Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας κι απο μενα και καλο Φθινοπωρο σε ολη την παρεα!!Ειχα καιρο να μπω ,γιατι ειχα προβλημα με τον υπολογιστη.

Dancer μην ανησυχεις για την τριχοπτωση!!Και εγω εχω εδω και εναμισυ μηνα και σε γενικες γραμμες σε τακτα χρονικα διαστηματα,αλλα καποια στιγμη θα σταματησει.Εκανα και θεραπεια με σιδηρο γιατι εχω πολυ χαμηλη Φεριττινη(αποθηκες σιδηρου),αλλα τα ιδια!!Ειδικα οταν ημουν σε φαση υπο-θ/σμου ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα,αλλα ευτυχως ξαναβγηκαν!!

Κανε υπομονη και θα βγουν σιγουρα καινουργιες φυτρες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα και παλι!!εχω ακομα μια ερωτηση.μετα την θυροειδεκτομη πηρατε ολεσ ασβεστιο ανεξαρτητα με το αν στις αιματολογικεσ το ασβεστιο ηταν φυσιολογικο???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!εχω ακομα μια ερωτηση.μετα την θυροειδεκτομη πηρατε ολεσ ασβεστιο ανεξαρτητα με το αν στις αιματολογικεσ το ασβεστιο ηταν φυσιολογικο???

Ναι δίνουν προληπτικά ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοντεύω να τρελλαθώ... έχω κόψει το Τ3 κ προετοιμάζομαι για ιώδιο, αλλά οι γιατροί μ' έχουν τρελλάνει... άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα και ότι οι 3 εστίες 0,2 cm, 0,04 cm και 0,06 cm που είχα ήταν αμελητέες... έχω τεράστιο πρακτικό πρόβλημα τι θα κάνω με τη μικρή, είμαι χάλια από τον υποθυροειδισμό κι όλο μου βάζουν διλλήματα..... γκρρρρρρρρ :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!

Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!

Τις παραθέτω παρακάτω:

TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34

Διάμεση ζώνη 34-55

Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!:):):)


jPnnp3.png

P92Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!!εχω ακομα μια ερωτηση.μετα την θυροειδεκτομη πηρατε ολεσ ασβεστιο ανεξαρτητα με το αν στις αιματολογικεσ το ασβεστιο ηταν φυσιολογικο???

Εγω δεν πηρα. Δε χρειαστηκα μου ειπε ο γιατρος. Και 3,5 χρονια μετα δεν εχω κανενα προβλημα με το ασβεστιο μου.

Παιδιά κοντεύω να τρελλαθώ... έχω κόψει το Τ3 κ προετοιμάζομαι για ιώδιο, αλλά οι γιατροί μ' έχουν τρελλάνει... άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα και ότι οι 3 εστίες 0,2 cm, 0,04 cm και 0,06 cm που είχα ήταν αμελητέες... έχω τεράστιο πρακτικό πρόβλημα τι θα κάνω με τη μικρή, είμαι χάλια από τον υποθυροειδισμό κι όλο μου βάζουν διλλήματα..... γκρρρρρρρρ :evil:

Υπαρχουν περιπτωσεις που οταν η εστια ειναι μικρουλα, δε χορηγειται ιωδιο. Αυτο ομως μονο ο γιατρος που γνωριζει το απολυτα το ιστορικο του ασθενη, ειναι σε θεση να το κρινει. Οταν λες :άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε λόγω του ότι είχα 3 εστίες κι άλλοι ότι το ιώδιο δεν είναι καραμέλα , τι εννοεις??? Ποιοι ειναι οι αλλοι????? Την αναγκαιοτητα ληψης ιωδιου την κρινει αποκλειστικα ο ειδικος γιατρος για το θεμα αυτο.

Καλωσοριζω και την εγκυουλα μας και εχω να πω το εξης: Περιμενε να ρθουν και τα αλλα παιδια που γνωριζουν καλυτερα τις τιμες των ορμονων και θα εχεις απαντηση. Να σε ρωτησω μονο αν εχεις κανει στο μεταξυ υπερηχο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

οι άλλοι είναι 4 ενδοκρινολόγοι, 2 πυρηνικοί, 1 χειρούργος, κ μια παθολογοανατόμος... ακούγεται τρελλό, αλλά θέλω να είμαι απολύτως σίγουρη για να το κάνω... οι εστίες, ειδικά οι 2 από τις 3 είναι εξωφρενικά μικρές, αλλά κάποιοι λένε "για να είμαστε σίγουροι"... Ο λόγος που μου το δίνουν είναι ότι ήταν 3 οι εστίες. Κ οι 3 όμως στο σύνολο 3 χιλιοστά... Σε όλους τους ενδοκρινολόγους τους έχω δείξει το πλήρες ιστορικό κ οι γνώμες διαφέρουν... Όταν όλοι λένε ότι με τέτοια βιοψία κ υπόλλειμα 0,9 δεν είναι δυνατό να υπάρχει διασπορά, τότε γιατι στο καλό να φάω τόση ραδιενέργεια; Κ επίσης: μήπως κανείς ξέρει ποιο είναι ας πούμε το κακό σενάριο στην περίπτωση που δεν το κάνω το ιώδιο; να ξαναβγει καρκίνος κ να μη φαίνεται στον υπέρηχο; δεν έχω καταλάβει....

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon καλημερα!Καταλαβαινω την αγωνια σου και ειναι δυσκολο οταν οι γνωμες των γιατρων ειναι διαφορετικες!!

Εγω θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου προσωπικα.Θα εκανα θεραπεια για να εχω τα επομενα χρονια ησυχο το κεφαλι μου και να μην το σκεφτομαι πια!!!Οσο για την ακτινοβολια,μην φοβασαι οτι θα παθει κατι κακο ο οργανισμος σου,γιατι θα αποβληθει ολη σε λιγο καιρο.Το να σου λενε καποιοι γιατροι οτι πρεπει να κανεις ,ισως να σκεφτονται το ενδεχομενο αυτο που σου προανεφερα.Και εγω ειχα πολλες,αλλα μικρες εστιες(0,7 χιλ.) αλλα μου ειπαν οτι επειδη ηταν πολυεστιακο επρεπε να κανω θεραπεια κι ας μην υπηρχε διηθηση καψας.Αυτοι φοβουνται μηπως στο υπολειμμα υπαρχουν καρκινικα κυτταρα,γι αυτο θελουν να το καψουν.Η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειχα μια μικρη εστια δεν θα εκανα ιωδιο.Στο πολυεστιακο ομως κανουν.Εχεις κλεισει ραντεβου για θεραπεια σε καποιο νοσοκομειο?Για την μικρουλα σου δεν εχεις καποιο ατομο να την κοιταξει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!

Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!

Τις παραθέτω παρακάτω:

TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34

Διάμεση ζώνη 34-55

Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!:):):)

Κοριτσάκι οι τιμές σου είναι μια χαρά και θα τις κοιτάς σε κάθε τρίμηνο.

Νομίζω ότι η απαίτηση του γυναικολόγου σου για πιο χαμηλή TSH είναι λίγο υπερβολική και καλό θα ήταν να επισκευτείς και ενδοκρινολόγο για να έχεις μια σίγουρη απάντηση στο θέμα.

Εγώ που έχω κάνει ολική θυρεοειδεκτομή και με το χάπι που έπαιρνα είχα τάσεις υπερθυρεοειδισμού και πολύ χαμηλή TSH η ενδοκρινολόγος μου μου μείωσε τη δόση για να ανέβει μιας και ιδίως στο 1ο τρίμηνο το παιδί παίρνει τις δικές σου ορμόνες μέχρι να φτιάξει τον αδένα του και να αρχίσει να λειτουργεί λίγο πιο ανεξάρτητα.

Στείλε μου pm αν θες τίποτε επιπλέον ;)


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα!

Χρειάζομαι την γνώμη σας γιατί θα με τρελάνει ο γυναικολόγος μου!

Ναι, ναι ο γυναικολόγος μου καλά διαβάσατε!

Είμαι 8w1d έγκυος και έκανα το προγεννητικό μου έλεγχο...

Από αλλού περίμενα να ακούσω τα κακά(νόμιζα ότι είχα τοξόπλασμα) αλλά από αλλού με βρήκε...με βάση τον γιατρό!

Έλεγχος θυρεοειδούς ορμονικός,για μένα οι τιμές είναι άψογες για εκείνον πάλι όχι!

Τις παραθέτω παρακάτω:

TSH 2.90μIU/mL Φυσιολογικές τιμές:0.27-4.20

Free T3 2.96pg/mL Φυσιολογικές τιμές:2.00-4.40

Free T4 1.29ng/dL Φυσιολογικές τιμές:0.80-2.00

Anti-TG 26.7 IU/mL Φυσιολογικές τιμές:Αρνητικό<34

Διάμεση ζώνη 34-55

Θετικό>55

Anti-TRO 4.60IU/mL Φυσιολογικές τιμές:<12.00

Λοιπόν το θέμα είναι ότι την TSH την ήθελε 2.50 και όχι 2.90 και μου προτείνει να πάω σε ενδοκρινολόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι περιττό από την στιγμή που είμαι εντός φυσιολογικών ορίων...

Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας...

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!

Καλημέρα!!:):):)

Κοπελα μου νομιζω εχει δικιο ο γυναικολογος σου. Εγω εχω θυροειδη και θεμα με την tsh. Στην εγκυμοσυνη αυτη η ορμονη αυξανεται και ειναι καλο να την εχεις χαμηλα για το μωρο. Σε στελνει σε ενδοκρινολογο για να μην ανεβει πολυ. Φαντασου οτι μολις ειχα μεινει εγκυος (παλλινδρομη) απο 0,75 ειχε παει 0,90 και παλι μου αυξησαν την δοση για να μεινει χαμηλα. Ελπιζω να σε βοηθησα


Αγια μου Αννα κανε με Μανα

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου νομιζω εχει δικιο ο γυναικολογος σου. Εγω εχω θυροειδη και θεμα με την tsh. Στην εγκυμοσυνη αυτη η ορμονη αυξανεται και ειναι καλο να την εχεις χαμηλα για το μωρο. Σε στελνει σε ενδοκρινολογο για να μην ανεβει πολυ. Φαντασου οτι μολις ειχα μεινει εγκυος (παλλινδρομη) απο 0,75 ειχε παει 0,90 και παλι μου αυξησαν την δοση για να μεινει χαμηλα. Ελπιζω να σε βοηθησα

Δεν έχω άποψη για την κοπέλα. καλύτερα να ρωτήσει όντως ένα ενδοκρινολόγο! Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι νομίζω πως όταν υπάρχει ήδη πρόβλημα με το θυρεοειδή, είναι άλλες οι επιθυμητές τιμές της TSH από όταν δεν υπάρχει προηγούμενο. Νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!χτεσ ξαναπηγα στον ενδοκρινολογο και συζητησαμε το θεμα αλλαγης μαρκασ χαπιου μηπως και αρχισοθν να υποχωρουν τα συμπτωματα.μου ειπε οτι μαλλον εχω προβλημα με την απορροφηση γιατι για την ηλικια μου(28),τα κιλα μου(50) δε δικαιολογειται η δοση των 125 που παιρνω.αααα και με των 125 δεν εχει πεσει η ΤSH οποτε μαλλον θα παιρνω 150.εχει δει καποια απο σας διαφορα αλλαζοντας μαρκα χαπιοθ????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...