the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Café Internationále > Deutsche in Griechenland, Έλληνες στην Γερμανία

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Trilogy: Σύστημα μεταφοράς για μωρά απο 0-36 μηνών με πόρτ μπεμπέ, καρότσι, καθισματάκι αυτοκινήτου.
@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-07-11, 11:27   #41
Olympia99

Περιοχή: Germany
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι έχεις διαφορετική ΑΝΕΣΗ απο μένα γιαυτο και δεν σε ενδιαφέρουν τα επιδόματα....εγω να δεις πόσο λυπάμαι!!!
κανεις μεγαλο λαθος....δεν με ξερεις καν και δεν ξερεις αν εχω ανεση και ποσο!!!!!
Απλα δεν θελω ουτε εγω ουτε ο αντρας μου μπλεξηματα...δεν μπορεις να καταλαβεις....
Παλιά 30-07-11, 11:41   #42
stellinula

Το avatar του χρήστη stellinula

Περιοχή: UK
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Olympia99 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανεις μεγαλο λαθος....δεν με ξερεις καν και δεν ξερεις αν εχω ανεση και ποσο!!!!!
Απλα δεν θελω ουτε εγω ουτε ο αντρας μου μπλεξηματα...δεν μπορεις να καταλαβεις....

Ναι όντως αδυνατω να καταλάβω ότι για θέματα φιλοσόφίας και μόνο να μην δέχεσε τα επιδόματα και ας έχεις ανάγκη (όπως λες)...Σιγουρα αυτο αδυνατω να το καταλάβω.....

Αυτο όμως δεν ακυρώνει τα επιδόματα της Γερμανίας, ΕΣΥ δεν θες να τα παίρνεις, όχι ότι οι άλλοι δεν μπορούν να τα πάρουν...

Τι σημαίνει "μπλεξιματα" παίρνωντας δικαιωματικα επιδόματα??? Σε ρωτάω γιατι καμια που μένει στην Γερμανία δεν μας έχει πεί ότι "ΜΠΛΕΚΕΙΣ" για να πάρεις έστω ένα επιδομα.

Φυσικά και δεν εναποθέτω τις ελπίδες μου στα επιδόματα αλλά ΟΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να εισαι σιγουρη ότι όσα μπλεξίματα και να εχω ΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ θα τα κυνηγήσω να τα πάρω.... ΑΠΛΑ πραγματα.

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...
Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!
Ο χρήστης stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 11:55   #43
Olympia99

Προεπιλογή

Εγω μιλαω ΜΟΝΟ για εμενα, δεν σου ειπα οτι δεν μπορει να παρεις εσυ αν το θελεις.
Ουτε ακυρωσα κανενα επιδομα....απλα μου φανηκε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ τα 900 ευρο επιδομα για σπιτι!!!!!!

Αποχωρω απο την συζητηση σας γιατι ετσι και αλλιως δεν μπορω να σας βοηθησω.....απο οτι βλεπω τα ξερετε καλυτερα απο εμενα που ζω εδω!!!!!

Οποια θελει να με ρωτησει κατι πιο σοβαρο ας μου στειλει μηνυμα!!!!
Καλη συνεχεια!!!!!
Παλιά 30-07-11, 12:01   #44
stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συγνώμη ποιος παίρνει αυτα τα ποσα;;;
Τι λέτε;;;;
Αυτο τι σημαίνει???

Παράθεση:
Εγω μιλαω ΜΟΝΟ για εμενα, δεν σου ειπα οτι δεν μπορει να παρεις εσυ αν το θελεις.
Ουτε ακυρωσα κανενα επιδομα....απλα μου φανηκε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ τα 900 ευρο επιδομα για σπιτι!!!!!!

Αποχωρω απο την συζητηση σας γιατι ετσι και αλλιως δεν μπορω να σας βοηθησω.....απο οτι βλεπω τα ξερετε καλυτερα απο εμενα που ζω εδω!!!!!

Οποια θελει να με ρωτησει κατι πιο σοβαρο ας μου στειλει μηνυμα!!!!
Καλη συνεχεια!!!!!
εγω δεν σου είπα τα ξέρουμε καλυτερα εμεις που ζούμε ΕΔΩ σου ειπα ότι μας τα λένε κοπέλες που ζούν ΕΚΕΙ....ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΔΕΣΤΟ..

Επίσης δεν μου διευκρινίζεις τα "μπλεξιματα" για διευκρινησε μου σε παρακαλώ πριν αποχωρήσεις!!!

Παλιά 30-07-11, 12:16   #45
Olympia99

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτο τι σημαίνει???
σου ειπα και πριν ειναι για τα 900 ευρο.....!!!!!!

Παράθεση:
Επίσης δεν μου διευκρινίζεις τα "μπλεξιματα" για διευκρινησε μου σε παρακαλώ πριν αποχωρήσεις!!!
πολυ γραφειοκρατεια, τρεξιμο και ελεγχος μετα καθε τρεις και λιγο!!!!!

Που ειναι αυτες οι κοπελες τα λενε....γιατι δεν γραφει καμια εδω;;;;
Παλιά 30-07-11, 12:19   #46
Olympia99

Προεπιλογή

Μιλαω και καπου αλλου με ατομα που θελουν να ερθουν εξωτερικο.....
πραγματικα οι πρωτες τους ερωτησεις ηταν ποσο πανε οι μοισθοι, τα σπιτια, τι παιζει με σχολεια, παιδικους σταθμους κτλ.
Κανενας δεν αναφερθηκε σε επιδοματα και σε ατομα που καθονται στο σπιτι και δεν δουλευουν και ποσα θα παιρνουν!!!!!!

Μονο για το τι παιρνουν τα παιδια με ρωτησαν!!!!!!
Παλιά 30-07-11, 12:48   #47
stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Που ειναι αυτες οι κοπελες τα λενε....γιατι δεν γραφει καμια εδω;;;;
Η μια ειδικά ειναι Η Dimitra83 εχεις παρα παρα πολλα μυνηματα και ξέρουν όλοι ότι μένει Γερμανια...

Επειτα κορίτσι μου εμένα δεν με ενδιαφέρει η Γερμανια ούτως το έχω δηλώσει....Ομως αν μου τύχαινε να μείνω γερμανια φυσικά και θα ερωτούσα για εργασία σταθμούς κλπ κλπ όπως ρωτάω για UK που ενδιαφέρομαι....

Όμως αν παρόλα αυτα η ζωή με έφερνε Γερμανία και μέσα σε ΟΛΑ δικαιούμουν επιδόματα ΘΑ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ όσα μπλεξηματα με γραφειοκρατιες όπως λες και να είχα.

Εσυ αναρωτηθηκες όμως γιατι μερικές κοπέλες μιλούν για επιδόματα πριν καν έρθουν? Μήπως γιατι στην Ελλάδα δεν παίρνουν ούτε δραχμή σαν μανούλες για τα παιδιά τους και τα μάτια και τα αυτια τους κάνουν πουλάκια μόλις ακούνε για τα Γερμανικά επιδόματα???

Αν δεν μπορείς να μπείς στην ψυχολογία ενος πεινασμένου Ελληνα, απλά προσπάθησε και ανπάλι δεν μπορείς τότε μην τον κατηγορείς ότι ενδιαφέρετε ΜΟΝΟ για τα επιδόματα....

Παλιά 30-07-11, 13:11   #48
Olympia99

Προεπιλογή

Επειδή μπορεί να περάσετε για καμία που μισεί τους Γερμανούς και δεν περνάει καλά!!!

Σας ενημερώνω ότι λατρεύω την Γερμανία, δεν έχω σκοπό να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα ούτε αν αποκτήσω κάποτε πολλά χρήματα!!!!
Μου αρέσει ο τρόπος που ζούνε εδώ, η οργάνωση τους, οι δρόμοι τους, η ιατρική περίθαλψη, τα σχολεία, τα πάρκα....τα πάντα!!!!!

Πιστεύω ότι για τα παιδία μου είναι καλύτερα να μεγαλώσουν εδώ...ειδικά ο μεγάλος με το πρόβλημα που έχει.
Εδώ τον φροντίζουν καλύτερα!!!

Και τέλος όσο και αν φαίνεται περίεργο....δεν μου αρέσει να με βοηθάνε....θέλω να τα κάνω όλα μόνη μου.

Υ.Γ. Χαιρετίσματα στην Δήμητρα....φυσικά και την ξέρω!!!!!
Παλιά 30-07-11, 14:17   #49
kikileuteris

Το avatar του χρήστη kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλαω και καπου αλλου με ατομα που θελουν να ερθουν εξωτερικο.....
πραγματικα οι πρωτες τους ερωτησεις ηταν ποσο πανε οι μοισθοι, τα σπιτια, τι παιζει με σχολεια, παιδικους σταθμους κτλ.
Κανενας δεν αναφερθηκε σε επιδοματα και σε ατομα που καθονται στο σπιτι και δεν δουλευουν και ποσα θα παιρνουν!!!!!!

Μονο για το τι παιρνουν τα παιδια με ρωτησαν!!!!!!
Καταρχήν ο άνθρωπος είναι μόνος, άρα μένει και σε ανάλογο σπίτι.

Έτσι όπως το θέτεις, είναι θαρρείς και είπαμε, που έχει τα καλύτερα επιδόματα να την αράξω να μη δουλεύω και να είμαι οκ?

Όμως, αν διαβάσεις το μήνυμά μου, γράφει ξεκάθαρα, πως η μόνη πληροφορία που μπορώ να δώσω είναι αυτή.

Η οποία κρίνω ότι είναι χρήσιμη, για να γνωρίζεις τι θα συμβεί σε περίπτωση που μείνεις από δουλειά.

Φαντάζομαι, πως όσοι θέλουμε να φύγουμε έξω, ρωτάμε τι δίνει το κράτος, για να είμαστε προετοιμασμένοι και για τη χειρότερη στραβή.

Καλό είναι να μην παρερμηνεύονται τα γραφόμενα κανενός.

Και εγώ έχω μάθει να τα κάνω όλα μόνη μου. Γι αυτό δουλεύω και γι αυτό θέλω να φύγω, για να μπορώ να δουλεύω πάντα.

Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-07-11, 14:27   #50
elzu

Περιοχή: Φλώρινα
Προεπιλογή

Κοριτσια κοριτσια μην μαλωνετε!Ολυμπια σε ρωτησα για τους μισθους γιατι τα αλλα τα περισσοτερα μου τα εχει πει η δημητρα, αν και εχω καιρο να την πετυχω στο facebook...οσο για τα 900 και εγω δεν το πιστευω...για να παρεις καποια επιδοματα πρεπει να εχεις χαμηλο μισθο...μαλλον ηταν αναποδα...πιο λογικο βρισκω 900 επιδομα ανεργιας και 500 για το ενοικιο του...αλλα τελος παντων...οτι εχουμε παθει πλακα εμεις εδω για το τι δικαιουσε εσυ ειναι νομιζω λογικο...ναι πρεπει να μπορεις να σταθεις μονος στα ποδια αλλα στην αρχη μπορει να ειναι μια καλη βοηθεια...Περαστικα για τον μικρο σου βρε ολυμπια...να κατσεις εκει εννοειται...οχι μονο θα τον φροντιζουν καλυτερα αλλα θα εχει και αλλα πολλα καλυτερα πραγματα εκει...τι παρκα, τι παιδικες χαρες...εμενα μου εχουν μεινει τα παιζοδρομια...παντα απο μικρη τα θυμαμαι ειδικα τωρα που δουλευω το καροτσι εδω στην Ελλαδα...

Ο χρήστης elzu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 30-07-11, 22:13   #51
Olympia99

Προεπιλογή

Κατά αρχήν άνθρωπος μόνος του δικαιούται σπίτι με ένα δωμάτιο άντε δυο το πολύ!!!!
Δεν μπορεί ένας άνθρωπος μόνος να ζει σε τόσο μεγάλο σπίτι (των 900 ευρο) πληρωμένο από το κράτος.

Επίσης για τα σπίτια παίζουν οι τιμές ανάλογα την πόλη και την περιοχή αυτό ισχύει σε όλο το κόσμο φαντάζομαι!!!!

Έμαθα κάτι ψηλά για αυτούς που έχουν διπλώματα.
Αν είναι από ΤΕΙ θέλει μόνο μετάφραση στα γερμανικά. (εγώ ήξερα ότι πρέπει να κάνεις και πρακτική λίγο καιρό.)
Αυτοί που δεν γνωρίζουν γερμανικά δουλεύουν 4ωρο πρωί και το απόγευμα πηγαίνουν στο σχολείο για να μάθουν τη γλώσσα.
Παίρνουν 850 ευρο και αν δεν τους φτάνουν ζητάνε βοήθημα για το ενοίκιο τους.
Παλιά 30-07-11, 23:33   #52
elzu

Προεπιλογή

Αχ ολυμπια μου αυτο για το τει πολυ χρησιμη πληροφορια...γιατι και οι δυο εχουμε τελειωσει τει...γερμανικα εγω ξερω σχετικα καλα ο ανδρας μου τωρα μαθαινει...θα το κοιταξει και αυτο οταν παει εκει...εγω πλακα πλακα παιζει να εχω και γερμανικη υπηκοοτητα ( ετσι λεει η μαμα μου ) θα το ψαξω και αυτο...

Παλιά 31-07-11, 10:07   #53
Λαμπρινή

Προεπιλογή

Elzu μένω και γω Γερμανία τα τελευταία 5 χρόνια .
Γερμανικη υπηκοοτητα μαλλον δεν έχεις (εισαι σιγουρα πανω απο 1 το οτι γεννηθηκες εδω μπορει να σε βοηθήσει σε καποια πράγματα .

Θα συμφωνήσω με την Ολυμπία , τα πραγματα και στη Γερμανια δεν ειναι πλεον τοσο ροδινα . Σιγουρα ομως καποια πραγματα ειναι απειρως καλύτερα (ιατρική περιθαλψη , παιδεια ) σε σχέση με την Ελλάδα. Καπου αναφέρθηκε το κόστος ζωής , οτι ειναι χαμηλότερο απο την Ελλάδα . Διαφωνώ με αυτό , εδω και ανάσα να παρεις (που λεει ο λόγος) θα πρεπει να πληρώσεις . Τα σπιτια , οι ασφάλειες , τα πάγια έξοδα ειναι πολυ ακριβά . Βεβαια καποια πραγματα , οπως τα ειδη πρωτης ανάγκης , μπορεις να τα βρεις αρκετά φτηνότερα .

Ανάλογα σε ποια πολη θα πάτε μπορει να υπάρχουν και παραρτήματα Ελληνικης τράπεζας . Αν δεν υπάρχουν τοτε ο αντρας σου θα κανει εμβασμα σε γερμανική τραπεζα και θα στελνοντε τα χρηματα στην ελληνικη που εχετε επιλέξει (με μια προμηθεια) .
Εγω μένω Κολωνία ,για οτιδηποτε χρειαστείς θα χαρώ να βοηθήσω αν μπορώ .
Παλιά 31-07-11, 10:12   #54
travellingmum

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elzu Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ ολυμπια μου αυτο για το τει πολυ χρησιμη πληροφορια...γιατι και οι δυο εχουμε τελειωσει τει...γερμανικα εγω ξερω σχετικα καλα ο ανδρας μου τωρα μαθαινει...θα το κοιταξει και αυτο οταν παει εκει...εγω πλακα πλακα παιζει να εχω και γερμανικη υπηκοοτητα ( ετσι λεει η μαμα μου ) θα το ψαξω και αυτο...

Αν η μαμα σου ειναι γερμανιδα υπηκοος παιρνεις αυτοματα γερμανικη υπηκοοτητα. Μονο που δε μπορεις να την περασεις αυτο ματα στα παιδια σου αν εχουν γεννηθει σε αλλη χωρα.
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 31-07-11, 10:26   #55
travellingmum

Προεπιλογή

http://www.bmi.bund.de/EN/Themen/Mig...B1B00.1_cid156
Παλιά 31-07-11, 11:22   #56
elzu

Προεπιλογή

Κοριτσια εχω γεννηθει στην Γερμανια και η μαμα μου ειναι γερμανιδα...ο πατερας μου ελληνας.Οσο για την μικρη ξερω οτι εχει ελληνικη υπηκοοτητα γιατι γεννηθηκε εδω και επειδη ειναι και ελληνας ο πατερας αλλα θα κοιταξω αν θα μπορεσει να παρει και την γερμανικη.Οσο για το ποσο ροδινα ειναι στην Γερμανια, σιγουρα καλυτερα απο εδω...που ειμαστε ανεργοι και οι δυο απο την στιγμη που γεννηθηκε η μικρη...εκει εχουμε βρει ηδη δουλεια για τον ανδρα μου σε ελληνικο ρεστοραντ και εγω θα βρω μετα απο εναν χρονο που θα παω με την μικρη...οσο για το κοστος ζωης ειναι πιο φθηνα εκει στα περισσοτερα προιοντα.Ρουχα και παπουτσια για να τα παρεις στην τιμη ππου τα παιρνεις εκει, πρεπει να πας ή απο τα jumbo ( που το πρωτο κοντα μου ειναι 2,30 ωρες μακρια ) ή να πας στο παζαρι να παρεις ( που αυτο θα κανω εναν χρονο που θα ειμαι ακομα εδω ).Τα ενοικια ειναι αρκετα ακριβα εκει που θα παμε και αυτο παιζει ρολο γιατι σε εκεινη την περιοχη εχει παρα πολλες βιομηχανιες που σκοπευει ο ανδρας μου να κανει βιογραφικα μολις μαθει λιγο καλυτερα τα γερμανικα.Οι περισσοτερες βιομηχανιες ειναι της ειδικοτητας του και ειναι το ονειρο του να δουλεψει σε μια συγκεκριμενη...ενταξει Λαμπρινη μου οταν θα χρειαστω κατι θα σε ρωτησω...σιγουρα οταν θα ειναι ο ανδρας μου εκει...θα εχει διαφορες ερωτησεις...

Παλιά 31-07-11, 11:49   #57
travellingmum

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια εχω γεννηθει στην Γερμανια και η μαμα μου ειναι γερμανιδα...ο πατερας μου ελληνας.Οσο για την μικρη ξερω οτι εχει ελληνικη υπηκοοτητα γιατι γεννηθηκε εδω και επειδη ειναι και ελληνας ο πατερας αλλα θα κοιταξω αν θα μπορεσει να παρει και την γερμανικη.Οσο για το ποσο ροδινα ειναι στην Γερμανια, σιγουρα καλυτερα απο εδω...που ειμαστε ανεργοι και οι δυο απο την στιγμη που γεννηθηκε η μικρη...εκει εχουμε βρει ηδη δουλεια για τον ανδρα μου σε ελληνικο ρεστοραντ και εγω θα βρω μετα απο εναν χρονο που θα παω με την μικρη...οσο για το κοστος ζωης ειναι πιο φθηνα εκει στα περισσοτερα προιοντα.Ρουχα και παπουτσια για να τα παρεις στην τιμη ππου τα παιρνεις εκει, πρεπει να πας ή απο τα jumbo ( που το πρωτο κοντα μου ειναι 2,30 ωρες μακρια ) ή να πας στο παζαρι να παρεις ( που αυτο θα κανω εναν χρονο που θα ειμαι ακομα εδω ).Τα ενοικια ειναι αρκετα ακριβα εκει που θα παμε και αυτο παιζει ρολο γιατι σε εκεινη την περιοχη εχει παρα πολλες βιομηχανιες που σκοπευει ο ανδρας μου να κανει βιογραφικα μολις μαθει λιγο καλυτερα τα γερμανικα.Οι περισσοτερες βιομηχανιες ειναι της ειδικοτητας του και ειναι το ονειρο του να δουλεψει σε μια συγκεκριμενη...ενταξει Λαμπρινη μου οταν θα χρειαστω κατι θα σε ρωτησω...σιγουρα οταν θα ειναι ο ανδρας μου εκει...θα εχει διαφορες ερωτησεις...

αν εχεις γεννηθει γερμανια τοτε μπορεις να περασεις τη γερμανικη σου υπηκοοτητα και η μιρκη σου να εχει διπλη
Παλιά 31-07-11, 11:57   #58
elzu

Προεπιλογή

Αχ καλα θα ειναι γιατι σιγουρα θα μου ειναι πιο ευκολα τα πραγματα εκει...οσο για τα αγγλικα που εβαλες στο λινκ κατι λιγα καταλαβα ( απο αγγλικα ξερω μονο τα βασικα )

Παλιά 31-07-11, 13:02   #60
elzu

Προεπιλογή

χα χα σε ευχαριστω!!!

Παλιά 31-07-11, 13:04   #61
elzu

Προεπιλογή

εεε σε δυο μερες ερχεται η μαμα μου απο χαλκιδικη οποτε θα το κοιταξουμε το θεμα...

Παλιά 31-07-11, 15:52   #62
Olympia99

Προεπιλογή

Τα δικα μου παιδια δεν εχουν γερμανικη υπηκοοτητα, αν και ειναι γεννημενα εδω!!!!!
Πρεπει η γονεις να ειναι κατοικοι Γερμανιας 8 χρονια για να παρουν τα παιδια τους
υπηκοοτητα.

Τωρα σκεφτομαι να το κανω γιατι βαρεθηκα να βγαζω ελληνικα διαβατηρια και πληρωνω τα αντερα μου καθε φορα.

Παλιά 31-07-11, 16:15   #63
travellingmum

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα δικα μου παιδια δεν εχουν γερμανικη υπηκοοτητα, αν και ειναι γεννημενα εδω!!!!!
Πρεπει η γονεις να ειναι κατοικοι Γερμανιας 8 χρονια για να παρουν τα παιδια τους
υπηκοοτητα.

Τωρα σκεφτομαι να το κανω γιατι βαρεθηκα να βγαζω ελληνικα διαβατηρια και πληρωνω τα αντερα μου καθε φορα.

ναι αλλα, απ'ο,τι καταλαβα, τα δικα σου παιδια δεν εχουν γερμανο γονεα, σε αντιθεση με την elzu που εχει γερμανιδα μητερα
Παλιά 31-07-11, 16:50   #64
Olympia99

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα, απ'ο,τι καταλαβα, τα δικα σου παιδια δεν εχουν γερμανο γονεα, σε αντιθεση με την elzu που εχει γερμανιδα μητερα
Αυτα θα τα ξερει καλυτερα η μητερα της elzu που ειναι γερμανιδα.
Εκεινη ξερει τι διαδηκασιες ειχε κανει τοτε που γεννησε!!!!
Αν τη δηλωσε και που;;;
Δεν ξερω που εγιναν ολα αυτα Ελλαδα η Γερμανια;;;
Παλιά 31-07-11, 16:59   #65
travellingmum

Προεπιλογή

αυτο λεω, δε χρειαζεται να σε δηλωσουν εκει, αν ενας γερμανος υπηκοος κανει παιδι οπουδηποτε στον πλανητη, τοτε αυτο το παιδι οσο ζει εχει δικαιωμα στη γερμανικη υπηκοοτητα, ασχετως εγγράφων.
Αν αυτο το παιδι γεννηθηκε σε γερμανικο εδαφος, τοτε μπορει να περασει τη γερμανικη υπηκοοτητα στα παιδια του, αν οχι τοτε εχει μονο αυτο δικαιωμα σ'αυτη, τα παιδια θα μπορουσαν να την αποκτησουν με τις ιδιες διαδικασιες που ισχυουν για ολους τους ξενους. Οπα, τελος μπαταριας..
Παλιά 31-07-11, 17:46   #66
elzu

Προεπιλογή

Κοριτσια ειμαι μιση γερμανιδα εγω...γεννηθηκα εκει οποτε μαλλον την εχω αλλα σε δυο μερες ερχεται η μητερα μου οποτε θα τα μαθω ολα απο αυτην οποτε θα ενημερωσω και εδω.

Παλιά 01-08-11, 11:39   #67
stellinula

Προεπιλογή

Τα κορίτσια της Γερμανιας μπορούν να μου πούν κάτι?

Διάβασα σήμερα σε νέο θέμα του tromaktiko ότι οι Γερμανοι παίρνουν την μεγαλύτερη συνολική αιτήσια άδεια (μαζί με εθνικές εορτές και αργίες) 40 ημέρες, μετά έρχονται οι Ελληνες - Πορτογάλοι με 33 και τέλος οι Ρουμάνοι με 27....

Ισχύει κάτι τέτοιο???

Παλιά 01-08-11, 14:29   #68
Olympia99

Προεπιλογή

Είναι πρώτοι σε άδειες ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ!!!!
Όχι ότι κάθονται πιο πολύ από τους υπόλοιπους Ευρωπαίους!!!!!
Παλιά 01-08-11, 14:44   #69
stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι πρώτοι σε άδειες ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ!!!!
Δηλαδη?

Παλιά 01-08-11, 19:41   #70
elzu

Προεπιλογή

Κοριτσια με πηρε ο θειος απο γερμανια που ερχεται σε μια εβδομαδα και με ρωτησε αν θελω να μου φερει pampers 119 κομματια με 21,49 ευρω
και το γαλα που πινει η μικρη με 11 και κατι δεν θυμοταν ακριβως....εχουν περασει 3 ωρες απο τοτε που πηρε και ακομα δεν μπορω να συνελθω...κοριτσια αν σας βολευει ψαξτε το...μπορει να εχει και στην πολη σας!!!!ειπε θα φερει οσο μπορει...εδω πληρωνω για την ιδια ποσοτητα τωρα που ειναι σε προσφορα για τα 120 , 30 ευρω αν και εγω λογο οικονομικων περνω τα simply dry για την μερα και την εχω τα activ fit για την νυχτα...και οσο για το γαλα...εδω τα 900 γρ 24 ευρω...εκει 11 και κατι...μιση τιμη βρε κοριτσια...και σου δινει και επιδομα καθε μηνα για το παιδι...ανετα με εκεινα τα λεφτα τα αγοραζεις...

Παλιά 01-08-11, 19:47   #71
stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια με πηρε ο θειος απο γερμανια που ερχεται σε μια εβδομαδα και με ρωτησε αν θελω να μου φερει pampers 119 κομματια με 21,49 ευρω
και το γαλα που πινει η μικρη με 11 και κατι δεν θυμοταν ακριβως....εχουν περασει 3 ωρες απο τοτε που πηρε και ακομα δεν μπορω να συνελθω...κοριτσια αν σας βολευει ψαξτε το...μπορει να εχει και στην πολη σας!!!!ειπε θα φερει οσο μπορει...εδω πληρωνω για την ιδια ποσοτητα τωρα που ειναι σε προσφορα για τα 120 , 30 ευρω αν και εγω λογο οικονομικων περνω τα simply dry για την μερα και την εχω τα activ fit για την νυχτα...και οσο για το γαλα...εδω τα 900 γρ 24 ευρω...εκει 11 και κατι...μιση τιμη βρε κοριτσια...και σου δινει και επιδομα καθε μηνα για το παιδι...ανετα με εκεινα τα λεφτα τα αγοραζεις...
εγω elzu μου ουτως η αλλως τα γαλατα του μπεμπη απο Γερμανία (aporot) τα παιρνω και τις πάνες απο Αγγλία (uber shop)!!!

Novalac 800gr - 14.95€ (τόσο εχει στην Ελλάδα το κουτι των 400γρ)
Pampers Jumbo pack 120 τεμάχια - 22€

Παλιά 01-08-11, 20:38   #72
elzu

Προεπιλογή

stellinula εγω απο αγγλικη σελιδα δεν θα μπορουσα ποτε να παραγγειλω...δεν ξερω και πολλα...απο γερμανικη σελιδα το ειχα ψαξει και εγω αλλα και παλι δεν ηταν στα 11 αλλα στα 14 και ειπα εεεεε μαζι με τα μεταφορικα τοσο οσο εδω θα βγει,,,με 2-3 ευρω ισως διαφορα...αλλα τι σου ειναι ε???Εδω ουτε επιδομα παιδιου και τα πραγματα ειναι πολυ πιο ακριβα αλλα θα μπω στις σελιδες που λες να δω αν μπορω να κανω κατι και εγω...

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 01-08-11, 20:44   #73
elzu

Προεπιλογή

μπηκα...στην αγγλικη οπως το φανταστικα...ειναι σε λιρες, δεν ξερω να πληρωνω ετσι με καρτα και ειμαι σιγουρη οτι θα την κανω την πατατα...απο την αλλη για τα γαλατα και εγω σε αυτην ειχα μπει...αλλα ειναι αυτο που σου ελεγα...ο θειος το βρηκε πιο φθηνα εκει...αντε αντε να περασει ο καιρος να φυγουμε,...ο ανδρας μου σε εναν μηνα και κατι μερουλες φευγει.

Παλιά 01-08-11, 20:57   #74
stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
stellinula εγω απο αγγλικη σελιδα δεν θα μπορουσα ποτε να παραγγειλω...δεν ξερω και πολλα...απο γερμανικη σελιδα το ειχα ψαξει και εγω αλλα και παλι δεν ηταν στα 11 αλλα στα 14 και ειπα εεεεε μαζι με τα μεταφορικα τοσο οσο εδω θα βγει,,,με 2-3 ευρω ισως διαφορα...αλλα τι σου ειναι ε???Εδω ουτε επιδομα παιδιου και τα πραγματα ειναι πολυ πιο ακριβα αλλα θα μπω στις σελιδες που λες να δω αν μπορω να κανω κατι και εγω...
Πάνες

http://www.ubershop.co.uk/nappies/pr...p?code=pampers

Τα μεταφορικά εδώ ειναι 20 ευρω επομένως δεν σε συμφέρει να πάρεις μόνο 1 πακέτο...Εμεις παίρνουμε 7 ΜΕΓΑΛΑ πακέτα όπου τα 20 ευρω μεταφορικά διαιρούνται με το 7 και έτσι πάλι είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...Μας φέρνουν και δώρο μωρομάντηλα pampers

(δεν ειναι δύσκολο βρε οι λίρες να μεταφραστούν σε ευρω....Να πάτα εδώ http://www.pounds2euro.com/ βάλε το ποσό των λιρών πάτα το κουμπάκι απο κάτω απο λίρες σε ευρω και υα το κάνει αυτοματα, αλλιώς αν δεν μπορείς με ρωτάς και σου λέω εγώ)

Γάλατα

http://www.apo-rot.de/

Tα μεταφορικά εδώ για ελλάδα είναι 10€ εμεις παραγγέλνουμε κάθε φορά 10-12 κουτιά ΜΕΓΑΛΑ γάλα οπότε μας βγαίνει 1 - 1,5€ παραπάνω δηλαδή τίποτα...

Οι τιμές που βλέπεις είναι ΟΛΑ με ΦΠΑ....

Παλιά 01-08-11, 21:29   #75
kikileuteris

Το avatar του χρήστη kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπηκα...στην αγγλικη οπως το φανταστικα...ειναι σε λιρες, δεν ξερω να πληρωνω ετσι με καρτα και ειμαι σιγουρη οτι θα την κανω την πατατα...απο την αλλη για τα γαλατα και εγω σε αυτην ειχα μπει...αλλα ειναι αυτο που σου ελεγα...ο θειος το βρηκε πιο φθηνα εκει...αντε αντε να περασει ο καιρος να φυγουμε,...ο ανδρας μου σε εναν μηνα και κατι μερουλες φευγει.
Σου προτείνω να κάνεις μια βόλτα στο τόπικ των ιντερνετικών αγορών δίπλα. Στην υπογραφή κάποιων κοριτσιών, πχ στο καλαμαράκι έχει αναλυτικότατες οδηγίες για το πως ψωνίζεις κτλ. Και ότι χρειαστείς ρώτα. Θα σε βοηθήσουν. Κι εμείς δλδ.

2 παραδείγματα. Κάθισμα αυτοκινήτου recaro young sport εδώ 300+ ευρώ, εγώ το πήρα από www.pramworld.co.uk 208 μρ τα μεταφορικά.

Σήμερα ήρθαν τα γάλατα της μικρής από Γερμανία. Εδώ έχει περίπου 13 ευρώ το 1, Holle παίρνω. Με 100 ευρώ μου ήρθαν από Γερμανία 10 γάλατα, 3 κρέμες τύπου φαρίν λακτέ, μπισκότα όλα holle και 1 σαμπουάν για τα παιδιά. www.apo-rot.de

Μην ξοδεύετε τα χρήματά σας σε ανθρώπους που αισχροκερδούν εις βάρος μας. Αμαρτία!Και δεν ξέρουμε να τα φάμε εμείς? Λίιιιιιγο διάβασμα στο αντίστοιχο τόπικ και θα γίνεις ξεφτέρι!

Ρώτα και τη Στελινούλα

Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-08-11, 13:50   #76
tasgr

Προεπιλογή

Καλημέρα! Μια ερώτηση κυρίως προς όσους ζούν και εργάζονται στην Γερμανία.Τι επίπεδο γερμανικών χρειάζεται για να βρείς σήμερα μια οποιαδήποτε δουλεία.Με βασικές γνώσεις (πχ επίπεδο Β1 - Β2) γίνεται κάτι?
Ο χρήστης tasgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-11, 12:44   #77
elzu

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Μια ερώτηση κυρίως προς όσους ζούν και εργάζονται στην Γερμανία.Τι επίπεδο γερμανικών χρειάζεται για να βρείς σήμερα μια οποιαδήποτε δουλεία.Με βασικές γνώσεις (πχ επίπεδο Β1 - Β2) γίνεται κάτι?
Μαλλον δεν εχει και πολλες κοπελες απο Γερμανια.Δεν ειναι και η Δημητρα εδω να μας βοηθησει...

Παλιά 15-08-11, 11:24   #78
melitta

Το avatar του χρήστη melitta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαλλον δεν εχει και πολλες κοπελες απο Γερμανια.Δεν ειναι και η Δημητρα εδω να μας βοηθησει...
καλημερα...ειμαι κατοικος Γερμανιας τα τελευταια χρονια ...τα γεμανικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα και ηταν ακομη χειροτερα οταν ξεκινησα να εργαζομαι...βεβαια παντα παιζει ρολο το που ακριβως θελεις να εργαστεις.υπαρχουν δουλειες που απαιτουν καλες γνωσεις γερμανικων κι αλλες λιγοτερο....
Ο χρήστης melitta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-11, 11:32   #79
melitta

Το avatar του χρήστη melitta

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα κορίτσια της Γερμανιας μπορούν να μου πούν κάτι?

Διάβασα σήμερα σε νέο θέμα του tromaktiko ότι οι Γερμανοι παίρνουν την μεγαλύτερη συνολική αιτήσια άδεια (μαζί με εθνικές εορτές και αργίες) 40 ημέρες, μετά έρχονται οι Ελληνες - Πορτογάλοι με 33 και τέλος οι Ρουμάνοι με 27....

Ισχύει κάτι τέτοιο???
Eγω παντως...δυο δουλειες εχω αλλαξει εδω στη Γερμανια ...και οι μερες αδειας μου δεν ξεπερνουν τις 33...δεν γνωριζω αν αλλαζει κατι σε ειδικες περιπτωσεις οπως Δημοσιοι Υπαλληλοι η μαμαδες κλπ
Ο χρήστης melitta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-11, 18:09   #80
elzu

Προεπιλογή

melitta σε ευχαριστουμε!Σε ποια περιοχη μενεις?Ηταν ευκολη η προσαρμογη σου?Βεβαια αυτο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλα θα ηθελα να ξερω...εγω μολις περασει το καλοκαιρι λεω να παω στο γερμανικο προξενειο στην θεσ/νικη να κοιταξω για γερμανικο διαβατηριο...αλλα μου ειπαν οτι θα το κανω πιο ευκολα απο την γερμανια.Δεν ξερω αν μπορει καποια να μου απαντησει σε αυτο...

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές