the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@   Νέo Advertorial   @@@@@@@

Με την εγγραφή στο newsletter του Ζupermarket συμμετέχετε στην κλήρωση
για 3 μεγάλα χριστουγεννιάτικα καράβια !
Δωρεάν αποστολή του δώρου σε όλη την Ελλάδα!
 Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες !

@@@@@@@@@@@@@

@@@@@@@ Νέα Advertorial @@@@@@@

2 φορές και έναν καιρό!
Το ηλεκτρονικό κατάστημα με showroom στην Άνω Γλυφάδα
Επώνυμα μεταχειρισμένα (second hand) βρεφικά και παιδικά είδη

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-09-12, 10:52   #10001
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

Προεπιλογή

καλημερα και χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν (εμενα η αδερφη μου, γιαγια, ξαδερφες κλπ)

θα επανελθω σε λιγο με το πλανο της εβδομαδας

καλες δουλιτσες σε ολα τα κοριτσακια

ευα3 ποσο ειναι το μωρακι σου;

Ο χρήστης taz18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 11:00   #10002
Ευα3

Το avatar του χρήστη Ευα3

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν (εμενα η αδερφη μου, γιαγια, ξαδερφες κλπ)

θα επανελθω σε λιγο με το πλανο της εβδομαδας

καλες δουλιτσες σε ολα τα κοριτσακια

ευα3 ποσο ειναι το μωρακι σου;
Καλημερα Ταζ μου. Η μπεμπα μου ειναι 6μιση μηνων. Ειναι λιγο γεματουλα 8 κιλα και ενω γενικα η γλωσσα μας παει ροδανι καθως και η γενικοτερη αντιληψη - παρατηρητικοτητα, σωματικα ειναι λιγο τεμπελουλα. Αν και καθεται ηδη εδω και 15 μερες χωρις στηριξη κατα τα αλλα ειμαστε λιγο πισω δλδ εχει γυρισει απο ανασκελα μπρουμυτα και ξερουμε οτι μπορει να το κανει αλλα δεν...οπου την αφησεις εκει μενει και παιζει. Την βαζουμε μπρουμυτα να δυναμωνει και εδω και λιγες μερες τις κανω καποιες ασκησουλες που μου δειξανε. Φυσικα να στηριχθουμε στα ποδια ουτε λογος. Θα σου εγραφα και αλλα , αλλα θα χαλασω το θεμα. Εχω γραψει και στο παρεντς στο κινητικη ανπτυξη και σε διαβασα λιγακι και εσενα.
Αν βρω χρονο -γιατι οπου να ναι θα ξυπνησει η μπουμπου- θα σου στειλω πμ .

Ο χρήστης Ευα3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 11:02   #10003
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυσα81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδωσες και πάλι πολύ σωστές συμβουλές...Πολύ θα ηθελα ενα φύλλο μόνο για τα πανωφόρια ,αλλα δυστυχώς η πραγματικότητα απέχει πολύ από το όνειρο...
Έχεις δίκιο, Χρύσα μου.
Σ' αυτό είμαι τυχερή. Εχω καταφέρει να έχω ένα φύλλο στην ντουλάπα, μόνο για τα πανωφόρια μας. Μεγάλη υπόθεση, αδερφή!!!
Αφού τελειώσω τις κουρτίνες του σπιτιού, σιγά-σιγά φυσικά, θα ασχοληθώ μ' αυτό. Θέλουν όλα φρεσκάρισμα...

Παράθεση:
Στο τραπεζάκι μπορείς να βάλεις ωραιότατα table books,όλο και κάποιο ίσως εχεις.
Το cοuntry style είναι ακριβώς το στυλ μου και είμαι παρομοίως σε φάση ,να το κάνω πιο γκλάμουρ. Για την ακρίβεια θα ηθελα μια ανανέωση στα υφάσματα,κουρτίνες,ταπετσαρία καναπέ,κ.τ.λ,αλλά ετσι όπως γίναμε δεν μας βλέπω για τέτοια εξοδα.Ας είμαστε καλά και δεν πειράζει!.
Καλό ξεκίνημα στην αναδιοργάνωση!
Έχω table books, και το σκεφτόμουν, αλλα αναρωτιέμαι αν θα ξεκινήσουν να μου τη δίνουν κι αυτά, όπως τα άλμπουμς μας... Πρέπει να το σκεφτώ κι άλλο. Σε πρώτη φάση, σκεφτόμουν ν' αφήσω μόνο 3 άλμπουμς {γάμος, γαμήλιο, βάφτιση} αλλά να μπουν αυστηρά το ένα πάνω στο άλλο ώστε τα τραπεζάκι να "αναπνέει" να μην φαίνεται στουμπωμένο αλλά και να το καθαρίζω εύκολα. Βλέπουμε...

Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια στο country style! Πολύ με βοηθάς!
Υπομονή για τα σχέδια, Χρύσα μου. Και γω, μη νομίζεις, σχέδια κάνω στο μυαλό μου και προσπαθώ με αυτά που ήδη έχω να δω τι μπορώ να κάνω... Σιγά-σιγά...
Παλιά 17-09-12, 11:06   #10004
taz18

Προεπιλογή

καλημερα ειρηνη

α ευακι εχεις γραψει κι εκει; οποτε ας μη νχαλαμε αυτο το θεμα. παω να δω απο κει τι εγραψες. οπως διαβασες, μεγαλη παθουσα....

Παλιά 17-09-12, 11:09   #10005
Ευα3

Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα ειρηνη

α ευακι εχεις γραψει κι εκει; οποτε ας μη νχαλαμε αυτο το θεμα. παω να δω απο κει τι εγραψες. οπως διαβασες, μεγαλη παθουσα....
Ναι τα λεμε απο κει.
Εγω επειδη ως παιδι ειχα κακη εμπειρια για αυτο τωρα προσεχω το παραμικρο.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 17-09-12, 11:14   #10006
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi155 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Ειρήνη και όλες οι νοικοκυρούλες!

Μια χαρά είναι στο νέο μας σπίτι, σιγά-σιγά προσαρμοζόμαστε στη νέα ζωή, το σπιτάκι πολύ βολικό, έχει και υπόγειο! Έχουμε ελλείψεις που άλλες αναβάλλουμε λόγω έλλειψης χρημάτων (χαλιά, ντουλαπάκι τουαλέτας), άλλες από ιδεολογια (δεν αγοράζουμε τηλεόραση!). Τα χαλιά όμως, ο καλόγερος στο χωλ και το ντουλαπάκι στο μπάνιο θα το πάρουμε γιατί δε γίνεται.

Αυτό που δε μαζεύεται με τίποτα είναι ο κήπος, πολύ μπάζο και σκουπίδι, αυτοί που μένανε εδώ δεν είχανε καμία αίσθηση του τί είναι να ζεις σε μονοκατοικία με κήπο έστω μικρό. Θα γάλω φωτο να ανεβάσω σύντομα!
Κοίτα όλα τα θετικά, Ευη μου, και άσε τα αρνητικά πιο πίσω {αν και είμαι σίγουρη, πως έτσι το κάνεις ήδη!}. Σιγά-σιγά και όλα θα γίνουν αρκεί εσείς να είστε καλά!

Τόσο πολύ μπάζο στην αυλή τους είχαν βρε παιδί μου...?

Υ.Γ. Η πόλη, πως είναι???
Παλιά 17-09-12, 11:15   #10007
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιαχτίδα29 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να μην πάθετε σοκ, η αποθήκη μας δεν είναι κανένα σκοτεινό δωμάτιο χωρίς παράθυρα. Είναι ένα δωματιάκι (που κάποτε ο άντρας μου έμενε σ' αυτό), με ένα παράθυράκι. Απλώς δεν είναι στον ίδιο όροφο με το σπίτι. Είναι στο ισόγειο.
Μέχρι που σκέφτομαι ότι, άν φύγουν κάποια πράγματα που δε θέλω να φαίνονται (ή αν καλυφτούν με κάποιο τρόπο), μπορώ να κάνω τα ιδιαίτερα μου εκεί.
Μεγάλη βοήθεια αυτό!!! Είσαι τυχερή που το έχεις!!!
Παλιά 17-09-12, 11:17   #10008
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο noni^ Εμφάνιση μηνυμάτων
mamavasia εγώ σε έκανα add, σε πρότεινε το Ειρηνάκι!! πραγματικά πολύ ωραία πράγματα φτιάχνεις, μπράβο!!!!
Σε ευχαριστώ κοριτσάκι μου....

καλώς ήρθατε και καλό φθινόπωρο.....έγινες σίφουνας διάβασα

Χρόνια σου πολλά και σε όλες όσες γιορτάζουν!!!
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 17-09-12, 11:38   #10009
noni^

Προεπιλογή

mamavasia ευχαριστώ, να είμαστε όλες καλά με τις οικογένειές μας!!!
Ο χρήστης noni^ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 11:39   #10010
Ειρήνη

Προεπιλογή

Έκανα σαντουϊτσάκι για τον άντρα μου, να πάρει μαζί στη δουλειά, άπλωσα το πλυντήριο, άδειασα τα απόνερα και λούστηκα. Τώρα περιμένω την κοπέλα να έρθει..
Παλιά 17-09-12, 11:41   #10011
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευα3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Ειρηνη μου.
Εμενα κατα ενα μυστηριο τροπο οτι εχω σε γλαστρα δεν ζει για πολυ μονο κατι τυπου μπονσαι επιβιωνουν και φαντασου τηρω τις οδηγιες ποτισματος κλπ. Ειναι ανεξηγητο καθως το ιδιο φυτο στα χερακια της γιαγιας μου που μενει απο πανω μας ζει κ βασιλευει..
Σε νιώθω, όσο δεν μπορώ να σου περιγράψω με λόγια.
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα για πολλά χρόνια. Τελικά καταλάβαμε τι έκανα... Τα παρα-πότιζα ενώ εγώ ήμουν σίγουρη πως τα πότιζα σωστά...

Γι αυτό και τώρα, που έχω αυτές τις 5 γλαστρούλες, νιώθω περήφανη! Γιατί δεν τις καταστρέφω πια.

Αν έχεις διάθεση, ξεκίνα με μία γλαστρούλα. Ετσι έκανα εγώ και "έπιασε". Τώρα, παρά το ότι είμαι στην Αθήνα, σε διαμέρισμα έχω δυόσμο και βασιλικό! Εχουν τεράστια διαφορά στις γεύσεις... και σιγά-σιγά θα προχωρήσω και σε άλλα...
Παλιά 17-09-12, 11:46   #10012
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Νοικοκυρούλες της Ειρηνούλας Καλημέρα!!! Καλό χειμώνα να έχουμε, με υγεία και χαρά!
Λοιπόν επιστρέψαμε στο σπίτι μας μετά από 2,5 μήνες σχεδόν ξενοιασιά και διακοπές..!
Αυτήν τώρα την κοπέλα... πείτε μου την να την κάνω? Να την φιλήσω ή να της ορμήξω που έλειπε 2,5 μήνες???!!!

Σοφάκι μου, πολύχρονο, ευτυχισμένο και πάντα χαμόγελα και αισιοδοξία!!! Να σε χαιρόμαστε όλοι!!!
Παλιά 17-09-12, 11:47   #10013
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου ζήσουν, τα κορίτσια σου, καλό μου!!!!

Υ.Γ. Εμένα θα γιόρταζε η μανούλα {... }, έχει γενέθλια ο μπαμπάς μου και γιορτάζει η καλυτερη μου φίλη...
Παλιά 17-09-12, 11:54   #10014
noni^

Προεπιλογή

Ειρηνάκι να τους χαίρεσαι όλους και να πας να ανάψεις και ένα κεράκι στη μανούλα... εγώ πέρασα σήμερα πρωί και άναψα στη γιαγιάκα που γιορτάζαμε μαζί μέχρι πέρισυ!!
Παλιά 17-09-12, 11:55   #10015
noni^

Προεπιλογή

taz18 να τις χαίρεσαι ΟΛΕΣ!!!!
Παλιά 17-09-12, 11:56   #10016
taz18

Προεπιλογή

λοιπον.... συμμαζεψα ολο το σπιτι. εχω πλυντηρια να βαλω αλλά περιμενω να ανοιξει λιγο ο καιρος. ειπε απο το μεσημερι και μετα

θελουμε παλι σκουπα αν και σκουπισα εχθες γιατι ο μικρος πηρε ενα κομματι τσουρεκι και γυρνουσε σαν τον κοντορεβυθουλη σκορπωντας ψιχουλα παντου οσο εγω συμμαζευα.

πρεπει να βγω κι εξω αλλα φοβαμαι μην μας βρεξει

πειτε μια γνωμη: θελω να βγαλω την βιβλιοθηκη που εχω στο παιδικο (ειναι απο ικεα, αυτη με τα μεγαλα τετραγωνα) στο σαλονι. το επιπλο της τηλεορασης και το τραπεζακι ειναι μαυρα, βεγκε πως το λενε. η βιβλιοθηκη ειναι μπεζ. λετε να ειναι πολυ παραφωνια; εχω εναν αδειο τοιχο που την χωραει ισα ισα, ξαπλωτη και επανω θα βαλω καμμια κορνιζα, κανα κερι, το ενυδρειο μας.. ξεσηκωθηκα πρωινιατικα

εντιτ: http://94.246.113.66/images/images/23/2335519727.jpg τετοια ειναι αλλα μπεζ. τα υπολοιπα επιπλα εινα ισε αυτο το χρωμα της φωτο. και θελω να την βαλω ετσι ξαπλωτη. στα ραφια τα βιβλια και απο πανω διακοσμητικα

Παλιά 17-09-12, 11:58   #10017
Χριστιάνα

Το avatar του χρήστη Χριστιάνα

Προεπιλογή

Καλημερα κορες!!

*εδω στο νησι ακομα ειναι καλοκαιρακι, για να καταλαβετε ακομα βαζω το κλιματιστικο!

*μπραβο σε ολες σας για τις εκκαθαρισεις!θελω και εγω να ασχοληθω με την αποθηκη,αλλα περιμενω να φτιαξει λιγο ο καιρος και μετα!

*εβαψα τον ενα τοιχο του δωματιου της μικρης!περιμενω να ερθουν φιλες να το δουν να μου πουν εντυπωσεις!θα καθαρισω εκει μεσα το απογευμα γιατι ειναι χαλια επειδη το ειχα ανοιχτο να ξεμυρισει!

*λατρευω και εγω το καντρυ στυλ!

*φαγητο εχω απο χθες,θα μαγειρεψω το βραδυ τα λαζανια που εγραψε η Ειρηνη μια φορα, ελπιζω να θυμαμαι καλα τη συνταγη

*Ειρηνη εβαλες το ποστ για τα πανωφορια??το περιμενω πως και πως!!

Ο χρήστης Χριστιάνα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 12:00   #10018
noni^

Προεπιλογή

taz είναι πολύ ωραία... Θα μπορούσες να τη δέσεις με μαξιλάρια ή ριχτάρια μπεζ στον καναπέ σου ή κάνα χαλί μπεζ στα βέγκε και αντίστοιχα με διακοσμητικά- κορνίζες βέγκε στη βιβλιοθήκη!!
Παλιά 17-09-12, 12:00   #10019
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Ταζ!Η υπολοιπη διακοσμηση πως ειναι?οι καναπεδες οι κουρτινες?το πατωμα?

Παλιά 17-09-12, 12:01   #10020
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Παράθεση:
taz είναι πολύ ωραία... Θα μπορούσες να τη δέσεις με μαξιλάρια ή ριχτάρια μπεζ στον καναπέ σου ή κάνα χαλί μπεζ στα βέγκε και αντίστοιχα με διακοσμητικά- κορνίζες βέγκε στη βιβλιοθήκη!!
και εγω τα ιδια θα ελεγα!!

Παλιά 17-09-12, 12:02   #10021
taz18

Προεπιλογή

τωρα εχω στρωμενα τα ψαθινα χαλια που ειναι μπεζ, με μπεζ ριχταρια στους καναπεδες. οι κουρτινες ειναι μπεζ-κοκκινες. μπεζ-κοκκινα ειναι και τα χειμωνιατικα τα χαλια που θα στρωσω αργοτερα με κοκκινα ριχταρια στους καναπεδες

Παλιά 17-09-12, 12:08   #10022
Ειρήνη

Προεπιλογή

{Κόρες, το ποστ για τα πανωφόρια}

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΑΝΩΦΟΡΙ!

Αγαπημένες μου,

Ηρθε ο καιρός για να ετοιμάσουμε τα πανωφόρια μας. Τώρα! Οσο ο καιρός είναι ακόμα σχετικά καλός! Προνοούμε για να είμαστε έτοιμες όταν χρειαστεί αλλά και για να είμαστε ήρεμες και χαλαρές...

Βγάλτε τα πανωφόρια σας από την ντουλάπα που τα φυλάτε. Θα σας πρότεινα να έχετε ένα φύλλο στη ντουλάπα μόνο γι αυτά, καθώς είναι ογκώδη και χρειάζονται χώρο ν' αναπνέουν και να μην χαλάει το σχήμα τους.

Τσεκάρετέ τα.
Υπάρχει κάτι που θέλετε να δώσετε? Υπάρχει κάτι που πάλιωσε? Που δεν σας αρέσει πια? Κρατείστε μόνο αυτά που είστε σίγουρες πως θα φορέσετε {βασικός "κανόνας"!} και μην κρατάτε πανωφόρια για συναισθηματικούς ή άλλους λόγους.

Πλύνετε στο πλυντήριο αυτά που πλένονται και δώστε στο καθαριστήριο αυτά που "φοβάστε" να πλύνετε εσείς.

Κρεμάστε τα σε κρεμάστρες ανάλογες του μεγέθους τους, αφήνοντας πάντα λίγο κενό μεταξύ τους ώστε να διατηρείται το σχήμα τους.

Κρεμάστε ένα αγαπημένο σας μυρωδικό ή ρίξτε πάνω τους {από απόσταση} λίγο από το άρωμά σας.

Θα σας κάνει τόσο κέφι να τα βλέπετε τόσο τακτοποιημένα!

Καλό φθινόπωρο με οργάνωση!

{μου έγραψε μία κοπέλα, σαν σχόλιο, μήπως είναι νωρίς ν' ασχοληθούμε μ αυτό. Και της απάντησα το εξής (σας το γράφω για να το σκεφτείτε):

Καθόλου νωρίς!
Σκέψου πως:
1) Αυτά που θα τα πλύνεις στο χέρι, θέλουν καλό καιρό για να στεγνώσουν σύντομα, ώστε να μην μείνουν στο μπαλκόνι 2 μέρες και δεν μυρίζει πια ούτε το μαλακτικό σου.

2) Αν έχεις 2-3 πανοφώρια που θα πρέπει να τα πας στο καθαριστήριο, με την κρίση που όλοι βιώνουμε, δύσκολο το βλέπω να έχεις τα χρήματα να τα πας με μιάς... οπότε και γι αυτό θα χρειαστεί χρόνος... οπότε... καθόλου νωρίς! }
Παλιά 17-09-12, 12:09   #10023
Ηλιαχτίδα29

Το avatar του χρήστη Ηλιαχτίδα29

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ηλιαχτιδα μου ειδα στο τικερ σου εχι μικρουλη μπεμπακι να σε ρωτησω ποτε περιπου σταθηκε στα ποδαρακια του? Να σηκωνει δλδ το βαρος αλλα με παντα φυσικα κρατωντας το απο τις μασχαλιτσες του.
Καλημέρα Ευάκι!!!
Αρχικά, θα σου πω ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό, για παράδειγμα, άλλα περπατάνε στους 9 και άλλα στους 15 μήνες. Το ίδιο και με την ομιλία. Ξέρω παιδάκι 17 μηνών που δεν έχει πει ακόμα ούτε μαμά-μπαμπά, κι όμως δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι απολύτως υγιές.
Στη συνέχεια θα σου πω ότι ο δικός μου μέχρι 7 μηνών δεν καθόταν χωρίς στήριξη. Γύρω στους 7,5-8 μήνες άρχισε να κάθεται μόνος του (χωρίς στήριξη). Όμως, από 6 μηνών στήριζε το βάρος του στα πόδια του και 7 μηνών άρχισε να εναλλάσει πόδι (πάντα κρατώντας τον). Στους 9 μήνες άρχισε την προσπάθεια να σηκωθεί μόνος του (κρατούσε τους κρίκους που του έχω βάλει στο πάρκο και προσπαθούσε να σηκωθεί). Στους 10 μήνες μπουσούλησε και αμέσως άρχισε να πιάνεται από τα έπιπλα για να σηκωθεί και να κάνει πλάγια βηματάκια.
Όμως όλα αυτά δεν πρέπει να σε αγχώνουν.
Η δική σου, όπως λές, κάθεται χωρίς στήριξη από 6 μηνών. Ο δικός μου άργησε. Τίποτα δεν είναι στανταρ. Όποιο βιβλίο και να διαβάσεις, θα δεις ότι δε λένε ακριβώς πότε κάθε ποαιδάκι κάνει κάποια πράγματα, αλλά βάζουν ένα χρονικό όριο (από, εώς...).
Επίσης, μη σε αγχώνει το βάρος της. Και ο δικός μου 6 μηνών ήταν 8κιλά και 7 μηνών ήταν 8,850. Βέβαια, δεν ξέρω και το ύψος της, αλλά το βάρος της μια χαρά μου ακούγεται.
Παλιά 17-09-12, 12:10   #10024
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειρηνάκι να τους χαίρεσαι όλους και να πας να ανάψεις και ένα κεράκι στη μανούλα... εγώ πέρασα σήμερα πρωί και άναψα στη γιαγιάκα που γιορτάζαμε μαζί μέχρι πέρισυ!!
Eυχαριστώ, Σοφούλα μου γλυκιά.

Αυτό θα κάνω....
Παλιά 17-09-12, 12:10   #10025
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Παράθεση:
τωρα εχω στρωμενα τα ψαθινα χαλια που ειναι μπεζ, με μπεζ ριχταρια στους καναπεδες. οι κουρτινες ειναι μπεζ-κοκκινες. μπεζ-κοκκινα ειναι και τα χειμωνιατικα τα χαλια που θα στρωσω αργοτερα με κοκκινα ριχταρια στους καναπεδες
Μια χαρα συνδιαζεται!!Να την βαλεις!

Παλιά 17-09-12, 12:26   #10026
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
πειτε μια γνωμη: θελω να βγαλω την βιβλιοθηκη που εχω στο παιδικο (ειναι απο ικεα, αυτη με τα μεγαλα τετραγωνα) στο σαλονι. το επιπλο της τηλεορασης και το τραπεζακι ειναι μαυρα, βεγκε πως το λενε. η βιβλιοθηκη ειναι μπεζ. λετε να ειναι πολυ παραφωνια; εχω εναν αδειο τοιχο που την χωραει ισα ισα, ξαπλωτη και επανω θα βαλω καμμια κορνιζα, κανα κερι, το ενυδρειο μας.. ξεσηκωθηκα πρωινιατικα

εντιτ: http://94.246.113.66/images/images/23/2335519727.jpg τετοια ειναι αλλα μπεζ. τα υπολοιπα επιπλα εινα ισε αυτο το χρωμα της φωτο. και θελω να την βαλω ετσι ξαπλωτη. στα ραφια τα βιβλια και απο πανω διακοσμητικα
Υπέροχο έπιπλο. Μου αρέσει γιατί έχει απίστευτες εναλλακτικές!!!

Ναι, να το κάνεις όπως λες, θα δείχνει τέλειο!

Και αν και όταν το βαρεθείς, μπορείς κάποια στιγμή, όταν μπορέσεις, να βρεις ψάθινα καλάθια του γούστου σου και να τα βάλεις στο κάτω μέρος. Και θα αποθηκεύεις πράγματα και θα φαίνεται ένα έπιπλο με ιδιαίτερο ύφος!

Πάρε ιδέες

Αυτό είναι το δικό σου αλλά δεν μου αρέσουν τα καλάθια που έχουν επιλέξει ούτε το ότι τα έχουν βάλει στο πάνω μέρος:

Άλλη ιδέα που μου αρέσει πολύ:
Παλιά 17-09-12, 12:31   #10027
Χριστιάνα

Προεπιλογή

πολυ ωραιες ιδεες Ειρηνη!μου αρεσουν και εμενα πολυ τα ψαθινα καλαθια!

Παλιά 17-09-12, 12:36   #10028
Χριστιάνα

Προεπιλογή

Εβαλα στον βραστηρα απο χθες βραδυ ξυδι και τον αφησα,τον τριβω τωρα αλλα το πατωμα του εχει ακομα πολλα κολλημενα αλατα!!να τριψω κι αλλο?)

Παλιά 17-09-12, 12:58   #10029
pitsipitsi

Προεπιλογή

Καλημέρα και απο μένα!!!!
Χρόνια πολλά στις εορτάζουσες!!!Και σε όσουσ δικούς μας έχουμε!
'Ησυχο ΣΚ είχαμε, ζόρικη Δευτέρα ξημέρωσε...
Χριτιάννα,βάλε ξύδι στον βραστήρα σου και βάλτον να δουλέψει.Μόλις "βράσει" κλείστο, άδειασέ το και ξέπλυνε με νεράκι.Εγώ έτσιι τον καθαρίζω.
Ο χρήστης pitsipitsi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 14:29   #10030
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χριστιάνα Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιες ιδεες Ειρηνη!μου αρεσουν και εμενα πολυ τα ψαθινα καλαθια!
Αχ ναι. Και γω, Χριστιάνα μου!!!
Παλιά 17-09-12, 14:32   #10031
Ειρήνη

Προεπιλογή

Κόρες,

Ήρθε η κοπέλα {με μισή ώρα καθυστέρηση, όπως πάντα!!! }, μου έκοψε τα μαλλάκια και πολύ ανανεώθηκα!

Αφού με κούρεψε, ήταν χάλια το σαλόνι {γι αυτό περίμενα} και έβαλα πολύ προσεκτική ηλεκτρική και σφουγγάρισα. Λάμπει τώρα το σπίτι.

Μαγείρεψα {ζυμαρικά με κόκκινη σάλτσα}, πήγα πήρα το φιογκάκι από το σχολείο, επιστρέψαμε, φάγαμε και τώρα θα χαλαρώσω λίγο....
Παλιά 17-09-12, 15:28   #10032
taz18

Προεπιλογή

ευχαριστω για τις ιδεες. μολις ξε-αδιαθετησω θα την κουβαλησω σαλονι. κι αμα δεν μ αρεσει θα την ξαναπαω μεσα βρε αδερφε !!!!

ειρηνη με γεια το μαλλι

Παλιά 17-09-12, 17:08   #10033
Ευα3

Προεπιλογή

Ειρηνη μου με γεια το μαλλακι.

Χρονια πολλα σε οσες κοπελες γιορταζουν.

Ταζ μου σου εστειλα πμ ελπιζω να ηρθε γτ ειμαι λιγο ασχετη. Να μεταφερεις το επιπλακι, η αλλαγη στο χωρο θα σου φτιαξει τη διαθεση.

Παλιά 17-09-12, 17:11   #10034
matri

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ειρήνη Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανες πολύ καλά που τα ξεφορτώθηκες! Ειδικά τα αντικείμενα που μας "μιζεριάζουν" {ρούχα, καλλυντικά, διακοσμητικά, τσάντες κλπ.} είμαι τόσο υπέρ να τα ξεφορτωνόμαστε!!!!

Υ.Γ. Οσο για τα κιλά, σιγά-σιγά. Όταν θα είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις προσπάθεια, σκέψου το 1 κιλό. Το 5 ακούγεται δύσκολο και είναι ανασταλτικό... Βάλε το 1 κιλό στόχο, χαλαρά... που είναι και πιο εύκολο και ακούγεται και πιο εύκολο. Όταν το χάσεις, προσπάθησε να το διατηρήσεις.. και επειδή θα έχει ανέβει η ψυχολογία σου, θα πας και για το 2ο, σιγά-σιγά. Στο μεταξύ και μένα με έχει "πιάσει" τρέλα τελευταία... όλο τρώω... ακόμα και τη στιγμή που τρώω σκέφτομαι τι θα φάω μετά...
Ηθελα να το ακουσω αυτο το καλα εκανες και τα ξεφορτωθηκες.... μου δινει αυτοπεποιθηση γιατι ενω καποια λεω ευκολα Οκ δεν το χρειαζομαι για καποια δισταζω λιγο
Ο χρήστης matri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-12, 17:17   #10035
matri

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi155 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Ειρήνη και όλες οι νοικοκυρούλες!

Μια χαρά είναι στο νέο μας σπίτι, σιγά-σιγά προσαρμοζόμαστε στη νέα ζωή, το σπιτάκι πολύ βολικό, έχει και υπόγειο! Έχουμε ελλείψεις που άλλες αναβάλλουμε λόγω έλλειψης χρημάτων (χαλιά, ντουλαπάκι τουαλέτας), άλλες από ιδεολογια (δεν αγοράζουμε τηλεόραση!). Τα χαλιά όμως, ο καλόγερος στο χωλ και το ντουλαπάκι στο μπάνιο θα το πάρουμε γιατί δε γίνεται.

Αυτό που δε μαζεύεται με τίποτα είναι ο κήπος, πολύ μπάζο και σκουπίδι, αυτοί που μένανε εδώ δεν είχανε καμία αίσθηση του τί είναι να ζεις σε μονοκατοικία με κήπο έστω μικρό. Θα γάλω φωτο να ανεβάσω σύντομα!
και εμεις εχουμε ελειψεις. Σιγα σιγα. Βαλε σειρα 1, 2...και θα δεις θα γινουν
Παλιά 17-09-12, 17:28   #10036
matri

Προεπιλογή

Παράθεση:
λοιπον.... συμμαζεψα ολο το σπιτι. εχω πλυντηρια να βαλω αλλά περιμενω να ανοιξει λιγο ο καιρος. ειπε απο το μεσημερι και μετα

θελουμε παλι σκουπα αν και σκουπισα εχθες γιατι ο μικρος πηρε ενα κομματι τσουρεκι και γυρνουσε σαν τον κοντορεβυθουλη σκορπωντας ψιχουλα παντου οσο εγω συμμαζευα.

πρεπει να βγω κι εξω αλλα φοβαμαι μην μας βρεξει

τα κοριτσια πιο κατω σου γραφουν πολυ σωστα, δηλαδη θελει κατι ενδιαμεσω για να δεσει.
τολμησετο.....
το δικο μου σαλονι εχει διαφορετικα ειδη ξυλου... προσπαθω να τα ταιριαξω ασε.Λευκη οξυα απο νεοσετ, κλασικα καφε απο πεθερα, ντουλαπια-κασοματα αλλα, φτιαξαμε και βιβλιοθηκη να μοιαζει με της νεοσετ (αλλα το απολυτο δεν το πετυχαινεις)....

ειπα παλι τον πόνο μου. ολα στο σαλονι σκεφτειτε... ενταξυ ειναι λιγο τρικολορε...αλλα δεν γινετε να τα αλλαξω αυτα
Παλιά 17-09-12, 17:58   #10037
Ειρήνη

Προεπιλογή

Ξεκινήσαμε διάβασμα με το φιογκάκι... Δηλαδή όχι ακριβώς διάβασμα αλλά μας έδωσε ένα φυλλάδιο για το σπίτι... δηλαδή, καλή αρχή!!! Χαρούμενη, δεν με λες!!!!

Κάναμε λοιπόν ένα διάλειμμα {γιατί είχε αρκετό γράψιμο το φυλλάδιο} και ο φιόγκος λατρεύει τα... διαλείμματα { και γω!! } και είπα να κάνω ένα πέρασμα από την ντουλάπα μου.

Δείτε πόσα ρούχα έβγαλα για δόσιμο με την μία βρε κορίτσια... μέσα σε 10 λεπτά, ενώ είχα ανοιχτή και την τηλεόραση και έβλεπα:

1) Ένα λινό σορτσάκι
2) Ένα τζιν φορεμα
3) Μία λινή παντελόνα
4) Πέντε μπλουζάκια!!!!
Παλιά 17-09-12, 18:02   #10038
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ειρηνη μου με γεια το μαλλακι.
Ευάκι μου, σ' ευχαριστώ!!!
Παλιά 17-09-12, 18:08   #10039
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matri Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να το ακουσω αυτο το καλα εκανες και τα ξεφορτωθηκες.... μου δινει αυτοπεποιθηση γιατι ενω καποια λεω ευκολα Οκ δεν το χρειαζομαι για καποια δισταζω λιγο
Καλέ, εμείς γιατί ειμαστε εδώ?
Παλιά 17-09-12, 18:13   #10040
Ειρήνη

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matri Εμφάνιση μηνυμάτων
τα κοριτσια πιο κατω σου γραφουν πολυ σωστα, δηλαδη θελει κατι ενδιαμεσω για να δεσει.
τολμησετο.....
το δικο μου σαλονι εχει διαφορετικα ειδη ξυλου... προσπαθω να τα ταιριαξω ασε.Λευκη οξυα απο νεοσετ, κλασικα καφε απο πεθερα, ντουλαπια-κασοματα αλλα, φτιαξαμε και βιβλιοθηκη να μοιαζει με της νεοσετ (αλλα το απολυτο δεν το πετυχαινεις)....

ειπα παλι τον πόνο μου. ολα στο σαλονι σκεφτειτε... ενταξυ ειναι λιγο τρικολορε...αλλα δεν γινετε να τα αλλαξω αυτα
Μωρέ και μας τα ίδια...
Όταν παντρευτήκαμε, δεν είχαμε λεφτά για "καλά" έπιπλα. Οπότε πήραμε καναπέδες και κάποια επιπλάκια από neoset. Μόνο την κρεβατοκάμαρα χρυσοπληρώσαμε, η οποία όμως τ' αξίζει τα λεφτά της για μας.
Αργότερα, είχαμε κάποια λίγα χρήματα και πήραμε από ένα μαγαζί τα τραπεζάκια του σαλονιού. Το κεντρικό και 3 βοηθητικά... Mix and match κορίτσια... mix and match...!
Και εννοείται πως δεν προβλέπεται να τα αλλάζουμε...!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές