Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Λοιπον προς ενημερωση για ολους που θα τους συμβει κατι αντιστοιχο, μιλησα με ΕΕΤΑΑ και εφριξαν με αυτα που τους ειπα μου ειπαν οτι ολα αυτα που μου ζητανε ειναι εντελως παρανομα να μην δωσω και να μην υπογραψω τιποτα, μου ειπαν επισης το σχολικο οτι ειναι προαιρετικο και δεν ειμαι σε καμια περιπτωση υποχρεωμενη να το χρησιμοποιησω εαν δεν θελω αρα και κατα συνεπεια να το πληρωσω. Ηταν μια εξυπηρετικοτατη κυρια στην γραμμη και εδωσα τα στοιχεια μου να επικοινωνησει η υπευθυνη μαζι μου για να δουμε τι θα κανουμε απλα μου ειπε να μην περιμενω τηλεφωνο πριν την Παρασκευη ελπιζω οντος να ειναι Παρασκευη γιατι απο Δευτερα αρχιζω την δουλεια και δεν ξερω τι θα γινει με τα μικρα εαν καθυστερησουν πολυ δεν εχει κανεις την δυνατοτητα να μου κρατησει 3 παιδια

Κοπέλα μου μην ανησυχείς , δεν θα υπογράψεις ΤΙΠΟΤΑ εκτός από την εντολή τοποθέτησης των παιδιών σου μέσω του ΕΣΠΑ ,άστους να "κουρεύονται" και ας βγάλει η ΕΕΤΑΑ το φίδι από την τρύπα , παρόμοιες καταγγελίες να δεις ότι θα κάνουν και οι υπόλοιπες μαμάδες που θα τους ζητήσουν παράλογα και παράνομα ποσά...τα παιδάκια σου θα τα στείλεις κανονικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξερεις ποιο ειναι το θεμα χυιτο οτι ο συγκεκριμενος σταθμος αν και εδινε 20 θεσεις πηρε μονο τα δυο δικα μου βεβαια ο σταθμος αυτος στην περιοχη που μενω εχει 2 παραρτηματα στο αλλο εχει παρει νομιζω αλλα 10 παιδακια φοβαμαι πολυ οτι για τα δικα μου 2 δεν θα τους νοιαξει και τοσο πολυ σιγα το πολυ πολυ να χασουν 2 παιδια μεσω εσπα οποτε δεν νομιζω οτι θα ιδρωσει και το αυτι τους.. Επισης ανησυχω μετα το θεμα που εγινε για την συμπεριφορα τους απεναντι στα παιδια μου. Μηπως να ξαναπαρω στο εσπα και να ζητησω εαν ειναι δυνατον να παω στην 2η επιλογη , το ξερω πως φετος υπαρχουν μεγαλυτερα θεματα το ξερω πως πολλες μανουλες που εχουν απολυτη αναγκη εμειναν απεξω και προσπαθω να μην ειμαι αχαριστη αλλα μονο και μονο στην ιδεα οτι η συμπεριφορα απεναντι στα μικρα μου μετα απο ολα αυτα μπορει να ειναι καπως δεν ξερω με κανει να νιωθω πολυ χαλια


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποιο ειναι το θεμα χυιτο οτι ο συγκεκριμενος σταθμος αν και εδινε 20 θεσεις πηρε μονο τα δυο δικα μου βεβαια ο σταθμος αυτος στην περιοχη που μενω εχει 2 παραρτηματα στο αλλο εχει παρει νομιζω αλλα 10 παιδακια φοβαμαι πολυ οτι για τα δικα μου 2 δεν θα τους νοιαξει και τοσο πολυ σιγα το πολυ πολυ να χασουν 2 παιδια μεσω εσπα οποτε δεν νομιζω οτι θα ιδρωσει και το αυτι τους.. Επισης ανησυχω μετα το θεμα που εγινε για την συμπεριφορα τους απεναντι στα παιδια μου. Μηπως να ξαναπαρω στο εσπα και να ζητησω εαν ειναι δυνατον να παω στην 2η επιλογη , το ξερω πως φετος υπαρχουν μεγαλυτερα θεματα το ξερω πως πολλες μανουλες που εχουν απολυτη αναγκη εμειναν απεξω και προσπαθω να μην ειμαι αχαριστη αλλα μονο και μονο στην ιδεα οτι η συμπεριφορα απεναντι στα μικρα μου μετα απο ολα αυτα μπορει να ειναι καπως δεν ξερω με κανει να νιωθω πολυ χαλια

καλημερα!!!

δεν ειναι οτι μονο θα χασουν τα δικα σου παιδια,,,,εχουν και κυρωσεις και προστιματα και επισης μπορει να χασουν και την εγγηυτικη τους και να χασουν αυτοματα ολα τα παιδακια γιατι θα πρεπει η εεταα να καταγγειλει τη συμβαση,,,,οποτε δεν εισαι μονη σου σε αυτο,,,,,και δε μενουν ατιμωρητοι ,,,

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησαν μαζι μου απο ΕΕΤΑΑ και μου ζητησαν να στειλω εγγραφη καταγγελεια για ολα αυτα που τους ειπα, εστειλα λοιπον το παρακατω mail για ευνοητους λογους και επειδη δεν ξερω που μπορει να φτασει το θεμα εχω αφαιρεσει απο εδω τα στοιχεια του σταθμου

Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι εχθες επισκεφτηκα τον παιδικο σταθμο που βρισκεται στον Δημο στην οδο και με κωδικο στο προγραμμα σας ,στον οποιο και ειμαι ωφελουμενη του προγραμματος ΕΣΠΑ για τα 2 μου παιδια ( ), κατόπιν ραντεβού με την υπεύθυνη του σταθμού.

Κατά την διάρκεια του ραντεβού μας η υπεύθυνη με ενημέρωσε το πρόγραμμα ΕΣΠΑ δεν καλύπτει το σύνολο του προγράμματος του παιδικού σταθμού αλλα μέρος αυτού και αναλύτικα και εγγράφως με υποχρέωσε στις παρακάτω οικονομικές υποχρεώσεις οι οποίες όπως μου δήλωσε είναι υποχρεωτικές από μέρους μου:

1. Θεατρικές Παραστάσεις/ Εκδηλώσεις : 150Ε για καθε παιδί

2.Πρόσθετα Υλικά: 100Ε για κάθε παιδί

3.Κολύμβηση (15/6-20/7) σαν προαιρετικο αυτο : 70 Ε

4. Μουσικό Εργαστήρι / Θεατρικό Παιχνίδι / Κίνηση / Καλλιτεχνικά / Αγγλικά: 400 Ε (αυτο μου είπε οτι ειναι μόνο για το μεγαλύτερο παιδί μου που θα είναι στο τμήμα ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ-ΝΗΠΙΩΝ)

5.Παραμονή μέτα τις 2:30 μμ : 200 Ε (αυτό προαιρετικά)

6. ΣΧΟΛΙΚΟ : 1150Ε για καθε παιδι

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Τα 1 και 2 προκαταβάλλονται με την αίτηση εγγραφής

Τα 3,4,5 και 6 καταβάλλονται σε 4 δόσεις ( Σεπτέμβριος , Νοέμβριος, Ιανουάριος και Μάρτιος)

Η υπευθυνη κανοντας υπολογισμό μου είπε πως οι συνολικές οικονομικές υποχρεώσεις μου το έτος ειναι 3.600 Ε και για τα δυο μου παιδιά και μου είπε πως η οικονομική διεύθυνση του σχολείου θα με ενήμερωνει με email για το καθε ποτε πρεπει να πληρωνω σε τραπεζικο λογαριασμο τις δόσεις για το παραπάνω ποσό.

Όταν ενημέρωσα την υπευθυνη οτι δεν επιθυμώ την χρήση σχολικού λεωφορειου καθως ο σταθμος ειναι σε αποσταση 5 λεπτων απο το σπιτι μας με τα ποδια μου ειπε πως δεν μπορει να αφαιρεσει το ποσο του σχολικου και πως ειμαι υποχρεωμενη να κανω χρηση του και φυσικα να το πληρωσω

Επισης μου ειπε πως τα Αγγλικα και οι παραπανω δραστηριοτητες οπως η κολυμβηση πχ εντάσσονται στο καθημερινο προγραμμα και ειναι υποχρεωτικες σαν παραδειγμα μου δηλωσε οτι εαν πχ το παιδι μου κανει κολυμβηση εκτος σχολειου και δεν θελω να κανει στο σχολειο επειδη ειναι μερος του προγραμματος δεν μπορει να μην παρει μερος.

Τέλος στην ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΣΠΑ / ΕΕΤΑΑ που μου εδωσε να υπογραψω γραφει το εξης:

Δηλωνω υπευθυνα οτι εφοσον το ΕΣΠΑ διακοψει την χρηματοδοτηση του προγραμματος και συμφωνα με την προκηρυξη της η ΕΕΤΑΑ ΑΕ διακοψει την ροη της χρηματοδοτησης , χωρις ευθυνη του σχολειου , αναλαμβανω εξολοκληρου την πληρωμη του υπολοιπου η του συνολου των υποχρεωσεων της ΕΕΤΑΑ ΑΕ

Επειδη δεν μπορω να συμφωνησω με ολες τις ανωτερω αξιωσεις του σταθμου, καταγγελω σε εσας τον συγκεκριμενο σταθμο και ευελπιστω να βρεθει καποια λυση συντομα

Επισης ζητω απο εσας διευκρινησεις για το αν ειμαι υποχρεωμενη τελικα να πληρωσω το ποσον μου μου παρουσιασε η υπευθυνη του σταθμου ως υποχρεωση μου καθως διαβαζοντας τις συμβασεις που εχετε υπογραψει με τις δομες βλεπω πως το σχολικο λεωφοφειο και οι δραστηριοτες ειναι προαιρετικα

Στην διαθεση σας για οποιεσδηποτε διευκρινησεις

Ολα αυτα τα αναφερω κοριτσια για να μην βρεθουν και αλλες μανουλες στην θεση μου και πληρωσουν τελικα αυτα που παρανομα ζητανε.

Εγω εχω εκνευριστει τοσο με την κοροιδια που ειμαι διατεθειμενη να φτασω το θεμα πολυ μακρια


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katerina23 έκανες πολύ καλά που δεν το άφησες έτσι το θέμα και ακόμα περισσότερο που το δημοσιοποίησες ώστε να μην πέσει καμία μητέρα σε τέτοια παγίδα.

Δεν είμαι από τις ωφελούμενες μητέρες αλλά βαρέθηκα σε αυτή τη χώρα τη λογική του "πάμε να τ' αρπάξουμε και όποιος τσιμπήσει"!!

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και να είσαι σίγουρη ότι τα παιδάκια σου θα τακτοποιηθούν.

Και μόνο που η μαμά τους δεν είναι "ψάρι" παίρνουν το καλύτερο μάθημα!!

Link to comment
Share on other sites

katerina μπραβο σου...μακαρι να λειτουργησουν ολες οι γυναικες ετσι γιατι δυστυχως ο σταθμος σου δεν ειναι ο μοναδικος στις...ληστειες...

εγω δεν ειμαι στις ωφελουμενες αλλα θα σου πω τι μου ειπαν τηλεφωνικως προχθες απο τον παιδικο σταθμο που πηγαινε η κορη μου περυσι (περυσι πληρωνα φετος δεν εχω...και ευτυχως την πηρανε στο προνηπιο και σωθηκα...)

λοιπον...μου τηλεφωνει λοιπον η ιδιοκτητρια για να δει αν θα συνεχισει το παιδι και φετος..

της λεω δυστυχως οχι γιατι φετος παει και το δευτερο σε παιδικο και δεν εχω τοσα χρηματα να διαθεσω..(350 το μαλλι περυσι)...την πληροφορω πως εκανα τα χαρτια και μεσω εσπα και δεν τα καταφεραμε...τι μου λεει λοιπον..

ξερεις..και μεσω εσπα να ειχατε μπει παλι υπαρχει πληρωμη μην νομιζεις. δεν μας καλυπτουν τιποτα φετος..πολυ λιγα χρηματα...οποτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ επιβαρυνονται με τα υπολοιπα οι γονεις!!:shock::shock:

τι εννοειτε της λεω???

ε μου λεει...700 η μετακινηση, γυρω στα 100 τα αγγλικα μουσικη κτλ...70 η γραφικη υλη...συν οτι ενα 30% του ποσου των διδακτρων θα αναγκαστουν να το δωσουν οι γονεις αφου δεν το καλυψε το εσπα!!!!!!ΝΤΟΙΝΓΚ ΛΕΜΕΕΕ!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock:

Ρε παιδια...τι απατεωνες!!.

οπως βλεπεις δηλαδη το θεμα ειναι γενικευμενο και χρειαζεται ολες οι ωφελουμενες μεσω εσπα να μην το δεχτουν και να κανουν καταγγελια οπως εσυ...μακαρι να εισαι το παραδειγμα προς ολες γιατι ειμαι σιγουρη οτι ολοι οι ιδιωτικοι την ιδια γραμμη θα ακολουθησουν...η απληστια σε ολο της το μεγαλειο...

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι μάλλον νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με χαζούς , δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Από την πρόσκληση προς τους σταθμούς:

Οι Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, που παρέχουν υπηρεσίες μετακίνησης θα πρέπει να δηλώσουν σαφώς στην αίτηση συμμετοχής της Δομής τις εξυπηρετούμενες περιοχές, καθώς και το κόστος των υπηρεσιών αυτών, το οποίο δεν καλύπτεται στο πλαίσιο της παρούσας και κατά συνέπεια θα βαρύνει τις ωφελούμενες μητέρες, εφόσον επιθυμούν την παροχή των σχετικών υπηρεσιών μετακίνησης.

Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών, πλην της μετακίνησης για τις Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες (όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής) ή δαπάνες διοργάνωσης εκδηλώσεων στο πλαίσιο των θρησκευτικών εορτών ή εθνικών επετείων.

Οι τυχόν άλλες ειδικές υπηρεσίες (π.χ. κολύμπι, επισκέψεις σε μουσεία, παρακολούθηση θεατρικών ή άλλων παραστάσεων, εκδηλώσεων κ.ά.) που παρέχονται από τις Δομές και είναι προαιρετικές, εφόσον τις επιλέξουν οι ωφελούμενες θα επιβαρύνουν οικονομικά τις ίδιες.

edit και αυτό:

Στα ανωτέρω ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ (?) περιλαμβάνονται και οι δαπάνες για γραφική ύλη αξίας 100?.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για πειτε μου βρε κοριτσια τι να κανω? Στο σταθμο μας που εχει μονο 5 θεσεις για τα μωρα κατηγορια Α1 εχει περασει μια μητερα που στα προσωρινα αποτελεσματα φαινεται να εχει δηλωσει αλλους σταθμους. Ητανε με ελλιπη φακελο γιατι της λειπανε καποια χαρτια προφανως εκανε ενσταση και τα προσκομισε ομως εχει δηλωσει αλλους σταθμους και οχι αυτον που μπηκε τελικα.Ετσι και αλλιως στην ενσταση δεν μπορει να αλλαξει σταθμους. Ειμαι στις επιλαχουσες για τον συγκεκριμενο σταθμο, τι μπορω να κανω? Να κανω επιστολη προς την ΕΕΤΑΑ?

Πηρα τηλεφωνο την ΕΕΤΑΑ για το θεμα μου αλλα ακρη δεν βρηκα. Μου λεει μπορει να εγινε λαθος στην καταχωρηση ή οτι μπορει να αλλαξε δομη αν ειχε βαλει λαθος κατηγορια. Αλλα αυτα υποθετικα, οποτε θα παω απο εκει με τα χαρτια που φαινεται τι εχει γινει μπας και βρω καμμια ακρη. Παντως δεν ηταν ιδιαιτερα προθυμοι να το επιβεβαιωσουν.

Παντως μου ειπε οτι σιγουρα θα παρουν συμπληρωματικο κονδυλι και θα μπουν και αλλα παιδακια αλλα δεν ξερουν ποτε και ποιο θα ειναι το ποσο.Επισης τους ρωτησα αν θα ξανατρεξουν τους πινακες απο την αρχη και επισης δεν ηξεραν.


4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...