Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ.εγω εδω και 3 μηνεσ σχεδον παιρνω των 125.ειχαμε δοκιμασει και των 150 αλλα στισ 5 μερεσ αρχισα να χω ταχυπαλμιεσ και μου το ξανακατεβασε.αυριο εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο για να δουμε τι θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και πάλι από εμένα...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες-iguanna δεν πειράζει έκανα ήδη χειρουργείο και τελικά "η ταλαιπωρία ΔΕΝ ήταν μόνο στα διαδικαστικά" όπως ήλπιζα!

Βρήκαμε ένα καρκινωματάκι με μικρή διήθηση και πάμε για τα ευχάριστα: ιώδιο. Το οποίο δεν θα με πείραζε τόσο αν δεν είχα το μωράκι μου (λίγο πάνω από χρόνο) που πώς θα το αποχωριστώ 15-20 μέρες???? Μια νύχτα μόνο έχω λείψει από δίπλα του, όταν έκανα την εγχείριση.:cry:

Να σας ρωτήσω, στο θάλαμο πιάνει κινητό+ασύρματο ίντερνετ? Ή λόγω της επένδυσης δεν πιάνει τίποτα? Ήλπιζα να τον βλέπω μέσω skype τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι από εμένα...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες-iguanna δεν πειράζει έκανα ήδη χειρουργείο και τελικά "η ταλαιπωρία ΔΕΝ ήταν μόνο στα διαδικαστικά" όπως ήλπιζα!

Βρήκαμε ένα καρκινωματάκι με μικρή διήθηση και πάμε για τα ευχάριστα: ιώδιο. Το οποίο δεν θα με πείραζε τόσο αν δεν είχα το μωράκι μου (λίγο πάνω από χρόνο) που πώς θα το αποχωριστώ 15-20 μέρες???? Μια νύχτα μόνο έχω λείψει από δίπλα του, όταν έκανα την εγχείριση.:cry:

Να σας ρωτήσω, στο θάλαμο πιάνει κινητό+ασύρματο ίντερνετ? Ή λόγω της επένδυσης δεν πιάνει τίποτα? Ήλπιζα να τον βλέπω μέσω skype τουλάχιστον!

Καλημέρα καλή μου, μην απελπίζεσαι. Εντάξει δεν είναι ό,τι πιο ευχάριστο αλλά είναι κάτι που περνάει. Δες αν θες κάποια πράγματα που είχα γράψει εγώ τότε με το ιώδιο. Εδώ: http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1593041#post1593041

Το κινητό σε μένα δεν έπιανε λόγω του οτι το δωμάτιο ήταν σε υπόγειο (αυτό το κάνουν νομίζω για να μπορεί το υδρευτικό σύστημα να διώχνει το νερό που κάνεις μπάνιο ή που τραβάς το καζανάκι, μου είχαν πει οτι υπάρχει ειδικό σύστημα που θάβει αυτό το νερό στη γη). Φυσικά ούτε και ίντερνετ. Θα κάνεις υπομονή και θα βάλεις για λίγο καιρό εσένα πρώτη, το να γίνεις καλά. Μη σκέφτεσαι αν μπορείς το μωρό που θα του λείψεις ούτε τον άντρα σου που θα ταλαιπωρηθεί, τα πεθερικά σου, τους γονείς σου κλπ. Η προτεραιότητα είναι να γίνεις καλά εσύ ώστε να σε χαίρονται υγιή. Καλή επιτυχία να έχεις και όλα θα περάσουν, αυτό να θυμάσαι.

Πού έκανες την εγχείρηση και πού θα κάνεις το ιώδιο; Έχεις ασφάλεια ελπίζω ε;

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!;)

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κοπέλα μου! Φαντάζομαι τη στενοχώρια σου, αλλά παρηγορήσου με τη σκέψη ότι όταν θα γυρίσεις κοντά στο μωράκι σου, θα τα έχεις αφήσει όλα πίσω σου και θα είσαι όλη δική του να σε χαρεί όσο θέλει!!! Καλή επιτυχία κι από μένα!

Link to comment
Share on other sites

Fantasy

Κατ αρχάς σου εύχομαι να πανε όλα καλά.

Ναι φυσικά μπορείς να πάρεις μαζι σου κινητό και υπολογιστη. Ολα τα δωματια θεραπειας δεν ειναι τα ιδια.Υπαρχουν και στον 3ο οροφο(πανω απο εδαφος!!!!!) οποτε και internet/skype μπορεις να εχεις και να βλεπεις το μωρο σου.

Αν θες στειλε μου pm να σου πω.

Ολα θα πανε καλα.

Οσον αφορα το ταμειακο ,να ξερεις οτι ολες οι κλινικες που δινουν ιωδιο εχουν συμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και η νοσηλεια δεν ειναι ακριβή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια!

Ευτυχώς θα το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο.

Εν τω μεταξύ έχω πρηστεί τις τελευταίες μέρες και νιώθω τεράστια! Ελπίζω να καταφέρω να χάσω τα κιλά μετά, γιατί μ'αυτά που έχω διαβάσει εδώ έχω τρομοκρατηθεί! Και δεν ήμουν ποτέ αδύνατη, μόνο τώρα τελευταία είχα πέσει αρκετά.

Τέλος πάντων, θα μου πείτε αυτό σκέφτεσαι τώρα?

Α και κάτι άλλο άσχετο: έχετε βάλει κάποια κρέμα στην ουλή? Δεν έχω μεγάλο σημάδι, αλλά έλεγα μια φορά το έκανα, μήπως να έβαζα αυτή τη γνωστή αλλά ακριβή?!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση κορίτσια!

Ευτυχώς θα το κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο.

Εν τω μεταξύ έχω πρηστεί τις τελευταίες μέρες και νιώθω τεράστια! Ελπίζω να καταφέρω να χάσω τα κιλά μετά, γιατί μ'αυτά που έχω διαβάσει εδώ έχω τρομοκρατηθεί! Και δεν ήμουν ποτέ αδύνατη, μόνο τώρα τελευταία είχα πέσει αρκετά.

Τέλος πάντων, θα μου πείτε αυτό σκέφτεσαι τώρα?

Α και κάτι άλλο άσχετο: έχετε βάλει κάποια κρέμα στην ουλή? Δεν έχω μεγάλο σημάδι, αλλά έλεγα μια φορά το έκανα, μήπως να έβαζα αυτή τη γνωστή αλλά ακριβή?!

Όσα έχεις είναι λογικά. Ο οργανισμός μετά από εγχείρηση παθαίνει μεγάλο σοκ. Υποθέτω οτι είσαι και υποθυρεοειδική αφού θα κάνεις ιώδιο. Όλα θα επανέλθουν, θέλει το χρόνο του. Μην πιέζεις τπν εαυτό σου. Για την ουλή ο χειρουργός μου είχε πει να βάζω κρέμα προσώπου πχ bepanthol κάθε μέρα καθώς κι όταν βγαίνεις έξω ένα φουλάρι ή αντιηλιακή κρέμα μεγάλο νούμερο για τον ήλιο για 3 μήνες. Αν δει την πληγή ο ήλιος γίνεται μωβ.

Καλή επιτυχία, να μας πεις νέα σου!:P

Link to comment
Share on other sites

Για την ουλή ο χειρουργός μου είχε πει να βάζω κρέμα προσώπου πχ bepanthol κάθε μέρα καθώς κι όταν βγαίνεις έξω ένα φουλάρι ή αντιηλιακή κρέμα μεγάλο νούμερο για τον ήλιο για 3 μήνες. Αν δει την πληγή ο ήλιος γίνεται μωβ.

Πόσες μέρες μετά την εγχείριση την ξεκίνησες? Εγώ έχω 1 μήνα που την έκανα, να ξεκινήσω άραγε? Τις τελευταίες μέρες έχω μια μικρή φαγούρα, σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες μετά την εγχείριση την ξεκίνησες? Εγώ έχω 1 μήνα που την έκανα, να ξεκινήσω άραγε? Τις τελευταίες μέρες έχω μια μικρή φαγούρα, σας έχει τύχει?

Από όσο θυμάμαι στις 8 μέρες από την εγχείρηση πήγα να βγάλω τα ράμματα και τότε μου το είπε. Φαγούρα είναι λογικό να έχεις αφού είναι μια πληγή που προσπαθεί να περάσει, συμβαίνει ακόμα κι αν κόψεις το χέρι σου κατά λάθος με μαχαίρι ας πούμε. Ρώτα το γιατρό πάντως, σίγουρα θέλει κρέμα για να το βοηθήσει να θρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι στις 8 μέρες από την εγχείρηση πήγα να βγάλω τα ράμματα και τότε μου το είπε. Φαγούρα είναι λογικό να έχεις αφού είναι μια πληγή που προσπαθεί να περάσει, συμβαίνει ακόμα κι αν κόψεις το χέρι σου κατά λάθος με μαχαίρι ας πούμε. Ρώτα το γιατρό πάντως, σίγουρα θέλει κρέμα για να το βοηθήσει να θρέψει.[/quote

Fantasy, ειμαι η Ντιτα (και ειμαι καλα!!!χαχαχα!!!) Πραγματι. Περασα κι εγω οπως τοσοι αλλοι εδω μεσα, την περιπετεια που περνας κι εσυ τωρα. Τα κοριτσια (και καποια αγορια βεβαια) πολυ με στηριξαν στην ''περιπετεια'' μου και μου εδωσαν θαρρος στους φοβους μου. Σημερα μετα απο ενα χρονο απο τη ληψη ιωδιου ( θηλωδες Ca,με διηθηση) εκανα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που προβλεπεται, και ο γιατρος μου ειπε οτι ''καλυτερα δεν γινεται''. Δεν υπαρχει τιποτα στην τραχηλικη χωρα, ουτε πουθενα αλλου!!:P Να σκεπτεσαι λοιπον οτι του χρονου τετοια μερα, ολα θα ειναι παρελθονκαι θα εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! κανε λοιπον λιγη υπομονη τωρα...και μαλιστα ΧΩΡΙΣ να αγχωνεσαι (πιστεψε με, ειναι χαμενη ενεργεια!!)

οσο για την πληγη, σιγα σιγα (θελει το χρονο της, μην της πολυδινεις σημασια) θα αποτελει μια μικρη ρυτιδουλα που μονο εσυ θα ξερεις τι εστι!!!

φιλια στο μικρουλι σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από όσο θυμάμαι στις 8 μέρες από την εγχείρηση πήγα να βγάλω τα ράμματα και τότε μου το είπε. Φαγούρα είναι λογικό να έχεις αφού είναι μια πληγή που προσπαθεί να περάσει, συμβαίνει ακόμα κι αν κόψεις το χέρι σου κατά λάθος με μαχαίρι ας πούμε. Ρώτα το γιατρό πάντως, σίγουρα θέλει κρέμα για να το βοηθήσει να θρέψει.[/quote

Fantasy, ειμαι η Ντιτα (και ειμαι καλα!!!χαχαχα!!!) Πραγματι. Περασα κι εγω οπως τοσοι αλλοι εδω μεσα, την περιπετεια που περνας κι εσυ τωρα. Τα κοριτσια (και καποια αγορια βεβαια) πολυ με στηριξαν στην ''περιπετεια'' μου και μου εδωσαν θαρρος στους φοβους μου. Σημερα μετα απο ενα χρονο απο τη ληψη ιωδιου ( θηλωδες Ca,με διηθηση) εκανα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που προβλεπεται, και ο γιατρος μου ειπε οτι ''καλυτερα δεν γινεται''. Δεν υπαρχει τιποτα στην τραχηλικη χωρα, ουτε πουθενα αλλου!!:P Να σκεπτεσαι λοιπον οτι του χρονου τετοια μερα, ολα θα ειναι παρελθονκαι θα εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!! κανε λοιπον λιγη υπομονη τωρα...και μαλιστα ΧΩΡΙΣ να αγχωνεσαι (πιστεψε με, ειναι χαμενη ενεργεια!!)

οσο για την πληγη, σιγα σιγα (θελει το χρονο της, μην της πολυδινεις σημασια) θα αποτελει μια μικρη ρυτιδουλα που μονο εσυ θα ξερεις τι εστι!!!

φιλια στο μικρουλι σου!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα! Το Μάϊο έχω το δικό μου σπινθηρογράφημα, ελπίζω οτι όλα θα είναι παρελθόν. Καλή υγεία σε όλους μας!:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μια "επιστημονική ερώτηση": τι ακριβώς μετράνε οι γιατροί μετά από το ιώδιο? Γιατί ακούω κάτι νούμερα, αλλά δεν καταλαβαίνω φυσικά! Είναι η ποσότητα της ραδιενέργειας που παραμένει στον οργανισμό, το ποσοστό που έμεινε ή έχει να κάνει με την απόσταση στην οποία εκπέμπεται?

Ευχαριστώ πολύυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μια "επιστημονική ερώτηση": τι ακριβώς μετράνε οι γιατροί μετά από το ιώδιο? Γιατί ακούω κάτι νούμερα, αλλά δεν καταλαβαίνω φυσικά! Είναι η ποσότητα της ραδιενέργειας που παραμένει στον οργανισμό, το ποσοστό που έμεινε ή έχει να κάνει με την απόσταση στην οποία εκπέμπεται?

Ευχαριστώ πολύυ!

Στο δωμάτιο που κάνεις το ιώδιο μένεις 2 μέρες ώστε πρώτον να παραμείνεις όσο γίνεται περισσότερο μακριά από άλλους ανθρώπους και δεύτερον για να καταφέρεις να αποβάλλεις όση περισσότερη ραδιενεργεια γίνεται μέσα στο νοσοκομείο μιας που το σύστημα ύδρευσης είναι ειδικό και όλα τα απόβλητα πάνε σε ειδικό μέρος. Το νερό που σου δίνουν έχει κάτι το οποίο σε κανει να θες συχνά να πηγαίνεις τουαλέτα προς νερού σου. Αυτό που μετράνε είναι το πόση ραδιενέργεια έχει μείνει πάνω σου, τώρα αν είναι σε καθαρό νούμερο ή σε ποσοστό δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου

Μην φανταζομαστε τρομερα πράγματα να γινονται στο δωματιο νοσηλειας του ιωδιου.

Το νερο ειναι απλο εμφιαλωμένο νερο,οποιασδηποτε μαρκας.Δεν περιεχει τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι ιδιο με αυτο που πινουμε σπιτι μας.Οσο περισσοτερο πινεις τοσο περισσοτερο πας τουαλεττα.

Επειτα αυτο που μετρανε ειναι το ποσό της ακτινοβολιας που εκπεμπει ο ασθενης σε αποσταση ενος μετρου.Μετριεται σε mSv/m.

Απλες μοναδες μετρησης τιποτα το μαγικο.Πρεπει να εκπεμπει τοσο οσο επιτρεπεται για να μπορει να βγει απο το δωματιο.Σε ποσοστο 99% αυτο το πετυχενεις σε 36 ωρες περιπου και αφου πιεις αφθονο νερακι.Οχι υπερβολικο ομως και μερικα ντους και μερικες καραμελες, τσιχλες.

Οχι λοιπον μαγικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου

Μην φανταζομαστε τρομερα πράγματα να γινονται στο δωματιο νοσηλειας του ιωδιου.

Το νερο ειναι απλο εμφιαλωμένο νερο,οποιασδηποτε μαρκας.Δεν περιεχει τιποτα το ιδιαιτερο.Ειναι ιδιο με αυτο που πινουμε σπιτι μας.Οσο περισσοτερο πινεις τοσο περισσοτερο πας τουαλεττα.

Επειτα αυτο που μετρανε ειναι το ποσό της ακτινοβολιας που εκπεμπει ο ασθενης σε αποσταση ενος μετρου.Μετριεται σε mSv/m.

Απλες μοναδες μετρησης τιποτα το μαγικο.Πρεπει να εκπεμπει τοσο οσο επιτρεπεται για να μπορει να βγει απο το δωματιο.Σε ποσοστο 99% αυτο το πετυχενεις σε 36 ωρες περιπου και αφου πιεις αφθονο νερακι.Οχι υπερβολικο ομως και μερικα ντους και μερικες καραμελες, τσιχλες.

Οχι λοιπον μαγικα πραγματα.

Τι εννοείς "'οχι υπερβολικό"? Ποια ποσότητα είναι υπερβολική και σε τι ενοχλεί?

Επίσης, οι καραμέλες και οι τσίχλες σε τι βοηθάνε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...