the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Trilogy: Σύστημα μεταφοράς για μωρά απο 0-36 μηνών με πόρτ μπεμπέ, καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου.
@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-10-12, 12:09   #11481
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, έγραψα την 1η πρόσκληση για να έχω έναν "μπούσουλα":

Με μαρκαδορο:

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Μικρών Τεράτων

{Με στυλό για να φαίνεται καλά}
Γίνομαι 7 και κάνω ένα τερατώδες πάρτυ!
Ελάτε να... τερατοδιασκεδάσουμε!!

Σάββατο, 3/11, ώρα 7

{με μαρκαδόρο}
Ανδρέας

Για να δούμε... τη συνεχίζω..
Μια χαρά!!!
3/11είναι τα δικά μου γενέθλια αδερφή
Ο χρήστης χρυσα81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 12:12   #11482
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιαχτίδα29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και το θέμα των ημερών είναι τα γενέθλια, να ρωτήσω κι εγώ κάτι?
Είναι τα πρώτα γενέθλια του πιτσιρίκου μου την άλλη Παρασκευή (19/10). Θα τα κάνουμε το Σάββατο. Τούρτα θα παραγγείλω έτοιμη. Δε θα έχω πολύ κόσμο. Θα είναι ο νονός του με την κοπέλα του, ένα φιλικό ζευγάρι (χωρίς παιδιά), ένα φιλικό ζευγάρι με μία κορούλα στην ίδια ηλικία με τον δικό μου (6 μέρες διαφορά έχουν) και ένας φίλος με τις δίδυμες κόρες του 2,5 χρονών. Το θέμα μου είναι τι να μαγειρέψω...
Σκεφτόμουν να φτιάξω τυροπιτάκια, λουκανοπιτάκια, hot-dog-άκια, σπανακοπιτάκια και μία μπόμπα και να παραγγείλω καλαμάκια χοιρινά και κοτόπουλου. Πώς σας φαίνεται?

Πολύ καλά!Να την χαίρεσαι Ηλιαχτίδα!
Αν βάλεις καλαμάκια τότε θα είναι καλό να φτιαξεις και μια απλή σως με μουστάρδα,ισως και να παρεις και πίττες κομμενες στα τεσσερα,για συνοδευτικό
Παλιά 09-10-12, 12:12   #11483
kelli79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε,οχι,εσύ προσπέρασες το φθινόπωρο και μπήκες κατευθείαν στα χριστούγγενα.
Εγώ την πρώτη εβδομαδα του Δεκεμβρη στολίζω,πριν του Αγίου Νικολάου που γιορταζει και το πιτσιρίκι μου.
ενταξει δεν εβαλα και το δεντρο και τις γιρλαντες και τα φωτακια και τους αιβασιλιδες ακομα σιγα σιγα ξεκιναω να τους βαζω σε χ-μας διαθεση εεεε και τι στολισμο να κανω φθιν/νο...εβαλα ελατακια και ροδια και τα κοκκινα βαζα μου εεεε το επομενο σκ θα στρωσω τα χαλια μου αρχες νοεμβριου θα μπουν τα κρυσταλλινα χριστουγεννιατικα και το δευτερο σκ του νοεμβριου μπαινει το δεντρο....Μην το βλεπεις ετσι μακρινο για μενα ειναι 4σκ ακομα μεχρι να εχω ετοιμο το σπιτι γιατι το πεμπτο ειναι τα γενεθλια του και επειδη δουλευω το πρωι μονο σαββατοκυριακα μπορω να κανω διακοσμηση και στολισμους 'η αυτο θελω να λεω στον αντρα μου για να γλυτωνω την μουρμουρα του....
Ο χρήστης kelli79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 12:16   #11484
marianna88

Το avatar του χρήστη marianna88

Προεπιλογή

κοριτσια βλεπω εχετε ξετρελαθει ολες με το θεμα του τερατο-παρτυ και αμεσως μετα χριστουγεννιατικα...δεν σας προλαβαινω με τις ιδεες σας και τι να πρωτοθυμηθω απο οσα γραψατε...

ειρηνη καλη επιτυχια στην προετοιμασια του παρτυ! ωραιες οι ιδεες που εχετε ολες για τα τερατα, αν και εγω μπορει να μη το επελεγα μου αρεσει να βλεπω τοσο δημιουργικες ιδεες! ολες οι φωτογραφιες τελειες! καλο κουραγιο!
α! και τα μωβ ποτηρια......ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ! το μωβ ειναι το αγαπημενο μου χρωμα! τα εχω δει κι εγω στα τζαμπο εδω και πολυ καιρο και τα λιμπιζομαι.. αλλα δισταζω να τα παρω γιατι τα σπαω πανευκολα τα κουζινικα μου οποτε παντα διαλεγω τα πιο λιτα και φθηνα που μπορω να βρω!

εγω απο χτες δεν ειμαι και πολυ καλα.. μαλλον καποιο συναχι εχω.. το σπιτι ειναι ετσι κι ετσι.. μια μερα το αφησα και πηρε την κατω βολτα! ελεος! ελπιζω σημερα να καλυτερεψει η εικονα του..

Ο χρήστης marianna88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 09-10-12, 12:18   #11485
kelli79

Προεπιλογή

στα πρωτα γενεθλια του μικρου παρολο που ολοι ητανμεγαλοι και τα 3 πιτσιρικια που ειχα ηταν 6μηνων και 4μηνων ειχα στολισει μικυ μαους αυτοκολητα στα παραθυρα ενα happy birthday του ειχα φτιαξει μια μπλουζα με το νουμερο 1 (τα μπαλακια στο χ-μας δεντρο με τον μικυ την μινυ και τον ντοναλντ) και για φαγητο τυροπιτακια,λουκανοπιτακια, σουβλακια κοτοπουλο, 2 μπομπες, 2 σπιτικες πιτσες, σε εναν ανανα εχα βαλει με οδοντογλυφιδες λουκανικα με μπεικον τυλιγμενα, πατατες και πιττες πιατακια με την παρεα του μικυ και τα ιδια ποτηρια αααα και για τουρτα του ειχα το νουμερο 1 και ειχα παρει απο jumbo μικρες μινιατουρες του μικυ και τις ειχα βαλει επανω
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 09-10-12, 12:19   #11486
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalliopaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κοπέλες!

Αφιερώσατε πάλι!!! Τι φοβερές ιδεες αραδιάσατε? αισθάνομαι εντελώς ακαμάτα και καθόλου δημιουργική! καλά που είστε εδώ να με ξελασπώσετε όταν χρειαστεί.....

Για εσάς που ρωτάτε τα κορίτσια μου είναι 3 (που έχει τα γεννέθλια) και 1 (που θα έχει και αυτή τουρτίτσα γιατί στα δικά της δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι).

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, οτιδήποτε χρειαστείς από θέμα δημιουργίας είμαστε όλες στη διάθεση σου!!!! Αλιμονο!

Δωράκια για κορίτσια, εγώ γενικότερα θα ψώνιζα πράγματα που έχουν να κάνουν με την ομορφιά.... κοκκαλάκια, μπιζουτιέρες, χτένες, τιάρες... ανάλογα με την ηλικία θα βρεις υπέροχα πράγματα και με κόστος κάτω των 3€...!

Για τα αγοράκια προτείνω
Gormiti (αυτά τα μικρά, με κόστος 2,50€)
Σετ ξυλομπογιές
Αυτοκινητάκια {μικρά}
Θήκη μολυβιών με το λογότυπο της αγαπημενης τους ομάδας... υπάρχουν χιλιάδες είδη!!!

Παράθεση:
καλά, αυτό είναι ΜΕΓΑ ΨΕΜΑ! και όλα αυτά τα μανικιούρια παιδί μου πως γίνονται? μόνα τους? η τελειομανία σου μιλάει μΕ (που λέμε στη Θεσσαλονίκη) φαίνεται
άντε όλα σούπερ θα είναι.
Σ' ευχαριστώ καρδούλα μου!!! Σ' ευχαριστώ!
{μάλλον μόνο γι αυτά πιάνουν τα χέρια μου... }
Παλιά 09-10-12, 12:20   #11487
peristeraki

Το avatar του χρήστη peristeraki

Περιοχή: ...περιστερώνας
Προεπιλογή

Καλημέρα όλη μέρα!!!
Τι οίστρος είναι αυτός;
Μπράβο Ειρήνη με τις ετοιμασίες!Πολύ ωραίο μου ακούγεται το προσκλητήριό σας...Βάλε και καμιά φωτό να το δούμε,όταν τελειώσεις.
Ωραίο το φαγάκι σου!Μας βάζεις τα γυαλιά στο μαγειροκαφέ.Ολο για φαγιά και γλυκά λέε,μια φωτό δεν έχουμε βάλει οι αχαϊρευτες...
Καλέ τι λέτε από τώρα για Χριστούγεννα;
Θελετε να ξεμυαλιστούμε από τώρα όλες;
Εχουμε καιρό ακόμα...
Ο χρήστης peristeraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 12:21   #11488
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστιάνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως κατα ενα περιεργο λογο,, απο τη μερα που σας ειπα πως το πλυντηριο πιατων μου ΔΕΝ απορροφαει τις ταμπλετες, απο τοτε τις λιωνει εντελως!!!!
αχαχαααα φοβηθηκε μαλλον μην το δειρω!!
Τώρα ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ και.... δεν το παιρνει να μας κάνει εξυπνάδες!!!!
Παλιά 09-10-12, 12:22   #11489
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NASIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν βρήκα άλλο τρόπο για τις φωτο τις ανέβασα στο μπλόγκ, μου φάνηκε πιο εύκολο οπότε σας βάζω την διεύθυνση:http://www.natapakomyxri.blogspot.gr...blog-post.html
Πόσο πολύ πιάνουν τα χέρια σου!!!!!!!!!
Τις χάζεψα τις τούρτες!!!! Υπέροχες!!
Παλιά 09-10-12, 12:35   #11490
ΝΟΥΝΟΥ

Προεπιλογή

καλημερες..μπαινω συχνα πυκνα στο θεμα σας και πραγματικα ειναι υπεροχα αυτα που λετε και κανετε στα θεμα οργανωσης σπιτιου.χριστιανα το στεγνωτηριο θα σου λυσει τα χερια.εχω σωθει εδω και 2 χρονια με δυο μωρα και 5-6 πλυντηρια την εβδομαδα χαιρομαι να πλενω ρουχα.επισης τα ρουχα βγαινουν λιγοτερο τσαλακωμενα.εχω το πιο φτηνο της αγορας ενα caddy καπου 300 ευρω το πηρα.τσιμπαει λιγο το ρευμα αλλα χαλαλι(καπου 20-30 ευρω εξτρα το διμηνο)μετα βλεπω οτι πληρωνουμε ποσα λεφτα στα χαρατσια και νευριαζω γρρρ

Ο χρήστης ΝΟΥΝΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 12:51   #11491
Ευα3

Το avatar του χρήστη Ευα3

Προεπιλογή

Καλημερα σε ολες
Πωπω ποσα γραψαατε παλι.
Καταρχην εχωω να πω οτι μαζι σας συμμαζευτηκε το σπιτι μου τωρα με αυτα που βλεπω μαλλον θα γινω και καλλιτεχνης (). Ειστε τοσο δημιουργικες και χρυσοχερες μπραβο βρε κοριτσια. Ειδικα με τις τουρτες εμεινα! Αποθηκευω ολα υατα τα ωραια σαιτ να αρχισω λιγο να ασχολουμαι γιατι ο καιρος περναει γρηγορα και η μπουμπου θα μεγαλωσει....
Βλεπω φθινοπωριασε σε σας...Εδω ακομα ζεστη...Πηγαμε παιδιατρο στις 11 και ειχα τη μικρη ξυπολητη ουτε παπουτσακια δεν τις εβαλα ...ζεστηηηηη....Και ανυπομονω για τα χριστουγεννα ρε γμτ...Μπαινω και διαβαζω το παλιο θεμα να μπαινω στο κλιμα χχαχα.
Επισης το στεγνωτηριο ειναι σωτηριο ειδικα αν εχεις νυχτερινο ρευμα δεν εχεις και θεμα με ΔΕΗ. Εμεις με το μωρο και τα πλυντηρια εχουμε σωθει. Μενω ισογειο και δεν μπορω να πλωνω εξω γιατι ερχονται ολες οι βρωμιες απο το δρομο. Να το παρετε Χριστιανα μου.
Αντιγονη τα καταφερνεις μια χαρα με το μωρο μπραβο σου.
Χρυσα μου βαζε κι εσυ καμια συνταγη ολο ωραια φαγητα κανεις.
Ειρηνη ελπιζω να εχεις καλα νεα απο το σχολειο.
Παλιά 09-10-12, 13:00   #11492
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι τα πρώτα γενέθλια του πιτσιρίκου μου την άλλη Παρασκευή (19/10). Θα τα κάνουμε το Σάββατο. Τούρτα θα παραγγείλω έτοιμη. Δε θα έχω πολύ κόσμο. Θα είναι ο νονός του με την κοπέλα του, ένα φιλικό ζευγάρι (χωρίς παιδιά), ένα φιλικό ζευγάρι με μία κορούλα στην ίδια ηλικία με τον δικό μου (6 μέρες διαφορά έχουν) και ένας φίλος με τις δίδυμες κόρες του 2,5 χρονών. Το θέμα μου είναι τι να μαγειρέψω...
Σκεφτόμουν να φτιάξω τυροπιτάκια, λουκανοπιτάκια, hot-dog-άκια, σπανακοπιτάκια και μία μπόμπα και να παραγγείλω καλαμάκια χοιρινά και κοτόπουλου. Πώς σας φαίνεται?

Μια χαρά.....ωραιότατα τα φαγητά σου!!!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 13:05   #11493
mamavasia

Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ τις προηγούμενες χρονιές είχα χάσει την μπάλα με το χριστουγεννιάτικο θέμα....νομίζω προπερσυ ήταν τελευταία φορά που διάβαζα και είχα νιώσει τόσο ωραία!!!!

Οπότε Κορίτσια φέτος ανυπομονώ να νιώσω χριστουγεννιάτικα...το έχουμε όλοι τόσο ανάγκη μέ τόση μαυρίλα......Ειρήνη φέτος επιβάλλεται να μας βάλεις στο christmas spirit!!!

Εγώ στολίζω τέλος Νοεμβρίου πάντα σκ, για να είναι και οι κορούλες μου εδώ να με βοηθήσουν και ο μπαμπάς τραβάει βίντεο.....τέλος του δίνουμε το αστεράκι και το βάζει ψηλά στο δέντρο (πάντα συγκινούμαι κάθε χρόνο όταν το κάνουμε αυτό)

Νάσια πολύ ωραίες τούρτες!!!
Παλιά 09-10-12, 13:09   #11494
χρυσα81

Προεπιλογή

Εκανα ενα πέρασμα στο μπάνιο,εβαλα ενα πλυντήριο,καθάρισα το ντουλάπι με τα φαρμακα και επ'ευκαιρία τις πετσέτες στο από πάνω ραφι και την ντουλάπα εξωτερικά.Εβαλα ενα σύντομο πλυντήριο, συμπληρώνοντας με τα πρωινά ποτήρια μας, το χτεσινοβραδυνό,εφτιαξα πορτοκαλάδες και για τους δυο μας και πάω για μαγείρεμα.

Νασια ,υπέροχες οι τούρτες σου!

Ευα,θα ερθει και σε εσας η δροσούλα και μαλιστα από οσο είδα πρεπει να βρεξει κιόλας...
Θα σας βάλω το χθεσινό φαγητό με τις μελιτζάνες,καποια αλλη κοπέλα μου το ζήτησε(συγγνωμη που δεν θυμάμαι),αργότερα..
Παλιά 09-10-12, 13:11   #11495
mamavasia

Προεπιλογή

Πήγα σούπερ, ήρθα τακτοποιήσα τα πράγματα.....και τώρα περιμένω παιδιά!!!

το σπίτι το σκούπισα και το σφουγγάρισα ήδη άρα είμαστε καθαρά!

Τι ωραία που είναι να οδηγείς βρε παιδί μου!!!! (αφήστε με εμένα να το λέω κανα χρόνο ακόμα χαχαχχααχ)

Να σας πω επίσης και ένα κόλπο που κάνω με την σαλάτα λάχανο....επειδή εμείς είμαστε σαλατοφάγοι, με το που έρχεται το φθινόπωρο το γυρνάμε σε μαρούλι ή σε λάχανο.....ακούστε λοιπόν τι κάνω με το λάχανο για να μην παιδεύομαι....

Αγοράζω ένα μεσαίο άσπρο λάχανο, ένα μικρό κόκκινο και 4 μεγάλα καρότα.
Κόβω το άσπρο στην μέση και το τρίβω στο μαντολίνο (έτσι το λένε?) και το ρίχνω σε μια λεκάνη μεγάλη τριμμένο....μετά τρίβω το μισό κόκκινο λάχανο και το ρίχνω και αυτό μέσα στην λεκάνη...πάνω απο τα λάχανα τρίβω τα 4 καρότα.....σκεπάζω την λεκάνη με μεμβράνη και την βάζω στο ψυγείο....έτσι έχω έτοιμη σαλάτα για κάθε μέρα και δεν παιδεύομαι εκείνη την ώρα να την τρίψω.....αν δεν θέλετε λεκάνη το βάζετε και σε ένα μεγάλοοοο ταπερ αν έχετε και το κλείνετε με το καπάκι ....Η σαλάτα κομμένη στο ψυγείο αντέχει 5 μέρες και είναι σαν φρέσκια!!!
Παλιά 09-10-12, 13:13   #11496
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamavasia Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα σούπερ, ήρθα τακτοποιήσα τα πράγματα.....και τώρα περιμένω παιδιά!!!

το σπίτι το σκούπισα και το σφουγγάρισα ήδη άρα είμαστε καθαρά!

Τι ωραία που είναι να οδηγείς βρε παιδί μου!!!! (αφήστε με εμένα να το λέω κανα χρόνο ακόμα χαχαχχααχ)

Να σας πω επίσης και ένα κόλπο που κάνω με την σαλάτα λάχανο....επειδή εμείς είμαστε σαλατοφάγοι, με το που έρχεται το φθινόπωρο το γυρνάμε σε μαρούλι ή σε λάχανο.....ακούστε λοιπόν τι κάνω με το λάχανο για να μην παιδεύομαι....

Αγοράζω ένα μεσαίο άσπρο λάχανο, ένα μικρό κόκκινο και 4 μεγάλα καρότα.
Κόβω το άσπρο στην μέση και το τρίβω στο μαντολίνο (έτσι το λένε?) όλο και το ρίχνω σε μια λεκάνη μεγάλη τριμμένο....μετά τρίβω το μισό κόκκινο λάχανο και το ρίχνω και αυτό μέσα στην λεκάνη...πάνω απο τα λάχανα τρίβω τα 4 καρότα.....σκεπάζω την λεκάνη με μεμβράνη και την βάζω στο ψυγείο....έτσι έχω έτοιμη σαλάτα για κάθε μέρα και δεν παιδεύομαι εκείνη την ώρα να την τρίψω.....αν δεν θέλετε λεκάνη το βάζετε και σε ένα μεγάλοοοο ταπερ αν έχετε και το κλείνετε με το καπάκι ....Η σαλάτα κομμένη στο ψυγείο αντέχει 5 μέρες και είναι σαν φρέσκια!!!
Είναι πολύ βολικό ετσι αλλα όλα τα λαχανικά όταν κόβονται οξειδώνονται και χάνουν τις βιταμίνες τους
Παλιά 09-10-12, 13:16   #11497
kelli79

Προεπιλογή

κατι αντιστοιχω εχω κανει απλα αντι για μπαλες εβαλα ροδια ΕΙΡΗΝΗ ανοιξε το θεμα τ χριστουγεννιατικο
εσεις μιλατε για δουλειες και εγω για χριστουγεννα....
Παλιά 09-10-12, 13:18   #11498
Ευα3

Το avatar του χρήστη Ευα3

Προεπιλογή

Βασια μου αυτο με τη σαλατα ειναι σωτηριο. Εγω εχω βολεευτει και με αυτες του Βασιλοπουλου και ανακατευω μαζι με τη δικια μου και την αγοραστη.
Ηλιαχτιδα τα φαγητα ειναι μια χαρα.
Τι ωραια ολες εχετε γιορτες και γενεθλια τωρα κοντα.
Εγω θα στολισω 3 Δεκεμβρη στα γενεθλια του αντρουλη. Αλλα ηδη πιο πριν ξεκιναω λιγο λιγο και απο κατι καθε μερα.
Βασια μου ευελπιστω χριστουγεννα να ειμαι Αθηνα να μας ενημερωσεις για οτι οργανωσετε.
Παλιά 09-10-12, 13:23   #11499
χρυσα81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kelli79 Εμφάνιση μηνυμάτων

κατι αντιστοιχω εχω κανει απλα αντι για μπαλες εβαλα ροδια ΕΙΡΗΝΗ ανοιξε το θεμα τ χριστουγεννιατικο
Ααααα!!!!!!ΤΕΛΕΙΟ!!!!
Πολύ ομορφη ιδέα
Παλιά 09-10-12, 13:26   #11500
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσακια!
Γραψατε πολλα και σημερα, δεν σας προλαβαινω! Καθημερινες τελικα δεν εχω καθολου χρονο..
Εμεις ειμαστε καλα σε γενικες γραμμες..
Σημερα εβαλα γιγαντες στο φουρνο με μπολικο κρεμμυδακι, σκορδακι, φρεσκια ντοματουλα και ενα κλωναρι σελερι... Μοσχομυριζει η γειτονια, πριν λιγο βγηκε η διπλανη και μου λεει "ΤΙ μαγειρευεις ρε κοπελα μου; Μας τρεχουν τα σαλια!"
Περιμενω να γυρισει το γλυκοφλεβαρακι απο το σχολειο..
-Μαγειρεψα
-Εβαλα ηλεκτρικη
-Σφουγγαρισα
-Εκανα το μπανιο με χλωρινη
-Αλλαξα σεντονια
Και τωρα πρεπει:
-Να μαζεψω ενα πλυντηριο
-Να απλωσω αλλο ενα
-Να αλλαξω τα ριχταρια μας
Δευτερες και Πεμπτες η μικρη μου λειπει +μια ωρα τα απογευματα σε μουσικοκινητικη - ζωγραφικη + θεατρικο παιχνιδι εναλλαξ οποτε βρισκω ευκαιρια τοτε και οσα δεν προλαβα να κανω τα πρωινα που λειπει τα κανω τοτε.. Π.χ. κανενα ξεσκονισμα με το μαλλακτικο μας - κανενα μικρο σιδερωμα - να φτιαξω κανενα ευκολο γλυκακι ή να βαλω πλυντηριο και να μαζεψω τα παιχνιδακια της.

Μπηκαμε σε σειρουλα παλι φιλεναδιτσες!
Επισης ειμαι ΠΟΛΥ χαρουμενη γιατι 20/10 εχει γενεθλια η μαμα μου και επειδη στο σπιτι της δεν μπορει να κανει κατι (εχει τη γιαγια μου κοντα της που εχει αλτσχαϊμερ και διαφορα αλλα προβληματα υγειας), κανονισαμε να το κανουμε στο δικο μου σπιτι!!! Θα καλεσει λιγους συναδελφους της και σκεφτομουν να εχουμε μπουφε με ευκολα πραγματακια μιας και θα ψησουμε στην αυλη μας (εχουμε υποστεγο οποτε ακομα κι αν μας τα χαλασει ο καιρος, δεν πτοουμαστε! ).. Γενικα εγω που ψοφαω για μαζωξεις ειναι η καλυτερη μου!

Αλλα νεα δεν εχω.. Την αλλη Παρασκευη αποφασισα να σουλουπωσω λιγακι τα νυχακια μου.. Των χεριων γιατι συνεχως χαλανε με τις δουλειες και των ποδιων γιατι τα περιποιηθηκα τελευταια φορα τον Ιουλιο και θελουν τριψιμο (σκαψιμο θελουν βασικα αλλα τελος παντων )

Αυτα προς το παρον κοριτσακια μου!
Καλη συνεχεια σε ολες!
Φιλακια!

Υ.Γ. ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ για το χριστουγεννιατικο θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης sweet_february δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-12, 14:21   #11501
mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι πολύ βολικό ετσι αλλα όλα τα λαχανικά όταν κόβονται οξειδώνονται και χάνουν τις βιταμίνες τους
Δεν το ήξερα!!
Παλιά 09-10-12, 14:31   #11502
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

Προεπιλογή

εγω μολις γυρισα

σαν γραμματεας εχω να πω οτι ειμαι μαρτυρας για ολες τις τρελλες που ξεσηκωθηκαν με τα χριστουγεννα

εχω μεινει πολυ πισω στον προγραμμα το σημερινο οποτε τρεχω. θα το εχω ομως ανοιχτο και θα πηγαινοερχομαι (κλασσικα...)

Ο χρήστης taz18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 09-10-12, 14:39   #11503
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

γεια σας κ παλι
τα ντουλαπια μου ειναι τελεια, ξεσαβουρωσα κ προς το παρον πεταξα μονο μια τσαντα, τα υπολοιπα τα εβαλα σε ενα ντουλαπι που το ονομασα σαβουροντουλαπο, ολα τα αλλα τελεια! μα 27 ταπερακια απο συσκευασιες???????????????????????????ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εβαλα κ ενα πλυντηριο της μικρης
αδειασα το πλυντηριο πιατων
εβαλα πιατικα μεσα
μαγειρεψα κ για εμας κ για την μικρη
Τωρα πρεπει
να καθαρισω ψυγειο
να απλωσω
δεν νομιζω να προλαβω να κανω κατι αλλο σημερα, το απογευμα θα παμε να κανουμε κατι αλλαγες σε δωρα της μικρης απο την βαπτηση, κ αυριο το απογευμα επισης!
νασια οι τουρτες απλα τελειες!!!
βασια κ εγω ετσι το κανω, αλλα δεν κοβω πολυ, για 2-3 μερες, βαζω στο ταπερ χαρτι κουζινας κ τα σκεπαζω γυρω γυρω
Παλιά 09-10-12, 14:45   #11504
Ειρήνη

Προεπιλογή

Κορούλες μου γεια.

Λαλίστατες μου είστε και σας χαίρομαι:

1) Επέστρεψα από το σχολείο. Πάνω-κάτω τα ίδια μου είπε η δασκάλα του {} αλλά το περίμενα... Ηταν καλύτερα ομως τα πράγματα από πέρσι.
Μου είπε πως είναι ένα παιδί με τρόπους, εκπλητικό λεξιλόγιο, που φαίνεται πως έχει πολλά ερεθίσματα από το σπίτι του και αυτό είναι υπέρ του, που όμως "χάνει" στο ότι το μυαλό του ξεφεύγει οπότε και δεν ακούει όσα λέγονται. Της είπα, για να την "ιντριγκάρω" λίγο μήπως και κάτι αλλάξει, πως στο tae know do μου είπαν πως από πέρσι έχει ωριμάσει πολύ και πως η καθηγήτρια των αγγλικών του μου είπε {πράγματι μου το είπε} πως είναι εξαιρετικός στο μάθημα και το μόνο της θέμα είναι πως κάποιες φορές μιλάει χωρίς να του έχει δώσει το λόγο αλλά πως αυτό είναι κατι που το έχουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Νομιζω πως κατάλαβε αυτό που ήθελα να της πω. Της είπα πως θα προσπαθήσει κι αλλο, θα του μιλήσω και πως ειμαι παντα στη διάθεση της!

2) Κορούλες μου, δεν προλαβαίνω να ανοίξω το θέμα των χριστουγέννων τώρα... Και όταν λέω δεν προλαβαίνω, εννοώ πως δεν έχω τον χρόνο που χρειαζεται για να είμαι και εκεί 100%! Συγχωρέστε με και κάντε λίγο υπομονή μέχρι τέλος του μήνα, να ολοκληρώσω τις ετοιμασίες του πάρτυ και μετά... θα γίνει πανζουρλισμός! Θα το κατα-ευχαριστηθούμε ΟΛΕΣ!!!
Παλιά 09-10-12, 14:48   #11505
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστιάνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις εστειλα απειλητικο μηνυμα στον αντρα μου πως θα πρεπει να ετοιμαστει να αρχισει να φοραει ρουχα που βρωμοκοπανε μουχλα κ αηδια γιατι δεν εχω που να απλωνω τα ρουχα.
και τι μου απαντησε?
-θελεις να παρουμε στεγνωτηριο??

βρεεεε λεςςςς??????????
Να καταχωρηθεί στα πρακτικά του συμβουλίου πως με απόφαση της δ/νσεως απαγορεύονται δια ροπάλοι οι λέξεις:

ΤΖΑΚΙ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΚΑΛΕΣ (ειδικα σε χριστουγεννιατικη περιοδο που στολιζονται!!}
ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ
ΤΕΝΤΕΣ

Η δνση δεν έχει και ζηλευει με πάθος!!!!!!!!!
Παλιά 09-10-12, 14:51   #11506
peristeraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να καταχωρηθεί στα πρακτικά του συμβουλίου πως με απόφαση της δ/νσεως απαγορεύονται δια ροπάλοι οι λέξεις:

ΤΖΑΚΙ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΚΑΛΕΣ (ειδικα σε χριστουγεννιατικη περιοδο που στολιζονται!!}
ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ
ΤΕΝΤΕΣ

Η δνση δεν έχει και ζηλευει με πάθος!!!!!!!!!
Εχω το δεύτερο και το τέταρτο
Και σύζυγο που επιμένει εδώ και χρόνια να μου πάρει το τρίτο
Πόσο κινδυνεύω;
Παλιά 09-10-12, 14:53   #11507
peristeraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορούλες μου γεια.

Λαλίστατες μου είστε και σας χαίρομαι:

1) Επέστρεψα από το σχολείο. Πάνω-κάτω τα ίδια μου είπε η δασκάλα του {} αλλά το περίμενα... Ηταν καλύτερα ομως τα πράγματα από πέρσι.
Μου είπε πως είναι ένα παιδί με τρόπους, εκπλητικό λεξιλόγιο, που φαίνεται πως έχει πολλά ερεθίσματα από το σπίτι του και αυτό είναι υπέρ του, που όμως "χάνει" στο ότι το μυαλό του ξεφεύγει οπότε και δεν ακούει όσα λέγονται. Της είπα, για να την "ιντριγκάρω" λίγο μήπως και κάτι αλλάξει, πως στο tae know do μου είπαν πως από πέρσι έχει ωριμάσει πολύ και πως η καθηγήτρια των αγγλικών του μου είπε {πράγματι μου το είπε} πως είναι εξαιρετικός στο μάθημα και το μόνο της θέμα είναι πως κάποιες φορές μιλάει χωρίς να του έχει δώσει το λόγο αλλά πως αυτό είναι κατι που το έχουν τα περισσότερα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Νομιζω πως κατάλαβε αυτό που ήθελα να της πω. Της είπα πως θα προσπαθήσει κι αλλο, θα του μιλήσω και πως ειμαι παντα στη διάθεση της!

Και δεν χαίρεσαι;
Ολα θα γίνουν...
Αγάλι,αγάλι...

2) Κορούλες μου, δεν προλαβαίνω να ανοίξω το θέμα των χριστουγέννων τώρα... Και όταν λέω δεν προλαβαίνω, εννοώ πως δεν έχω τον χρόνο που χρειαζεται για να είμαι και εκεί 100%! Συγχωρέστε με και κάντε λίγο υπομονή μέχρι τέλος του μήνα, να ολοκληρώσω τις ετοιμασίες του πάρτυ και μετά... θα γίνει πανζουρλισμός! Θα το κατα-ευχαριστηθούμε ΟΛΕΣ!!!
Ανυπομονούμε
Παλιά 09-10-12, 14:59   #11508
YOTOU

Το avatar του χρήστη YOTOU

Περιοχή: athens
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peristeraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο κινδυνεύω;

xaxaxaxaxaxa εγω εχω το 1ο κ το 4ο, θα ηθελα πολυ κ το 3ο αλλα σκεφτομαι το ρευμα, θα δειξει στην πορεια!!!

ειδες ειρηνη το φιογκακι κανει την προσπαθεια του!!! κ βασικα αυτα που ειπε η δασκαλα ειναι αυτα που επιβραβευουν εσας κ την διαπαιδαγωγιση που του εχετε κανει!!!
Παλιά 09-10-12, 15:02   #11509
peristeraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YOTOU Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxaxaxaxaxa εγω εχω το 1ο κ το 4ο, θα ηθελα πολυ κ το 3ο αλλα σκεφτομαι το ρευμα, θα δειξει στην πορεια!!!

Για όσες δεν έχετε πού να απλώσετε και μένετε Αθήνα,είναι βασικότατο το 3ο.
Αλλά για μένα είναι περιττό,μιας και απλώνω σε ενα διαμέρισμα-γιαπί,οπότε βρέξει-χιονίσει δεν με νοιάζει πότε θα πλύνω-απλώσω
Παλιά 09-10-12, 15:09   #11510
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειρήνη το σαλόνι σου είναι ανοιχτόχρωμο η σκούρο,που συνδυαζεται με τα ριχτάρια.Τα δικά μου επιπλα είναι σκούρα καρυδί και δυσκολευομαι να βαλω σκούρο καφε.
Σκουρόχρωμα θα έλεγα αν και λόγω οικονομικών δεν συνδυάζονται όλα μεταξυ τους γιατι τα πηραμε σε διαφορετικες περιοδους...

Εγώ νομίζω πως θα ταίριαζε υπέροχα το σκούρο καρυδί {κάπως έτσι είναι και το κεντρικό μου τραπεζάκι αλλά και τα άλλα του σαλονιού}. Με σκούρο καφέ:

ΚΟΥΡΤΙΝΑ
ΡΑΝΕΡ
ΡΙΧΤΑΡΙΑ

το σαλονι μου αυτη τη στιγμη εχει μια πολυ χουχουλιαρικη και φθινοπωρινη οψη.. Κάπου θα βαλω και μερικά κουκουναρια που εχω και θα είναι ομορφα ολα...
Παλιά 09-10-12, 15:13   #11511
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σκάσετε! Σούπερ καλά μου ακούγονται!

Υ.Γ. Δώσε τη δυνατότητα στον εαυτό σου να ξεκουραστεί αφού βλέπεις πως δεν τραβάει.. χθες κουραστηκες πολυ. Ξεκουρασου και παίξε με το αγγελακι!
Παλιά 09-10-12, 15:14   #11512
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μια χαρά!!!
3/11είναι τα δικά μου γενέθλια αδερφή
Εμ.... ξερω εγω τι σου λεω!!!
Παλιά 09-10-12, 15:15   #11513
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marianna88 Εμφάνιση μηνυμάτων
α! και τα μωβ ποτηρια......ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ! το μωβ ειναι το αγαπημενο μου χρωμα! τα εχω δει κι εγω στα τζαμπο εδω και πολυ καιρο και τα λιμπιζομαι.. αλλα δισταζω να τα παρω γιατι τα σπαω πανευκολα τα κουζινικα μου οποτε παντα διαλεγω τα πιο λιτα και φθηνα που μπορω να βρω!
Και γω σπάω πολυ ευκολα κουζινικα...
Γι αυτό και τα καθημερινά μου είναι από το jumbo, 0,99 λεπτά το ένα ποτηράκι...
Παλιά 09-10-12, 15:16   #11514
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΟΥΝΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερες..μπαινω συχνα πυκνα στο θεμα σας και πραγματικα ειναι υπεροχα αυτα που λετε και κανετε στα θεμα οργανωσης σπιτιου.χριστιανα το στεγνωτηριο θα σου λυσει τα χερια.εχω σωθει εδω και 2 χρονια με δυο μωρα και 5-6 πλυντηρια την εβδομαδα χαιρομαι να πλενω ρουχα.επισης τα ρουχα βγαινουν λιγοτερο τσαλακωμενα.εχω το πιο φτηνο της αγορας ενα caddy καπου 300 ευρω το πηρα.τσιμπαει λιγο το ρευμα αλλα χαλαλι(καπου 20-30 ευρω εξτρα το διμηνο)μετα βλεπω οτι πληρωνουμε ποσα λεφτα στα χαρατσια και νευριαζω γρρρ
Καλώς ήρθες καλό μου γαλατάκι!!!!!!
Παλιά 09-10-12, 15:16   #11515
evi155

Το avatar του χρήστη evi155

Περιοχή: Τρίκαλα θεσσαλίας
Προεπιλογή

kaλησπέρα παιδιά!!

Έλειψα καιρό γιατί ο πατέρας μου είναι στο νοσοκομείο. Ευτυχώς είναι καλύτερα και μάλλον θα βγει αύριο- λευχαιμία έχει, σε αντιμετωπίσιμη (ως τώρα) μορφή.

Εύα συλληπητήρια για τον παπού, να εχετε πάντα την πολύτιμη ανάμνησή του μαζί σας.

Παράθεση:
Αθάνατη Ελληνίδα μάνα!!!
Αυτό ξαναπές στο Ειρήνη μου, εγώ ζουσα μακριά της 26 χρόνια και τώρα που ήρθαμε στο πατρικό μου και μένουμε από κάτω απολαμβάνω τα ταπεράκια που ανεβοκατεβαίνουν
Από τν άλλη κι εκείνη χάρη σε μένα έφαγε για πρώτη φορά καλαμαράκια κοκκινιστά και μανιτάρια! Επόμενος στόχος το χταπόδι με κοφτο μακαρονάκι. Το πιστεύετε, δεν έχει δοκιμάσει ποτέ!
Παλιά 09-10-12, 15:17   #11516
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kelli79 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό ήταν χτύπημα ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΝΗ!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 09-10-12, 15:19   #11517
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YOTOU Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κ παλι
τα ντουλαπια μου ειναι τελεια, ξεσαβουρωσα κ προς το παρον πεταξα μονο μια τσαντα, τα υπολοιπα τα εβαλα σε ενα ντουλαπι που το ονομασα σαβουροντουλαπο, ολα τα αλλα τελεια! μα 27 ταπερακια απο συσκευασιες???????????????????????????ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εβαλα κ ενα πλυντηριο της μικρης
αδειασα το πλυντηριο πιατων
εβαλα πιατικα μεσα
μαγειρεψα κ για εμας κ για την μικρη
Τωρα πρεπει
να καθαρισω ψυγειο
να απλωσω
Πόσα ταπεράκια........????? Αχ δεν νιώθω καλά... ζαλίζομαιιιιιιιι!!!!

Υ.Γ. Ξεκουράσου, έκανες πολλά!!!
Παλιά 09-10-12, 15:20   #11518
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πόσο κινδυνεύω;
... πας γυρεύοντας!
Παλιά 09-10-12, 15:21   #11519
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ανυπομονούμε
Πραγματικά χαίρομαι για όσα μου είπε ΠΟΛΥ! Το να ακούς πως έχεις καλό παιδί είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή....

Εδώ, παίρνω την ευκαιρία, να σας ευχαριστήσω ΟΛΕΣ, για το ενδιαφέρον σας, για τα προσωπικά σας μηνύματα αλλά και που ρωτάτε και ενδιαφέρεστε.
Εχουμε γίνει σουπερ τέλεια παρέα και σας νιώθω δικά μου άτομα. Που καταλαβαινόμαστε και νοιαζόμαστε η μία την άλλη.... Ευχαριστώ!
Παλιά 09-10-12, 15:23   #11520
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi155 Εμφάνιση μηνυμάτων
kaλησπέρα παιδιά!!

Έλειψα καιρό γιατί ο πατέρας μου είναι στο νοσοκομείο. Ευτυχώς είναι καλύτερα και μάλλον θα βγει αύριο- λευχαιμία έχει, σε αντιμετωπίσιμη (ως τώρα) μορφή.
Ε ρε γμτ... κι άλλα άσχημα νέα...
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ του βρε κορίτσι μου...!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές