the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού! > Γονείς Ιανουαρίου - Δεκεμβρίου 2013

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-02-13, 00:48   #361
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

Περιοχή: Κιλκίς προς το παρων....
Προεπιλογή

Ιωαννα εγω στην δουλεια το εχω πει γιατι δουλευω σε σουπερ και σηκωνω βαρη οποτε ηταν απο τους πρωτους που το εμαθαν για να καθομαι ταμειο...βασικα τωρα που το σκεφτομαι το εχω πει σε ολο τον κοσμο χιχιχιχι
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 00:51   #362
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

Περιοχή: Κιλκίς προς το παρων....
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naya Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Ιωαννα!
Ισως αυτοι οι πονοι να είναι επειδη μεγαλωνει η μητρα..εγω σαν τράβηγμα τους ενιωθα..Αλλα καλυτερα να παρεις κ ενα τηλεφωνακι τον γιατρο σου να τον ρωτησεις.
Ο πονος περιοδου να σε ανησυχει μονο καθε τι αλλο πχ ισως να οφειλετε στο εντερο ή στην μητρα που μεγαλωνει..αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα να παρεις τηλ τον γιατρο σου να τον ρωτησεις..οτιδηποτε βλεπεις που δεν σου αρεσει να τον ρωτας
Που και που και εγω νιωθω κατι πονακια
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 08:16   #363
ioanna21

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joannakip Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωαννα εγω στην δουλεια το εχω πει γιατι δουλευω σε σουπερ και σηκωνω βαρη οποτε ηταν απο τους πρωτους που το εμαθαν για να καθομαι ταμειο...βασικα τωρα που το σκεφτομαι το εχω πει σε ολο τον κοσμο χιχιχιχι
και πολυ καλά έκανες... εμενα είναι γραφείου δουλεια κι ετσι δεν έχω ιδιαίτερο φόβο...

Ο χρήστης ioanna21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 08:35   #364
Βιβή!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ioannaki28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!να καλωσορισω την αλλη συνονοματη!!!!!!!!!!βιαστηκα να πω πως δεν εχω πολλες αναγουλες,χτες με θερισαν,ειχαν ομως κ συνοδεια εντονο πονο στην κοιλια.σημερα ξυπνησα παλι με αναγουλα κ εντονο πονο στην κοιλια σαν να θες να πας τουαλετα,πηγα τουαλετα αλλα ακομα συνεχιζεται ο πονος σε μικροτερο βαθμο βεβαια.μου ειπε χτες η κουμπαρα μου οτι ειναι φυσιολογικοι αυτοι οι πονοι γιατι μεγαλωνει η μητρα κ οι κοιλια,εσεις τι λετε?
Καλημέρα και από εμένα!
Σχετικά με τους πόνους, είχα και εγώ έντονο πόνο την Παρασκευή το βράδυ και φοβήθηκα πολύ! Έλειπε και ο άντρας μου και ήμουν μόνη μου με τη μικρή και πραγματικά τα χρειάστηκα! Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο αμέσως και μου είπε να πάρω ένα buscopan και να μείνω ξαπλωμένη σε πλάγια θέση (πόσο εύκολο ήταν αυτό με τη μικρή να τριγυρνάει και να θέλει να παίξουμε!). Ευτυχώς ήρθε η μητέρα μου, μου έφερε το φάρμακο και κράτησε τη μικρή μέχρι να συνέλθω.

Ο χρήστης Βιβή! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 08:43   #365
Βιβή!

Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια το έχω πει στη δουλειά μου, γιατί έχω θέση ευθύνης και η αντικατάστασή μου έχει μεγάλη διαδικασία. Να σκεφτείτε ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη μου επειδή η αντικατάστασή μου έγινε τελευταία στιγμή μέχρι και από το μαιευτήριο μιλούσα συνέχεια στο τηλ. μαζί τους και τους έδινα οδηγίες για το πως να χειριστούν το κάθε τι!
Ελπίζω να μην επαναληφθεί και αυτή τη φορά αυτό το σενάριο.
Καλές επιτυχίες σε όσες έχετε εξετάσεις! Κουράγιο, καλύτερα να ξεμπερδεύετε τώρα, παρά να σας μείνουν για μετά!
Εμείς το φύλο θέλουμε να το μάθουμε. Δε με ενοχλεί καθόλου να το ξέρω, εξάλλου θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα είναι έκπληξη (πως θα είναι, σε ποιον θα μοιάζει κλπ). Εξάλλου, η στιγμή της γέννησης και η εμπειρία που ζούμε είναι τόσο δυνατή που ακόμη και αν ξέρεις το φύλο του μωρού σου, δεν παύει να είναι έκπληξη όλη η υπόλοιπη διαδικασία!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 05-02-13, 08:46   #366
Μαριαννα13

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπερα κοριτσια ευχαριστω για το καλως ορισμα! υπομονη σε ολες οσες εχετε αναγουλες και ζαλαδες εγω ευτυχως ακομα δεν εχω τιποτα.Στις 6 του μηνα μπαινω στον 3ο.
Ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι που με ανησυχησε εκανε τις εξετασεις αιματος του προγεννητικου και βγηκε θετικο η εξεταση CMV IGg .Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι μια λοιμωξη που περασα στο παρελθον και να μην ανυσηχω αλλα θα την ξανακανω την εξεταση μετα απο καμια 15 μερες.. εψαξα στο ιντερνετ και εχω φρικαρει με αυτα που διαβασα γιαυτον τον ιο.Το καλο ειναι πως εγραφε οτι οταν ειναι θετικο το ΙGg ειναι παλιος ιος και δεν επηρεαζει το εμβρυο.Εχει τυχει σε καμια σας; στην 1ηεγκυμοσυνη ειχε βγει αρνητικο
Καλημερα! Πριν ενα χρονο που ημουν παλι εγκυος ειχα κανει τις εξετασεις και μου βγηκε αρνητικο το CMV IGg. Ομως υπηρχε προβλημα και διεκοψα την εγκυμοσυνη στον 3ο μηνα. Τωρα που ξανα εκανα τις ιδιες εξετασεις μου εδειξε θετικο και φρικαρα με αυτα που διαβασα στο ιντερνετ και πηρα τον γιατρο μου τηλεφωνο. Μου ειπε οτι το IGg θελουμε να δειξει θετικο, οτι εχω περασει παλια ιο και πλεον εχω αντισωματα. Αυτα μου ειπε αυτα σου λεω... Παντως ειχα τρομαξει και εγω παρα πολυ.. Ηρεμησε, μια χαρα ειναι!!
Παλιά 05-02-13, 08:49   #367
Βιβή!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπερα κοριτσια ευχαριστω για το καλως ορισμα! υπομονη σε ολες οσες εχετε αναγουλες και ζαλαδες εγω ευτυχως ακομα δεν εχω τιποτα.Στις 6 του μηνα μπαινω στον 3ο.
Ρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι που με ανησυχησε εκανε τις εξετασεις αιματος του προγεννητικου και βγηκε θετικο η εξεταση CMV IGg .Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι μια λοιμωξη που περασα στο παρελθον και να μην ανυσηχω αλλα θα την ξανακανω την εξεταση μετα απο καμια 15 μερες.. εψαξα στο ιντερνετ και εχω φρικαρει με αυτα που διαβασα γιαυτον τον ιο.Το καλο ειναι πως εγραφε οτι οταν ειναι θετικο το ΙGg ειναι παλιος ιος και δεν επηρεαζει το εμβρυο.Εχει τυχει σε καμια σας; στην 1ηεγκυμοσυνη ειχε βγει αρνητικο
Η δική μου γνώμη πάνω σε αυτό είναι να ακούς μόνο το γιατρό σου! Όσα και να διαβάσεις στο διαδίκτυο μπορεί να είναι έγκυρα (ή και όχι, δυστυχώς δε μπορείς εύκολα να ξέρεις) αλλά συνήθως είναι πολύ γενικά και προσπαθούν να καλύψουν πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις...μόνο ο γιατρός σου μπορεί να εξηγήσει ακριβώς τι επίδραση μπορεί να έχει ένα αποτέλεσμα στη δική σου εγκυμοσύνη. Εξάλλου, γι'αυτό τους έχουμε και τους πληρώνουμε! Αλλιώς θα τα ψάχναμε όλα στο νετ και θα κάναμε τα πάντα μόνες μας.

Παλιά 05-02-13, 08:58   #368
Μαριαννα13

Προεπιλογή

Θα ηθελα να ρωτησω τις εγκυουλες αν εχετε θεμα με το στομαχι σας. Εχω 10 μερες που με ποναει, ποτε λιγοτερο και ποτε περισσοτερο. Α! Και ρευομαι συνεχεια μεχρι και με το νερο. Αυτο δεν το ειχα πριν.
Παλιά 05-02-13, 09:38   #369
naya

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριαννα13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα να ρωτησω τις εγκυουλες αν εχετε θεμα με το στομαχι σας. Εχω 10 μερες που με ποναει, ποτε λιγοτερο και ποτε περισσοτερο. Α! Και ρευομαι συνεχεια μεχρι και με το νερο. Αυτο δεν το ειχα πριν.
Kαλημέρα Μαριάννα κ καλως μας ηλθες!
Εγώ έχω θέμα στομαχικό..κυρίως τα βράδια δν μπορώ να φάω τιποτα κ όλα με ενοχλουν..Τρώω μονο μακαρόνια κ πατατες!!Συνεχώς..
Πολυ ενοχλητικό ασε..
Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχα εντονες καουρες κ δυσπεψίες κ τρέμω μηπως το ξαναπάθω.Το καλο ήταν οτι δν πηρα κιλα ομως
Παλιά 05-02-13, 09:41   #370
naya

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα! Πριν ενα χρονο που ημουν παλι εγκυος ειχα κανει τις εξετασεις και μου βγηκε αρνητικο το CMV IGg. Ομως υπηρχε προβλημα και διεκοψα την εγκυμοσυνη στον 3ο μηνα. Τωρα που ξανα εκανα τις ιδιες εξετασεις μου εδειξε θετικο και φρικαρα με αυτα που διαβασα στο ιντερνετ και πηρα τον γιατρο μου τηλεφωνο. Μου ειπε οτι το IGg θελουμε να δειξει θετικο, οτι εχω περασει παλια ιο και πλεον εχω αντισωματα. Αυτα μου ειπε αυτα σου λεω... Παντως ειχα τρομαξει και εγω παρα πολυ.. Ηρεμησε, μια χαρα ειναι!!
Κ εμένα το ίδιο μου ειπε..οτι έχω ανοσία-στην ερυθρά μου είχε βγει μια τρελή τίμη.Μου είπε οτι μαλλον είχα κανει εμβόλιο καποια στιγμή-δν θυμάμαι γ να σου πω την αληθεια..
Παλιά 05-02-13, 09:45   #371
naya

Προεπιλογή

Τι κανουν τα υπολοιπα κοριτσάκια?Πώς πάνε οι αυχενικες?
εγω σημερα ξυπνησα λιγο νταουν ψυχολογικα..ισως επειδη εχω κουραστεί λιγάκι αρχισε να με ποναει κ η μεση μου κ θεωρω οτι ειναι νωρίς ακομα.
Παλιά 05-02-13, 09:58   #372
anat

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ειμαι στην 14η εβδομαδα κ οι αναγουλες εχουν ηρεμησει κατα πολυ. Εχω κανει την αυχενικη και ολα πηγαν καλα,μονο που δεν ειδαμε φυλο ακομα.. Εχω ξανα ραντεβου στις 22/2. Σιγουρα θα φανει αν το κουτσουνι ειναι αγορακι ή κοριτσακι Φυσικα γερο να ειναι κ οτι να'ναι!!! Ολα να πανε καλα σε ολες κ γρηγορα να κρατησουμε τα αγγελουδια μας αγκαλιτσα..
Καλώς ήρθες και εσύ Μαριαννάκι στην παρέα μας!
Παλιά 05-02-13, 10:05   #373
anat

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βιβή! Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και από εμένα!
Σχετικά με τους πόνους, είχα και εγώ έντονο πόνο την Παρασκευή το βράδυ και φοβήθηκα πολύ! Έλειπε και ο άντρας μου και ήμουν μόνη μου με τη μικρή και πραγματικά τα χρειάστηκα! Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο αμέσως και μου είπε να πάρω ένα buscopan και να μείνω ξαπλωμένη σε πλάγια θέση (πόσο εύκολο ήταν αυτό με τη μικρή να τριγυρνάει και να θέλει να παίξουμε!). Ευτυχώς ήρθε η μητέρα μου, μου έφερε το φάρμακο και κράτησε τη μικρή μέχρι να συνέλθω.
Βιβή το έχω πάθει και εγώ αυτό πριν λίγο καιρό έτσι ακριβώς όπως το περιγράφεις, τελικά μίλησα με το γιατρό και μου είπε ότι όλους αυτούς τους πόνους τους αξιολογούμε όταν το έντερο είναι άδειο.... γιατί σε άλλη περίπτωση το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης το έχει το έντερο.
Παλιά 05-02-13, 10:13   #374
anat

Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα σε όλες...
Είμαι πολύ χαρούμενη, χθες βγήκαν τα αποτελέσματα του pappA και ήταν πάρα πολύ καλά!!!! Είχα ένα φόβο λόγο ηλικίας χιχιχι
Παλιά 05-02-13, 10:17   #375
naya

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anat Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι πολύ χαρούμενη, χθες βγήκαν τα αποτελέσματα του pappA και ήταν πάρα πολύ καλά!!!! Είχα ένα φόβο λόγο ηλικίας χιχιχι
Mπράβο βρε!
παντα τετοια
Παλιά 05-02-13, 10:34   #376
ΓωγώΖ

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες. Μαριάννα καλώς όρισες και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα γερό μωρό. Συγχαρητήρια και στις υπόλοιπες τόσο για τις αυχενικές όσο και για τα μαθήματα. Αυτές οι ανησυχίες από τα πονάκια δεν περνάνε ποτέ. Η αλήθεια είναι πως μόνο οι πόνοι περιόδου θα πρέπει να μας ανησυχούν αλλά μιας και η φύση κάθε γυναίκας είναι διαφορετική ρωτάμε πάντα το γιατρό μας. Εγώ δουλειά τέλος.... Έχω δικό μου ζαχαροπλαστείο και επειδή πρέπει να σκύβω συνεχώς άφησα τον πατέρα μου. Εγώ κάνω μόνο guest star εμφανίσεις!!!!
Ο χρήστης ΓωγώΖ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 10:35   #377
crochetmania

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο πονος περιοδου να σε ανησυχει μονο καθε τι αλλο πχ ισως να οφειλετε στο εντερο ή στην μητρα που μεγαλωνει..αλλα δεν εχεις να χασεις τιποτα να παρεις τηλ τον γιατρο σου να τον ρωτησεις..οτιδηποτε βλεπεις που δεν σου αρεσει να τον ρωτας
Που και που και εγω νιωθω κατι πονακια

Καλημερα οι πονοι περιοδου ειναι φυσιολογικοτατοι,ειδικα στις πρωτομανουλες
ξεκινουν απο την αρχη και τους εχουμε περιπου μεχρι και τον τεταρτο μηνα μην τους φοβαστε ειναι η μητρα μου συσπατε καθως μεγαλωνει για να χωρεσει το μικρο σας
τα πονακια ξαναξεκινανε τον 8ο ποια που προετοιμαζομαστε για τοκετο!
Στον γιο μου ειχα παρα πολλα,τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη δεν εχω κανενα (μαλλον επειδη η μητρα απλα μεγαλωνει ειναι ηδη ξεχειλωμενη απο την πρωτη εγκυμοσυνη
Τον πονο τον φοβομαστε αν ειναι σε ταχτα διαστηματα δλδ αν 10 λεπτα με το ρολοι και αν εχουμε αιμα
Καλυτερα ομως να ενημερωσετε και τον γιατρο σας
Ο χρήστης crochetmania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 10:36   #378
crochetmania

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπραβο μπραβο Μια χαρα το νινακι σας
Ο χρήστης crochetmania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 05-02-13, 10:53   #379
Μαράκι8

Προεπιλογή

Κορίτσια χαζεύοντας στο νετ βρήκα αυτό, τους έστειλα μειλ και πριν λίγο μου φεραν δειγματάκια!! είναι πολύ ωραία!! Επίσης, έγινα μέλος στο nutriciaclub και μοθ στείλαν ένα φάκελο για τις εξετάσεις του μωρού!!
4)http://www.frezyderm.gr/Templates/Su....asp?C=Paidiki ΖΗΤΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΡΕΦΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ
Σήμερα θα τηλ στο
11)sta care direct 2109287368 ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ "Post Natal Programm" ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΗΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΟ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ
και στο
9)[b][b]Mothercare 800 11 82 800 ΖΕΙΤΑΤΕ ΤΟ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ
πάρτε και εσείς!!

01/08/04 Και συνεχίζουμε..
Ο χρήστης Μαράκι8 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 11:19   #380
Floreta

Το avatar του χρήστη Floreta

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ειμαι στην 14η εβδομαδα κ οι αναγουλες εχουν ηρεμησει κατα πολυ. Εχω κανει την αυχενικη και ολα πηγαν καλα,μονο που δεν ειδαμε φυλο ακομα.. Εχω ξανα ραντεβου στις 22/2. Σιγουρα θα φανει αν το κουτσουνι ειναι αγορακι ή κοριτσακι Φυσικα γερο να ειναι κ οτι να'ναι!!! Ολα να πανε καλα σε ολες κ γρηγορα να κρατησουμε τα αγγελουδια μας αγκαλιτσα..
Καλώς τηνα! Να μπαίνεις να μας λες τα νέα σου

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κι εμεις στο πρωτο απο την αρχη θελαμε να μάθουμε τι είναι....
πιο πολύ για να κάνεις και τις αναλογες ετοιμασίες (ρουχα,δωμάτιο κτλ..)
Στο δευτερο είναι διαφορετικά...
Αν είναι αγόρι έχουμε τα πάντα... αν είναι κορίτσι όοολα απο την αρχή!!!!!!

Το μόνο που θέλω είναι να είναι υγιέστατο...

Όσες δουλευετε το εχετε πει στη δουλειά σας???
εγω όχι ακόμα θελω να κλείσω το 1ο τριμ και μετά.
Όχι ότι θα έχουν θέμα απλά λέω ότι είναι νωρίς... και γενικα το ξερουν πολύ λιγοι..
ουτε στον μικρό το εχουμε πει ακόμα... αν και το καλό μου θέλει και το ζητάει σαν τρελλός!!
Αοριστα του λέμε ότι κάποια στιγμη θα κάνουμε σιγουρα αδερφακι...

Floreta μια και που εισαι απο θεσσαλονίκη που έκανες αυχενική??
Εγώ το είπα μετά την αυχενική στη δουλειά μου. Βασικά φαίνεται, γιατί έχω και κοιλιά γιατί είναι δίδυμα. Θα ήταν σαν να τους κοροδεύω, αν δεν το έλεγα.
Όσο για τα ρουχαλάκια, εμένα δε θα με πείραζε να ντύσω τα κοριτσάκια μου και με κανένα αγορίστικο παντελονάκι... δηλαδή αν μου δώσουν φίλοι χρησιμοποιημένα δε θα πω όχι...
Η αυχενική έγινε στον Αθανασιάδη. Ήταν πάρα πολύ καλά, μια ώρα ασχολιόντουσαν μαζί μας και τα είδαμε όλα με πολύ μεγάλη λεπτομέρεια! Το μόνο που με στεναχώρησε είναι που δε δίνουν dvd.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!! Τι κάνετε φιλενάδες? Καλώς μας ήρθατε καινούρια κορίτσια στην παρέα!! Με το καλό τα μωράκια μας! Κορίτσια τα πήγα καλά!! Ευτυχώς.. Δε θέλω με τίποτα να τρέχω με το που γεννήσω σχεδόν να δίνω μαθήματα..
Μπράβο κοπέλα μου! Συγχαρητήρια! Έχεις και άλλα ή τελειώσε η εξεταστική;

Παράθεση:
Δεν ξέρω τίποτα για το CMV IGg... ο μεγαλοκυτταροιός είναι; Μια φίλη μου που το έπαθε (όχι έγκυος) έμεινε στο νοσοκομείο μια εβδομάδα. Τώρα είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς, αφού ο γιατρός σου στο είπε... κάτι παραπάνω θα ξέρει

Ο χρήστης Floreta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 11:23   #381
Μαράκι8

Προεπιλογή

Καλημέρα Floreta!! Τι κάνεις??? Δυστυχώς έχω άλλα 5 η εξεταστική μόλις χθες... ξεκίνησε! Πως είσαι??

Παλιά 05-02-13, 11:44   #382
Floreta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα Floreta!! Τι κάνεις??? Δυστυχώς έχω άλλα 5 η εξεταστική μόλις χθες... ξεκίνησε! Πως είσαι??
ωχ ωχ καλό κουράγιο! Εγώ όταν έκανα τα μεταπτυχιακά μου ούτε ήμουν παντρεμένη, ούτε δούλευα..και ούτε φυσικά ήμουν έγκυος! οπότε καταλαβαίνεις... κυριλέ την έβγαλα! Υπομονή, λίγες μέρες είναι, θα περάσουν

Κατά τ΄άλλα, είμαι καλά! Σήμερα νιώθω αρκετά ξεκούραστη και ήρθα στο γραφείο στο πανεπιστήμιο και γράφω... λέμε τώρα! Μου φαίνεται θα βγάλω το καλώδιο του ίντερνετ μπας και συγκεντρωθώ λίγο καλύτερα γιατί το μυαλό μου πετάει... αλλά το ίδιο και ο χρόνος! χιχιχι

Παλιά 05-02-13, 21:34   #383
ioanna21

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Προεπιλογή

floreta,

Κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσύνη αυχενική και αμνιοπαρακέντηση είχα κάνει στον Αθανασιάδη με τον ιδιο και στις δυο εξετασεις.
Έμεινα ευχαριστημένη πολύ... αλλά στο διάστημα που εχει περάσει (5 χρ σχεδόν απο την 1η εγκυμοσύνη μου) εχει βγει η "φημη" οτι "σπρώχνει" πολύ την αμνιοπαρακέντηση και το έχω ακούσει απο πάρα πολύ κόσμο... ισχυει δεν ισχυει τι να σου πω....
Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Σωτηριάδη... πιο πολύ κλίνω προς Σωτηριάδη έχω λιγο καιρό ακομα.... για σκέψη!!!

Ο χρήστης ioanna21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-13, 22:37   #384
liana87

Το avatar του χρήστη liana87

Περιοχή: larisa
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολες σας!Τι κανετε?
Μαριαννα καλως ορισες!
Για τον ιο που αναφερεται και τα αποτελεσματα δεν εχω ιδεα, οποτε δεν μπορω να βοηθησω..Αυτο που θα σου πω κι εγω μονο ειναι εμπιστοσυνη στο γιατρο σου...Η αν δε σε πειθει και δε σου βγενει η ιδεα απο το μυαλο παρε και μια δευτερη γνωμη απο καποιο αλλο γυναικολογο!
Τωρα για τα πονακια, κι εγω στο γιο μου ειχα παρα πολλα και εντονα!
Μεχρι και τον τριτο- τεταρτο μηνα! Φοβομουν κι εγω πολυ..Ειχα παρει το γιατρο και τελικα ηταν αυτο...Μεγαλωνει η μητρα...
Τωρα πολυ σπανια αν θα εχω!
Μαρακι συγχαρητηρια για το μαθημα, καλη συνεχεια να εχεις!
Μπραβο σε οσες μανουλες κανατε αυχενικη!Ολα τελεια!
Αντε να ερθει και η σειρα μου..Πολυ αργωωωω
Παλιά 06-02-13, 07:14   #385
Ioannaki28

Προεπιλογή

Κσλημερα κοριτσια!!!!!!!!!!!τι κανετε?Σημερα παλι ξυπνησα με εντονη αναγουλα οπου μετα εκανα κ εμετο,δεν ειχα κανει μεχρι σημερα,λετε τωρα να κανω συχνα?οσο για τον ιο που λετε δεν ειναι κατι ανησυχητικο το χε παθει η κουνιαδα μου περυσι το μονο συμπτωμα που ειχε ηταν οτι καθε βραδυ ανεβαζε πυρετο,αυτο γινοταν για περιπου 6 μηνες κ μετα ανακαλυψαν οι γιατροι οτι ηταν αυτος ο ιος κ της ειχαν πει οτι αφου τον κολλησε αυτος μενει μεσα σου δεν φευγει κ καποια στιγμη μπορει να ξαναξυπνησει μεχρι στιγμης δεν την ξαναενοχλησε.εμενα στις εξετασεις φαινοταν να χω περασει ερυθρα αλλα η μαμα μου μου ειπε οτι δεν εχω περασει οποτε λεει ο γιατρος θα ναι τα αντισωματα απ το εμβολιο.
Ο χρήστης Ioannaki28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-13, 09:46   #386
Μαράκι8

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? Ιωαννάκι, υπομονή κοριτσάκι μου!! Σε λίγες εβδομάδες όλα αυτά θα είναι παρελθόν! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Στον γιο μου είχα αναγούλες μέχρι την 14 εβδομάδα.. μετά κόπηκαν κ σταδιακά επανήλθα στα φυσιολογικά μου! Από κιλάκια πως πάτε κορίτσια? Εγώ είμαι στα +400gr (έχω ηλεκτρονική ζυγαριά πλέον για να μπορώ να ελέγχω καλύτερα το βάρος μου). Εντωμεταξύ πριν λίγο συνειδητοποίησα πως τέλη της άλλης βδομάδας θα κάνω την αυχενική!! Πωπω πως περνάει ο καιρός!!

Παλιά 06-02-13, 10:07   #387
Floreta

Προεπιλογή

Παράθεση:
floreta,
Κι εγω στην πρωτη μου εγκυμοσύνη αυχενική και αμνιοπαρακέντηση είχα κάνει στον Αθανασιάδη με τον ιδιο και στις δυο εξετασεις.
Έμεινα ευχαριστημένη πολύ... αλλά στο διάστημα που εχει περάσει (5 χρ σχεδόν απο την 1η εγκυμοσύνη μου) εχει βγει η "φημη" οτι "σπρώχνει" πολύ την αμνιοπαρακέντηση και το έχω ακούσει απο πάρα πολύ κόσμο... ισχυει δεν ισχυει τι να σου πω....
Είμαι ανάμεσα σε αυτόν και τον Σωτηριάδη... πιο πολύ κλίνω προς Σωτηριάδη έχω λιγο καιρό ακομα.... για σκέψη!!!
Ιωάννα μου δεν έχω ιδέα, δεν τον ήξερα ούτε αυτόν ούτε κανέναν άλλο γιατρό που να κάνει τέτοιες εξετάσεις.. απλά εκεί με έστειλε η γυναικολόγος μου. Όσο για την αμινοπαρακέντηση, εμείς ευτυχώς δε χρειάζεται να κάνουμε... πες μας όμως εντυπώσεις από το Σωτηριάδη, όταν πας.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liana87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε να ερθει και η σειρα μου..Πολυ αργωωωω

Λιάνα
μου μην ανησυχείς και θα ρθει πριν το καταλάβεις... ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα...

Μαράκι εμένα για κιλά μη με ρωτάς... έβαλα πολλά από την εξωσωματική και έχω και δίδυμα, οπότε δεν είμαι καλο μέτρο σύγκρισης πάντως έχω ήδη βαρύνει πολύ. Καλη αυχενική σου εύχομαι, πάνω απ΄όλα!!!

Ioannaki28
ακόμη ταλαιπωρείσαι; Εύχομαι να περάσει σύντομα... δυστυχώς γνωρίζω δυο περιπτώσεις που οι αναγούλες δε σταμάτησαν καθόλου σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... η χειρότερη είναι η μαμά μου που όταν ήταν έγκυος σε μένα τα χε παίξει από τους εμετούς σε όλη την εγκυμοσύνη... μέχρι και την ώρα που με γεννούσε, εμετό έκανε... εύχομαι να μην είσαι σαν κι αυτές! Λογικά αφού σε γενικές γραμμές νιώθεις καλύτερα, θα περάσει σιγα-σιγα...

Καλημέρα σε όλες!!!!!!

Παλιά 06-02-13, 10:38   #388
ΓωγώΖ

Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλες σας!!!!
Ευτυχώς οι ζαλάδες αρχίζουν και υποχωρούν και μένει μόνο η πικρα στο στόμα που δεν περνά με τίποτα. Οσο για τα κιλά είμαι ήδη+2 ελπίζοντας να μην φτάσω τα+ 22 που πήρα στο πρώτο!!!!
Παλιά 06-02-13, 10:57   #389
Μαριαννα13

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια! Εγω απο το Σαβ/κο ειμαι πολυ καλυτερα απο πονους. Ειμαι πολυ αδυνατη 45 κιλα και εχω παρει 2, οποτε τωρα ειμαι 47. Θελω μετα την γεννα να ειμαι τουλαχιστον 50 κιλα!! Σε 2 εβδομαδες εχω ραντεβου παλι και με πιανει ενα αγχος....οσο και αν προσπαθω να μην το σκεφτομαι.... γυριζει στο μυαλο μου!
Παλιά 06-02-13, 12:09   #390
Floreta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓωγώΖ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλες σας!!!!
Ευτυχώς οι ζαλάδες αρχίζουν και υποχωρούν και μένει μόνο η πικρα στο στόμα που δεν περνά με τίποτα. Οσο για τα κιλά είμαι ήδη+2 ελπίζοντας να μην φτάσω τα+ 22 που πήρα στο πρώτο!!!!
εμένα το gaviscon με έσωσε! επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη γιατί δεν περνάει στο αίμα. Βέβαια το χρησιμοποιώ με φειδώ, αλλά καμιά φορά είναι σωτήριο!

Παλιά 06-02-13, 12:10   #391
Floreta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα κοριτσια! Εγω απο το Σαβ/κο ειμαι πολυ καλυτερα απο πονους. Ειμαι πολυ αδυνατη 45 κιλα και εχω παρει 2, οποτε τωρα ειμαι 47. Θελω μετα την γεννα να ειμαι τουλαχιστον 50 κιλα!! Σε 2 εβδομαδες εχω ραντεβου παλι και με πιανει ενα αγχος....οσο και αν προσπαθω να μην το σκεφτομαι.... γυριζει στο μυαλο μου!
Μαριάννα μου νομίζω ότι όλες μας σιγά-σιγά παίρνουμε το δρόμο μας... πολλές από εμάς ήδη είναι στο δεύτερο τρίμηνο. Δε νομίζω λοιπόν ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το!!

Παλιά 06-02-13, 14:29   #392
ΓωγώΖ

Προεπιλογή

Floreta μου σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να με ανακουφίσει!!!
Παλιά 06-02-13, 19:19   #393
anat

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε? Ιωαννάκι, υπομονή κοριτσάκι μου!! Σε λίγες εβδομάδες όλα αυτά θα είναι παρελθόν! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Στον γιο μου είχα αναγούλες μέχρι την 14 εβδομάδα.. μετά κόπηκαν κ σταδιακά επανήλθα στα φυσιολογικά μου! Από κιλάκια πως πάτε κορίτσια? Εγώ είμαι στα +400gr (έχω ηλεκτρονική ζυγαριά πλέον για να μπορώ να ελέγχω καλύτερα το βάρος μου). Εντωμεταξύ πριν λίγο συνειδητοποίησα πως τέλη της άλλης βδομάδας θα κάνω την αυχενική!! Πωπω πως περνάει ο καιρός!!
Μαράκι ότι θα σταματήσουν οι αναγούλες στην 14 εβδομάδα ελπίζω και εγώ γιατί με έχουν ξετινάξει..... Όσον αφορά στα κιλά εγώ επειδή αρχικά έχασα 4 και το στομάχι μου παραμένει χάλια είμαι εκεί στα -4, βέβαια μου έχουν πει ότι μόλις σταματάνε οι αναγούλες ανοίγει η όρεξη και γίνεται χαμός.... ίδωμεν! Έλα και ο καιρός πλησιάζει σχεδόν έφτασε
Παλιά 07-02-13, 09:06   #394
Μαράκι8

Προεπιλογή

Καλημέρα!! Τι κάνετε κορίτσια?? Εγώ σήμερα δίνω μάθημα το βράδυ .. άντε να φεύγουν ένα-ένα..

Παλιά 07-02-13, 11:41   #395
anat

Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα και από μένα!!!
Σήμερα πρωί πρωί έδωσα το αίματακι μου και ανάλογα με τα αποτελέσματα θα ξεκινήσω και εγώ το σίδηρο! Βρε κορίτσια το βράδυ κοιμάστε καλα???
Εγώ ξυπνάω 10 φόρες, την μια διψάω την άλλη κατουριέμαι την τρίτη πονάει το κεφάλι μου... και ο άντρας μου λέει οτι συνέχεια βογκάω!
Παλιά 07-02-13, 12:26   #396
ksotiko

Προεπιλογή

καλημέρα κοριτσάκια,τι μου κάνετε,να καλωσορίσω κ εγώ τα καινούρια κορίτσια...έχω καιρό να μπω ήμουνα επίσκεψη στα πάτρια εδάφη στη μανούλα...τι ωραία μάμ και νάνι και τρίψιμο από τη μαμά...συμπατριώτισσα Λιάνα περαστικά σου αγαπούλα μου..ελπίζω όλα καλά τώρα...έκανα προχθές αυχενική στο Ιπποκράτειο,ότι να ναι,δεν πρόκειται να ξανακάνω υπέρηχο σε δημόσιο νοσοκομείο...
Ο χρήστης ksotiko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 07-02-13, 12:49   #397
ksotiko

Προεπιλογή

Παράθεση:
floreta,

Ιωάννα μου εγώ μετά την πατάτα που έφαγα στο Ιπποκράτειο και πλήρωασα κ 35€ έκλεισα σήμερα στον Ασημακόπουλο.Για τον Αθανασιάδη μου είπαν ότι ξεπετάει τις αυχενικές όταν τις κάνει ο ίδιος...τον Ασημακόπουλο και η γιατρός μου εδώ μου τον σύστησε ως κορυφαίο και πολλή προσεκτικό αλλά κ ο γιατρός μου στη Λάρισα που είναι ο πιο καλός επιστήμονας και ο πιο καλός άνθρωπος που έχω γνωρίσει....
Παλιά 07-02-13, 13:03   #398
Floreta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα!! Τι κάνετε κορίτσια?? Εγώ σήμερα δίνω μάθημα το βράδυ .. άντε να φεύγουν ένα-ένα..
Καλή επιτυχία!!

Παράθεση:
Βρε κορίτσια το βράδυ κοιμάστε καλα???
Εγώ ξυπνάω 10 φόρες, την μια διψάω την άλλη κατουριέμαι την τρίτη πονάει το κεφάλι μου... και ο άντρας μου λέει οτι συνέχεια βογκάω!
Ε τα ίδια έγραψα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, αν κοιτάξεις... σκετο χάλι! Τις τελευταίες μέρες βρηκα μια λύση που με ανακούφισε καπως: Πίνω πάρα πολύ νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας (3-4 λιτρα) αλλά μετά τις 6-7 το απόγευμα δεν πίνω τίποτα εκτός από ένα ποτήρι γάλα το βράδυ. Οπότε μέσα στη νύχτα διψάω και κατουριέμαι λιγότερο. Πήρα και από το φαρμακείο ένα σπρευ που λεγεται unimoist και υγραίνει το στόμα και ψεκάζω το στόμα μου πριν κοιμηθώ. Έχω καταφέρει να ξυπνάω μόνο 2-3 φορές.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ksotiko Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιωάννα μου εγώ μετά την πατάτα που έφαγα στο Ιπποκράτειο και πλήρωασα κ 35€ έκλεισα σήμερα στον Ασημακόπουλο.Για τον Αθανασιάδη μου είπαν ότι ξεπετάει τις αυχενικές όταν τις κάνει ο ίδιος...τον Ασημακόπουλο και η γιατρός μου εδώ μου τον σύστησε ως κορυφαίο και πολλή προσεκτικό αλλά κ ο γιατρός μου στη Λάρισα που είναι ο πιο καλός επιστήμονας και ο πιο καλός άνθρωπος που έχω γνωρίσει....
Καλή αυχενική σου εύχομαι! Τί έγινε στο Ιπποκράτειο;

Παλιά 07-02-13, 13:07   #399
Floreta

Προεπιλογή

Καλημέρα εγκυούλες!

Παλιά 07-02-13, 14:02   #400
ksotiko

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Floreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία!!

Ε τα ίδια έγραψα κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, αν κοιτάξεις... σκετο χάλι! Τις τελευταίες μέρες βρηκα μια λύση που με ανακούφισε καπως: Πίνω πάρα πολύ νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας (3-4 λιτρα) αλλά μετά τις 6-7 το απόγευμα δεν πίνω τίποτα εκτός από ένα ποτήρι γάλα το βράδυ. Οπότε μέσα στη νύχτα διψάω και κατουριέμαι λιγότερο. Πήρα και από το φαρμακείο ένα σπρευ που λεγεται unimoist και υγραίνει το στόμα και ψεκάζω το στόμα μου πριν κοιμηθώ. Έχω καταφέρει να ξυπνάω μόνο 2-3 φορές.

Καλή αυχενική σου εύχομαι! Τί έγινε στο Ιπποκράτειο;
καλησπέρα Floreta μου,εκτός του ότι περίμενα 1 ώρα και ας ήμουν με ραντεβού και δεν είχε κόσμο ήμουν εγώ μόνο στους υπερήχους και 1 ακόμη κοπέλα για ΄β επιπέδου,δεν μπορούσαν να βρουν το γιατρό που κάνει τις αυχενικές δεν ήξεραν καν αν είναι στο νοσοκομείο,τελικά βρήκαν έναν που ψιλοέκανε αυχενικές και άρχισε αυτός να μου κάνει την εξέταση ,μάλλον ειδικευόμενος ήταν,μετά από 4-5 λεπτά πέρασε τυχαία ο Πράπας που από ότι κατάλαβα αυτός κάνει τις αυχενικές και από ότι ξέρω έχει εδώ στη Θεσσαλονίκη ένα ιδιωτικό κέντρο προγενετικού ελέγχου και ανέλαβε αυτός για άλλα 3 λεπτά...σύνολο κ με τους δύο η αυχενική κράτησε 5 λεπτά...αφού φαντάσου ξέχασαν να κοιτάξουν σε ποια εβδομάδα είμαι και αν συμφωνεί το έμβρυο με την εβδομάδα...αφού σηκώθηκα να φύγω και περίμενα να μου δώσει η προισταμένη το χαρτί με τα σχόλια της αυχενικής (για να το δώσω στις 11/2 που θα ξαναπάω στο Ιπποκρατειο για να τους δώσω αυτό το χαρτί και να συγκρίνουν τα αποτελέσματα με το papp-a και τότε θα μου πούνε εμένα τα αποτελέσματα της αυχενικής και του papp-a γιατί άλλοι γιατροί λέει έχουν τα αποτ/τα του papp-a) τότε πρόσεξε η προισταμένη ότι δεν γράφει εβδομάδα κύησης και αν συμφωνεί με το έμβρυο και τους το είπε ο ένας ρωτούσε τον άλλον αν το κοίταξαν κ μετά με ξαναέβαλαν στον υπέρηχο για να το δούνε....ότι να ναι....κ υποτίθεται πως είναι το καλύτερο νοσοκομείο για εγκυμοσύνες...τι να πω...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές