα έχω αρχίσει να προβληματίζομαι για άλλο θέμα:Να γεννήσω τελικά στο Αρεταίειο ή θα έχω προβλήματα με τον καθένα που τον φθονεί τον γιατρό μας??Δεν ξέρω πραγματικά,έχω προβληματιστεί πολύ τον τελευταίο καιρό...

Evi, γέννησε μια γνωστή κοπέλα της πεθεράς μου την προηγούμενη εβδομάδα στο Αρεταίειο με το γιατρό μας και από ότι μου είπαν έμειναν κατενθουσιασμένοι. Μπορεί πραγματικά να υπάρχουν άνθρωποι που τον πολεμάνε αλλά είμαι σίγουροι ότι άλλοι τόσοι και ίσως περισσότεροι τον εκτιμούν και τον σέβονται. Ξεκίνησε μια φίλη μου δουλειά στο αναισθησιολογικό τμήμα και όταν ρώτησε για αυτόv της είπαν τα καλύτερα.

Άσε που πραγματικά ο ίδιος περνάει πάρα πολλές ώρες εκεί και άρα θα τον αισθάνεσαι κοντά σου


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας!!Όσο να ναι σήμερα μπήκα στις 30 εβδομάδες και ο τοκετός είναι κάτι που με απασχολεί έντονα!!!Ενώ έχω ιδιωτική ασφάλεια για ιδιωτικό νοσοκομείο είχαμε πει από την αρχή με τον άνδρα μου για το Αρεταίειο γιατί είναι για τις δύσκολες στιγμές που ίσως ένα ιδιωτικό μαιευτήριο δεν μπορεί να ανταποκριθεί...Ιόλη μου,σ ευχαριστώ που με συμβούλευσες για το ισόγειο θα το έχω υπόψη μου!!Είναι βρε παιδί μου κι αυτές οι ορμόνες που σε κάνουν να τα βλέπεις όλα διογκώμενα και υπερβολικά!!Πάντως για τον γιατρό μας στιγμή δεν αμφέβαλα!!Είχα καταλάβει εδώ και καιρό ότι δέχεται πόλεμο!!Αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι κοιμούνται τα βράδια...Ο Θεός να τον προστατεύει και να τον έχει γερό!!

Link to comment
Share on other sites

evi26 και malina που σκοπέυεται να γεννήσετε άμεσα στο Αρεταιειο θα σας παραθέσω και τη δική μου εμπειρία που γέννησα την Τρίτη 4/5 22:40.

Λοιπόν καταρχίν malina να πάρεις μαζί σου καθαρά σεντόνια και μαξιλαροθήκες γιατι έχουν έλειψη και σου αλλάζουν μόνο αν είναι ματωμένες! και οι καθαρές που φέρνουν δεν είναι πεντακάθαρες γιατι το αίμα δεν βγαίνει και φαίνονται στάμπες! επιπλέον αν δεν έχουν μαξιλαρωθήλες σου λένε να βάλεις την πετσέτα σου.

έμεινα σε 4κλινο στο ισόγειο (θαλαμος 7) αν και αργότερα προσπάθησα να βρώ άλλο δωμάτειο δεν με άλλαξαν για 2 λόγους: τα 2κλινα δωμάτεια ήταν πολύ σκοτεινά και δεν θα ήταν καλό για το μωρό ( μου είπαν θα ανεβάσει ίκτερο) και γιατί σε 2-3 άλλα δωμάτεια είχαν διάφορα έντομα οπότε δεν έβαζαν κανένα. Όχι ότι το δικό μας δωμάτειο δεν είχε έντομα! ειχε συνεχώς κατι φτερωτα μυρμίγκια στα κρεββάτια μας και το τελευταίο βράδυ πριν φύγω υπήρχρ μια τεραστια κατσαρίδα κάτω από το στρώμα της κοπέλας που κοιμόταν στο πρώτο κρεββάτι. Όπως καταλαβαίνεται έπαθα πανικό με κλάμα και υστερία, ήθελα να φύγω εκείνη τη στιγμή! ευτυχώς με ηρέμισε ενας πολύ καλός ειδικευόμενος παιδίατρος (ο Ανδρεας, με το καρε μαλί).

άλλο αρνητικό ήταν πως την ώρα που έφτασα στο μαιευτήριο (20:30) δεν γινόταν η εξέταση πυκτικότητας για να δουν αν μπορείς να κάνεις επισκληρίδιο και έπρεπε κάποιος δικός μου να την πάει στο Λητώ. ευτυχώς υπήρχε κάποιος με μηχανάκι. τελικά επειδή ο τοκετός εξελισσόταν πολύ γρηγορότερα απ' όσο φανταζόταν ακόμα και ο γιατρός! ετσι πονούσα αρκετά και δεν μπορούσα να κάνω επισκληρίδιο αλλά και όταν πείραμε τα αποτελέσματα η αναισθησιολόγος αργησε γιατι είχε δίπλα μια καισσαρική. τελικά την έκανα αδίκως (και είναι το μόνο για το οποίο θυμώνω με το γιατρό μας γιατι έπρεπε να μην μου την κάνει) 3 λεπτά πριν βγει το μωρό! δλδ γιατι έδωσα και τα 200? δεν κατάλαβα και έχω νευριάσει. anyway όταν πάω στο 40σμο στο γιατρό θα του τα πω.

επειτα το άλλο με το οποίο θύμωσα με το νοσοκομείο είναι πως δεν μου έδωσαν το μωρό να το αγκαλιάσω μολις γέννησα αλλά και ενώ τους είπα να μη δωσουν ξένο γάλα του έδωσαν. δεν μου τον έδειναν παρα μόνο το επόμενο μεσημέρι!

κατα τα άλλα στα θετικά οι περισσότερες μαιες είναι καταπληκτικές! εξέρεση αποτελεί η χοντρή ξανθια με σγουρά μαλιά η οποία δεν με άφησε να πάω το πρώτο βράδυ να δω το γιο μου! και η ίδια όταν είδαμε την κατσαρίδα και τη βρήκα ξαπλωμένη στην είσοδο μου απάντησε "και εγώ τι θέλεις να κάνω?"

Α! κάτι τελεταίο το 4κλινο με το ζόρι μας χώραγε όλους. εμας και τα μωρά μας.

για να μη νομίσει κανεις δεν αποθαρρύνω από το να πάει κανείς στο Αρεταιειο, οι γιατροι εκει είναι εκπληκτικοι και δεν ξέρω αν έχει κανεις τη δυνατότητα να πάει σε ιδιωτικό (ΛΗΤΩ). απλά ενημερώνω για να ξέρετε γιατι και εγω είχα ακούσει για ανακαινηση και τέτοια, αλλά το ότι βάψανε το δωμάτειο δε σημαίνει πως ανακαινίστηκε.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας!!Όσο να ναι σήμερα μπήκα στις 30 εβδομάδες και ο τοκετός είναι κάτι που με απασχολεί έντονα!!!Ενώ έχω ιδιωτική ασφάλεια για ιδιωτικό νοσοκομείο είχαμε πει από την αρχή με τον άνδρα μου για το Αρεταίειο γιατί είναι για τις δύσκολες στιγμές που ίσως ένα ιδιωτικό μαιευτήριο δεν μπορεί να ανταποκριθεί...Ιόλη μου,σ ευχαριστώ που με συμβούλευσες για το ισόγειο θα το έχω υπόψη μου!!Είναι βρε παιδί μου κι αυτές οι ορμόνες που σε κάνουν να τα βλέπεις όλα διογκώμενα και υπερβολικά!!Πάντως για τον γιατρό μας στιγμή δεν αμφέβαλα!!Είχα καταλάβει εδώ και καιρό ότι δέχεται πόλεμο!!Αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι κοιμούνται τα βράδια...Ο Θεός να τον προστατεύει και να τον έχει γερό!!

evi26 δεν ξέρω αν όντως κάτι δεν πάει καλά μπορούν στο Αρεταιειο να ανταπεξέλθουν μιας και δεν έχει παιδιατρικό και κάποια παιδάκια που είχαν πρόβλημα τα έστελναν στο Παίδων. αλλά για σένα (τη μητέρα) μπορούν να κάνουν τα πάντα νομίζω. αλλά αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια ξανασκέψου το! συζήτα το και με το γιατρό.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!Ήσουν κατατοπιστική!!!Τελικά μου φαίνεται ότι δε θα μπορώ να αποφασίσω...Οι εμπειρίες της κάθε κοπέλας είναι μερικές φορές τόσο αλληλοσυγκρουόμενες που πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να αποφασίσει κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πηκτικότητα του αίματος ισχύει. Η ξαδέλφη μου εισήχθη στο Αρεταίειο στις 8.00 το βράδυ και έστειλαν τον άντρα της στο ΛΗΤΩ να κάνει κάτι εξετάσεις για την πηκτικότητα του αίματος. Βέβαια, η ξαδέλφη μου ήταν προγραμματισμένο να γεννήσει την άλλη μέρα το πρωί με πρόκληση. Ξεκίνησε η πρόκληση γύρω στις 9.00 το πρωί και γέννησε στις 9.30 το βράδυ.

Το δωμάτιο που ήταν η ξαδέλφη μου ήταν τρίκλινο στο ισόγειο και φοβερά ευρύχωρο. Στο ΛΗΤΩ που είχα πάει το φθινόπωρο τα τρίκλινα ήταν πολύ πιο μικρά. Όμως μάλλον είναι και θέμα τύχης το δωμάτιο. Τα κλινοσκεπάσματα ήταν καθαρά απ' ότι μου είπε και την πιστεύω, γιατί είναι φοβερά ιδιότροπη σε θέματα καθαριότητας.

Όπως είπα, γέννησε στις 9.30 το βράδυ. Δεν ξέρω αν της έδωσαν το μωρό να το κρατήσει τη στιγμή του τοκετού, πάντως ήταν ταλαιπωρημένη και κουρασμένη και μου έλεγε ότι ευτυχώς που δεν της το άφησαν τη νύχτα. Την άλλη μέρα το πρωί της το πήγαν στο δωμάτιο κι από εκείνη την ώρα το μωρό ήταν όλη μέρα κι όλη νύχτα μαζί της, μέχρι που βγήκε από το νοσοκομείο.

Σχετικά με το θέμα του θηλασμού. Το μωρό από την ώρα που γεννήθηκε μέχρι την άλλη μέρα το μεσημέρι ήταν νηστικό. Το μεσημέρι άρχισε να κλαίει και η ξαδέλφη μου ζήτησε να της δώσουν ξένο γάλα να το ταΐσει, γιατί το δικό της δεν είχε κατέβει. Οι μαίες αρνήθηκαν και της είπαν να το βάλει στο στήθος. Για να μην τα πολυλογώ, η ξαδέλφη μου μάλωσε με τις μαίες και απαίτησε γάλα, όχι μόνο εκείνη την ημέρα αλλά όλες τις μέρες που έμεινε στο νοσοκομείο. Κάθε μέρα μάλωνε με τις μαίες για το γάλα. Αυτές της λέγανε να το βάλει στο στήθος, αυτή έλεγε ότι το βάζει αλλά δεν κατέβηκε το γάλα και το μωρό πεινάει και κάτι τέτοια. Κάποια στιγμή μια μαία της έδωσε πρόθυμα γάλα και της είπε ότι το μωρό γεννήθηκε αρκετό μεγάλο και έχει αυξημένες ανάγκες.

Από αυτά που γράφω είναι προφανές ότι η ξαδέλφη μου δεν είχε και πολλή όρεξη να θηλάσει, απόδειξη το ότι στις 40 μέρες έκοψε το θηλασμό, πράγμα λογικό, αφού όλο αυτό το διάστημα δεν προσπάθησε ιδιαίτερα, του έδινε πιο πολύ ξένο.

Όσον αφορά το θέμα αν τυχόν υπάρξει πρόβλημα με το μωρό, πράγματι το στέλνουν στο Παίδων. Το ΛΗΤΩ έχει μια μονάδα ενταντικής νοσηλείας αλλά εγώ θα προτιμούσα να πάω το παιδί μου στο Παίδων, για το οποίο θεωρώ ότι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...