the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Καφές για όλα τα γούστα! > Όλες οι κατηγορίες των "Καφέ" > Τα ΧαΛαραααά καφέ !!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-11-11, 14:29   #21161
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Κάπου, σε κάποια γωνιά της Ελλάδας.... ακόμα!!!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel_mammy Εμφάνιση μηνυμάτων
.
Μια χαρα σε βρισκω. Οργανωμενη, αποφασισμενη και αισιοδοξη. ΜΠΡΑΒΟ!!!! Τωρα δεν εχω χρονο..... θα τα πουμε ομως σιγουρα καποια στιγμη....... !!!
Παλιά 02-12-11, 14:20   #21162
angel_mammy

Προεπιλογή

Βρε κορίτσια τι έγινε, αδυνατίσατε όλες? Μόνο εγώ είμαι ακόμα χοντρούλα?
Και χοντρή και μόνη ουυυυφ!
Συγχίστικα σήμερα και έφτιαξα αυγά τηγανιτά με τυρί σαγανάκι και έφαγα και ψωμί... λευκό παρακαλώ! Και τώρα πονάει το στομάχι μου.
Καλά να πάθω.
Ο χρήστης angel_mammy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-11, 15:20   #21163
mpap

Το avatar του χρήστη mpap

Προεπιλογή

Παράθεση:
Άστα georgiamami, περνάει ο χρόνος και δεν παίρνω χαμπάρι. Φαντάζομαι κι εσύ με 2 παιδιά τα ξέρεις καλύτερα. Μου έλειψε η παρέα, αν και διάβασα ότι τα λέτε αλλού πλέον. Ελπίζω να περνάνε και οι υπόλοιπες κοπέλες από εδώ που και που.
Ο στόχος παραμένει ο ίδιος. Κάνω ότι μπορώ. Γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα αερόβιο και βάρη (μπας και γλιτώσουμε από την χαλάρωση) Αυτό που με βοήθησε αυτή τη φορά είναι ότι μια φορά την εβδομάδα, συνήθως Σάββατο, τρώω ένα γευμα ότι θέλω (όχι όσο θέλω φυσικά) οπότε δεν έχω νιώσει να στερούμε κάτι. Δεν ξέρω πόσο ζυγίζω ακριβώς καθώς έκοψα και το καθημερινό ζύγισμα, πλέον ζυγίζομαι κάθε δύο εβδομάδες. Από Δευτέρα θα ξέρω που βρίσκομαι. Αγαπημένο αξεσουάρ πλέον η μεζούρα.

Θα χαρώ να διαβάσω νέα σας.
βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε καλως το κοριτσι μας!!!!

εγινες μανουλα παλι??? να σου ζησει κοριτσι μου!!!!!

παντως με τα νεα σου που διαβαζω...εισαι σε ΠΟΛΥ καλο δρομο...χαλαρα εαν κανεις συστηματικα και με επιμονη-υπομονη ολα τα παραπανω εχεις σιγουρακι το αποτελεσμα....ξερεις τι κάνεις κ αυτο ειναι πολυ καλο!!!

απλα να υπενθυνησω το ΝΕΡΟ!!!!! και το αλατι!!!!...αν κ τα ξερεις...μια μικρη υπενθυμηση!!!....ΠΟΛΥ χαρηκα που μας ξαναρθες...βεβαια το καφε μας δεν ειναι τοσο ενεργο πλεον....αλλα μπαινουμε οταν μπορουμε !!!!

οτι αλλο χρειαστεις ξερεις απλα ΡΩΤΑ!!!!....κανε ποστ κ τσουπππ θα απαντησει οποια γοργονα μπορει πιο συντομα

οσο για τα τηγανιτα αυγα -σαγανακι....τουλαχιστον το απολαυσες...παει περασε ΞΕΧΑΣΕ το και προχωρα συμφωνα με το προγραμμα σου....τα πας ΠΟΛΥ καλα!!!!

φιλια πολλααααααααααααα
Παλιά 02-12-11, 15:30   #21164
angel_mammy

Προεπιλογή

Μα γιατί φύγατε βρε κορίτσια. Αρχηγέ διαβάζω που και πόυ νέα σου. Ευχομαι να είσαι καλά.
Παλιά 02-12-11, 15:32   #21165
mpap

Προεπιλογή

κ ετσι για να μη ξεχνιομαστεεεεε
ενα υπεροχο ντιπ...για τα λαχανικα σας οταν θελησετε να μασουλησετε κατι βλεποντας τηλεοραση!!!!

ΥΛΙΚΑ

• 1 μελιτζάνα
  • 2 σκελ. σκόρδο
  • 1 ντομάτα
  • ½ ματσ. μαϊντανό
  • 1 φλ. μυζιθρα αναλατη-απαχη...κατι σαν το ανθοτυρο
  • 1 κ.σ. ρίγανη
  • Ελαιόλαδο Άλτις
  • Αλάτι, πιπέρι
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Ξφλουδίζουμε τη μελιτζάνα, την κόβουμε σε κυβάκια και την τηγανίζουμε σε αντικολλητικό τηγάνι με μια κουταλιά ελαιόλαδο και λίγο αλάτι για περίπου 5 λεπτά.
Βάζουμε σε μπλέντερ τα τηγανισμένα κυβάκια μελιτζάνας και τον μαιντανό χοντροκομμένο και χτυπάμε.
Προσθέτουμε το ελαιόλαδο και συνεχίζουμε το χτύπημα (αν δούμε ότι δεν χτυπιέται εύκολα προσθέτουμε λίγο ακόμα ελαιόλαδο).
Στη συνέχεια βάζουμε στο μπλέντερ τη ντομάτα κομμένη σε κομμάτια και αλέθουμε.
Συνεχίζουμε προσθέτοντας στο μπλέντερ το μανούρι και αλέθουμε.
Τέλος βάζουμε και το σκόρδο κομμένο σε κομμάτια.
Προσθέτουμε τη ρίγανη και ανακατεύουμε μια τελευταία φορά.
Δοκιμάζουμε μήπως χρειάζεται αλάτι και προσθέτουμε.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 02-12-11, 15:33   #21166
mpap

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα γιατί φύγατε βρε κορίτσια. Αρχηγέ διαβάζω που και πόυ νέα σου. Ευχομαι να είσαι καλά.

υποσχομαι τωρα που επεστρεψες..να ειμαι κ εγω πιο ''ενεργη''....σταματησαν να γραφουν σταματησα κ εγω...που κ που μπαινουμε και η Γιωργια κ εγω....δεν σας ξεχναμε !!!!

οσο για μενα....το προσπαθω
Παλιά 02-12-11, 15:37   #21167
mpap

Προεπιλογή

επισης αυτο το ντιπ...(πεστο μελιτζανας)...μπορειτε να το απλωσετε πανω σε ψητο κοτοπουλο....ειναι πολυ νοστιμο κ δεν θα τρωτε σκετο κοτοπουλο ψητο....
Παλιά 02-12-11, 20:29   #21168
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε κορίτσια τι έγινε, αδυνατίσατε όλες? Μόνο εγώ είμαι ακόμα χοντρούλα?
Και χοντρή και μόνη ουυυυφ!
Συγχίστικα σήμερα και έφτιαξα αυγά τηγανιτά με τυρί σαγανάκι και έφαγα και ψωμί... λευκό παρακαλώ! Και τώρα πονάει το στομάχι μου.
Καλά να πάθω.

Μακαρι να ειχε συμβει αυτο Αngel. Μην ανησυχεις ομως , δεν εισαι μονη...... οπου να ναι θα φανουν και οι αλλες. Εχει πεσει πολυ πηξιμο με τις δουλειες μας, τα σπιτια μας, παιδια, σχολεια κλπ.......
Εσυ συνεχισε τον πολυ καλο δρομο που εχεις παρει και ολα θα απνε μια χαρα. Εφαγες σαγανακι και ψωμι????? Ε, και???? Εγινε!!! Το ευχαριστηθηκες!!! Δεν αλλαζει αυτο πια. Αυριο ομως θα συνεχισεις το προγραμμα σου και μια φορα στο τοσο, κανε ο,τι γουσταρεις ....χωρις τυψεις. Το δικαιουσαι!!!!!

Αρχηγε, θα ανασυγκροτηθουμε και θα δημιουργησουμε την "νεα σειρα" γοργονων???????? Εμεις κοντευουμε να τελειωσαμε το δημοτικο, το γυμνασιο, το λυκειο και παμε για πανεπιστημια και μεταπτυχιακα.
Παμε να υποδεχτουμε τα νηπια στην πρωτη δημοτικου. Ελπιζω αυτες να ειναι καλυτερες μαθητριες απο εμας.
Παλιά 02-12-11, 21:12   #21169
stafroditi2353

Περιοχή: στην αγκαλια της χιονατης μου!!!
Προεπιλογή

γεια σας , γοργονιτσες τι κανετε???εγω απελπισια!!!το πρωι ξεκιναω μια χαρα την διατροφη και το βραδυ το χαλαω-το αγχος, η κουραση με οδηγουν στο ψυγειο και ιδιαιτερα στα γλυκα!!!το φαι δε μαρεσει τοσο πολυ οσο τα γλυκα!!!!
Ο χρήστης stafroditi2353 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-11, 23:00   #21170
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stafroditi2353 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας , γοργονιτσες τι κανετε???εγω απελπισια!!!το πρωι ξεκιναω μια χαρα την διατροφη και το βραδυ το χαλαω-το αγχος, η κουραση με οδηγουν στο ψυγειο και ιδιαιτερα στα γλυκα!!!το φαι δε μαρεσει τοσο πολυ οσο τα γλυκα!!!!
Η λυση ειναι : μην κανεις, μην αγοραζεις γλυκα, μη δεχεσαι δωρα γλυκα και κυριως κρατας στο σπιτι γλυκα. ΟΚ.....ειμαι υπερβολικη αλλα αν δεν μπορεις να αντισταθεις σε αυτα...αποφυγε τα..... και χαρισε στον εαυτο σου μια φορα την εβδομαδα ...... ενα δωρο ......... φαε ΕΝΑ γλυκο........ μια μεριδα...εεεεε!!!! Κατι γινεται παντως με τη γλυκοζη και τα σακχαρα αλλα για να μη σε μπερδψω θα ρθει η τσιφ να μας τα πει σωστα.
Οταν λες οτι ξεκινας τη διατροφη τι ακριβως εννοεις??? Εχεις διατροφη απο διατολογο ή ..... κατι αλλο????

(Σημειωση : ειμαι κι εγω γλυκατζου και καταφερα να δαμασω αυτην την επιθυμια και αυτοπειθαρχω αρκετα ........οχι τελειως ομως)
Παλιά 02-12-11, 23:29   #21171
georgiamami

Προεπιλογή

http://tsekouratoi.blogspot.com/2011...edium=facebook

Δε θέλει κόπο, αλλά σύστημα... Το περπάτημα εντάσσεται στις αερόβιες
δραστηριότητες. Γυμνάζει τα κάτω άκρα, βελτιώνει...

τη λειτουργία της καρδιάς και του αναπνευστικού συστήματος και συμβάλλει στην απώλεια θερμίδων, άρα και βάρους.

Βέβαια, εάν περιμένετε πως το να διανύετε την απόσταση κουζίνα- κρεβατοκάμαρα θα οδηγήσει σε σημαντική βελτίωση της φυσικής σας κατάστασης κάνετε λάθος.

Για να δείτε αποτελέσματα στον καθρέφτη σας και στα ρούχα σας που θα αρχίσουν να σας πλέουν πρέπει να βάλετε πρόγραμμα. Ξεκινήστε με τρεις φορές την εβδομάδα στο πλησιέστερο πάρκο της γειτονιάς σας και σιγά σιγά αυξήστε τη συχνότητα χωρίς να προκαλέσετε κόπωση στον οργανισμό σας. Περπατήστε με μέτριο ρυθμό επί τριάντα λεπτά και μην ξεχνάτε το ζέσταμα στην αρχή και την αποθεραπεία στο τέλοςπροκειμένου να μην έχετε παρατράγουδα όπως κράμπες και θλάσεις στους μυς.

Σκεφτείτε πόσο εύκολα μπορείτε να εντάξετε αυτή τη γυμναστική στην καθημερινότητά σας, λάβετε υπόψη σας πως μπορείτε να περπατάτε ακόμα και όταν είστε σε διακοπές ή μακριά από το σπίτι σας και σταματήστε να τεμπελιάζετε. Ήρθε η ώρα να κάνετε κάτι για τον εαυτό σας!
Παλιά 04-12-11, 23:47   #21172
lizaki2004

Προεπιλογή

lizaki2004: ετών 31 ύψος 1,58 βαρος τωρινό 76 βάρος επιθυμητο 60
Ο χρήστης lizaki2004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-11, 00:12   #21173
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lizaki2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωστην. Σε λιγες μερες θα ανασυνταξουμε την λιστα και θα σε "φακελωσουμε" κι εσενα. Καλα χασιματα!!!!!
Παλιά 05-12-11, 00:12   #21174
lizaki2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
απλά θα ήθελα να ρωτήσω κατί.είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και βρίσκω όλη αυτη την κίνησή σας πολυ βοηθητική για όλούς μας!!!.ξεκινάω τώρα την προσπάθειά μου.'επερνα περιίπου ένα χρόνο αντισυλληπτικά τα οποία σταμάτησα τωρα.οπότε πιστεύεις ότι θα είναι ευκολότερο τώρα να χάσω κάποια κιλα?γυμναστήριο θα ξεκινήσω με το νέο έτος άλλωστε κάνω χρόνια τώρα aerobic αλλα δυστιχώς με διακοπές πολλών μηνών.
Παλιά 05-12-11, 08:45   #21175
zoitsa!

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια! Ηρθα και εγω! Καλως σας βρηκα!
Τα κιλα μου.....ετων στα 31 και υψος 150! Κιλα 54!
πριν μεινω εγκυος ημουν 48!
Εφτασα τα 76 κιλα οταν γεννησα!!
Τα ρημαδια δε λενε να φυγουν....οχι τιποτα, εχω και γαμο να παω και τα ρουχα μου τα καλα, με ειναι τσιτα!
Ο χρήστης zoitsa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-11, 08:51   #21176
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
απλά θα ήθελα να ρωτήσω κατί.είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και βρίσκω όλη αυτη την κίνησή σας πολυ βοηθητική για όλούς μας!!!.[COLOR="rgb(255, 0, 255)"]ξεκινάω τώρα την προσπάθειά μου[/COLOR].'επερνα περιίπου ένα χρόνο αντισυλληπτικά τα οποία σταμάτησα τωρα.οπότε πιστεύεις ότι θα είναι ευκολότερο τώρα να χάσω κάποια κιλα?γυμναστήριο θα ξεκινήσω με το νέο έτος άλλωστε κάνω χρόνια τώρα aerobic αλλα δυστιχώς με διακοπές πολλών μηνών.
Καλημερα. Δε νομιζω τα αντισυλληπτικα να σε εκαναν 70 κιλα!!! Υποθετω πως το προβλημα ξεκινησε απο τη διατροφη σου και πιθανον την αδρανεια του σωματος σου. Ξεκινα, μια σωστη διατροφη και καποιο ειδος ασκησης. Απο υγεια παμε καλα?????? Περιεγραψε μια συνηθισμενη ημερα σου για να εχουμε μια εικονα σου.
Παλιά 05-12-11, 08:53   #21177
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoitsa! Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα κοριτσια! Ηρθα και εγω! Καλως σας βρηκα!
Τα κιλα μου.....ετων στα 31 και υψος 150! Κιλα 54!
πριν μεινω εγκυος ημουν 48!
Εφτασα τα 76 κιλα οταν γεννησα!!
Τα ρημαδια δε λενε να φυγουν....οχι τιποτα, εχω και γαμο να παω και τα ρουχα μου τα καλα, με ειναι τσιτα!
Καλημερα και σε σενα. Καλωσηλθες!!! Να σου ζησε το bebe. Ποσα κιλα θες να χασεις ακομη???? Και τι κανεις γι αυτο????
Παλιά 05-12-11, 09:10   #21178
zoitsa!

Προεπιλογή

Ακομα 4 αμα χασω θα ειμαι οκ!
Τι κανω? το εχω ραψει, στα γλυκα!!
Δεν τρωω λαδια, τηγανητα, κρεμα γαλακτος και οχι το βραδυ φαι!
καλο ειναι??
Παλιά 05-12-11, 09:21   #21179
peristeraki

Το avatar του χρήστη peristeraki

Περιοχή: ...περιστερώνας
Προεπιλογή

Γεια σου zoitsa, καλώς ήλθες στο club των τροφαντούληδων
Αμα ήμουν στα κιλά σου θα χόρευα όλη μέρα και όλη νύχτα από τη χαρά μου!!
Μην αγχώνεσαι!
Δεν έχεις κανένα τρελό πρόβλημα
Αυτό με τα ρούχα που είναι τσίτα είναι μεγάλο ζόρι ρε γμτ
Προλαβαίνεις καθόλου να πας για περπάτημα;
Είναι πολύ αποτελεσματικό
Το γράφω για να το βλέπω μήπως πάρω τον κ@*^ μου από την καρέκλα και περπατήσω κι εγώ
Κάποτε με περπάτημα είχα χάσει 6 κιλά σε ενα μήνα με προσεγμένη διατροφή
Ο χρήστης peristeraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-11, 16:19   #21180
angel_mammy

Προεπιλογή

Γειά σας κορίτσια.
Τι κάνετε? Καλώς ήλθαν και οι καινούργιες κοπέλες.
Εγώ πάω καλά, προς το παρρόν. Πρέπει να χάσω άλλα 20 κιλά για γυρίσω στα κιλά μου. Κοιτούσα τα παλιά μου ρούχα τα οποία είναι πάρα πολλά και απόφάσισα οτι αν δεν τα καταφέρω μέχρι το καλοκαίρι, θα πρέπει να τα διώξω. Δεν γίνετε να πιάνουν τόσο χώρο. Τα έβαλα κάτω, και αν πάνε όλα καλά χωρίς να χαλάσω τη διατροφή μου καθόλου, μέσα Μαϊου θα βρίσκομαι στα κιλά μου.
Τέρμα λοιπόν οι δικαιολογίες, Αφού αυτό θέλω αυτό πρέπει να κάνω. Σιγά τη θυσία στο κάτω κάτω. Το βράδυ έχει γυμναστήριο κανονικά. Αν και είναι δύσκολο το να σηκωθώ να πάω στις 9μιση το βράδυ μετά από μια δύσκολη μέρα, μετά από 10 λεπτά άσκησης, πάντα νιώθω καλύτερα από πριν.
Καλό απόγευμα.
Παλιά 05-12-11, 19:14   #21181
lizaki2004

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα. Δε νομιζω τα αντισυλληπτικα να σε εκαναν 70 κιλα!!! Υποθετω πως το προβλημα ξεκινησε απο τη διατροφη σου και πιθανον την αδρανεια του σωματος σου. Ξεκινα, μια σωστη διατροφη και καποιο ειδος ασκησης. Απο υγεια παμε καλα?????? Περιεγραψε μια συνηθισμενη ημερα σου για να εχουμε μια εικονα σου.
καλησπέρα κορίτσια!!!
απλα τα αντισυλληπτικά ένιωθα ότι μου προκαλούσαν πολύ πριξιμο.εδώ και 2 βδομαδες τα έχω σταματήσει και αισθάνομαι οτί ξεφούσκωσα.

ξεκιναω πρωί πρωι με γαλα και δημητριακά κατά βάση (δεν πίνω σχεδόν ποτέ καφε) και φευγω τρέχοντας για δουλεια.ως της 5 τρώω ήκανένα φρούτο η΄κουλουρι ή τοστακι με κασερι-γαλοπουλα ή μπαρα δημητριακών ή κάτι τέτοιο.τρωω μέχρι τις 6 το φαγητό μου συνιθως μαγειρευτο.έχω αδυναμία στα τυροκομικά και όχι τόσο στο ψώμι αν είμαι μόνη δεν αγοράζω κιόλας.σαλατα δυστιχως δεν τρωω πολυ αν και μ αρεσει βαριεμαι να φτιαξω.μετα με πιανει μανία για λυκό.προσπαθώ να το αποφύγω αλλά καμιά φορά πέφτω στην παγίδα!!!βραδυ γαλατακι η κάτι ελάφρυ.πίνω 2 λτ νέρο σχεδόν.

το σκ έρχεται η καταστροφή δυστηχώς.βγαίνω πολύ,τρώω πολύ, πίνω λίγο ευτυχως, καπνιζω πολυ και ξενυχταω.οπότε ξεφευγω αλλα περνάω καλά.

και μετα κυριακή αποόγευμα με πιάνουν οι τύψεις και δευτέραα πάλι από την αρχη.τα γλυκά είναι ηα δυναμία μου αλλά κάνω προσπάθεια να τα κοψω!!

περπατάω αρκετά αλλά όχι σε καθημερινή βάση.2-3 φόρες την βδόμαδα αλλά κάνω αρκετα μεγάλες αποστάσεις κανονικού ρυθμού.γυμναστήριοόταν πάω χτυπίεμαι σαν το ψάρι!!fat burning,tae bo,kai aerobic γενικά.όργανα δεν μ αρεσουν.μετα το νεο έτος θα ξεκινήσω τώρα έχω να κάνω κανένα εξάμηνο.μια ξεκινάω μία σταματάω.

έχω αρκετο τοπικο πάχος στην περιφέρια μουένω τα άκρα μου είναι κανονικά.

τα ειπα πολυ περιεκτικα όλα!!!αν χάσω 15 κιλα θα είμαι πολυ ευχαρηστιμένη.δυσκολο αλλά θα το παλέψω για άλλη μία φορα!!!

φιλια σε ολες
Παλιά 05-12-11, 23:15   #21182
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το βράδυ έχει γυμναστήριο κανονικά. Αν και είναι δύσκολο το να σηκωθώ να πάω στις 9μιση το βράδυ μετά από μια δύσκολη μέρα, μετά από 10 λεπτά άσκησης, πάντα νιώθω καλύτερα από πριν.
Καλό απόγευμα.
[COLOR="rgb(255, 0, 255)"]Εχεις απολυτο δικιο. Το παν ειναι να σηκωθουμε απο τον καναπε. Αν το καταφερουμε, μετα νιωθουμε ..υπεροχα.[/COLOR]

Παράθεση:
καλησπέρα κορίτσια!!!
απλα τα αντισυλληπτικά ένιωθα ότι μου προκαλούσαν πολύ πριξιμο.εδώ και 2 βδομαδες τα έχω σταματήσει και αισθάνομαι οτί ξεφούσκωσα.

Κοιτα μην φουσκωσεις τωρα με διαφορετικο τροπο!!!

ξεκιναω πρωί πρωι με γαλα και δημητριακά κατά βάση (δεν πίνω σχεδόν ποτέ καφε) και φευγω τρέχοντας για δουλεια.ως της 5 τρώω ήκανένα φρούτο η΄κουλουρι ή τοστακι με κασερι-γαλοπουλα ή μπαρα δημητριακών ή κάτι τέτοιο.τρωω μέχρι τις 6 το φαγητό μου συνιθως μαγειρευτο.έχω αδυναμία στα τυροκομικά και όχι τόσο στο ψώμι αν είμαι μόνη δεν αγοράζω κιόλας.σαλατα δυστιχως δεν τρωω πολυ αν και μ αρεσει βαριεμαι να φτιαξω.μετα με πιανει μανία για λυκό.προσπαθώ να το αποφύγω αλλά καμιά φορά πέφτω στην παγίδα!!!βραδυ γαλατακι η κάτι ελάφρυ.πίνω 2 λτ νέρο σχεδόν.

[COLOR="rgb(255, 0, 255)"]Σαν να διαβαζω το ημερησιο μενου μου. Εγω βεβαια και σαλατες τρωω και φρουτακια. Αυτο που θες γλυκο μετα απο το φαγητο, το παθαινω κι εγω αλλα προσπαθω να μη κρατω γλυκα στο σπιτι ωστε να μην τα "τιμω". Κρατω παντα ομως μαυρη σοκολατα σε μικρες συσκευασιες για ...τις δυσκολες ωρες. Οσο για το θεμα σαλατας : των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν. Υπαρχουν σαλατες εποχης που τις ετοιμαζεις απο βραδυς και εχεις τουλαχιστο για 2 μερες.Αν θες ιδεες εδω ειμαστε. [/COLOR]

το σκ έρχεται η καταστροφή δυστηχώς.βγαίνω πολύ,τρώω πολύ, πίνω λίγο ευτυχως, καπνιζω πολυ και ξενυχταω.οπότε ξεφευγω αλλα περνάω καλά.

και μετα κυριακή αποόγευμα με πιάνουν οι τύψεις και δευτέραα πάλι από την αρχη.τα γλυκά είναι ηα δυναμία μου αλλά κάνω προσπάθεια να τα κοψω!!

[COLOR="rgb(255, 0, 255)"]ΟΧΙ!! Να μην τα κοψεις....αλλα να επιλεγεις σωστα γλυκα και η καταναλωση με μετρο. Μια ΑΠΟΑΛΥΣΗ ΕΧΟΥΜΕ, ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΣΤΕΡΗΘΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΗΝ!!![/COLOR]

περπατάω αρκετά αλλά όχι σε καθημερινή βάση.2-3 φόρες την βδόμαδα αλλά κάνω αρκετα μεγάλες αποστάσεις κανονικού ρυθμού.γυμναστήριοόταν πάω χτυπίεμαι σαν το ψάρι!!fat burning,tae bo,kai aerobic γενικά.όργανα δεν μ αρεσουν.μετα το νεο έτος θα ξεκινήσω τώρα έχω να κάνω κανένα εξάμηνο.μια ξεκινάω μία σταματάω.

έχω αρκετο τοπικο πάχος στην περιφέρια μου ένω τα άκρα μου είναι κανονικά.

τα ειπα πολυ περιεκτικα όλα!!!αν χάσω 15 κιλα θα είμαι πολυ ευχαρηστιμένη.δυσκολο αλλά θα το παλέψω για άλλη μία φορα!!!

φιλια σε ολες
[COLOR="rgb(255, 0, 255)"] Εγω παντως μαι χαρα σε βρισκω!!![/COLOR]
Παλιά 05-12-11, 23:16   #21183
georgiamami

Προεπιλογή

Γιατι μου χρωματιζει μονο την μια επιλογη?????
Παλιά 05-12-11, 23:26   #21184
zoitsa!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peristeraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου zoitsa, καλώς ήλθες στο club των τροφαντούληδων
Αμα ήμουν στα κιλά σου θα χόρευα όλη μέρα και όλη νύχτα από τη χαρά μου!!
Μην αγχώνεσαι!
Δεν έχεις κανένα τρελό πρόβλημα
Αυτό με τα ρούχα που είναι τσίτα είναι μεγάλο ζόρι ρε γμτ
Προλαβαίνεις καθόλου να πας για περπάτημα;
Είναι πολύ αποτελεσματικό
Το γράφω για να το βλέπω μήπως πάρω τον κ@*^ μου από την καρέκλα και περπατήσω κι εγώ
Κάποτε με περπάτημα είχα χάσει 6 κιλά σε ενα μήνα με προσεγμένη διατροφή
οταν δουλευα, ειχα χασει γυρω στα 10 κιλα με το περπατημα! γιατι πηγαινοερχομουν με τα ποδια...το καλοκαιρι παραλια περπατουσαμε μια ωρα καθε μερα! τωρα ομως...γιαυτο και δε φευγουν τα ρημαδια
κοιτα παλι καλα να λεω, γιατι κανω πολλα γλυκα και φαγητα!
Παλιά 06-12-11, 14:06   #21185
georgiamami

Προεπιλογή

[QUOTE=zoitsa!;1337129
κοιτα παλι καλα να λεω, γιατι κανω πολλα γλυκα και φαγητα![/QUOTE]
Το οτι κανεις πολλα γλυκα και φαγητα δεν το βρισκω κακο. Το οτι ΤΡΩΣ ομως ......μαλλον ειναι κακο. Σαν το video που εχουμε στη λιστα μας ....... Σουζυ....παχυνες...Σουζυ ΤΡΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!! χαχαχαχαχαχα
Παλιά 08-12-11, 08:23   #21186
JENIA

Το avatar του χρήστη JENIA

Περιοχή: βοιωτια-ελλαδα
Talking ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

καλημερα απο μια εξαφανισμενη χαχαχαχχαα!!!! λοιπον ακουστε τι επαθα κοριτσα οσες με ξερουν θα καταλαβουν χαχχααα εχασα τον κωδικο που εμπαινα στο καφε σπασα το κεφαλακι μου αυτο που εχω δηλαδι για να τον θυμηθώ αλλα ως γρια γυναικα δεν τον θυμόμουν .... χαχαχαχαα
μωρααααααααα καρδιες μου και σε ολα τα γλυκα κοριτσακια που δεν με ξερουν εγω βαρος δεν εχω παρει αλλα ουτε εχω χασει αν και θα ηθελα λιγακι αλλα ενταξη καλα κρατω να κατσω να διαβασω αλλα οσα εχετε γραψει εχω μηνες να μπω μαλλον θα διαβαζω μερες μερες μερες ..... σας φιλο γλυκα γλυκα και θα ειμαι ποιο δυναμικα τωρα μιας και βρηκα τον κωδικο μου !!!
Ο χρήστης JENIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 08-12-11, 10:27   #21187
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JENIA Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα απο μια εξαφανισμενη χαχαχαχχαα!!!! λοιπον ακουστε τι επαθα κοριτσα οσες με ξερουν θα καταλαβουν χαχχααα εχασα τον κωδικο που εμπαινα στο καφε σπασα το κεφαλακι μου αυτο που εχω δηλαδι για να τον θυμηθώ αλλα ως γρια γυναικα δεν τον θυμόμουν .... χαχαχαχαα
μωρααααααααα καρδιες μου και σε ολα τα γλυκα κοριτσακια που δεν με ξερουν εγω βαρος δεν εχω παρει αλλα ουτε εχω χασει αν και θα ηθελα λιγακι αλλα ενταξη καλα κρατω να κατσω να διαβασω αλλα οσα εχετε γραψει εχω μηνες να μπω μαλλον θα διαβαζω μερες μερες μερες ..... σας φιλο γλυκα γλυκα και θα ειμαι ποιο δυναμικα τωρα μιας και βρηκα τον κωδικο μου !!!
Βρε βρε βρε καλωστο μας!!! Ειδες τι παθαινει κανεις οταν αγαπαει πολυ?????Ξεχναει κωδικους!!!!!!
Βλεπεις που ξαναζωντανεψε το cafe μας????? Αντε παμε δυναμικα να βαλουμε το χερακι μας και σε αυτην την παρτιδα.
Πω πω!!! Θυμηθηκα τωρα, κατι παρτυ γενεθλιων που καναμε, κατι μπατσελορ παρτυ, κατι Χριστουγεννα, Πασχα κλπ γιορτες που καναμε ολες παρεα......τρελα με κορδελα ειμαστε..........
Πιστευω σε λιγες μερες που θα "τακτοποιηθουν" και καποιες εκκρεμοτητες των αλλων γοργονων, να επιστρεψουν ολες...σουπερ δυναμικες.
Φιλια πολλα......
Παλιά 08-12-11, 11:26   #21188
angel_mammy

Προεπιλογή

Καλημέρα,
Ελπίζω να είστε καλά. Σήμερα έχει ωραία μέρα. Κρύο βέβαια αλλά έχει ένα υπέροχο ήλιο. Εγώ φτιάχνω τις ντουλάπες και τα έχω παίξει. Χαίρομαι που σιγά σιγά μαζευόμαστε πάλι. Τα κιλά είναι εδώ, δεν ασχολούμαι πολύ μαζί τους για να μην νομίζουν οτι θα μου κανονίζουν και τη ζωή. Αααα ψάχνω για πλαστικό για μια μικροεπέμβαση (αργότερα οι μεγάλες), έχει καμμια κοπέλα εμπειρία από κανένα γιατρό στην Αθήνα?

Γειά σας!!!
Παλιά 08-12-11, 15:22   #21189
angel_mammy

Προεπιλογή

Και πάλι γειά σας.

Τι καλό φαγατε σήμερα? Εγώ έφαγα φασολάκια λαδερά, με ένα μικρό κομμάτι τυρί χαμηλών λιπαρών και ψωμί. Το λάθος μου ήταν οτι έφαγα 2μιση φέτες ψωμί αλλά δε πειράζει. Ψωμί πλέον τρώω μόνο με λαδερά ή αν φάω κανένα τοστ κανένα πρωί. Αμέσως μετά το γευμα έφαγα και το παγωτάκι μου. (80 θερμίδες είναι ένα παιδικό το οποίο το τρώω 1-2 φορές την εβδομάδα).

Αυτά, εσείς τι καλό φάγατε? Γεια πείτε. Να μην λέμε μόνο γενικά και αόριστα για δίαιτα.
Παλιά 08-12-11, 19:51   #21190
poeta1

Το avatar του χρήστη poeta1

Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα..!!!

Δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ αλλά σας διαβάζω συχνά-πυκνά...

Και επειδή ξεκίνησα δίαιτα ,ήρθα για συμπαράσταση... 3 κιλάκια θέλω που θα πάει, θα τα χάσω!!

Μέρες που βρήκα και εγώ για δίαιτα...

Σήμερα πάντως έφτιαξα κρεμμυδόσουπα....Γρήγορη, εύκολη, αρκετα χορταστική και διαιτητική!!!!

Τι να το κάνεις όμως...Και πάλι πεινάω
Ο χρήστης poeta1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-12-11, 20:02   #21191
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poeta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και από εμένα..!!!

Δεν έχω ξαναγράψει στο τόπικ αλλά σας διαβάζω συχνά-πυκνά...

Και επειδή ξεκίνησα δίαιτα ,ήρθα για συμπαράσταση... 3 κιλάκια θέλω που θα πάει, θα τα χάσω!!

Μέρες που βρήκα και εγώ για δίαιτα...

Σήμερα πάντως έφτιαξα κρεμμυδόσουπα....Γρήγορη, εύκολη, αρκετα χορταστική και διαιτητική!!!!

Τι να το κάνεις όμως...Και πάλι πεινάω
Καλως ορισες Poeta1. Αν περιμενεις να ρθουν οι καταλληλες μερες γαι διαιτα, θα περιμενεις για παντα. Κρεμυδοσουπα....... δεν εχω κανει ποτε....... και αφου ειναι χορταστικη γιατι ...πεινας?????? Σαλατιτσα εφαγες, λιγο ψωμακι?????

Angel_mammy, το ψωμι δεν ειναι κακο να το τρως, αντιθετως ειναι απαραιτητο αλλα βρε καλο μου,....με μετρο......... ακους εκει 2,5 φετες με λαδερο φαγητο......... Επισης να προτιμας το ψωμι ολικης αλεσης και να υπολογιζεις μια λεπτη φετα = 30 γραμμαρια. Πχ με ενα λαδεροφαγητο το πολυ να φας 2 φετες. Αλλα γενικοτερα να τρως σπανια τα λαδερα λογω ....ΛΑΔΙΟΥ!!!!!

Jenia, ασε τα τραγουδια και ελα απο εδω να δωσεις τα φωτα σου. Εσυ το κατεχεις καλυτερα το αθλημα.
Παλιά 08-12-11, 20:31   #21192
poeta1

Προεπιλογή

[QUOTE=georgiamami;1344617]Καλως ορισες Poeta1. Αν περιμενεις να ρθουν οι καταλληλες μερες γαι διαιτα, θα περιμενεις για παντα. Κρεμυδοσουπα....... δεν εχω κανει ποτε....... και αφου ειναι χορταστικη γιατι ...πεινας?????? Σαλατιτσα εφαγες, λιγο ψωμακι?????

Καλώς σε βρήκα!!!

Πεινάω γιατί δεν έφαγα ούτε ψωμί , ούτε σαλάτα....
Ψωμί δεν είχα και η σαλάτα δεν μου πήγαινε γιατί η σουπίτσα αυτή εκτός από κρεμμύδια έχει και διάφορα λαχανικά μέσα (πιπεριές, κολοκυθάκια και γενικά ότι θέλει ο καθένας)...

Για βράδυ θα ένα γιαουρτάκι λέω.....
Παλιά 08-12-11, 20:59   #21193
georgiamami

Προεπιλογή

[QUOTE=poeta1;1344681]
Παράθεση:
Καλως ορισες Poeta1. Αν περιμενεις να ρθουν οι καταλληλες μερες γαι διαιτα, θα περιμενεις για παντα. Κρεμυδοσουπα....... δεν εχω κανει ποτε....... και αφου ειναι χορταστικη γιατι ...πεινας?????? Σαλατιτσα εφαγες, λιγο ψωμακι?????

Καλώς σε βρήκα!!!

Πεινάω γιατί δεν έφαγα ούτε ψωμί , ούτε σαλάτα....
Ψωμί δεν είχα και η σαλάτα δεν μου πήγαινε γιατί η σουπίτσα αυτή εκτός από κρεμμύδια έχει και διάφορα λαχανικά μέσα (πιπεριές, κολοκυθάκια και γενικά ότι θέλει ο καθένας)...

Για βράδυ θα ένα γιαουρτάκι λέω.....
Συγνωμη, απο το μεσημερι με την σουπα, χωρις συνοδευτικα και για βραδυ μονο ενα γιαουρτι???????????????
Που ειναι το σνακ????????
Φροντισε να τρως κατι καθε 3-4 ωρες. Οποσδηποτε. Να ακολουθεις πρωινο, 10τιανο, 12τιανο, μεσημεριανο, απογευματινο, βραδυνο.

Δεν πρεπει να μενει πολλες ωρες το στομαχι αδειο (λειτουργει ακριβως αντιθετα απο αυτο που επιθυμεις). Ο οργανισμος για να μεταβολλιζει, πρεπει να λαμβανει ...ενεργεια και να βρισκεται σε δραση. Η αδρανεια του κορμιου σε συνδυασμο με αδειο στομαχι....... "κλειδωνει" και δεν καιει τιποτα. Και ειδικα σε μας τις γυναικες!!!!!! Ετσι εχει προνοησει η Μητερα Φυση!!!!! για να ειναι ετοιμη για ολα!!!
Παλιά 08-12-11, 22:48   #21194
angel_mammy

Προεπιλογή

Παράθεση:

Angel_mammy, το ψωμι δεν ειναι κακο να το τρως, αντιθετως ειναι απαραιτητο αλλα βρε καλο μου,....με μετρο......... ακους εκει 2,5 φετες με λαδερο φαγητο......... Επισης να προτιμας το ψωμι ολικης αλεσης και να υπολογιζεις μια λεπτη φετα = 30 θερμιδες. Πχ με ενα λαδεροφαγητο το πολυ να φας 2 φετες. Αλλα γενικοτερα να τρως σπανια τα λαδερα λογω ....ΛΑΔΙΟΥ!!!!!

Jenia, ασε τα τραγουδια και ελα απο εδω να δωσεις τα φωτα σου. Εσυ το κατεχεις καλυτερα το αθλημα.
georgiamami όταν λέω λαδερό μην φανταστείς κάτι μέσα στη λαδίλα. Το λάδι το προσθέτω στα φαγητά μας πάντα στο τέλος και πάντα ωμό. Δηλαδή μαγειρευω νερόβραστα στην ουσία και προσθέτω το λάδι στο πιάτο μου 1 κουταλιά της σούπας και ανακατέυω να πάει παντού.
Μια λεπτή φέτα ψωμί φαντάζομαι εννοείς 30 γραμμάρια όχι θερμίδες. Όσον αφορά το ψωμί, γενικά το αποφεύγω. Σήμερα έφαγα παραπάνω ψωμί γιατί με τις δουλειές που είχα έκανα το λάθος να αμελήσω το πρωινό και το δεκατιανό, με αποτέλεσμα να πεινάσω.
Προτιμώ για υδατάνθρακα το ρύζι, την πατάτα ή την γλυκοπατάτα όταν έχω σαλάτα αγγούρι για παράδειγμα αν και συνήθως τρώω μπροκολάκι που έχει και πολλά να προσφέρει.
Αυτά.
Παλιά 09-12-11, 00:10   #21195
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
georgiamami όταν λέω λαδερό μην φανταστείς κάτι μέσα στη λαδίλα. Το λάδι το προσθέτω στα φαγητά μας πάντα στο τέλος και πάντα ωμό. Δηλαδή μαγειρευω νερόβραστα στην ουσία και προσθέτω το λάδι στο πιάτο μου 1 κουταλιά της σούπας και ανακατέυω να πάει παντού.
Μια λεπτή φέτα ψωμί φαντάζομαι εννοείς 30 γραμμάρια όχι θερμίδες. Όσον αφορά το ψωμί, γενικά το αποφεύγω. Σήμερα έφαγα παραπάνω ψωμί γιατί με τις δουλειές που είχα έκανα το λάθος να αμελήσω το πρωινό και το δεκατιανό, με αποτέλεσμα να πεινάσω.
Προτιμώ για υδατάνθρακα το ρύζι, την πατάτα ή την γλυκοπατάτα όταν έχω σαλάτα αγγούρι για παράδειγμα αν και συνήθως τρώω μπροκολάκι που έχει και πολλά να προσφέρει.
Αυτά.
Εσυ παραεισαι σουπερ!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Εχεις δικιο για τα γραμμαρια..... (το διορθωσα ηδη). Ευχαριστω.
Παλιά 09-12-11, 11:32   #21196
poeta1

Προεπιλογή

[QUOTE=georgiamami;1344772]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο poeta1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Συγνωμη, απο το μεσημερι με την σουπα, χωρις συνοδευτικα και για βραδυ μονο ενα γιαουρτι???????????????
Που ειναι το σνακ????????
Φροντισε να τρως κατι καθε 3-4 ωρες. Οποσδηποτε. Να ακολουθεις πρωινο, 10τιανο, 12τιανο, μεσημεριανο, απογευματινο, βραδυνο.

Δεν πρεπει να μενει πολλες ωρες το στομαχι αδειο (λειτουργει ακριβως αντιθετα απο αυτο που επιθυμεις). Ο οργανισμος για να μεταβολλιζει, πρεπει να λαμβανει ...ενεργεια και να βρισκεται σε δραση. Η αδρανεια του κορμιου σε συνδυασμο με αδειο στομαχι....... "κλειδωνει" και δεν καιει τιποτα. Και ειδικα σε μας τις γυναικες!!!!!! Ετσι εχει προνοησει η Μητερα Φυση!!!!! για να ειναι ετοιμη για ολα!!!
Καλημέρα!!!

Εννοείται καλέ πως έφαγα σνακ... έχει συνηθίσει ο οργανισμός μου...!
Γενικά κοιτάζω ανα 3-4 ώρες να τρωω κάτι...
Σημερα το μενού έχει βραστά λαχανικά...
Το έχω πάρει δυναμικά το θέμα αλλά δυστυχώς το ΣΚ όλο και κάτι γίνεται ( πχ μπορεί να πάμε σε φίλους ή έξω) και χαλάω τη σειρά...
Παλιά 09-12-11, 11:36   #21197
angel_mammy

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε? Εγώ πίνω καφεδάκι και είπα να μοιραστώ κάτι μαζί σας.

Γενικά αν και η ζάχαρη δεν ωφελεί, ποτέ δεν μπόρεσα να αλλάξω τον καφέ μου. Φυσικά και προσπάθησα με γλυκαντικά, σκέτο, με λίγο παραπάνω γάλα αντί για ζάχαρη, πολλές φορές και για αρκετό καιρό. Όμως ποτέ δεν κατάφερα να εδράιώσω την συνήθεια καφές χωρίς ζάχαρη. Και επειδή τον πίνω πολύ γλυκό με γάλα, μιλάμε για 100-150 θερμίδες ο καφές. Αν τα βάλω κάτω, έπινα 2-3 καφέδες την ημέρα παλιά. Ας πούμε 2 μεσο όρο. 300 θερμίδες επιπλέον την ημέρα λοιπόν! Ίσως δεν ακούγονται τραγικά πολλές αλλά αν το πάρουμε με αριθμούς έτσι όπως τα υπολόγισα (ελπίζω σωστά) Εαν 7000 θερμίδες αντιστοιχούν σε 1 κιλό έχουμε:
  • 23,3 μέρες για να ανέβει ένα κιλό η ζυγαριά (όπως τον πίνω εγώ φυσικά)
  • Εαν πιώ ένα καφέ αυξάνεται ο χρόνος που θα πάρω ένα κιλό σε 46,6.(αλλά πάλι θα το πάρω)
  • Εαν λοιπόν πίνω δύο καφέδες την μέρα (πολύ γλυκούς με γάλα) και εαν έχω κάνει σωστά τα μαθηματικά μου σε ένα χρόνο θα έχω πάρει 15,7 κιλά περίπου μόνο από τους καφέδες!!! (εαν δεν υπολογίζω τις θερμίδες του καφέ στο καθημερινό ισοζύγιο θερμίδων).
Που θέλω να καταλήψω... Δεν είμαι χοντρή γιατί τρώω σαβούρες, απλώς πίνω πολλούς καφέδες!

Πέρα από την πλάκα, ακόμα και με απόλυτα σωστά υπολογισμένη διατροφή, αν το αμελήσω θερμιδικά το θέμα του καφέ, θα παχύνω κιόλας.
Οπότε, σταμάτησα να πίνω 2 καφέδες τη μέρα. Πίνω έναν και αυτόν μόνο το πρωί (μπας και προλάβει να καεί ο υδατάνθρακας της ζάχαρης). Επειδή όμως δεν μπορώ όλη μέρα μετά χωρίς να πιώ άλλο καφέ προσέθεσα ένα ρόφημα κακάο σε νερό. Με 46-50 θερμίδες περίπου και προσθέτω και γλυκαντικό Το κακάο έχει έπίσης πολλά καλά, φυσικά πάντα με μέτρο καθώς έχει υψηλό ποσοστό λίπους.
Αυτά από εμένα, ας πιώ και μια γουλίτσα καφέ τώρα. (Αν και μετά από όλα αυτά πάλι πικρός θα μου φανεί)

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
Παλιά 09-12-11, 11:42   #21198
angel_mammy

Προεπιλογή

poeta1 καλημέρα! Χωρίς πρωτεϊνη στη διατροφή σου θα πεινάσεις και σήμερα. Μην την αμελείς! Ο μυικός ιστός χρειάζεται πρωτεϊνη για να συντηρηθεί.
Παλιά 09-12-11, 12:10   #21199
poeta1

Προεπιλογή

Παράθεση:
poeta1 καλημέρα! Χωρίς πρωτεϊνη στη διατροφή σου θα πεινάσεις και σήμερα. Μην την αμελείς! Ο μυικός ιστός χρειάζεται πρωτεϊνη για να συντηρηθεί.
Καλημέρα επίσης!!!
Γενικά κοιτάζω ( καλά όχι πάντα γι'αυτό πήρα 3-4 κιλά) να τρώω φαγητά από όλες τις κατηγορίες...
Σήμερα δεν νομίζω πως θα φάω κάτι με πρωτείνες γιατί νηστεύω λόγω Παρασκευής (αφού δεν νήστεψα όλες τις μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα προσπαθώ Τετάρτη&Παρασκευή να το κρατάω) αλλά δεν με πειράζει....1 μέρα είναι, αποτοξίνωση με φρούτα και λαχανικά...

Εγώ την ζάχαρη στον καφέ, αλλά και γενικώς , την έχω κόψει 2-3 χρόνια τώρα...αν νιώθεις πως δεν μπορείς με τίποτα να την κόψεις, τουλάχιστον μειωσέ την πχ 1 κουταλάκι ζάχαρη...στην αρχή θα πικρίζει πολύ αλλά μετά θα το συνηθίσεις πολύ!
Παλιά 09-12-11, 13:51   #21200
georgiamami

Προεπιλογή

Angel, οταν καταλαβα οτι επινα καφε μονο και μονο για να εχω διπλα μου μια κουπα και να ρουφαω κατι που και που, ΤΟΝ ΕΚΟΨΑ!!!!! Μαζι και τα 2 κουταλακια ζαχαρη + αρκετο συμπικνωμενο γαλα.
Τη θεση του καφε πηρε (τον χειμωνα) μια κουπα τσαι βουνου με μιση κουταλια μελι.
(Σημειωτεο οτι αρχικα επινα νες-γαλα με 3 κουτ ζαχαρη ενω τωρα πολυ σπανια πινω με 1 κουταλακι την οποια μειωσα σταδιακα οπως προτεινει η Poeta1).
ΥΓ. Με τους υπολογισμους σου, μπουρδουκλωθηκα τελειως.

Poeta, να ρωτησω κατι????? Νηστισιμες πρωτεινες δεν υπαρχουν????? (μη με πεις χαζη....... εχω να νηστεψω ...χρονια )
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές