the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Café Internationále > Deutsche in Griechenland, Έλληνες στην Γερμανία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-08-11, 17:15   #201
Dimitra83

Το avatar του χρήστη Dimitra83

Περιοχή: Germany Gütersloh
Προεπιλογή

ενταξει δεν εχω παραπονο...βεβαια ωρες ωρες τυχαινει να αισθανομαι τοσο πνιγμενη που δεν εχω καποιον να μου τα κρατησει εστω μια ωρα αλλα μετα μου περναει.ετσι κιαλλιως τωρα θα αρχισει και ο μικρος σχολειο...οποτε απο το πρωι μεχρι 3 το μεσημερι θα ειμαι μονο με το μωρο...για μενα πλεον 1 παιδι στο σπιτι=κανενα
Παλιά 01-09-11, 11:48   #202
vasiliki40

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nadiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήμερα! Έχει δίκιο αν θέλαμε να μάθουμε για Αγγλία θα πηγαίναμε στο καφέ της Αγγλίας. Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Είδα την ιστοσελίδα του Ανόβερου που μου έστειλες μεσώ μετάφρασης και αν κατάλαβα καλά πληρώνεις άλλα υπάρχουν απαλλαγές βάση εισοδήματος. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι γίνετε με τα παιδιά που δεν ξέρουν τη γλωσσά? Μπορείς να το δεις?
Γεια σας ,παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα
¨Εχω την ίδια απορία ,τι γίνεται με τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα και δεν υπάρχει κοντινό ελληνικό σχολείο??Δηλαδή αναγκαστικά κάποιος θα στείλει το παιδάκι μου σε γερμανικό .
ΚΑι καλά εάν είναι να πάει πρώτη Δημοτικού.
Εάν πάει γυμνάσιο πχ??(σαν το δικό μου δηλαδή)
Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ,ας ενημερώσει
Ευχαριστώ!
Ο χρήστης vasiliki40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-11, 12:37   #203
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasiliki40 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας ,παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα
¨Εχω την ίδια απορία ,τι γίνεται με τα παιδιά που δεν γνωρίζουν την γλώσσα και δεν υπάρχει κοντινό ελληνικό σχολείο??Δηλαδή αναγκαστικά κάποιος θα στείλει το παιδάκι μου σε γερμανικό .
ΚΑι καλά εάν είναι να πάει πρώτη Δημοτικού.
Εάν πάει γυμνάσιο πχ??(σαν το δικό μου δηλαδή)
Αν κάποια κοπέλα γνωρίζει ,ας ενημερώσει
Ευχαριστώ!
αναλογα την ηλικια του παιδιου.
τα δικα μου γεννηθηκαν εδω.τα στελνω μεικτο παιδικο σταθμο(δηλαδη εχει απο ολες τις χωρες .γερμανακια ελληνακια ρωσακια τουρκακια νεγρακια κινεζακια κλπ) η κορη μου (6 ετων) μιλαει απταιστα γερμανικα μου την λεει κιολας γιατι εγω δε τα μιλαω ετσι.ο γιος μου φετος (5 σεπτ) θα αρχισει αλλα κατι εχει αρπαξει απο την αδερφη του.
θα τους στειλω γερμανικο σχολειο γιατι το ελληνικο ειναι 20χμ απο εδω και δε θελω .αλλα και εδω να ειχαμε παλι σε γερμανικο θα τους εστελνα.
το ιδιο το γερμανικο σχολειο στεγαζει ελληνα δασκαλο 2 η 3 φορες την εβδομαδα ο οποιος τους διδασκει γραμματικη-ιστορια-γεωγραφια.στο σπιτι θα κανουμε και καμια ωρα την ημερα γραμματικη(αυτο κυριως με ενδιαφερει) το σχολειο θα ειναι ολοημερο 8-16.00 και θα τα κανουν ολα εκει οποτε δεν θα εχουν καμια εργασια για το σπιτι.
αυτα οσο αφορα τα μικρα παιδια.
οσο αφορα τα μεγαλα ψαχνεις το πιο κοντινο ελληνικο σχολειο(γυμνασιο-λυκειο-δημοτικο) μπορει να εισαι τυχερος και να εχει στην πολη σου η μπορει σε καμια διπλανη περιοχη.παντως καπου εκει κοντα θα βρεις ελληνικο.και αν το παιδι ειναι μεγαλο πχ 13-14 χρονων δεν θα εχεις και προβλημα να πηγαινει με σχολικο λεωφορειο 15-20 χλμ.
αν θελετε πειτε μου για ποιες περιοχες μιλατε μηπως και ξερω που κοντα εχει ελληνικο σχολειο
Παλιά 01-09-11, 13:30   #204
elzu

Περιοχή: Φλώρινα
Προεπιλογή

Παντως η αδερφη μου που ηρθε απο Γερμανια 10 χρονων και την εστειλαν αναγκαστηκα σε ελληνικο σχολειο τα καταφερε...βεβαια δεν ηταν αριστη μαθητρια και ακομα κανει καποια λαθακια αλλα και εμεις δεν κανουμε???Περασε με πολυ μεγαλη ανεση στην Γερμανικη φιλολογια και τα παρατησε γιατι βαριοταν...της φαινοντουσαν γελοια...τωρα το μετανοιωνει βεβαια...θελω να πω οτι θα τα μαθει τα γερμανικα με λιγο ζορι βεβαια αλλα μπορει να κανει καποια προσθετα μαθηματα γιατι εσεις δεν μπορειτε να τον βοηθησετε...

Ο χρήστης elzu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-11, 20:08   #205
Dimitra83

Προεπιλογή

καθε αρχη και δυσκολη.το ζητημα ειναι αν εκει που θα πας θα κανεις το καλυτερο για να εξασφαλισεις εναν τροπο ζωης για την οικογενεια σου!
Παλιά 21-09-11, 19:23   #206
eirtza

Προεπιλογή

κορίτσια εμένα ο άντρας μου είναι γερμανός αλλά μένουμε στην ελλάδα. Ομως αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της γερμανίας γιατι τον τελευταιο καιρο υπαρχει μεγαλη μειωση στα εσοδα μας.

όμως φοβάμαι λίγο. Ξέρω τη γλώσσα αρκετά καλά, αλλά τι θα κάνω μόνη μου (ολη μερα που θα ειναι στη δουλεια) με 2 παιδιά; Ο καιρός; Δε ξέρω. Φοβαμαι ότι θα με πάρει από κάτω. Αναγνωρίζω βέβαια ότι προέχει το οικονομικό θέμα, αλλά δε μπορώ να μη το σκεφτομαι και αυτο.

Υπαρχουν οργανωμένες κοινότητες ελληνων; Πως μπορει κανεις να βρει ελληνες στη γερμανία; Πως τα καταφερατε χωρις φιλους, συγγενεις κλπ;

Σορυ αν ειμαι οφ τοπικ.
Ο χρήστης eirtza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-11, 11:40   #207
Ρηνούλα

Προεπιλογή

eirtza,γεια σου.
Δεν νομίζω ότι είσαι εκτός θέματος,ίσα-ίσα...

Κατ αρχήν έχει σημασία σε ποια πόλη θα πας,στις μεγάλες(για να μη σου πω και σε αρκετές μικρότερες) έχει οργανωμένες ελληνικές κοινότητες,ιδιαίτερα προς το νότο και δυτικά.
Μόναχο,Στουττγάρδη,Βόννη,Μπίλεφελντ,Φρανκφούρτη και πολλές άλλες έχουν μεγάλες κοινότητες.
Έλληνες θα βρεις,μόνο αυτό δεν είναι το πρόβλημα δηλαδή.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω σε ποια ηλικία είναι τα παιδάκια σου.
Αν είναι πολύ μικρούλια,νομίζω ότι θα κάνεις περίπου ό,τι θα έκανες και στην Ελλάδα,αλλά ίσως πιο εύκολα.
Ας πούμε σκέφτηκα τώρα τη μετακίνηση.Ακόμα κι αμάξι να μην έχεις,είναι πανεύκολο με το καρότσι να πας παντού με τα ΜΜΕ και όσο για βολτίτσες κανένα πρόβλημα γιατί τα πεζοδρόμια είναι συνήθως μεγάλα και χωρίς τα συνηθισμένα στην Ελλάδα εμπόδια(μηχανάκια,κάδοι,σκουπίδια και λακούβες).Βέβαια,τους χειμωνιάτικους μήνες,εκεί που οι θερμοκρασίες παίζουν μόνο στα μείον,εμείς οι μεσογειακοί έχουμε το προβληματάκι μας,αλλά θα συνηθίσεις γρήγορα.
Οι Γερμανίδες μαμάδες και μπαμπάδες πάντως κυκλοφορούν με τα παιδιά τους με κάθε καιρό,κάτι που με εντυπωσίαζε πολύ στην αρχή.
Με καλά μπουφανάκια-σκουφάκια-κασκόλ,εννοείται.

Κι εμείς ήρθαμε πριν από μερικά χρόνια για κάποιο διάστημα και τώρα δεν βλέπω να γυρίζουμε εύκολα με την κατάσταση στην Ελλάδα.
Ο χρήστης Ρηνούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-11, 00:18   #208
eirtza

Προεπιλογή

Τα παιδιά μου είναι τωρα 26 μηνών -δίδυμα.

Με προβληματίζει το πως θα μας αντιμετωπίσουν οι γερμανοί - εμένα δηλαδή σαν ελληνίδα γιατί ο άντρας μου είναι γερμανός. Ντρέπομαι λίγο που θα είμαι μετανάστρια. Ισως να μην εκφράζομαι και σωστά, αλλά πως να το πω; Δε θα είμαι "σπίτι μου" - εννοώντας τη χώρα μου.

Εσείς που έχετε τέτοια εμπειρία, μπορείτε να μου πείτε πὠς σας αντιμετωπίζει ο κόσμος εκεί; Και τα παιδιά; είναι οκ στον παιδικο; Τα δικά μου μιλάνε ήδη γερμανικά και καταλαβαίνουνε -αφού ο αντρας μου τους μιλάει μόνο γερμανικά.

Πως δικτυωθήκατε; Δηλαδή κάνατε φιλους, έχετε κοινωνική ζωή με γερμανούς ή αλλους αλλοδαπούς;
Ο χρήστης eirtza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-11, 19:25   #209
Ρηνούλα

Προεπιλογή

eirtza γεια σου και πάλι.
Είναι φυσικό να αναρωτιέσαι για όλα αυτά.
Δεν έχεις επισκεφθει ποτέ τα μέρη του άντρα σου ή δεν έχεις γνωρίσει δικούς του;Θα είστε κοντά με κάποιους από αυτούς ή όχι;
Επίσης,κανει μια μεγάλη διαφορά αν θα πάτε σε χωριό ή σε πόλη.
Αν και αυτό που εννοούν "χωριό" στη Γερμανία δεν είναι αυτό που λέμε χωρίό στην Ελλάδα και από άποψη πληθυσμού και από άποψη οργάνωσης της ζωής(νηπιαγωγείο,σχολείο,παιδικός σταθμός,υπηρεσίες).
Μπορείς να ψάξεις κι από το ιντερνετ να βρεις αν εκεί έχει ελληνική κοινότητα ή κάπου εκεί κοντά στο μέρος που θα πας.
Τα παιδάκια σου δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα και να δεις που θα μάθουν και γρήγορα τη γλώσσα.Μήπως άρχιζες κι εσύ να τη μαθαίνεις,ίσως όχι τώρα,αλλά όταν τα δίδυμά σου πάνε σε κάποιο σταθμό και έχεις χρόνο.
Θα σε βοηθήσει πολύ.
Από την προσωπική μου εμπειρία μέσα από το σταθμό,το σχολείο κλπ. κάνει κανείς πολλές επαφές και φιλίες.Είναι πολύ συνηθισμένο τα παιδάκια να αλληλοφιλοξενούνται σε σπίτια φίλων για να παίζουν,και συχνά με διανυκτέρευση.Την επόμενη φορά στέλνεις τα δικά σου στο φιλικό σπίτι.
Αυτό φέρνει και τα παιδάκια,αλλά και τους γονείς πιο κοντά.

"Σπίτι" σου και στην πατρίδα σου δεν θα είσαι και στην αρχή πολλά θα σου φανούν
παράξενα και δύσκολα.Είναι "απλά" μαι διαφορετική κουλτούρα,ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη,
απλά διαφορετική.Χρειάζεται υπομονή και διάθεση κατανόησης και αποδοχής.
Μετά από κάποιο καιρό θα βρεις τι σου πάει από την κουλτούρα τους και τι όχι.
Πότε θα μετακομίσετε;Θα υπάρχει η δυνατότητα να έρχεσαι στην Ελλάδα μία στο τόσο ή να σε επισκέφτονται
οι δικοί σου;
Ο χρήστης Ρηνούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-11, 23:42   #210
μπετυ λιολου

Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα τι κανετε?τωρα τελευταια με ολα αυτα σκευτομαστε και εμεις να φυγουμε για γερμανια,θα ηθελα να ρωτησω ομως καποια πραγματα αν μπορειτε να με βοηθησετε,δεν ξερω γλωσσα,μονο αγγληκα τα βασικα,τα μωρα μου ειναι 1 ετος και 3 χρονων υπαρχουν σχολεια και για τα δυο και ναι,ποσο στοιχιζουν?και πως ξεκιναει καποιος να βρισκει δουλεια εκει?ενδιαφερομαι για πολη κοντα στην νυρεμβεργη η και εκει,γνωριζει καποια κατι?δημητρα σε ποια περιοχη βρησκεσαι?
Ο χρήστης μπετυ λιολου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 06-10-11, 10:52   #211
vasiliki40

Προεπιλογή

Τα ελληνικά σχολεία στη Γερμανία κλείνουν ,έτσι διάβασα.
¨Αλλη μία δυσκολία για όεσες μανούλες έχουνε παιδάκια που είναι ήδη μαθητές..
Ξέρετε κάτι παραπάνω?
Παλιά 06-10-11, 22:51   #212
μπετυ λιολου

Προεπιλογή

για σου δεν γνωριζω κατι,καλο βραδυ
Ο χρήστης μπετυ λιολου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-11, 00:28   #213
MELYDIA

Προεπιλογή

γεια σας!
να 'με και εγωωωωω....
εχω γεννηθει και μεγαλωσει γερμανια (stuttgart)μαλιστα εχω και Abitur,οποτε τα γερμανικα τα μιλαω απταιστα.αφου τελειωσα το σχολειο μου στην γερμανια ο πατερας μου αποφασισε να φυγει ελλαδα,ηταν παντα το ονειρο του (οχι το δικο μου).βρεθηκα λοιπον θεσσαλονικη,σπουδασα γερμανικη φιλολογια στην αθηνα,παντρευτηκα,εκανα 2 παιδακια (σημερα ειναι2 και 5).πριν 2 χρονια διοριστικα στην κερκυρα ως καθηγητρια γερμανικων.δωσαμε ενα ματσο λεφτα στην μετακομιση και μετα ηρθε η κριση!!σημερινη κατασταση:ο συζυγος ανεργος,ο μισθος 900 Ε για 4 ατομα,και μη χειροτερα!!Πρεπει να φυγω επειγοντως αλλιως θα πεινασουμε!
το θεμα ειναι,οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω!!φοβαμαι μηπως δεν υπαρχουν δουλειες για μενα,ειμαι 35 πλεον,δεν ξερω αν πρεπει να μισθωνεις σπιτι η αρκει να σε φιλοξενει και καποιος φιλος για αρχη(μιλαω τωρα για το Einwohnermeldeamt)βεβαια δεν με πειραζει να κανω και καποια απλη δουλεια,σε σουπερμαρκετ,ας πουμε για αρχη...μετα θα μου αρεζε να σπουδασω κατι αλλο εκει,να κανω Umschulung,αυτο ομως ειναι εφικτο?
επεισης μηπως χρειαζεται καποιος καποιο αρχικο κεφαλαιο για να τα βγαλει περα για αρχη?και αν ναι,ποσα πιστευετε εσεις πως θα ηταν αρκετα?
βοηθαει η ελληνικη κοινοτητα?ποσο χρονο πιστευετε θα χρειαστω μεχρι να βρω καποια δουλεια?και ποσα θα πρεπει να βγαζει μια 4μελη οικογενεια για να ζησει καλουτσικα για αρχη?υπαρχει καποια βοηθεια απο το κρατος?
πολλες ερωτησεις,οπως βλεπετε....ποιος μπορει να βοηθησει?
ευχαριστω κοριτσια!
Ο χρήστης MELYDIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-10-11, 00:33   #214
MELYDIA

Προεπιλογή

συγνωμη για την καταιγιδα ερωτησεων,απλα τα πραγματα κοριτσια ειναι τοσο σκουρα-δεν το φανταζεστε!!!υπαρχει μια ατμοσφαιρα πανικου στον αερα!δεν εχω ζησει ποτε τετοιο πραγμα ουτε το ευχομαι σε κανεναν!!
ανασφαλεια τεραστια παντου!!
Παλιά 11-10-11, 10:45   #215
vasiliki40

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MELYDIA Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη για την καταιγιδα ερωτησεων,απλα τα πραγματα κοριτσια ειναι τοσο σκουρα-δεν το φανταζεστε!!!υπαρχει μια ατμοσφαιρα πανικου στον αερα!δεν εχω ζησει ποτε τετοιο πραγμα ουτε το ευχομαι σε κανεναν!!
ανασφαλεια τεραστια παντου!!

Καλημέρα!
Είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση.Και εγω φοβάμαι λόγω ηλικίας (40) να κάνω ένα τέτοιο βήμα.Τα παιδιά μου πάνε και σχολείο.Έχω φίλους εκεί ,αλλά δεν στηρίζομαι σε αυτό!Οι εποχές είναι δύσκολες παντού.

Είμαι με το ένα πόδι να φύγω με το άλλο να μείνω και όπως πάει..Δεν ξέρω.
Βρήκα το παρακάτω λινκ ,ελπίζω να σε βοηθήσει σε αρκετές πληροφορίες..
Και άμα τελικά φύγεις ,μην ξεχάσεις να γραψεις νέα ε?

Σου εύχομαι καλή τύχη ,γλυκιά μου.Σίγουρα εκεί θα είναι καλύτερα τα πράγματα όσο αφορά την παιδεία και την υγεία.

http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2486
Παλιά 12-10-11, 10:25   #216
MELYDIA

Προεπιλογή

οχι δεν θα το ξεχασω vasiliki40
παντως εχω αρχισει να πακεταρω τα πραγματα μου!δεν μου αρκει μονο να το σκεφτομαι,εχω την αναγκη να δρασω,να κανω κατι για αυτο που δεν μου αρεσει,να παρω τα πραγματα στα χερια μου.το να πακεταρω ειναι η πιο απλη και ισως πιο χρονοβορα δουλεια!
εχω αρκετους γνωστους,κυριως γερμανους,οι οποιοι μεναν θεσσαλονικη και τωρα εχουν πια επιστρεψει,ολοι εκει γυρω στα 30-35.δυσκολη αποφαση αλλα τελικα η σωστη,αυτο ειναι το συμπερασμα τους!
και απο δουλειες βρηκαν αρκετα γρηγορα.
η φιλη μου απο την γερμανια μου ειπε πως βοηθαει αρκετα η ελληνικη κοινοτητα.για ανθρωπους,που δεν ξερουν γερμανικα,ειναι το καλυτερο,να απευθυνθουν στους ομογενεις,ετσι βρισκουν πιο ευκολα και γρηγορα δουλεια.
εχω καποια link να μοιραστω:www.arbeitslos-und-dann.de
www.arbeitsagentur.de www.immobilienscout24.de
τα πρωτα δυο για δουλεια και ανεργια το τελευταιο για σπιτια,που,ποσο ενοικιο πρεπει να πληρωνεις,ετσι για να παρεις μια ιδεα.
η ελληνικη κοινοτητα της στουτγκαρδης ειναι στο facebook,και εκει βρηκα δυο online εφημεριδες για αγγελιες στην γερμανια στα ελληνικα:
www.europolitis.eu www.korona-omogenias.de
αυτα απο μενα!θα με ενδιεφερνε ομως πολυ να μαθω τι παιζει με το einwohnermeldeamt!πρεπει να νοικιαζεις για να δηλωθεις?η αρκει να σε φυλοξενει καποιος?ποιος ξερει να μου πει?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 12-10-11, 10:27   #217
MELYDIA

Προεπιλογή

ποια ειναι η δικη σου ιστορια vasiliki40?
Παλιά 12-10-11, 14:08   #218
malecon

Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μενα.
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στις μέχρι τώρα συζητήσεις είτε γιατί οι απαντήσεις ήταν σκόρπιες και μπερδεύτηκα
Ο σκοπός μου είναι να παρω μια εικόνα για την σχέση μισθών-κόστους ζωής στην Γερμανια
Έχουμε και λέμε:
Α) έχουμε μια εικόνα για το ύψος κάποιων μισθών στην Γερμανία? Ας πούμε ένας υπάλληλος γραφείου πόσο παίρνει? ένας πωλητής σε κατάστημα? ένας δάσκαλος? ο βασικός μισθός πόσο είναι εκει?
β) Αν υποθέσουμε ότι κάποιος παιρνει 1000€, αυτά είναι καθαρά ή μικτά? Αν είναι μικτά τι κρατησεις γίνονται? Γινεται και παρακράτηση φόρου ή μόνο για ασφαλιστικές εισφορές?
γ) Ποιό είναι ένα μέσο ενοίκιο για ένα σπίτι 90-100τμ (με 2 ή 3 υπνοδωμάτια)? Ας πούμε για το Μοναχο...
δ) Τι επιλογές έχει κανείς ως προς την φύλαξη των παιδιών (πχ μηνών και 2,5 χρ) όσο δουλευει? Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί πόσο κοστίζουν? Υπάρχει η δυνατότητα να τα φυλάει κάποια γυναικα στο σπίτι?
Αρκετα σας ζάλισα ε?
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-11, 14:51   #219
vasiliki40

Προεπιλογή

Παράθεση:
ποια ειναι η δικη σου ιστορια vasiliki40?
Εχω γεννηθεί και μεγαλώσει σε περιοχή κοντά στο Μόναχο.Οι γονείς μου ήτανε μετανάστες.Μέχρι τα 20 έμεινα εκεί ,τελειώνοντας το λύκειο εργάστηκα σε καλή δουλειά με άριστες προοπτικές ,αλλά ήθελα να επιστρέψω στην πατρίδα ,άλλωστε οι γονείς μου είχανε χτίσει και σπίτι εδώ και θα έφευγαν μόλις πέρνανε τη σύνταξή τους.
Έφυγα λοιπόν μόνη μου στα 20 μου χρόνια ,οι γονείς μου ακολούθησαν χρόνια αργότερα.
Ο ένας λόγος που με κρατάει εδώ ,είναι οι γονείς μου.Είναι μεγάλοι πια με τα ανάλογα προβλήματα υγείας.Για αυτό προβληματίζομαι πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω ,πως να το κάνω.Θα πρέπει να είμαι πολύ σκληρή μαζί τους για να φύγω τώρα που με χρειάζονται.
Έπειτα τα παιδιά.Είναι 13 και 6 ετών.Ο άντρας μου δεν ακολουθεί.Δεν ξέρει τη γλώσσα και ούτε δέχεται να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να τα βολέψουμε.
Οπότε πρέπει να ξεκινήσω μόνη μου.Να πάω πίσω σε μία χώρα όπου μεγάλωσα ,20 χρόνια μετά.Καταλαβαίνεις τι αλλάγές θα υπάρχουνε.
Έχω φίλους εκεί ,αλλά σε μνμ που έστειλα σε παιδικό μου φίλο για το πως είναι εκεί τα πράγματα ,δεν μου απάντησε καν.Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.Μήπως δεν μας θέλουνε?Δηλ τώρα που τα βρήκαμε σκούρα να πάμε και να τους φορτωνόμαστε?Δεν ξέρω ,αλλά πικράθηκα πολύ.Δεν ζήτησα ούτε φιλοξενία ούτε να μου βρούνε δουλειά.
Με τα παιδιά τι θα κάνω?Θα πρέπει να τα αποχωριστώ για λίγο καιρό ,μέχρι να τα βολέψω.Επίσης έμαθα μέσω fb ότι κλείνουνε τα ελληνικά σχολεία.Περιμένω απάντηση από τη φίλη μου που μένει εκεί για το εάν ισχύει και τι ακριβώς ισχύει.
Δεν έχω πια κάτι να κάνω εδώ.Εκεί τα παιδιά μου θα έχουνε καλύτερες προοπτικές ,ένα μέλλον.Καλύτερα σχολεία ,περισσότερο ελέυθερο χρόνο ,δραστηριότητες ,ενδιαφέροντα.Για τα υπόλοιπα ,καθαριότητα ,τάξη ,δρόμοι ,πάρκα κλπ, νομίζω πως τα ξέρεις ,τα έχεις ζήσει.Δεν συγκρίνεται σε τίποτα με την Ελλάδα.Η Ελλάδα είναι καλή όσο έχεις την τσέπη σου γεμάτη και έχεις καλές δημόσιες σχέσεις.
Αυτή η αλλαγή θα είναι σίγουρα ένα σοκ για αυτά ,μακριά από φίλους τους ,τη γειτονιά τους ,τον παππού και τη γιαγιά.

Για τις ερωτήσεις που΄έχεις ,ρίξε μία ματιά στο λινκ που έβαλα.
Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για να σου νοικιάσουν σπίτι πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά .
Καλό πακετάρισμα!!
Παλιά 12-10-11, 14:58   #220
vasiliki40

Προεπιλογή

Για όσες ξέρουνε γερμανικά υπάρχει και το παρακάτω λινκ για διάφορες πληροφορίες (αγγελίες εργασίας ,ενοικιάσεις κλπ)

http://www.meinestadt.de/
Παλιά 12-10-11, 18:33   #221
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο malecon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μενα.
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις είτε γιατί δεν βρήκα κάτι σχετικό στις μέχρι τώρα συζητήσεις είτε γιατί οι απαντήσεις ήταν σκόρπιες και μπερδεύτηκα
Ο σκοπός μου είναι να παρω μια εικόνα για την σχέση μισθών-κόστους ζωής στην Γερμανια
Έχουμε και λέμε:
Α) έχουμε μια εικόνα για το ύψος κάποιων μισθών στην Γερμανία? Ας πούμε ένας υπάλληλος γραφείου πόσο παίρνει? ένας πωλητής σε κατάστημα? ένας δάσκαλος? ο βασικός μισθός πόσο είναι εκει?
β) Αν υποθέσουμε ότι κάποιος παιρνει 1000€, αυτά είναι καθαρά ή μικτά? Αν είναι μικτά τι κρατησεις γίνονται? Γινεται και παρακράτηση φόρου ή μόνο για ασφαλιστικές εισφορές?
γ) Ποιό είναι ένα μέσο ενοίκιο για ένα σπίτι 90-100τμ (με 2 ή 3 υπνοδωμάτια)? Ας πούμε για το Μοναχο...
δ) Τι επιλογές έχει κανείς ως προς την φύλαξη των παιδιών (πχ μηνών και 2,5 χρ) όσο δουλευει? Οι βρεφονηπιακοί σταθμοί πόσο κοστίζουν? Υπάρχει η δυνατότητα να τα φυλάει κάποια γυναικα στο σπίτι?
Αρκετα σας ζάλισα ε?

Θα σου πω αυτα που μεχρι στιγμης εχω βρει εγω...και εμεις στουτγκαρδη θα παμε...ο ανδρας μου φευγει σε 2ο μερουλες...τωρα για αυτα που ρωτας...ο βασικος ειναι τα 1200 αλλα οι κρατησεις που γινονται ειναι αναλογα σε ποια κατηγορια εισαι...στην βασικη κατηγορια που ειναι οι περισσοτεροι θα σου μενουν στο χερι περιπου 900 ευρω...τωρα για τα επαγγελματα ειναι αναλογα την ταριφα και δεν τα εχω βρει πουθενα...για 90-100 το ενοικιο θα ειναι στο μοναχο απο 700-1500...αλλα μεσα σε αυτα θα εχεις την θερμανση, το κρυο νερο και τα κοινοχρηστα...αν βγουν παραπανω απο οτι εκαψες τα παιρνεις πισω ή το αντιθετο...για την φυλαξη παιδιων υπαρχουν βρεφικοι σταθμοι στους οποιους ομως πρεπει να γραφτεις αρκετα νωρις γιατι γεμιζουν...και πληρωνεις παλι αναλογα με το οικογενειακο εισοδημα...η μαμα μου, γερμανιδα βρεφονιποιοκομος πριν 26 χρονια ομως μου ειπε οτι τοτε επαιρνε και μωρακια 2 εβδομαδων...δεν πιστευω να εχει αλλαξει και πολυ αυτο...η δικια μου αν ολα πανε καλα και παμε μετα τα χριστουγεννα θα ειναι 8 μηνων...μεχρι να τελειωσει η χρονια σκεφτομαι να βρω κοπελα αν δεν βολεψουμε τις δουλειες μας σε διαφορετικες βαρδιες...για τα παιδια σου θα παιρνεις μεχρι να γινουν 18 περιπου 180 ευρω καθε μηνα, για το μωρακι αλλα 300 νομιζω μου ειχε πει η Δημητρα , μεχρι να γινει ενος ετους.Οι εγγραφες παλι διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη...εκει που θα παμε εμεις οι εγγραφες γινονται μαρτιο-απριλιο και η χρονια αρχιζει τον σεπτεμβριο...εμενα ολα αυτα που σου λεω μου τα εχει πει η Δημητρα, αλλα εχω καιρο να την δω.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...να ρωτησω κατι τωρα εγω αν ξερει καποια κοπελα...εγω που εχω γερμανικη υπηκοοτητα, οταν παω γερμανια θα δικαιουμε ναι μου πληρωνουν το σπιτι και στην αρχη να παιρνω καποιο επιδομα ανεργιας???

Παλιά 12-10-11, 18:34   #222
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Για όσες ξέρουνε γερμανικά υπάρχει και το παρακάτω λινκ για διάφορες πληροφορίες (αγγελίες εργασίας ,ενοικιάσεις κλπ)

http://www.meinestadt.de/
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η αγγελια ειδικα στον τομεα των επαγγελματων...και εγω εδω εβλεπα για δουλειες αλλα πρεπει να ειναι μουφα αλλα θα το μαθω αρχες νοεμβριου που θα αρχισω να στελνω αιτησεις....

Παλιά 12-10-11, 19:24   #223
malecon

Προεπιλογή

elzu σε ευχαριστώ πολύ, πιστευω πως μπορώ να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα. Δηλ να συσχετίσω τον μισθό που θα διαπραγματευτώ με το ενοικιο, ή με τον βασικό μισθό πχ. (Αν και προς το παρόν η μετανάστευση στην Γερμανία είναι μια πολύ πρώιμη σκέψη...)
Σχετικά με το επίδομα για κάθε παιδί, το παίρνεις ούτως ή άλλως ή στην περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς δεν εργάζεται?
Και ένα ακομα ερώτημα...φαντάζομαι η δημόσια υγεία στην Γερμανία σε καλύπτει ε? ή χρειάζεσαι κάποια πρόσθετη ιδιωτική ασφάλεια?
Παλιά 12-10-11, 21:47   #224
MELYDIA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω γεννηθεί και μεγαλώσει σε περιοχή κοντά στο Μόναχο.Οι γονείς μου ήτανε μετανάστες.Μέχρι τα 20 έμεινα εκεί ,τελειώνοντας το λύκειο εργάστηκα σε καλή δουλειά με άριστες προοπτικές ,αλλά ήθελα να επιστρέψω στην πατρίδα ,άλλωστε οι γονείς μου είχανε χτίσει και σπίτι εδώ και θα έφευγαν μόλις πέρνανε τη σύνταξή τους.
Έφυγα λοιπόν μόνη μου στα 20 μου χρόνια ,οι γονείς μου ακολούθησαν χρόνια αργότερα.
Ο ένας λόγος που με κρατάει εδώ ,είναι οι γονείς μου.Είναι μεγάλοι πια με τα ανάλογα προβλήματα υγείας.Για αυτό προβληματίζομαι πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω ,πως να το κάνω.Θα πρέπει να είμαι πολύ σκληρή μαζί τους για να φύγω τώρα που με χρειάζονται.
Έπειτα τα παιδιά.Είναι 13 και 6 ετών.Ο άντρας μου δεν ακολουθεί.Δεν ξέρει τη γλώσσα και ούτε δέχεται να κάνει την οποιαδήποτε δουλειά μέχρι να τα βολέψουμε.
Οπότε πρέπει να ξεκινήσω μόνη μου.Να πάω πίσω σε μία χώρα όπου μεγάλωσα ,20 χρόνια μετά.Καταλαβαίνεις τι αλλάγές θα υπάρχουνε.
Έχω φίλους εκεί ,αλλά σε μνμ που έστειλα σε παιδικό μου φίλο για το πως είναι εκεί τα πράγματα ,δεν μου απάντησε καν.Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.Μήπως δεν μας θέλουνε?Δηλ τώρα που τα βρήκαμε σκούρα να πάμε και να τους φορτωνόμαστε?Δεν ξέρω ,αλλά πικράθηκα πολύ.Δεν ζήτησα ούτε φιλοξενία ούτε να μου βρούνε δουλειά.
Με τα παιδιά τι θα κάνω?Θα πρέπει να τα αποχωριστώ για λίγο καιρό ,μέχρι να τα βολέψω.Επίσης έμαθα μέσω fb ότι κλείνουνε τα ελληνικά σχολεία.Περιμένω απάντηση από τη φίλη μου που μένει εκεί για το εάν ισχύει και τι ακριβώς ισχύει.
Δεν έχω πια κάτι να κάνω εδώ.Εκεί τα παιδιά μου θα έχουνε καλύτερες προοπτικές ,ένα μέλλον.Καλύτερα σχολεία ,περισσότερο ελέυθερο χρόνο ,δραστηριότητες ,ενδιαφέροντα.Για τα υπόλοιπα ,καθαριότητα ,τάξη ,δρόμοι ,πάρκα κλπ, νομίζω πως τα ξέρεις ,τα έχεις ζήσει.Δεν συγκρίνεται σε τίποτα με την Ελλάδα.Η Ελλάδα είναι καλή όσο έχεις την τσέπη σου γεμάτη και έχεις καλές δημόσιες σχέσεις.
Αυτή η αλλαγή θα είναι σίγουρα ένα σοκ για αυτά ,μακριά από φίλους τους ,τη γειτονιά τους ,τον παππού και τη γιαγιά.

Για τις ερωτήσεις που΄έχεις ,ρίξε μία ματιά στο λινκ που έβαλα.
Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για να σου νοικιάσουν σπίτι πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά .
Καλό πακετάρισμα!!
δυσκολη υποθεση οντως!το να παλευεις τοσα μετωπα ταυτοχρονα ειναι δυσκολα!πρεπει να θελει τουλαχιστον ο συζυγος γιατι η μεταναστευση ηδη ειναι ψυχοφθορα περιπτωση!
σιγουρα τα πραγματα εχουν εξελιχθει και εκει!οποτε θα μας παρει καιρο να προσαρμοστουμε...εγω 15 χρονια εδω δεν καταφερα να προσαρμοστω παντως....
τα ελληνικα σχολεια κλεινουν -περικοπες παιδι μου!εδω κλεινουν στην ελλαδα!αλλα μην σκας γι'αυτο!!καντω σαν τους ολλανδους-γερμανους!
εδω στην κερκυρα εχουν μια ολλανδο-γερμανικη κοινοτητα,η οποια κανει μαθηματα,τυπου δημοτικο στα ολλανδακια-γερμανακια!δεν τους διορισε κανεις,απλα καθισαν οι μαναδες,οργανωθηκαν,βρηκαν υλικο,διαβασαν και προσφερουν μαθηματα στα μικρα τους.αλλοστε ολα τα ελληνικα βιβλια ολων των μαθηματων απο 1. δημοτικου μεχρι 3.λυκειου με βιβλια καθηγητων ειναι στις σελιδες: www.digitalschool.gr www.pi-school.gr
οποτε λιγο οργανωση και μερακι θελει,τιποτε αλλο!για τα ελληνικα μην αγχωνεσε!
Παλιά 12-10-11, 22:04   #225
MELYDIA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα και από μενα.
Έχουμε και λέμε:
Αρκετα σας ζάλισα ε?

εγω ειχα βρει μια πολυ ενδιαφερον σελιδα για το ποσα παιρνει στο περιπου καθε επαγγελμα καθαρα(νεττο) και μεικτα (μπρουτο).
www.gehaltsvergleich.com
οσων αφορα το μοναχο ξερω οτι ειναι απο τις πιο ακριβες πολεις στην γερμανια,οποτε το ενοικιο ειναι αναλογως τσουχτερο!μια γνωστη μου,που εφυγε το καλοκαιρι γερμανια και μαλιστα στο μοναχο,μου ειπε,πως ειναι δυσκολα να βρεις σπιτι εκει.
το μεγαλυτερο προβλημα ειναι το ενοικιο!ειναι ακριβο!ενα 800-900 με κοινοχρηστα και ζεστο νερο να το περιμενεις,ακομα και στα περιχωρα!μεσα στις πολεις ειναι πιο ακριβα!αλλα η σελιδα που προτεινα www.immobilienscout.de ειναι πραγματικα καλη.μπες και παρε μια ιδεα!
παντως με 2000Ε μια 4μελη οικογενεια ζει αξιοπρεπως,βαζει και στην ακρη για ωρες αναγκης,που λεει ο λογος!ετσι μου ειπαν,γιατι το ειχα και εγω απορια!
οσο για φυλαξη παιδιων οι θεσεις φευγουν ευκολα και γρηγορα,αρα πρεπει να δηλωθεις γρηγορα!κατα τ'αλλα οτι λεει η elzu το εχω ακουσει και εγω.
α ναι,και πρεπει πρωτα να δηλωθεις στο δημαρχειο και μετα μπορεις να δουλεψεις!
Παλιά 12-10-11, 22:08   #226
MELYDIA

Προεπιλογή

Παράθεση:
elzu σε ευχαριστώ πολύ, πιστευω πως μπορώ να σχηματίσω μια πρώτη εικόνα. Δηλ να συσχετίσω τον μισθό που θα διαπραγματευτώ με το ενοικιο, ή με τον βασικό μισθό πχ. (Αν και προς το παρόν η μετανάστευση στην Γερμανία είναι μια πολύ πρώιμη σκέψη...)
Σχετικά με το επίδομα για κάθε παιδί, το παίρνεις ούτως ή άλλως ή στην περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς δεν εργάζεται?
Και ένα ακομα ερώτημα...φαντάζομαι η δημόσια υγεία στην Γερμανία σε καλύπτει ε? ή χρειάζεσαι κάποια πρόσθετη ιδιωτική ασφάλεια?

αν θυμαμαι καλα μονον ο οδοντιατρος δεν περιλαμβανετε στην krankenversicherung(ασφαλιση υποχρεωτικη)?κοριτσια γερμανιας?
το επιδομα παιδιου το παιρνεις ουτως η αλλως.
Παλιά 12-10-11, 22:11   #227
MELYDIA

Προεπιλογή

γεια σου elzu!
εσεις πως σχεδιασατε την μεταναστευση?πηγε πρωτα ο συζυγος να τσεκαρει εδαφος και να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να ακολουθησετε και εσεις?
ετσι το σκεφτομαι και εγω,αλλα φοβαμαι μην παθουν πατατρακ τα μικρα μου!
Παλιά 12-10-11, 22:41   #228
MELYDIA

Προεπιλογή

εκανα μια μικρη ερευνα μολις τωρα.πγη:spiegel online/οι ακριβοτερες πολεις(ενοικιο)στη γερμανια 2011
1.θεση MUNCHEN (μεσος ορος ενοικιου ανα τετραγωνικο μετρο) 11,60E
3.FRANKFURT 9,70/μ
6.HEIDELBERG 9,30/M
9.KONSTANZ 9.10/M
11.TUBINGEN 9,10/M
14.STUTTGART 8,90/M
17.HAMBURG 8,80/M
22.KOLN 8,50/M
25.LEINFELDEN-ECHTERDINGEN (H POLI MOY!)8,40/M
26.DUSSELDORF 8,40/M
34.BOBLINGEN 8,20/M
35.LUDWIGSBURG 8,20/M
38.SINDELFINGEN 8,20/M
41.ERLANGEN 8,10/M
44.ESSLINGEN 8,10/M
46.FILDERSTADT 8,00/M
49.REGENSBURG 8,OO/M
50.KARLSRUHE 8,00/M
εβαλα επιλεκτικα ισως τις πιο γνωστες,ειναι οι 50 πιο ακριβες περιοχες για ενοικιο στη γερμανια για το 2011.οποιος θελει να δει κι'αλλες,ειναι στο spiegel-online,die teuersten staedte deutschlands 2011
ο νοτος τσουζει κοριτσια!ενα λεπτο να σας βρω και τις 50 πιο φτηνες...
Παλιά 12-10-11, 22:55   #229
MELYDIA

Προεπιλογή

οι 50 φτηνοτερες περιοχες για ενοικιο στη γερμανια 2011(επιλεκτικα)
1.STΑβfurt 4.10/M
2.PLAUEN 4.10/M
3.GOERLITZ 4,20/M
4.ZITTAU 4,20/M
5.ZEITZ 4,40/M
6.IDAR-OBERSTEIN 4,40/M
7.GERA 4,40/M
8.STENDAL 4,50/M
9.SCHOENEBECK(ELBE) 4,50/M
10.BRANDENBURG AN DER HAVEL 4,50/M
13.CHEMNITZ 4,60/M
16.ZWICKAU 4,60/M
20.WITTENBERG 4,70/M
38.LEIPZIG 4,90/M
39.MAGDEBURG 4,90/M
47.BREMERHAVEN 4,90/M
50.SAALE 5,00/M

Λοιπον,μη με ρωτησει κανεις που στον κορακα ειναι αυτες οι πολεις,διοτι ειλικρινα δεν εχω ιδεα!!!!!!!μονο απο τις τελευταιες ξερω κανα δυο!!παντως ειναι στην ανατολη οι πιο πολλες αντε και στην μεση της γερμανιας (με το ζορι)
Παλιά 12-10-11, 23:15   #230
MELYDIA

Προεπιλογή

και κατι ωραιο ακομα.οι 10 πιο φιλικες προς το παιδι πολεις της γερμανιας για το 2009(ποσο να εχει αλλαξει?).γκαλοπ απο την εφημεριδα handelsblatt
1.BERLIN( πολοι παιδικοι σταθμοι,νηπιαγωγεια,παιδικες χαρες,πολιτιστικα)
2.HAMBURG(μεγαλα παρκα,πολλες παιδικες χαρες)
3.KOELN (πολιτιστικα)
4.MUENCHEN (πλουσια πολη)
5.DUESSELDORF (πολλα καλα σχολεια)
6.DRESDEN(ανεκτικη στην φασαρια)
7.FRANKFURT (πολλοι παιδικοι σταθμοι,νηπιαγωγεια)
8.AACHEN (ομορφο περιβαλλον)
9.STUTTGART
10.DORTMUND
Παλιά 12-10-11, 23:28   #231
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
γεια σου elzu!
εσεις πως σχεδιασατε την μεταναστευση?πηγε πρωτα ο συζυγος να τσεκαρει εδαφος και να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να ακολουθησετε και εσεις?
ετσι το σκεφτομαι και εγω,αλλα φοβαμαι μην παθουν πατατρακ τα μικρα μου!
Με εμας ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα γιατι θα πηγαινε σε συγγενη να δουλεψει, αλλα τελικα μας κοροιδεψε οποτε τωρα παμε σε εναν αλλο συγγενη του ανδρα μου...θα παει για δυο εβδομαδες να μεινει σε αυτον και να ψαξει για δουλεια και αν βρει...μετα απο λιγο θα ακολουθησουμε και εμεις...αν παλι δεν βρει θα παω εγω για δυο εβδομαδες και μετα θα ακολουθησει αυτος με την μικρη...γιατι εγω σαν μιση γερμανιδα και γερμανιδα υπηκοος θα βρω πιο ευκολα δουλεια γιατι μιλαω και την γλωσσα και θα εχω βοηθεια απο το κρατος για το επιδομα ενοικιου και ανεργιας...οσο για το επιδομα παιδιου ξερω οτι το παιρνουν ολοι...ή σε εσενα θα το δηλωσεις ή στον ανδρα σου και αυτος θα παιρνει τα 180 ευρω απλα πρεπει να ειναι ολα τα χαρτια μεταφρασμενα...

Παλιά 13-10-11, 01:11   #232
MELYDIA

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elzu Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω αυτα που μεχρι στιγμης εχω βρει εγω...και εμεις στουτγκαρδη θα παμε...ο ανδρας μου φευγει σε 2ο μερουλες...τωρα για αυτα που ρωτας...ο βασικος ειναι τα 1200 αλλα οι κρατησεις που γινονται ειναι αναλογα σε ποια κατηγορια εισαι...στην βασικη κατηγορια που ειναι οι περισσοτεροι θα σου μενουν στο χερι περιπου 900 ευρω...τωρα για τα επαγγελματα ειναι αναλογα την ταριφα και δεν τα εχω βρει πουθενα...για 90-100 το ενοικιο θα ειναι στο μοναχο απο 700-1500...αλλα μεσα σε αυτα θα εχεις την θερμανση, το κρυο νερο και τα κοινοχρηστα...αν βγουν παραπανω απο οτι εκαψες τα παιρνεις πισω ή το αντιθετο...για την φυλαξη παιδιων υπαρχουν βρεφικοι σταθμοι στους οποιους ομως πρεπει να γραφτεις αρκετα νωρις γιατι γεμιζουν...και πληρωνεις παλι αναλογα με το οικογενειακο εισοδημα...η μαμα μου, γερμανιδα βρεφονιποιοκομος πριν 26 χρονια ομως μου ειπε οτι τοτε επαιρνε και μωρακια 2 εβδομαδων...δεν πιστευω να εχει αλλαξει και πολυ αυτο...η δικια μου αν ολα πανε καλα και παμε μετα τα χριστουγεννα θα ειναι 8 μηνων...μεχρι να τελειωσει η χρονια σκεφτομαι να βρω κοπελα αν δεν βολεψουμε τις δουλειες μας σε διαφορετικες βαρδιες...για τα παιδια σου θα παιρνεις μεχρι να γινουν 18 περιπου 180 ευρω καθε μηνα, για το μωρακι αλλα 300 νομιζω μου ειχε πει η Δημητρα , μεχρι να γινει ενος ετους.Οι εγγραφες παλι διαφερουν απο περιοχη σε περιοχη...εκει που θα παμε εμεις οι εγγραφες γινονται μαρτιο-απριλιο και η χρονια αρχιζει τον σεπτεμβριο...εμενα ολα αυτα που σου λεω μου τα εχει πει η Δημητρα, αλλα εχω καιρο να την δω.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...να ρωτησω κατι τωρα εγω αν ξερει καποια κοπελα...εγω που εχω γερμανικη υπηκοοτητα, οταν παω γερμανια θα δικαιουμε ναι μου πληρωνουν το σπιτι και στην αρχη να παιρνω καποιο επιδομα ανεργιας???
ναι σαν υπηκοος δικαιουσε!τυχερουλα!!!
Παλιά 13-10-11, 10:53   #233
stellinula

Το avatar του χρήστη stellinula

Περιοχή: UK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπον,μη με ρωτησει κανεις που στον κορακα ειναι αυτες οι πολεις,διοτι ειλικρινα δεν εχω ιδεα!!!!!!!μονο απο τις τελευταιες ξερω κανα δυο!!παντως ειναι στην ανατολη οι πιο πολλες αντε και στην μεση της γερμανιας (με το ζορι)
Υπάρχει και το google map βρε Melydia μου, το βάζουν αυτο το όνομα που σπάς την γλωσσα σου και τσούκ τους βγάζει που είναι χεχε

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elzu Εμφάνιση μηνυμάτων
Με εμας ειναι λιγο παραξενα τα πραγματα γιατι θα πηγαινε σε συγγενη να δουλεψει, αλλα τελικα μας κοροιδεψε οποτε τωρα παμε σε εναν αλλο συγγενη του ανδρα μου...
Θυμάσαι Ελζού μου που τα έλεγα για τους συγγενεις???? Ότι θέλουν μεγάλη ΠΟΛΥ μεγάλη προσοχή γιατι οι περισσότεροι κοροιδεύουν???

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...
Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!
Ο χρήστης stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-11, 11:52   #234
malecon

Προεπιλογή

Melydia σε ευχαριστώ και εσένα. Αν λοιπόν ένα ενοίκιο στο Μόναχο είναι 1000€ ενώ για ένα παρόμοιο σπίτι εδώ είναι 600€ μιλάμε για μια αύξηση κόστους της ταξης του 65%. Με αυτή την λογική σκέφτομαι να κινηθώ και στην διαπραγμάτευση του μισθού μου (αν μιλήσω κάποια στιγμή γιατί προς το παρόν απλά το σκέφτομαι), δηλαδή για να έχουν τα χρήματα που θα παιρνω περίπου την ίδια αγοραστική αξία θα πρέπει να είναι 65% περισσότερα απ'όσα ήδη παίρνω στην Ελλάδα. Θα δω και την σελίδα που προτείνεις, μάλιστα χτες ξεκίνησα μια σχετική έρευνα
Πάντως, αν πάω τελικά Γερμανία θα πάω έχοντας ήδη συμφωνήσει για δουλειά.
Οι κομπιουτεράδες βρίσκουν εύκολα δουλεια? (αυτό ειναι για τον συζυγο)
Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 13-10-11, 19:15   #235
MELYDIA

Προεπιλογή

ρε κοριτσια,προβληματιστικα τωρα!
τι διαφορετικα πραγματα ακουω για την Γερμανια!
Φιλοι μου,που μενουν εκει,μου εχουν πει,πως υπαρχουν ευκαιριες,τα πραγματα ειναι καλα,οποιος εχει ορεξη παει μπροστα....
απο την αλλη μπηκα εχθες σε ενα φορουμ με γερμανους,το οποιο ειχε αρκετες πληροφοριες για χαρτουρες και γραφειοκρατιες,και οι ανθρωποι μονο γκρινιαζουν!
ειναι χαλια σου λενε,πληρωνονται λιγο,δεν υπαρχουν ευκαιριες,σκεφτονται να μεταναστευσουν.Μην ερθετε εδω σου λενε δεν αξιζει,καλυτερα να φυγετε αυστραλια,αμερικη,αντε για πιο κοντα αυστρια.Εδω το παρτυ τελειωσε,ψεμματα σας λενε!
τι γινεται???Να ειναι τοσο χαλια?
δεν ξερω,αν υπαρχει βασικος μισθος?νομιζω πως οχι!Ξερω,πως εχουν διαφορων ειδων απασχολησης:1E Jobs,dumping jobs,leiharbeiter,minijobs,zeitarbeit,τι ειναι ολα αυτα?Πρεπει να κανω ερευνα!
Παντως για πληροφορικους εχουν παρα πολλους,οι οποιοι περρισευουν και ειναι ανεργοι!
το αλλο ειναι οτι μαλλον οι γερμανοι πληρωνονται πολλα λεφτα και προσπαθουν να βρουν φτηνο εργατικο,δηλαδη εμας!
Παλιά 13-10-11, 21:44   #236
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
ρε κοριτσια,προβληματιστικα τωρα!
τι διαφορετικα πραγματα ακουω για την Γερμανια!
Φιλοι μου,που μενουν εκει,μου εχουν πει,πως υπαρχουν ευκαιριες,τα πραγματα ειναι καλα,οποιος εχει ορεξη παει μπροστα....
απο την αλλη μπηκα εχθες σε ενα φορουμ με γερμανους,το οποιο ειχε αρκετες πληροφοριες για χαρτουρες και γραφειοκρατιες,και οι ανθρωποι μονο γκρινιαζουν!
ειναι χαλια σου λενε,πληρωνονται λιγο,δεν υπαρχουν ευκαιριες,σκεφτονται να μεταναστευσουν.Μην ερθετε εδω σου λενε δεν αξιζει,καλυτερα να φυγετε αυστραλια,αμερικη,αντε για πιο κοντα αυστρια.Εδω το παρτυ τελειωσε,ψεμματα σας λενε!
τι γινεται???Να ειναι τοσο χαλια?
δεν ξερω,αν υπαρχει βασικος μισθος?νομιζω πως οχι!Ξερω,πως εχουν διαφορων ειδων απασχολησης:1E Jobs,dumping jobs,leiharbeiter,minijobs,zeitarbeit,τι ειναι ολα αυτα?Πρεπει να κανω ερευνα!
Παντως για πληροφορικους εχουν παρα πολλους,οι οποιοι περρισευουν και ειναι ανεργοι!
το αλλο ειναι οτι μαλλον οι γερμανοι πληρωνονται πολλα λεφτα και προσπαθουν να βρουν φτηνο εργατικο,δηλαδη εμας!
Σε αυτο που λες δεν εχεις αδικο.Η μαμα μου που ειναι γερμανιδα μου λεει πως σκεφτονται εκει...εχουν μαθει με το μαρκο και το ευρω δεν μπορουν με τιποτα να το συνηθησουν...1 μαρκο 2ευρω και ετσι σκεφτονται ακομα..σκεφτονται οτι ειναι ολα ακριβα, οτι δεν τους φτανουν τα λεφτα και απο την αλλη μπορει και να μην μας θελουν.,..ακουνε τοσα για εμας και μας πληρωνουν και απο πανω εεε και κατι τους εχει γινει μαλλον...και εγω που μιλαω με τον θειο του ανδρα μου μου λεει οτι εχει δουλειες και κοπελες που ειναι εκει λενε αυτο...πιστευω οτι γερμανοι φοβουνται γιατι μην ξεχνας οτι η μιση τουρκια ειναι εκει...

Παλιά 13-10-11, 21:58   #237
stellinula

Το avatar του χρήστη stellinula

Περιοχή: UK
Προεπιλογή

Παράθεση:
οπου ακούς πολλά πολλά, κράτα λίγα στο μυαλό σου...

τι θα πούν? Ολα είναι τέλεια, ελάτε ΟΛΟΙ οι μετανάστες εδω?

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...
Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!
Ο χρήστης stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-11, 00:31   #238
MELYDIA

Προεπιλογή

σιγουρα δεν θα το ελεγαν αυτο!ομως ακουγοταν ειλικρινα προβληματισμενοι!
Εγω νομιζω,πως δεν εχουν ιδεα κοριτσια τι εστι βερικοκο!το ποσο πολυ πρεπει να δουλευει κανεις για να βγαλει καποια λεφτα!μας εχουν τεμπελιδες,αλλα ουσιαστικα δουλευουμε τις περισσοτερες ωρες στην ευρωπη για τα λιγοτερα χρηματα!
το side στο οποιο αναφερομαι ονομαζεται www.elo-forum.org και εχει μεσα ανθρωπους οι οποιοι γνωριζουν πολλα για τα επιδοματα, γραφειοκρατικα κτλπ.
εμαθα παντως πως δεν χρειαζετε να μισθωνεις σπιτι στην γερμανια για να δηλωθεις.
απο εκει και περα πρεπει να τρεξετε,οσοι εχετε πτυχεια,να δειτε,αν τα αναγνωριζει το κρατος τους.δεν τα αναγνωριζει ολα.για πτυχεια πανεπιστιμιου,νομιζω,δεν ειμαι σιγουρη,πρεπει να βοηθαει το DAAD(deutscher akademischer Auslandsdienst)
Παλιά 14-10-11, 00:53   #239
MELYDIA

Προεπιλογή

στο blog αυτο εμαθα,πως,1)ως ευρωπαιοι πολιτες,μπορουμε να εγκαταστηθουμε στη γερμανια χωρις να χρειαστει να βγαλουμε αδεια για δουλεια,και πως εχουμε τα ιδια δικαιωματα στα επιδοματα οπως οι υπηκοοι του.
2)πρεπει να δηλωθουμε στο Einwohnermeldeamt εντως 1 εβδομαδας(η 2?) χωρις να ειναι απαραιτητο καποιο συμβολαιο ενοικιου
3)οτι οι υπηρεσιες,ειδικα για τα επιδοματα,ειναι σκληρα καρυδια,και μπορουν να σου συμπεριφερθουν σαν σκουπιδι και να σου βγαλουν το λαδι
4)οτι σαν ανεργος ο καθε ενηλικας παιρνει 328Ε,το καθε παιδι 215Ε(εχω 2)=1068Ε απο τα οποια πρεπει να πληρωσεις τα τσιβια σου.σου αναλαμβανουν το ενοικιο,ομως πρωτα πρεπει να ενημερωθεις,ποσο μεγαλο σπιτι-ενοικιο δικαιουσε να μισθωσεις,απο την στιγμη που θα στο πληρωσει το κρατος
5)αναλαμβανουν και την γιατρικη περιθαλψη
6)οι κοινωνικες παροχες στην γερμανια,ταμειο ανεργειας,... ειναι ψυχοφθορα υποθεση
http://www.spiegel.de/unispiegel/job...752717,00.html
τσεκαρετε εδω για τα πτυχεια σας
Παλιά 14-10-11, 00:58   #240
MELYDIA

Προεπιλογή

το blog sto opoio anaferomai ονομαζεται http://www.elo-forum.org/information...tml#post953037
εχει ενδιαφερον διοτι εχει πολλες πληροφοριες για χαρτια,επιδοματα κτλπ.!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές