the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Trilogy: Σύστημα μεταφοράς για μωρά απο 0-36 μηνών με πόρτ μπεμπέ, καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου.
@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-08-12, 18:31   #68321
yiosalonikia
Προσωρινά μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή ειμαι πολυ συγκινημενη!

Ο μικρος μου εβγαλε τα 2 πρωτα δοντακια του!! Χτες σας εγραψα ποσες ορες διεσχισε την κουζινα σημερα σας γραφω για τα πρωτα του δοντακια, τα δυο κατω!! Μεγαλωνει το ΠαληκΑρι μου!
Ο χρήστης yiosalonikia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-12, 19:04   #68322
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yiosalonikia Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε χρονο για λιγες μερες κανω διαιτα τον Αυγουστο, αποκλειστικα με σταφυλια. Εναι τα μονα φρουτα που ειναι πληροι θρεπτικων ουσιων (ως και πρωτεϊνες εχουν) οποτε δεν ειναι επικινδυνα να παθεις κατι λογω ελλειψης. Τοχω κανει ηδη 3 χρονιες και φετος θα το ξανακανω. Και χανω κιλα και τρωω του σκασμου!!!
Γιώτα εγώ ξέρω ότι όλες οι μονοδίαιτες είναι καλές για 2-3 μέρες μόνο, όχι παραπάνω. Κι αυτό κυρίως σαν αποτοξίνωση. Αλλά και πάλι, αποτοξίνωση καλό είναι να κάνεις γενικώς με φρούτα και όχι μόνο με σταφύλι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roula* Εμφάνιση μηνυμάτων

ο Γ λεει να κλεισουμε δικλινο...εγω και στο τρικλινο πηγαινα,δεν εχω προβλημα.μας δειξανε και τα δωματια.η νοσοκομα μου εκανε πληρη ενημερωση τι θα χρειαστω για μενα και το μωρο.ολα καλα λοιπον!

Αν μπορείτε, πάρτε δίκλινο. Θα έχεις περισσότερη ησυχία κι επείδή δεν ξέρεις πώς θα σου βγει με την καισαρική, μπορεί να πονάς κι έτσι και οι άλλες 2 να έχουν συνέχεια κόσμο και να μην μπορείς να ησυχάσεις. Και την τουαλέτα καλύτερα να την μοιράζονται όσο λιγότεροι γίνεται.

κοριτσια χθες τι αστραπες και βροντες ηταν αυτες ε? μην σας πω οτι φοβηθηκα κιολας....λες και σκαγαν διπλα μου οι αστραπες....
Κι εγώ φοβήθηκα! Κι έλεγα τώρα θα ξυπνήσει το μωρό τρομαγμένο και θα κλαίει κι αυτό κοιμόταν του καλού καιρού.

Παράθεση:
Ο μικρος μου εβγαλε τα 2 πρωτα δοντακια του!! Χτες σας εγραψα ποσες ορες διεσχισε την κουζινα σημερα σας γραφω για τα πρωτα του δοντακια, τα δυο κατω!! Μεγαλωνει το ΠαληκΑρι μου!
Μεγειά σας!

Χριστινάκι, καλοπερνάτε βλέπω ε; Μια χαρά η πεταλουδίτσα, οι πρώτες της καλοκαιρινές διακοπές. Κι ο Πίου μια χαρά θα'ναι καλέ και του χρόνου θα κάνουν μπανάκι παρέα.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-12, 19:44   #68323
roula*

Το avatar του χρήστη roula*

Προεπιλογή

Παράθεση:

και περπατημα και 2 δοντια μαζι? ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Γεωργια για δικλινο μας βλεπω.δεν ειναι και μεγαλη η διαφορα μωρε...και απ'αυτα που υπολογιζαμε ειναι λιγοτερα οποτε οπως λες και εσυ ας εχουμε λιγη ησυχια παραπανω...

μολις γυρισα απτο Λητω.πηρα αλλαξιερα-κιλοτακια μιας χρησης-σεντονι με λαστιχο και αφρολουτρο+σαμπουαν για το μωρο-fissan πηρα,καλα εκανα?
δεν ειχα κατι υποψιν και ειπα αντε ας παρω αυτο να τελειωνω...

αρχισε να φυσαει παλι δυνατα....! αχ ας ειναι λιγο να δροσισει,να κοιμηθουμε και σημερα!
Παλιά 10-08-12, 19:47   #68324
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
μολις γυρισα απτο Λητω.πηρα αλλαξιερα-κιλοτακια μιας χρησης-σεντονι με λαστιχο και αφρολουτρο+σαμπουαν για το μωρο-fissan πηρα,καλα εκανα?
δεν ειχα κατι υποψιν και ειπα αντε ας παρω αυτο να τελειωνω...
Νομίζω πως τα φισσάν είναι από τα πιο οικονομικά, οπότε καλά έκανες και τα πήρες. Πόσο τα έχουν; Εμένα με γδάρανε στο φαρμακείο που είχα πάει. Αφρόλουτρο και γαλάκτωμα σώματος της Kloranne κάπου 35 ευρώ και τα δυο μαζί. Άλλη φορά θα παίρνω απο το σούπερ μάρκετ τις φτηνές μάρκες.
Παλιά 10-08-12, 19:53   #68325
roula*

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως τα φισσάν είναι από τα πιο οικονομικά, οπότε καλά έκανες και τα πήρες. Πόσο τα έχουν; Εμένα με γδάρανε στο φαρμακείο που είχα πάει. Αφρόλουτρο και γαλάκτωμα σώματος της Kloranne κάπου 35 ευρώ και τα δυο μαζί. Άλλη φορά θα παίρνω απο το σούπερ μάρκετ τις φτηνές μάρκες.

ποσο??? 35 ευρω? λιποθυμω!

8,35 εχει τα 500ml και μαζι δωρο την πουδρα.
Παλιά 10-08-12, 21:38   #68327
xenia:-)

Προεπιλογή

καλησπερα!!!!!!!
ειχα γεματη μερα σημερα και δεν καταφερα να μπω να σας γραψω......
διαβασα ομως για τον αρουλη μας που περπατησε και εβγαλε τα πρωτα δυο δοντακια και κανει την μαμα του να κορδωνεται απο ευτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!μπραβο του!!!!!!!

χριστινα παντα να καλοπερνατε!!!!!!πολλα φιλια στην πεταλουδιτσα!!!!!!
θα 'θελα να δω και τον πανουλη μας!!!!!!!!

ρουλα,μια χαρουλα η σοκολατενια και σιγα-σιγα μπαινετε στην τελικη ευθεια!!!!!!!!!!!
χαιρομαι που ενθουσιαστικες με την κλινικη-εγω το ειχα πολυ βαρος....
κι εγω φισσαν παιρνω απο σουπερ μαρκετ.........το πιο ευωδιαστο ομως ειναι της frezyderm,λατρευω την μυρωδια του...13ευρω κανει αλλα δεν χρησιμοποιεις και μεγαλη ποσοτητα καθε φορα,οποτε κραταει αρκετα.....

δεν θυμαμαι κατι αλλο.....περιμενω κατι ξαδερφια του θ. να παμε μια βολτουλα περα-περα....
η Ν. παει σε θεατρικη παρασταση''πενταμορφη και το τερας''...συζητουσαν με την φιλη της οτι σκηνοθετει το Ρωμας και εαν τον δουν θα ορμησουν για αυτογραφο....ειναι καταενθουσιασμενες παντως.....

αυτα για τωρα...θα τα πουμε αυριο καλυτερα!!!!!!!!

σουλιτσα.....πιο καλη η μοναξια............
σπαθι εξηγηθηκε ο αντρουλης........
ο δικος μου θα τους κραταγε πιο πολυ
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 10:10   #68328
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NIOBH Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ έγινε στην Ουρανούπολη; Δεν είδα!!!

Τώρα μάλιστα....δε θυμάμαι τη τύφλα μου!!! Σα τη Γιωργία κι εγώ....αφού τα πέρασα.....τα διέγραψα.....δε θυμάμαι τίποτις..... Κάτσε να δώ τι θυμάμαι.....λοιπόν....θεραπεία έκανα μέχρι και 3 μηνών έγκυος.....αλλά πριν μείνω έγκυος έκανα μόλις ένα μήνα.....αφού πάνω στο μήνα της θεραπείας έμεινα έγκυος..........δοσολογία δε θυμάμαι ακριβώς....νομίζω 2 φορές την εβδομάδα έπερνα.....τώρα μισό ήταν...ένα ήταν....θα σε γελάσω. Προλακτίνη εξέτασα 2 φορές.......τη μία ήταν οριακά και την ξαναέκανα και βγήκε 10 μονάδες κάτω.....στο περίπου θα σου πώ τιμές γιατί δε θυμάμαι.....νομίζω 30 είναι το όριο(κάπου εκεί).....τη πρώτη φορά είχα περίπου 19......άρα δε ψυλιαστήκαμε τίποτα.Και υποθέσαμε ότι ήταν τη πρώτη φορά οριακά γιατί η προλακτίνη λέγεται και ορμόνη του άγχους......άρα φανταστήκαμε ότι μάλλον ήμουν αγχωμένη.....είναι πολύ ευαίσθητη και ανεβαίνει πανεύκολα. Όταν άλλαξα γιατρό.....το πρώτο πράγμα που με έβαλε να εξετάσω....ήταν η προλακτίνη. Αυτή τη φορά βγήκε σχεδόν διπλάσια....γύρω στο 58. Με το που το άκουσε ο γιατρός μου λέει....πρώτα θα κάνουμε θεραπεία για τη προλακτίνη....και μετά θα συνεχίσουμε με τα υπόλοιπα. Ξεκίνησα τη θεραπεία στα μισά του κύκλου. Στον επόμενο ολόκληρο κύκλο ήμουν έγκυος.........και κάποιος άπιστος Θωμάς......με έλεγε κατά φαντασίαν έγκυο.........(ονόματα δε λέμε....μόνο ψευδώνυμα.......newbie!!!)

Μη ψάχνεις για συμπτώματα σε μια εγκυμοσύνη.....γιατί πολύ απλά.....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!! Εδώ η Βάλια έμεινε έγκυος χωρίς αβγό..........φαντάζεσαι ότι για συμπτώματα....ούτε λόγος!!!!!
Το μόνο σύμπτωμα είναι η καθυστέρηση.....και φυσικά το απολύτως σίγουρο είναι το θετικό τέστ. Ελπίζω να μη σου έρθει λοιπόν.....και να έχουμε ευχάριστα. Ο μεγαλύτερος κύκλος σου είναι οι 27 μέρες; Αν ναι....τότε έχουμε επιχείρηση καθαρά βρακιά(έτσι λέμε όταν περιμένουμε καποια κοπέλα με καθυστέρηση, να μας ανακοινώσει τα ευχάριστα).........άντε ν'ακούσουμε καλά νεά!!!!!
Καλημερα!!ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑΝΟΥΠΟΛΗ????!!Καηκε το συμπαν!!!!!!!

Δεν πειραζει που δεν θυμασαι,καλα κανεις και τα αφηνεις ολα πισω σου!!
Εγω ειμαι στον 3ο μηνα θεραπειας και ακομα τζιφος....αν και σημερα 29η μερα του κυκλου και μεχρι στιγμης η επιχειρηση καθαρο βρακι παει καλα...Γιεεε!!!!Ειναι λιγο τρουπιο ομως,δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο girandola Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις χωρις αυγο, εκανε παρακολουθηση και δεν το ειδε ο γιατρος? Για πες, για πες!!!!
Και εγω θελω να μαθω......

Παράθεση:
Εκείνο το μήνα ήταν σίγουρη πως δεν είχε κάνει ωορρηξία, νομιζω πως έπαιρνε τα τεστάκια που βρίσκεις τις γόνιμες αλλά τα μπουρδούκλωσε και νόμιζε πως έπεσε σε ανωορρηκτικό κύκλο. Μάλιστα μια φορά που το κάνανε στα μουλωχτά και αγχωμένοι, είχαν βάλει λέει τη μικρή να κάνει μπάνιο μόνη της με την πόρτα ανοιχτή να την ακούνε πότε θα τελειώσει και βγάζανε τα μάτια τους παράλληλα. Δεν ξέρεις πόσο αστείο μου είχε φανεί! Εκείνη τη φορά το έπιασε το σπόρι της η Βάλια.
Ααααα....τωρα καταλαβα.Αρα ειχε ωορρηξια!!Με το παιδι στο μπανιο??

Παράθεση:
καθε χρονο για λιγες μερες κανω διαιτα τον Αυγουστο, αποκλειστικα με σταφυλια. Εναι τα μονα φρουτα που ειναι πληροι θρεπτικων ουσιων (ως και πρωτεϊνες εχουν) οποτε δεν ειναι επικινδυνα να παθεις κατι λογω ελλειψης. Τοχω κανει ηδη 3 χρονιες και φετος θα το ξανακανω. Και χανω κιλα και τρωω του σκασμου!!! Με μια παρασπονδια, το βραδυ τα τρωω με φετα. Το κολπο το εμαθα απο τα ξαδελφια μου που την ακολουθουν την διαιτα αυτη για ενα μηνα!!! -καλα αυτο το θεωρω ακραιο βεβαια-. Σας παραθετω :
Το σταφύλι είναι η ωφελιμότερη τροφή του ανθρώπου και πολύ δίκαια λέγεται βασιλιάς των φρούτων, γιατί είναι η πιο πλούσια σε βιταμίνες κι οργανικά άλατα που χρειάζεται το σώμα από κάθε άλλο είδος τροφής.

Όση θρεπτική αξία έχει μια οκά σταφύλια δεν βρίσκεται σε δέκα μεγάλες μπριζόλες ή σε είκοσι αβγά. Εκτός που σ΄αυτά βρίσκονται οι αναγκαιότερες βιταμίνες, περιέχουν ως 20% ζάχαρη, που είναι τόσο ωφέλιμη. Το δε άφθονο νερό τους είναι υγιεινότατο, είναι το μόνο αποτελεσματικό αντιφάρμακο υγρό κατά της αυτοδηλητηριάσεως που μπορεί να βρεί κανείς.
Αν θέλετε να δείτε βελτίωση στην υγεία σας, δυό μέρες την εβδομάδα τρώτε μόνον σταφύλια και τίποτε άλλο. Άλλο ένα σύστημα είναι να τρώει κανείς δεκαπέντε μέρες σταφύλια με μαύρο ψωμί.

Με τον όρο σταφυλοθεραπεία εννοούμε την απόλυτη μονοδίαιτα από σταφύλια. Τίποτε άλλο. Ούτε γάλα, ούτε καφέ, τσάϊ ή λεμονάδα. Μόνο και μόνο σταφύλια για πέντε, δέκα ή δεκαπέντε μέρες αναλόγως
Να προσεχεις το σαχαρο και την χοληστερινη.Τα σταφυλια τα ανεβαζουν στο φουλ.Επισης αν δεν ειναι δικα σας,να ξερεις οτι τα σταφυλια,οπως και οι φραουλες,εχουν τα περισσοτερα φυτοφαρμακα!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christy@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να καλοσωρισω την Χριστινα,τη νεα μας φιλη!Γεια σου Καλοσωρισες!Χριστινα λεγομαι κι εγω,38 νουμερο φοραω και μενω Αθηνα...Εχω ηδη ενα κοριτσακι,την πεταλουδιτσα μου και ειμαι παλι εγκυος στο δευτερο παιδακι μου...Με το καλο να μας πεις κι εσυ τα ευχαριστα!Ειναι γουρικο το καφε μας!
Γεια σου συνονοματη!!!Να σας ζησει η πεταλουδιτσα σας και με το καλο το νεο μελος!!!!!!

Παράθεση:

Αχου το!!!!!!!!Να σας ζησει ο ΛεβεντηκΑρι σας
Ο χρήστης Cooker δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 11-08-12, 10:34   #68329
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenia:-) Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!!!!!!!
η Ν. παει σε θεατρικη παρασταση''πενταμορφη και το τερας''...συζητουσαν με την φιλη της οτι σκηνοθετει το Ρωμας και εαν τον δουν θα ορμησουν για αυτογραφο....ειναι καταενθουσιασμενες παντως.....
Ελα καλε, την προηγουμενη Κυριακη ηταν Καλλικρατεια, τωρα σε σας?
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Cooker Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσεχεις το σαχαρο και την χοληστερινη.Τα σταφυλια τα ανεβαζουν στο φουλ.Επισης αν δεν ειναι δικα σας,να ξερεις οτι τα σταφυλια,οπως και οι φραουλες,εχουν τα περισσοτερα φυτοφαρμακα!!!

Αχου το!!!!!!!!Να σας ζησει ο ΛεβεντηκΑρι σας
Για το σακχαρο το ξερω για την χοληστερινη, ξερω το ακριβως αντιθετο οτι τα σταφυλια, βγαζουν τις τοξινες και τα περιττα.
Για τα φυτοφαρμακα, εδω που μενω, εχουμε τον τσανταλη (ξερεις κρασια ουζα τσιπουρα) και γενικα βγαζουν πολλα σταφυλια και τσιπουρα στο χωριο εδω. Εγω τα προμηθευομαι απο γειτονα μας.
Σευχαριστω για τις συμβουλες και ευχαριστω για τις ευχες για τον μικρο μου
Παλιά 11-08-12, 11:37   #68330
roula*

Προεπιλογή

καλημερα!!!

σημερα εχω σιδερο...μπολικο....!

Παράθεση:
ρουλα,μια χαρουλα η σοκολατενια και σιγα-σιγα μπαινετε στην τελικη ευθεια!!!!!!!!!!!
χαιρομαι που ενθουσιαστικες με την κλινικη-εγω το ειχα πολυ βαρος....
κι εγω φισσαν παιρνω απο σουπερ μαρκετ.........το πιο ευωδιαστο ομως ειναι της frezyderm,λατρευω την μυρωδια του...13ευρω κανει αλλα δεν χρησιμοποιεις και μεγαλη ποσοτητα καθε φορα,οποτε κραταει αρκετα.....
ααα θα το δοκιμασω στανταρ αυτο! που λες πηρα την κρεμα της frezy για τις ραγαδες.η καλυτερη ειναι απο ολες οσες δοκιμασα.λιγο ακριβη βεβαια...
και χθες πηρα παλι της frezy τον αφρο που ειναι για το παπι...
πολυ ωραια τα προιντα...θα δοκιμασω και το βρεφικο σαμπουαν!
Παλιά 11-08-12, 11:44   #68331
girandola

Το avatar του χρήστη girandola

Προεπιλογή

Καλημερα και καλο μας ΣΚ. Τι κανετε? Εβρεξε καθολου πανω? Ειπε κι εδω βροχη σημερα αλλα προς ωρας ουτε καταδιανυα, αφορητη ζεστη και υγρασια μονο!
Γιωτακι, μεγεια τα δοντακια του Αρουλη, και περπατημα και δοντακια, ποσες συγκινησεις μαζεμενες να αντεξει η δολια μανα!!!!Μεγαλωνει το βλασταρακι σου!!!!!! Για τις διαιτες, αυτες της μονοφαγιας μονο 3 μερες το πολυ, οχι παραπανω γιατι κοιμιζουν το μεταβολισμο και θα τον μπουρδουκλωσεις, ισα ισα για αποτοξινωση αν θες και μαλιστα οχι μονο ενα φρουτο αλλα μια ποικιλια! Επισης νερο με στιμενο λεμονι πρωι πρωι πριν φας οτιδηποτε!
Χριστινιω μου, και σε μας ελειψες! Χαιρομαι που περνατε ομορφα, απολαυσε το οσο μπορεις και ξεκουρασου!
Σταυρουλα, ειδες την κλινικη? Αληθεια ποσο παει σε δικλινο και ποσο σε τρικλινο? Συμφωνα με αυτα παει μετα η αμοιβη του γιατρου ή αυτος εχει κουστουμι δικο του?
Τσαντιστηκα τωρα, ειχα παραγγειλει δυο φορεματα καθημερινα απο το νετ, εγραφε βισκοζι (φανταστηκα αυτο που ειναι βυσκοζι και βαμβακερο που δεν χρειαζεται σιδερωμα), ηρθαν σημερα και ειναι εκεινο το ναυλον που ηταν παλια στη μοδα και εχει ξαναγυρισει,αυτο που πεφτει αλλα ειναι ναυλον σκετο! Που να φανταστω οτι το λενε βυσκοζι και αυτο. 69 ευρω τσαμπα και βερεσε!
Αλλο θεμα. Τα προιοντα LR (προιοντα αλοης) τα ξερει καμια σας? Χθες ειχε ενα ιατρικο σεμιναριο απο την εταιρεια και ειπα να παω να δω τι παιζει! Λοιπον νομιζω οτι με επεισαν. Παραγγειλα χυμο αλοης, που απο οτι λεει ο γιατρος τους κανει καλο σε ολα, απο ζακχαρο, χοληστερινη, ανοσοποιητικο, γαστρεντερικο σωληνα, γυναικολογικα θεματα ακομα και ενδομητριωση και χιλια δυο αλλα! Θα το δοκιμασω και θα σας πω! 30.5 το μπουκαλι του λιτρου! Επισης ενα αλλο προιον που με συγκινησε ειναι το πρωτογαλα colostrum, ειναι απο γελαδα και κανει καλο ακομα κ σε σοβαρες ασθενειες! Τι να πω, τουλαχιστον η αλοη, φανταζομαι μονο καλο θα κανει!
Επισης ειχε βιντεο απο ενα παιδακι απο Θεσσαλονικη, που επαθε εγκαυμα τριτου βαθμου και με σπρει αλοης μεσα σε 2 μηνες εγινε εντελως καλα! Μωρε λες......??????
Ο χρήστης girandola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 11:44   #68332
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
ααα θα το δοκιμασω στανταρ αυτο! που λες πηρα την κρεμα της frezy για τις ραγαδες.η καλυτερη ειναι απο ολες οσες δοκιμασα.λιγο ακριβη βεβαια...
ο,τι πηρα της frezy ηταν υπεροχο και στη μυρωδια και στην υφη και εκανε δουλεια, πχ αντικουνουπικο, πχ σαμπουαν κλπ
Παλιά 11-08-12, 12:05   #68333
girandola

Προεπιλογή

Που ειστε καλεεεεεεεε? Τωρα που εχω ωρα για κουτσομπολιο χαθηκατε ολεεεεςςςςς??????
Παλιά 11-08-12, 12:22   #68334
girandola

Προεπιλογή

Αααα μονη μου θα τα λεω!
Καποια με ρωτησε για μπανια (δεν θυμαμαι ποια, μαλλον η Γιωτα). Δεν το χω βουτηξει καθολου, ουτε και προκειται! Εδω στα πουπουλα το χω και ολο καποιο μικροβιο εχω να πολεμησω φετος, πού να το βουτηξω κιολας! Ειπα να μην το τολμησω φετος καθολου και βλεπουμε! Κ μαζι με μενα την πληρωνει και ο αντρουλης μου που βαριεται να παει μονος του, και εχει κανει ολα κι ολα 2 μπανια και αυτα νυχτερινα, οταν πηγαμε για ψαρεμα!

Κουτσομπολιο, ειδα τη Πεγκυ Ζηνα που ειναι εδω με το κοτερο της! Για την ακριβεια ειδα τον αντρα της και τον γνωρισα, αυτην δεν υπηρχε περιπτωση να τη γνωρισω αν την εβλεπα μονη της! Καμια σχεση, μια κοντουλα, αδυνατουλα εντελως και το μονο που μου θυμιζε τη Πεγκυ ηταν τα ματια της! Να ξερετε οτι ειμαστε θεες, αν κι εμεις φτιαχνομαστε οπως αυτες θα ημασταν καλυτερες!
Αυτα....
Καθως καταλαβαινετε δουλεια δεν εχω καθολου και εχω λαλησει!!!
Παλιά 11-08-12, 13:08   #68335
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιωτακι, μεγεια τα δοντακια του Αρουλη, και περπατημα και δοντακια, ποσες συγκινησεις μαζεμενες να αντεξει η δολια μανα!!!!Μεγαλωνει το βλασταρακι σου!!!!!!
Επισης νερο με στιμενο λεμονι πρωι πρωι πριν φας οτιδηποτε!
αλοη ειχα καει και γω στο χερακι μου και μου λεγαν κανει πολυυυυ καλο. Ο χειρουργος μου συνεστησε επι ενα χρονο απλη μπεμπανθολ. και οντως το επμενο καλοκαιρι ηταν πολυ καλυτερα τοσο ωστε οχειρουργος δεν πιστευε στα ματια του! περιμεναμε να ειναι ζαρωμενο το δερμα -ξες οπως το καμενο δερμα- αλλα μια χαρα φτου φτου φτου. Βεβαια δεν περασε, υπαρχει εκει ειναι το μαυρισμα σημαδι αλλα τουλαχιστον ειναι μονο στο χρωμα!
νερο με λεμονι αν πιω μια φορα, ιου! και μαλιστα πρωι πρωι? Ιου εις διπλουν!!! ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!
Παράθεση:
Αααα μονη μου θα τα λεω!
Καποια με ρωτησε για μπανια (δεν θυμαμαι ποια, μαλλον η Γιωτα). Δεν το χω βουτηξει καθολου, ουτε και προκειται! Εδω στα πουπουλα το χω και ολο καποιο μικροβιο εχω να πολεμησω φετος, πού να το βουτηξω κιολας! Ειπα να μην το τολμησω φετος καθολου και βλεπουμε! Κ μαζι με μενα την πληρωνει και ο αντρουλης μου που βαριεται να παει μονος του, και εχει κανει ολα κι ολα 2 μπανια και αυτα νυχτερινα, οταν πηγαμε για ψαρεμα!

Κουτσομπολιο, ειδα τη Πεγκυ Ζηνα που ειναι εδω με το κοτερο της! Για την ακριβεια ειδα τον αντρα της και τον γνωρισα, αυτην δεν υπηρχε περιπτωση να τη γνωρισω αν την εβλεπα μονη της! Καμια σχεση, μια κοντουλα, αδυνατουλα εντελως και το μονο που μου θυμιζε τη Πεγκυ ηταν τα ματια της! Να ξερετε οτι ειμαστε θεες, αν κι εμεις φτιαχνομαστε οπως αυτες θα ημασταν καλυτερες!
Αυτα....
Η Πεγκουλα η συνονοματη? Τοξερες Πενυ οτι εσυ εγω και αυτη βαφτιστηκαμε με το ιδιο ονομα?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 11-08-12, 13:38   #68336
bima

Προεπιλογή

γειά σας κοριτσάκια

τί ωραία που δρόσισε χθές το βράδυ και κοιμηθήκαμε χωρίς αιρκοντίσιον!!!!

συγχαρητήρια στον αρούλη που έβγαλε τα πρώτα του δοντάκιαααα με το καλό να βγάλει και τα επόμενα
Ο χρήστης bima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 13:40   #68337
bima

Προεπιλογή

εμένα πρωί πρωί με επισκέφτηκε η αχώνευτη ( μη χάσει) στις 24 μέρες!!! το καλό όμως είναι οτι το δεκαπεντάυγουστο θα χει τελειώσει και θα μπορώ να κάνω κανα μπανάκι ακόμα!!!
Ο χρήστης bima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 14:20   #68338
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια,διαβασα λιγο τα νεα σας κ βλεπω πως ολες ειστε μια χαρα!!!!εγω ειμαι στις μαυρες μου,εχω χαλαστει απιστευτα με την φωτια στην ουρανουπολη..κριμα μαμωτο,πηγαινα σε εναν τοπο υπεροχο κ τωρα σκεφτομαι την μαυριλα κ στεναγχωριεμαι......τελος παντων τουλαχιστον δεν υπηρξαν θυματα κ ουτε καηκαν κ σπιτια....
σας φιλω ολες,θα ξαναμπω οταν φτιαξει η διαθεση μου....

υσ.Χριστινα καλως μας ηρθες!!!
Ρουλα επισκεψη στην κλινικη ε,αχ λιγο ακομα θελεις κοριτσακι!!!!
Γιωτα ο Αρουλης ειναι φοβερος,τα κανε ολα μαζι!!!!!!μα ποσες χαρες να αντεξει η μανα χιχιχι!!!α κοιτα μην το παρακανεις με τα σταφυλια γιατι περα απο το ζαγχαρο ανεβαζουν κ την πιεση!!!το παθε η πεθερα μου κ την ετρεχαν!!!
Πενυ κανε παιδακι μου τα μπανακια σου κ ασε τα μικροβια,οσο προσεχεις τοσο ερχονται!διασκεδασε το κ ασε να τα ξανασκεφτεις μετα το καλοκαιρι!!!!
Βιβη που θα παει θα την ξεγελεσουμε την ρουφιανα κ δεν θα ρθει!!!!λιγο της εμεινε !!!

Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 15:00   #68339
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bima Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα πρωί πρωί με επισκέφτηκε η αχώνευτη ( μη χάσει) στις 24 μέρες!!! το καλό όμως είναι οτι το δεκαπεντάυγουστο θα χει τελειώσει και θα μπορώ να κάνω κανα μπανάκι ακόμα!!!
βρε βρε καλώς την!!! η τελευταια της ειναι οποτε αστην να ερθει! απο Σεπτεμβρη θα ξεχασει την διευθυνση σου, πες την, αλλα και συ θαχεις ηδη να θυμασαι μπανακια!!! Προς το παρον χάρη σου εκανε!!!
Παλιά 11-08-12, 16:16   #68340
xenia:-)

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελα καλε, την προηγουμενη Κυριακη ηταν Καλλικρατεια, τωρα σε σας?
ειδες μικρος που ειναι ο κοσμος?
τελικα αυτογραφα δεν πηραν,αλλα περασε ωραια...

Παράθεση:
ο,τι πηρα της frezy ηταν υπεροχο και στη μυρωδια και στην υφη και εκανε δουλεια, πχ αντικουνουπικο, πχ σαμπουαν κλπ

με το αντικουνουπικο δεν συμφωνω,βρωμαει...αλλα ετσι πρεπει
ειχα παρει και το λαδακι για την νινιδα και μου αρεσε πολυ-ειχε πιο εντονη μυρωδια,αλλα εμενε λιγο και μετα το μπανακι.....και ηταν το μονο που βοηθησε στο να την ξεφορτωθουμε....

Παράθεση:
Που ειστε καλεεεεεεεε? Τωρα που εχω ωρα για κουτσομπολιο χαθηκατε ολεεεεςςςςς??????

χαχαχαχα!!!ειναι ΣΚ!!!!!!!

Παράθεση:
Αααα μονη μου θα τα λεω!

εαν εκανες συνεχεια μπανακια,δεν θα το συνηθιζε καποια στιγμη το πιπι σου???

Αυτα....

ειμαστε θεες!!!!!!!!!!!!!!!
συμφωνω απολυτα!!!!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bima Εμφάνιση μηνυμάτων

δεν πειραζει...ευκαιρια ,οπως λες,για παραπανω μπανακια!!!!!

τι μου κανετε?εμεις καλα!!!!
σημερα το πρωι επιτελους αστραψες και βροντηξε και εβρεξε...τελεια ηταν....τωρα ομως,εχει παλι ζεστη.......
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-12, 17:46   #68341
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
ειμαστε θεες!!!!!!!!!!!!!!!.......
ειμαστε
Παλιά 11-08-12, 17:47   #68342
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
Για το σακχαρο το ξερω για την χοληστερινη, ξερω το ακριβως αντιθετο οτι τα σταφυλια, βγαζουν τις τοξινες και τα περιττα.
Για τα φυτοφαρμακα, εδω που μενω, εχουμε τον τσανταλη (ξερεις κρασια ουζα τσιπουρα) και γενικα βγαζουν πολλα σταφυλια και τσιπουρα στο χωριο εδω. Εγω τα προμηθευομαι απο γειτονα μας.
Σευχαριστω για τις συμβουλες και ευχαριστω για τις ευχες για τον μικρο μου
O μπαμπας μου που εχει χοληστερινη δεν μπορει να φαει συκα,σταφυλια και μπανανες.Μας εχει δωσει ο καρδιολογος μια λιστα τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται.Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποικιλια του σταφυλιου.

Ναι,ξερω τον Τσανταλη.
Και εμεις εχουμε διαφορες ποικιλιες σταφυλιων.Καποια τα αποξεραινουμε (την γνωστη μας μαυρη σταφιδα) και τα υπολοιπα τα φτιαχνουμε κρασι,ξυδι.ΟΛΑ εχουν ραντιστει με ισχυρα φυτοφαρμακα.Μην ξεγελιεσαι οτι επειδη υπαρχει η φιρμα,δεν τα ραντιζουν!Αν δεν ραντιστουν με τις πρωτες βροχες και τον καυτο ηλιο το προιον θα ειχε χαλασει!

Τα μονα σταφυλια που δεν εχουν ραντισει ειναι αυτα που ειναι για προσωπικη καταναλωση και αυτα δυστηχως δεν θα στα πουλησει κανεις.

Κορη αγροτη ξερω τα παντα για τα φυτοφαρμακα και την καλλιεργεια των τοπικων προιοντων.Δυστηχως και τα βαφτισμενα βιολογικα ειναι μια αλλη μεγαλη απατη!!
Παλιά 11-08-12, 18:18   #68343
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
O μπαμπας μου που εχει χοληστερινη δεν μπορει να φαει συκα,σταφυλια και μπανανες.Μας εχει δωσει ο καρδιολογος μια λιστα τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται.Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποικιλια του σταφυλιου.

Ναι,ξερω τον Τσανταλη.
Και εμεις εχουμε διαφορες ποικιλιες σταφυλιων.Καποια τα αποξεραινουμε (την γνωστη μας μαυρη σταφιδα) και τα υπολοιπα τα φτιαχνουμε κρασι,ξυδι.ΟΛΑ εχουν ραντιστει με ισχυρα φυτοφαρμακα.Μην ξεγελιεσαι οτι επειδη υπαρχει η φιρμα,δεν τα ραντιζουν!Αν δεν ραντιστουν με τις πρωτες βροχες και τον καυτο ηλιο το προιον θα ειχε χαλασει!

Τα μονα σταφυλια που δεν εχουν ραντισει ειναι αυτα που ειναι για προσωπικη καταναλωση και αυτα δυστηχως δεν θα στα πουλησει κανεις.

Κορη αγροτη ξερω τα παντα για τα φυτοφαρμακα και την καλλιεργεια των τοπικων προιοντων.Δυστηχως και τα βαφτισμενα βιολογικα ειναι μια αλλη μεγαλη απατη!!
ελα!!!
Παλιά 11-08-12, 18:23   #68344
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
ελα!!!
Με κοροιδευεις?
Παλιά 11-08-12, 18:30   #68345
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Με κοροιδευεις?
οχι εμεινα καταπληκτη! το αντιθετο μαλιστα απο αυτο που ειπες, εμεινα εμβροντητη!
Παλιά 11-08-12, 18:56   #68346
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
οχι εμεινα καταπληκτη! το αντιθετο μαλιστα απο αυτο που ειπες, εμεινα εμβροντητη!
Ετσι ειναι.Αν δεν ραντισεις πλεον,δεν εχεις καλη αποδοση!Σε τιποτα....

Εμεις καλλιεργουσαμε συκα,σταφυλια,λαδι και ελιες (τονους,οχι αστεια!)
ΠΟΤΕ δεν ραντισαμε λαδι και ελιες..αλλα συκα και σταφυλια με το στουβαλι τα μπερελεξ και τα ραουνταπ!Και τοσα αλλα φυτοφαρμακα.Απο τον Απριλη μεχρι και λιγες μερες πριν την συγκομιδη τους,το ραντισμα εδινε και επερνε.Αλλιως κατι ο καιρος,κατι οι αρρωστιες (περονοσπορος,θειαφασθενεια..) δεν θα ειχαμε καρπο και τσαμπα ο κοπος μιας ολοκληρης χρονιας!!!

Οτι ηταν για προσωπικη μας καταναλωση,δεν ραντιζοταν!Φυσικα,με οτι ραντιζαμε ηταν νομιμο και μεσα στα πλαισια της νομοθεσιας!Αλλα και παλι,δεν τα καταναλωναμε!

Φυσικα το ιδιο ισχυει και για ολα τα λαχανικα!Η μαμα μου που πηγαινε στους Γαργαλιανους μεροκαματο στα αγγουρακια,τα εκοβαν μικρα και τα εβαζαν σε πλαστικες σακουλες.Την αλλη μερα τα αγγουρακια απο τις πολλες ορμονες,ηταν το 2πλασιο μεγεθος και οι σακουλες κοβοντουσαν!

Τα μαρουλακια παλι,αν δεν τα ραντισεις,θα στα φανε τα πουλακια και τα σαλιγκαρακια.Τα ραντιζουν το βραδυ και την αλλη μερα τα κοβουν και κατευθειαν λαικη!

Δυστηχως αν δεν εχεις κατι δικο σου,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι τρως.ΕΔΩ ΚΑΙ στα δικα σου,που δεν τα ρεντας,αν ραντιζει ο διπλανος σου(και δεν ειναι πολυ μακρια) με τον αερα,την βροχη μεταφερονται ουσιες και στα δικα σου λαχανικα.(οχι μεγαλες ποσοτητες)...αλλα ειναι σκαλες καλυτερα απο της λαικης!

Ενα τρικ για τα λαχανικα και τα φρουτα για να φυγει ενα μικρο μερος φυτοφαρμακων ειναι μουλιασμα σε νερο και ξυδι!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 11-08-12, 20:14   #68347
roula*

Προεπιλογή

πωπω ησυχιααααααα!

εγω εχω κατι σπαριλες.....μα κατι σπαριλες!!! μια δουλεια κανω....μιση ωρα καθομαι...ειμαι και μονη σαν το λεμονι και εχω σκυλοβαρεθει!

Πενυ το κουστουμακι του γιατρου ειναι extra...τωρα για τιμες δωματιου εχει μεγαλη ποικιλια... εξαρταται παντα αν θα κανεις καισαρικη ή φυσιολογικο.και μετα εχει σουιτα-μονοκλινο-δικλινο-τρικλινο.
και απο το ποσες μερες θα καθησεις....3 ή 4.
ενδεικτικα θα σου πω αν καθησω 4 μερες σε δικλινο δωματιο ειναι γυρω στα 1000ευρω +330 (αναισθησιολογος+παιδιατρος) για καισαρικη.

εγω σε ειχα ρωτησει αν κανεις μπανακια....γιατι δεν πας βρε?
τις καλυτερες παραλιες εχετε!!! μπορεις να πας πχ κυριακη πρωι-πρωι που θα ειναι πεντακαθαρα!

Βιβη ηρθε η παλιομουχριτσα? απο σεπτεμβρη σου ειπα? ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ!!!

καλε καμια δεν ειναι εδω??? εβαλα τωρα κολοκυθοπιτα στο φουρνο....
ας σηκωθω να κανω καμια δουλεια....και σε λιγο θα ειμαι παλι εδω!
Παλιά 11-08-12, 20:57   #68348
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα και καλο μας ΣΚ. Τι κανετε? Εβρεξε καθολου πανω? Ειπε κι εδω βροχη σημερα αλλα προς ωρας ουτε καταδιανυα, αφορητη ζεστη και υγρασια μονο!

Eδώ έβρεξε χθες και ετοιμάζεται να ξαναβρέξει τώρα και να μας χαλάσει τη βόλτα. Πάλι κλεισμένο στο σπίτι θα μείνει το μωρό.

Αλλο θεμα. Τα προιοντα LR (προιοντα αλοης) τα ξερει καμια σας? Χθες ειχε ενα ιατρικο σεμιναριο απο την εταιρεια και ειπα να παω να δω τι παιζει! Λοιπον νομιζω οτι με επεισαν. Παραγγειλα χυμο αλοης, που απο οτι λεει ο γιατρος τους κανει καλο σε ολα, απο ζακχαρο, χοληστερινη, ανοσοποιητικο, γαστρεντερικο σωληνα, γυναικολογικα θεματα ακομα και ενδομητριωση και χιλια δυο αλλα! Θα το δοκιμασω και θα σας πω! 30.5 το μπουκαλι του λιτρου!

Πόσο;

Επισης ενα αλλο προιον που με συγκινησε ειναι το πρωτογαλα colostrum, ειναι απο γελαδα και κανει καλο ακομα κ σε σοβαρες ασθενειες! Τι να πω, τουλαχιστον η αλοη, φανταζομαι μονο καλο θα κανει!
Επισης ειχε βιντεο απο ενα παιδακι απο Θεσσαλονικη, που επαθε εγκαυμα τριτου βαθμου και με σπρει αλοης μεσα σε 2 μηνες εγινε εντελως καλα! Μωρε λες......??????
Για την αλόη το ήξερα. Αν μπορείς, βάλε το φυτό στην αυλή σου. Μετά κόβεις το φύλο του κι αυτό που θα τρέξει το βάζεις σαν αλοιφή στο έκζεμα και γίνεσαι καινούρια. Αλλά κι η μπεπανθόλ που λέει η Γιώτα πολύ καλή δουλειά κάνει. Και στα τατουάζ, που στην ουσία είναι πληγές, τέτοια βάζουν.

Παράθεση:
που λες πηρα την κρεμα της frezy για τις ραγαδες.η καλυτερη ειναι απο ολες οσες δοκιμασα.λιγο ακριβη βεβαια...
Εννοείς frezyderm? Για ραγάδες την είχα πάρει κι εγώ αλλά δε μου άρεσε γιατί ήταν πολύ παχιά. Το αποτέλεσμα πάντως δεν εξαρτάται τόσο από την κρέμα όσο από την ποιότητα του δέρματος. Άλλες βάζουν τις ακριβότερες και γεμίζουν ραγάδες κι άλλες δεν βάζουν τίποτα και δεν κάνουν.

Σήμερα ψόφησα στην κούραση μέχρι να ετοιμάσω τα πράγματα. Ο μπέμπης όλο το πρωί γκρίνιαζε αν απομακρυνόμουν έστω κι ένα μέτρο. Στην αρχή τον φόρεσα στο σλινγκ και μάζευα, μετά δεν μπορούσα να σκύβω και τον έβγαλα, μ' έσκασε σας λέω, πονοκέφαλος μ' έπιασε από το κλάμα του, έλειπε κι ο Ζ και δεν την πάλευα καθολου.
Παλιά 11-08-12, 21:09   #68349
roula*

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εννοείς frezyderm? Για ραγάδες την είχα πάρει κι εγώ αλλά δε μου άρεσε γιατί ήταν πολύ παχιά. Το αποτέλεσμα πάντως δεν εξαρτάται τόσο από την κρέμα όσο από την ποιότητα του δέρματος. Άλλες βάζουν τις ακριβότερες και γεμίζουν ραγάδες κι άλλες δεν βάζουν τίποτα και δεν κάνουν.

ναι της frezyderm πηρα τωρα.καμποσες δοκιμασα...μην νομιζεις...
αρχικα πηρα αυτην που μου ειχες πει....percutalfa,2 σωληναρια εβαλα απαυτην.μ'αρεσε....
μετα πηρα την salba mama..
μετα την simulcium
στο μεταξυ εχω παντα στο σπιτι αμυγδαλελαιο και πολλα βραδια μετα το μπανιο βαζω.πολυ λαδιλα αλλα μαλακωνει πολυ την επιδερμιδα και μ'αρεσει.
και τις προαλλες απτην Δραμα πηρα αυτην της frezy και μ'αρεσε περισσοτερο απ'ολες.
ραγαδα ακομα δεν εχω δει.....στην κοιλια τουλαχιστον ετσι οπως το κοβω δεν νομιζω να κανω.. λες να ξυπνησω καμια μερα και να δω καμια εκπληξη?
με παρηγορει τουλαχιστον αυτο....το οτι δεν εχω κανει ραγαδες.....
γιατι απο κιλα και απο κυτταριτιδα.....ειμαστε φουλ!!!

Σήμερα ψόφησα στην κούραση μέχρι να ετοιμάσω τα πράγματα. Ο μπέμπης όλο το πρωί γκρίνιαζε αν απομακρυνόμουν έστω κι ένα μέτρο. Στην αρχή τον φόρεσα στο σλινγκ και μάζευα, μετά δεν μπορούσα να σκύβω και τον έβγαλα, μ' έσκασε σας λέω, πονοκέφαλος μ' έπιασε από το κλάμα του, έλειπε κι ο Ζ και δεν την πάλευα καθολου.
πφφφ και εγω σημερα ολη μερα ετοιμαζω....και τελειωμο δεν εχω...
θα ψησουμε κιολας και οχι παρε το ενα...παρε το αλλο....
που να εχεις και μωρο να κλαιει......
Παλιά 11-08-12, 21:10   #68350
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ετσι ειναι.Αν δεν ραντισεις πλεον,δεν εχεις καλη αποδοση!Σε τιποτα....

Εμεις καλλιεργουσαμε συκα,σταφυλια,λαδι και ελιες (τονους,οχι αστεια!)
ΠΟΤΕ δεν ραντισαμε λαδι και ελιες..αλλα συκα και σταφυλια με το στουβαλι τα μπερελεξ και τα ραουνταπ!Και τοσα αλλα φυτοφαρμακα.Απο τον Απριλη μεχρι και λιγες μερες πριν την συγκομιδη τους,το ραντισμα εδινε και επερνε.Αλλιως κατι ο καιρος,κατι οι αρρωστιες (περονοσπορος,θειαφασθενεια..) δεν θα ειχαμε καρπο και τσαμπα ο κοπος μιας ολοκληρης χρονιας!!!

Οτι ηταν για προσωπικη μας καταναλωση,δεν ραντιζοταν!Φυσικα,με οτι ραντιζαμε ηταν νομιμο και μεσα στα πλαισια της νομοθεσιας!Αλλα και παλι,δεν τα καταναλωναμε!

Φυσικα το ιδιο ισχυει και για ολα τα λαχανικα!Η μαμα μου που πηγαινε στους Γαργαλιανους μεροκαματο στα αγγουρακια,τα εκοβαν μικρα και τα εβαζαν σε πλαστικες σακουλες.Την αλλη μερα τα αγγουρακια απο τις πολλες ορμονες,ηταν το 2πλασιο μεγεθος και οι σακουλες κοβοντουσαν!

Τα μαρουλακια παλι,αν δεν τα ραντισεις,θα στα φανε τα πουλακια και τα σαλιγκαρακια.Τα ραντιζουν το βραδυ και την αλλη μερα τα κοβουν και κατευθειαν λαικη!

Δυστηχως αν δεν εχεις κατι δικο σου,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι τρως.ΕΔΩ ΚΑΙ στα δικα σου,που δεν τα ρεντας,αν ραντιζει ο διπλανος σου(και δεν ειναι πολυ μακρια) με τον αερα,την βροχη μεταφερονται ουσιες και στα δικα σου λαχανικα.(οχι μεγαλες ποσοτητες)...αλλα ειναι σκαλες καλυτερα απο της λαικης!

Ενα τρικ για τα λαχανικα και τα φρουτα για να φυγει ενα μικρο μερος φυτοφαρμακων ειναι μουλιασμα σε νερο και ξυδι!
α πεστα βρε κοπελα μου και γω εχω κανει ενα μποστανι 1,5 επι 1,5 και ο,τι πιανει (αμα πιανει) βγαινει μισοριξια απο αυτα που βλεπω στα μαναβικα, πχ μαρουλια, ντοματες κλπ! και τον εφαγα τον αντρα μου οτι φταιει το χωμα και του επρυξα τα τζιερια!!!
Παλιά 11-08-12, 21:17   #68351
Cooker

Προεπιλογή

Η αλοη κανει και για ενυδατωση σωματος???
Παλιά 11-08-12, 21:23   #68352
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αλοη κανει και για ενυδατωση σωματος???
εννοειται!!!
Παλιά 11-08-12, 21:26   #68353
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
α πεστα βρε κοπελα μου και γω εχω κανει ενα μποστανι 1,5 επι 1,5 και ο,τι πιανει (αμα πιανει) βγαινει μισοριξια απο αυτα που βλεπω στα μαναβικα, πχ μαρουλια, ντοματες κλπ! και τον εφαγα τον αντρα μου οτι φταιει το χωμα και του επρυξα τα τζιερια!!!

Και εγω φυτευω οτι να'ναι ακομα και εκτος εποχης!Οχι,δεν φταιει το χωμα.Αλλα στα λαχανικα εποχης,αν δεν εχεις δικο σου παλιο σπορο,φταιει αυτο.Δεν ειναι καλοι οι σποροι!
Να βαζετε και λιγο φυσικο λιπασμα να περνουν τα πανω τους...και αντι για φυτοφαρμακα σε περιπτωση καποιας αρρωστειας, να τα ψεκαζετε με το εξης διαλλυμα.Σε ενα λιτρο νερο βαζεις 1 κουταλια της σουπας ξυδι.
Παλιά 11-08-12, 21:30   #68354
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
εννοειται!!!
Πως την χρησιμοποιεις??Και στο προσωπο??
Παλιά 11-08-12, 21:33   #68355
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγω φυτευω οτι να'ναι ακομα και εκτος εποχης!Οχι,δεν φταιει το χωμα.Αλλα στα λαχανικα εποχης,αν δεν εχεις δικο σου παλιο σπορο,φταιει αυτο.Δεν ειναι καλοι οι σποροι!
Να βαζετε και λιγο φυσικο λιπασμα να περνουν τα πανω τους...και αντι για φυτοφαρμακα σε περιπτωση καποιας αρρωστειας, να τα ψεκαζετε με το εξης διαλλυμα.Σε ενα λιτρο νερο βαζεις 1 κουταλια της σουπας ξυδι.
ελα!!! 2η φορα που με αφηνεις αφωνη σημερα!!
Παλιά 11-08-12, 21:37   #68356
yiosalonikia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πως την χρησιμοποιεις??Και στο προσωπο??
ειδικα στο προσωπο τωρα το καλοκαιρι εβαζα αλοη. απο περσυ λογω των παναδων, μου εδωσαν απο το φαρμακειο μια αλλη για τις παναδες και δεν εβαλα αλοη.
(αγορασα της Apivita κρεμα υψηλης προστασιας για τις παναδες με αχιλλέα και πρόπολη)

Ενυδατικη με αλοη απο οποια εταιρεια ακομα και χαζοεταιρεια , κανει δουλεια παντου
πηγα στο μπανιο να δω τι μαρκα ειχα και δεν την εχω εδω και εχω κολλησει.

βεβαια απο την εγκυμοσυνη και μετα παντου μου συνιστουσαν την μπεπανθολ την απλη. Τοσο ο γυναικολογος για την κοιλια μου οσο ο χειρουργος για το καψιμο στο χερι

Χριστινα με εβαλες τωρα να ψαχνω, ατιμο αλτσαχαιμερ

Σταυρουλα, και για τα παιδικα αντιηλιακα, την Φρεζιντερμ πληρωνω αλλα ολοι αυτη μου λεγαν για νεογεννητο -παιδιατροι και φαρμακοποιοι-
Παλιά 11-08-12, 21:42   #68357
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
ειδικα στο προσωπο τωρα το καλοκαιρι εβαζα αλοη. απο περσυ λογω των παναδων, μου εδωσαν απο το φαρμακειο μια αλλη για τις παναδες και δεν εβαλα αλοη
Ενυδατικη με αλοη απο οποια εταιρεια ακομα και χαζοεταιρεια , κανει δουλεια παντου
πηγα στο μπανιο να δω τι μαρκα ειχα και δεν την εχω εδω και εχω κολλησει.

βεβαια απο την εγκυμοσυνη και μετα παντου μου συνιστουσαν την μπεπανθολ την απλη. Τοσο ο γυναικολογος για την κοιλια μου οσο ο χειρουργος για το καψιμο στο χερι

Εχω πολυ αλοη στο χτημα μου και ενω ξερω οτι κανει ενυδατωση,φοβαμαι να δοκιμασω!
Παλιά 11-08-12, 21:47   #68358
Cooker

Προεπιλογή

Παράθεση:
ελα!!! 2η φορα που με αφηνεις αφωνη σημερα!!

Αφου ο μπαμπας και η μαμα ειναι/ηταν αγροτες.Στα χτηματα μεγαλωσα και με τα χτηματα θελω να ασχολουμαι και ασχολουμαι οσο μπορω!!!
Παλιά 11-08-12, 22:06   #68359
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
ειδικα στο προσωπο τωρα το καλοκαιρι εβαζα αλοη. απο περσυ λογω των παναδων, μου εδωσαν απο το φαρμακειο μια αλλη για τις παναδες και δεν εβαλα αλοη.
(αγορασα της Apivita κρεμα υψηλης προστασιας για τις παναδες με αχιλλέα και πρόπολη)
Kι έκανε δουλειά η κρέμα της Απιβιτα; Εγώ πάντως φέτος ήταν η μόνη χρονιά που δεν έβγαλα πανάδες, αλλά όχι επειδή έβαλα κάποια κρέμα. Επειδή κάθησα σπίτι και δε μ' έβλεπε ο ήλιος 2μιση ώρες κάθε μέρα στη τιμόνι.
Παλιά 11-08-12, 22:17   #68360
roula*

Προεπιλογή

βγηκα να ποτισω...με φαγανε τις γαμπες τα κωλοκουνουπα...

εγω φετος μονο ραπανακια εβαλα σπορους και δεν πιασανε...
η αλοη κραταει ολο το χρονο?

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές